Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...
 Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 

Oferta colaborare pentru tineri cu idei

- - - - -
  • Please log in to reply
64 replies to this topic

#37
Dr Zun

Dr Zun

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 18.11.2006
SrKHost  oferi cam putine. Doar banii de hosting..care la un site nou nu se ridica la mai mult de $10-$15/luna. Iar cei care au idei dar nu au acesti $15 (sunt putini bani), decat sa vina la tine si sa le iei un procent, mai bine ii imprumuta de la mama sau de la varul si raman cu tot profitul. Tu daca vrei sa atragi oameni cu idei, ar trebui sa pui la bataie toate costurile implicate intr-un start up, sau macar 50%.

#38
SrKHost

SrKHost

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 166
  • Înscris: 08.06.2006

 marianov, on Dec 18 2006, 04:06, said:

Netul romanesc nu o sa se dezvolte prea mult in urmatorii 2 ani, nici macar in urmatorii 10 ani, daca te uiti atent (ai relatii la providerii de net si urmaresti statisticile paginilor) o sa vezi ca e o crestere sustinuta, dar nu o explozie.
Si in ceea ce priveste oferta ta, vin cu o contra oferta: imi dai host, imi dai domeniu (pe numele meu) + contract la notar cum ca tu o sa retii valoarea hostului + valoare domeniu + 1.5% din castiguri. Cred :lol:

Si p.s. spuneai ca nu multi isi permit sa investeasca in domeniu+server. Adik omu are bani sa isi cumpere un calcul (oricat de nashpa e, sub 300$ nu poti face nimiiiik cu el), apoi sa plateasca curentul folosit cat timp invatza sa foloseasca calculu, plus timpul pierdut si nu are bani sa isi cumpere un domeniu??? Pai ala nu face ceea ce ii place, automat ideea poate fi cat de tare o fi ea, nu o sa intretina pagina niciodata...

"Chiar as fii curios sa vad cati dintre voi care ati dat aici reply aveti un site de succes."   Eu am! Si nu unul, ci 3!:P Pe cel mai puternic am 400.000 unici/luna.

Si daca ai idei dar nu ai timp sa le pui in aplicare... angajeaza!!! Geez! :frust:

P.S. Nu te demoraliza, cate flame-uri am primit si eu la inceput... :rolleyes: Dar orice critica e bine sa fie critica constructiva :peacefingers: . Sper ca am reusit :P

Daca primeam raspunsuri cum ai dat tu chiar nu ma deranja... dar uitate mai sus ce fenomene ...
Si eu am deja 4 situri care in total au 450.000/luna ... si de angajat... nu prea vreau pentru ca in general cei angajati ii cam doare undeva de situl tau si fac totul ca... dar daca e situl lor si venitul lor e in functie de succesul sitului se agita putin mai mult.
Faza cu calcu chiar nu e asa... aia 300$ de care zici ia dat odata, nu lunar cum e dedicatul, plus ca sunt multe sanse sa il fi cumparat parinti ... iar curentul... no coment ...


 Dr Zun, on Dec 18 2006, 06:58, said:

SrKHost  oferi cam putine. Doar banii de hosting..care la un site nou nu se ridica la mai mult de $10-$15/luna. Iar cei care au idei dar nu au acesti $15 (sunt putini bani), decat sa vina la tine si sa le iei un procent, mai bine ii imprumuta de la mama sau de la varul si raman cu tot profitul. Tu daca vrei sa atragi oameni cu idei, ar trebui sa pui la bataie toate costurile implicate intr-un start up, sau macar 50%.

50 % ? Eu din cate am observat ofeream 100% din costuri ... sau te mai gandesti tu la ceva in afara de hosting(server dedicat daca e nevoie) domeniu si promovare ?

De ce nu platesc pe cineva sa imi faca acel script si sa nu ma complic ? Pentru ca nu am timp sa ma mai ocup de alte situri in plus, iar cel mai bine se ocupa de unde site persoana care l-a facut, plus ca poate dupaia sa ii mai faca inbunatatiri...
Firmele unde pot face contract sa nu mi se fure ideea te taxeaza de iti iasa ochii iar la studenti e greu sa gasesti unu care sa fie serios, sa nu gasesti scriptu ala inca in 50 de locuri dupa...

#39
superskill

superskill

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 06.11.2006
cine are ideei originale ofer eu webhosting gratis cat are nevoie :) poate si domeniu

#40
vectorialpx

vectorialpx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 347
  • Înscris: 30.10.2006
bafta .: dbd :. ! :)

shakyman, ai 2500 de euro si cont la yahoo ? :)
nu-mi zice ca-l platesti ca nu te cred !

in fine, eu nu ma cert cu nimeni, de obicei, dar nu suport oamenii care se dau rotunzi si-s plini de colturi.

shakyman, fara suparare, laudabila intentia [chiar am apreciat-o] dar acum, ce inseamna idee si in ce baza dai tu atatia bani ?

nu ma intind cu subiectul asta dar ai dat o suma mare... pentru nimic !

_______________

un om are ideea de a face un hosting de fotografie [hai ca v-am dat eu o idee] si lucreaza la site si-l face super-tare... apoi da sursele unui om ca SrKHost, pe simpla incredere ?

exista vr-un contract cu care sa stiu ca nu-mi da un sut in rect dupa ce ii dau sursele si se vede `cu calu' legat de gard` ?

1. daca exista o baza legala atunci da, se merita [probabil]
2. afacerea va da roade in timp, omul cu care colaborezi tre sa fie de incredere [ca poate intra avocatii-n greva si m-am dat dreaq]

nu faceti oferte de dragul de a le face... pentru ca nu e cine-stie ce afacere, cu toate ca-s multi ###### care pun botu` !

SrKHost am apreciat ideea ta desi ai fost criticat. Poate ca ai o afacere si poate ca ai si bani [nu prea se vede] insa traim in Romanica si sunt putini care mai cred ca se imbogatesc peste noapte.

fiind in cautare de talente, iti urez bafta ! ...
poate in viitor am putea colabora... acum nu am timp deloc !

si.... scuze ca am scris asa mult... :D

Sarbatori fericite 4 all !

#41
OffSeth

OffSeth

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 28.04.2003
mai.. ofer eu hosting si domeniu gratiut... pe numele lor..
ceea ce vreau in schimb este un banner mic pe site lor. E singura mea cerinta... :)
Totul cu contract.. pe firma.. fara nici o teapa...

Cred ca este o oferta mult mai buna decat cea a lui SrKHost

Cine doreste.. astept un mesaj privat pentru alte detalii sau nelamuriri

#42
Dever

Dever

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 416
  • Înscris: 13.07.2005

 .: dbd :., on Dec 17 2006, 00:48, said:

eu am :) dar o sa mi-o pun singur in practica...si nu numai in RO ca nu exista dar si in lume eu nu am gasit decat vreo 2 chestii de acel gen
urati-mi bafta;;)
bafta  <_<

#43
Cata.

Cata.

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 623
  • Înscris: 06.12.2004
Man daca ai 500000 de vizitatori ai bani multi , si nu stai sa oferi cuiva  un hosting de 10 - 15 dolari , ii zici ma iti dau 3000 de euro si imi faci un site ... Iti dau si tie din el 30%, 60%... cat ii zici etc.

Tu am vazut ca ai un site de divertisment cu 1000 si ceva de vizitatori si unul de muzica, acum nu stiu inafara de astea cate mai ai.

Dar ca sa iti plateasca cineva bani pt reclama trebuie sa te adresezi unui anumit interval de varsta , cel putin peste 18 ani sa aiba majoritatea vizitatorilor, iar site-ul sa fie acceptat de agentii.

Bafta!

#44
again

again

    WEB DUDE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,068
  • Înscris: 21.10.2005
daca detin un portal , adica am site-ul, domeniu bun si hosting si il lansez pe 1 februarie 2007 s-ar baga cineva la o colaborare in sensul sa plateasca o campanie publicitara pentru lansare?

#45
dlh

dlh

    De-al casei

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,384
  • Înscris: 25.06.2006
Si lui ce-i iese ? Si cat costa aceea campanie publicitara ? Detalii .. :)

#46
again

again

    WEB DUDE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,068
  • Înscris: 21.10.2005
30% din toate castigurile dar va trebuii sa participe si el la administrarea portalului
sa zicem ca o suma de 2-3000E ar fi ok pt inceput

oricum o sa astept pana termint tot si e functional, ca asa-s vorbe in vant

#47
Forastero

Forastero

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 24.12.2006

 SrKHost, on Oct 29 2006, 14:27, said:

Chiar as fii curios sa vad cati dintre voi care ati dat aici reply aveti un site de succes. Nu ajunge sa fie originala ideea, trebuie sa si prinda la public, sa fie util sau foarte interesant, eu am multe idei, dar inainte sa le pun in practica fac anumite studii sa vad daca ar prinde.

Oricum, pe langa voi "carcotasi" mai sunt multi care stiu ce vor dar multi nu au resursele sa inceapa, care mai contactat si deja sunt 2-3 proiecte in lucru.(in caz ca nu stiati e foarte greau sa fii la scoala/facultate si sa scoti din buzunar in multe cazuri chiar si 10-20 $/luna mai ales cand nu stii daca o sa ii recuperezi sau nu, pe internet sunt 3 posibilitati: 1. nu scoti nici ce ai bagat 2. scoti ce ai bagat si poate ceva in plus 3. te imbogatesti).

Bafta in continuare celor care reusesc singuri, dar.... mai bine INCERCATI sa ajutati pe cineva in loc sa criticati pe altii -parerea mea- bye bye.

salut am intrat din greseala pe aici... Daca siteul "distractielamax.com" e al tau ( am vazut ca web-trafic.net ma redirectioneaza acolo as vrea sa stiu ce conteaza ideea originala ( ma refer aici la avatare ) Eu am avut o idee si am puso in practica. Acum sunt foarte multe siteuri care mi-au copiat-o. Si daca distractielamax este siteul tau sunt curios cum suna ideile tale "originale" ca vad ca sa furi idei stii. Daca siteul acela nu este al tau, imi cer scuze . :) Sall all.

#48
Cata.

Cata.

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 623
  • Înscris: 06.12.2004
Cred ca al lui e , dar eu am vazut o gramada de site-uri cu avatare, nu stiu daca a copiat ideea neeaparat de la tine.

Promovare fara bani nu se poate face ?
Cu o strategie bine pusa la punct, sunt mai mult ca sigur ca poti sa il optimizezi pentru google cum trebuie si poti sa ii faci si pe vizitatori sa revina.

Cu 2- 3 mii de euro mai bine pui 3 oameni sa-l optimizeze pentru google

#49
Forastero

Forastero

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 24.12.2006
Cata iti garantez ca de la mine au luat toti ( desigur nu eu am inventat avatarele pt. messenger ). Dar 2U Club a fost primul site care a promovat avatare unice si la comanda :). Acum au aparut o gramada de siteuri.

#50
lupusoor

lupusoor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 125
  • Înscris: 27.07.2006
Si tot 2U Club e singurul site ce fura avatare si semnaturi de pe alte forumuri!  :cursing:  :death:

#51
Forastero

Forastero

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 24.12.2006
avand in vedere ca toate reclamatiile pe care le-am primit in legatura cu semnaturi au fost schimbate, nu cred ca se compara cu o idee din care se scot bani frumosi ;)

Edited by Forastero, 27 December 2006 - 19:12.


#52
dlh

dlh

    De-al casei

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,384
  • Înscris: 25.06.2006
A fura ideiile unui site nu mi se pare ceva gresit. Asta inseamna concurenta. Atata timp cat celalalt site care " a furat " ideea de la tine incearca sa faca un serviciu mai bun ca al tau mie ca vizitator imi place. Cand furi tehnologia unui alt website (nu este cazul in situatia de fata)  sau ceva pentru care el a muncit enorm, atunci este ceva gresit. Dar sa faci ceva asemanator si sa incerci sa il faci mai bun decat al website-ului rival pt mine e ok.

#53
Forastero

Forastero

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 24.12.2006

 dlh, on Dec 27 2006, 19:31, said:

A fura ideiile unui site nu mi se pare ceva gresit. Asta inseamna concurenta. Atata timp cat celalalt site care " a furat " ideea de la tine incearca sa faca un serviciu mai bun ca al tau mie ca vizitator imi place. Cand furi tehnologia unui alt website (nu este cazul in situatia de fata)  sau ceva pentru care el a muncit enorm, atunci este ceva gresit. Dar sa faci ceva asemanator si sa incerci sa il faci mai bun decat al website-ului rival pt mine e ok.

Si atunci mai exista idei originale? Daca tie nu ti se pare gresit. Dar nu vreau aici sa vb despre siteul meu nu am de gand sa imi fac publicitate asa. Dar uite altfel pun problema, daca celalalt site schimba decat adresa d p avatare si le pune la el. Asta ti se pare corect? Avand in vedere ca are mai multi vizitatori si nu numai.

#54
dlh

dlh

    De-al casei

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,384
  • Înscris: 25.06.2006
Am spus ca nu in cazul in care furi munca altuia. Normal ca daca iti ia pozele de pe site si pune un watermark pe ele si le pune pe site-ul lui este un lucru de condamnat. Eu spuneam doar ca nu ar trebui sa te supere prea tare daca ti-ar fi " furat " doar ideea de a face un website cu avatare. Tu ce ai vrea ... sa nu mai faca nimeni site-uri cu avatare doar ca ai facut tu primul un astfel de site ? TOATE ideeile originale au fost copiate de catre altii si asta nu a dus decat la concurenta si implicit la website-uri mai bune (vezi youtube, google video, metacafe, etc.) E un pic frustrant sa iti vezi ideea ta originala luata de altii. Dar trebuie sa te gandesti ca nu e cinestie ce idee originala ... e doar un website cu avatare , mai devreme sau mai tarziu tot facea cineva acest website pentru ca mai exista sute de astfel de site-uri cu avatare , doar ca nu romanesti. Repet , daca ti-a furat avatarele si le-a pus pe site-ul lui e un lucru de condamnat.  daca nu, eu nu vad problema.

Edited by dlh, 27 December 2006 - 20:40.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate