Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?
 Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...
 MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

problema ping in jocuri online
 

Oferta colaborare pentru tineri cu idei

- - - - -
  • Please log in to reply
64 replies to this topic

#55
Forastero

Forastero

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 24.12.2006

View Postdlh, on Dec 27 2006, 20:36, said:

Am spus ca nu in cazul in care furi munca altuia. Normal ca daca iti ia pozele de pe site si pune un watermark pe ele si le pune pe site-ul lui este un lucru de condamnat. Eu spuneam doar ca nu ar trebui sa te supere prea tare daca ti-ar fi " furat " doar ideea de a face un website cu avatare. Tu ce ai vrea ... sa nu mai faca nimeni site-uri cu avatare doar ca ai facut tu primul un astfel de site ? TOATE ideeile originale au fost copiate de catre altii si asta nu a dus decat la concurenta si implicit la website-uri mai bune (vezi youtube, google video, metacafe, etc.) E un pic frustrant sa iti vezi ideea ta originala luata de altii. Dar trebuie sa te gandesti ca nu e cinestie ce idee originala ... e doar un website cu avatare , mai devreme sau mai tarziu tot facea cineva acest website pentru ca mai exista sute de astfel de site-uri cu avatare , doar ca nu romanesti. Repet , daca ti-a furat avatarele si le-a pus pe site-ul lui e un lucru de condamnat.  daca nu, eu nu vad problema.
Am inteles foarte bine ce ai spus tu, dar te-ai referit din perspectiva unui vizitator, aici fiind  "Webmaster Corner" cred ca si u ai un site, si stii ca nu te poti bucura cand cineva iti fura ideile. Oricum iti respect opinia chiar daca nu sunt in totalitate de acord cu ea.

#56
lupusoor

lupusoor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 125
  • Înscris: 27.07.2006
Nu cred ca ar trebui tu sa te plangi ca iti fura avatarele, atat timp cat si tu furi semnaturi de pe forumuri. Semnatura asta [ http://img208.imageshack.us/img208/9241/snoopdoggvs2dm5nx2.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] sigur tu ai facut-o? si asta nu e singura furata.

Edited by lupusoor, 28 December 2006 - 08:26.


#57
dlh

dlh

    De-al casei

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,384
  • Înscris: 25.06.2006

View PostForastero, on Dec 28 2006, 00:47, said:

Am inteles foarte bine ce ai spus tu, dar te-ai referit din perspectiva unui vizitator, aici fiind  "Webmaster Corner" cred ca si u ai un site, si stii ca nu te poti bucura cand cineva iti fura ideile. Oricum iti respect opinia chiar daca nu sunt in totalitate de acord cu ea.

Stiu ce spui. Stiu ca e Webmaster Corner, dar oare nu vizitatorul este cel care ne tine website-urile in viata ? Am si eu website, si da, nu ma pot bucura cand cineva imi fura ideeile. Sincer sa fiu nici nu a fost vorba de o idee originala la mine, deci probabil ca nu pot sa te inteleg in totalitate. Dar totusi eu ma gandesc ca fara a fura ideiile cuiva nu se poate dezvolta internetul. Am dat in postul de mai sus un exemplu de ' a fura ideei ' si mie mi se pare ca a fost in interesul vizitatorului, si pana la urma si al Webmasterului, ca aici am vrut sa ajung. Faptul ca celalalt a luat ideea lui si a incercat sa faca ceva mai bun, a indemnat si pe autorul ideei sa imbunatateasca ce are el pe site, si tot asa. Stiu ca suna putin utopic ceea ce spun eu , dar cred ca asta cam ar fi ideea.

Edited by dlh, 28 December 2006 - 10:18.


#58
Cata.

Cata.

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 623
  • Înscris: 06.12.2004
Nu uitati ca internetul este loc public..

Si eu am vrut mai demult sa imi fac o rubrica de avatare si nu am vazut site-ul tau inainte de a ma gandi, dar am lasat ideea pentru ca nu aduce multi vizitatori

#59
dlh

dlh

    De-al casei

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,384
  • Înscris: 25.06.2006

View PostCata., on Dec 28 2006, 11:34, said:

Nu uitati ca internetul este loc public..

Si eu am vrut mai demult sa imi fac o rubrica de avatare si nu am vazut site-ul tau inainte de a ma gandi, dar am lasat ideea pentru ca nu aduce multi vizitatori

Asa e, si asa trebuie sa si ramana.

Poate ca acum o sa aduca mai multi vizitatori pentru ca numarul celor care folosesc un client de messenger este in continua crestere. Daca nu un website nou, macar o noua sectiune in cadrul unui website deja functional  :P

#60
SrKHost

SrKHost

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 166
  • Înscris: 08.06.2006
1. sunte-ti total offtopic
2. chestia cu avatarele:
   a) nu ai fost primul cu site de avatare, eu personal m-am inspirat de pe un site din afara care e de vreo 4 ani.
   B) daca o sa ma uit peste avatarele facute de voi o sa gasesc pe cel putin 50 % din ele poze furate din alta parte, pentru sunt 100% sigur ca acele smiley-uri NU SUNT FACUTE DE VOI, la fel si multe din pozele care sunt in ele.
   c) avatarele nu sunt facute de mine, le face cineva si eu doar le pun sus.
   d) in momentul in care vei avea drept de autor pe un avatar, sau pe o idee iti asigur eu ca nu o va mai fura nimeni, dar bineinteles ca nu poti avea asa ceva cand folosesti poze luate din alta parte.
3. in loc sa faci acuzati in stanga si in dreapta mai bine ti-ai vedea de situl tau ca vad ca mai mult e jos decat sus, asa e cu evonet si alte hosturi gratis. Eu m-am oferit sa va dau host gratis de calitate dar nici macar nu v-ati obosit sa raspundeti, va priveste.

Edited by SrKHost, 31 December 2006 - 13:24.


#61
Forastero

Forastero

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 24.12.2006

View PostSrKHost, on Dec 31 2006, 13:22, said:

1. sunte-ti total offtopic
2. chestia cu avatarele:
   a) nu ai fost primul cu site de avatare, eu personal m-am inspirat de pe un site din afara care e de vreo 4 ani.
   B) daca o sa ma uit peste avatarele facute de voi o sa gasesc pe cel putin 50 % din ele poze furate din alta parte, pentru sunt 100% sigur ca acele smiley-uri NU SUNT FACUTE DE VOI, la fel si multe din pozele care sunt in ele.
   c) avatarele nu sunt facute de mine, le face cineva si eu doar le pun sus.
   d) in momentul in care vei avea drept de autor pe un avatar, sau pe o idee iti asigur eu ca nu o va mai fura nimeni, dar bineinteles ca nu poti avea asa ceva cand folosesti poze luate din alta parte.
3. in loc sa faci acuzati in stanga si in dreapta mai bine ti-ai vedea de situl tau ca vad ca mai mult e jos decat sus, asa e cu evonet si alte hosturi gratis. Eu m-am oferit sa va dau host gratis de calitate dar nici macar nu v-ati obosit sa raspundeti, va priveste.
ce atacat si crispat esti... nu cumva te simti vinovat?!
"d) in momentul in care vei avea drept de autor pe un avatar, sau pe o idee iti asigur eu ca nu o va mai fura nimeni, dar bineinteles ca nu poti avea asa ceva cand folosesti poze luate din alta parte." Bai baiatule... deci sa inteleg ca acum google are drept de autor pe toate pozele folosite huh?! Mama doamne si te contrazici singur ziceai ca nu copiaza nimeni iar acum "in momentul in care vei avea drept de autor pe un avatar, sau pe o idee iti asigur eu ca nu o va mai fura nimeni" hopa... recunosti, ma rog. Cat despre siteul meu ma priveste ce fac cu el, ma bucur ca esti atat de interesat de el asta denota ca este popular.
PS: Cand iti spun 1-2 ca esti beat, vorbeste lumea, cand iti spun mai multi te duci si te culci, asa si cu tine daca as zice doar eu ar fi ceva dar am observat ca toata lumea iti acuza "ideile tale ORIGINALE :-& ". Sal

Edited by Forastero, 03 January 2007 - 03:12.


#62
SrKHost

SrKHost

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 166
  • Înscris: 08.06.2006

View PostForastero, on Jan 3 2007, 03:11, said:

ce atacat si crispat esti... nu cumva te simti vinovat?!
"d) in momentul in care vei avea drept de autor pe un avatar, sau pe o idee iti asigur eu ca nu o va mai fura nimeni, dar bineinteles ca nu poti avea asa ceva cand folosesti poze luate din alta parte." Bai baiatule... deci sa inteleg ca acum google are drept de autor pe toate pozele folosite huh?! Mama doamne si te contrazici singur ziceai ca nu copiaza nimeni iar acum "in momentul in care vei avea drept de autor pe un avatar, sau pe o idee iti asigur eu ca nu o va mai fura nimeni" hopa... recunosti, ma rog. Cat despre siteul meu ma priveste ce fac cu el, ma bucur ca esti atat de interesat de el asta denota ca este popular.
PS: Cand iti spun 1-2 ca esti beat, vorbeste lumea, cand iti spun mai multi te duci si te culci, asa si cu tine daca as zice doar eu ar fi ceva dar am observat ca toata lumea iti acuza "ideile tale ORIGINALE :-& ". Sal


Imi pare foarte rau "baiatule" dar google nu pune www.google.com pe acele poze, doar le indexeaza, tu pui adresa sitului tau pe ele ceea ce e ilegal, asa ca macar stai in banca ta si nu acuza pe altii de furt cand tu faci asa ceva...
Iar cand am zis de drepturi de autor, am zis NIMENI, nu am zis de mine. Cat priveste "ce atacat si crispat esti... nu cumva te simti vinovat?!" ... nu am de ce sa ma simt vinovat pentru ca : nu sunt facute de mine, sunt facute de 3 persoane care mi le trimit mie si eu doar le pun pe site si nu iti apartin acele poze.
In concluzie: NU AI NICI UN DREPT ASUPRA UNEI IMAGINI FURATE PE CARE AI ADAUGAT ADRESA SITULUI TAU ! PUNCT

Adio.

#63
feelings

feelings

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 17.06.2008
Caut colaborator la un site de hosting Tel:0749871657 id bmg.office Am domeniul cumparat pe 2 ani spatiu 10 gb hosting reclama google microsoft si un site generalizat in engleza. Doresc sa ma ajuti cu site-ul in romana si sa punem site-ul in engleza pe domeniu. Contact: Tel:0749871657 id ym: bmg.office

Edited by DarkAngelBv, 29 June 2009 - 14:25.


#64
soul4blade

soul4blade

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,144
  • Înscris: 28.04.2006
ba io m-as arunca la asa ceva dar am o singura problema: nu mai sunt tânar si bat de rup la aia care ma iau de fraier...
prietene, fa-ma sa inteleg:
1. trebuie sa vin cu o idee?
am! am si e chiar fezabila pentru ca am si studiul deja finalizat - studiu care-a costat 4800 de euro;
2. trebuie sa fac un site?
il fac! intamplarea face sa stiu cate ceva si din programare si din design, insa, la chestiunile complicate sunt dispus sa imi angajez oamenii potriviti pentru asta; realizarea site-ului pe ideea de mai sus costa cam 6000 euro;
3. trebuie sa-l administrez?
ok! am si aceste resurse (ori o fac eu, ori angajez o persoana sa faca asta);

Asadar, pentru primele 2 puncte vom face un contract prin care tu vei veni cu jumatate din suma costurilor: 5400 euro (fara TVA);
In momentul platii eu iti inmanez plicul cu studiul de fezabilitate, proiectul si planul de site.
A?

#65
pancusb

pancusb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 604
  • Înscris: 17.02.2007

View Postsoul4blade, on 29th June 2009, 13:26, said:

ba io m-as arunca la asa ceva dar am o singura problema: nu mai sunt tânar si bat de rup la aia care ma iau de fraier...
prietene, fa-ma sa inteleg:
1. trebuie sa vin cu o idee?
am! am si e chiar fezabila pentru ca am si studiul deja finalizat - studiu care-a costat 4800 de euro;
2. trebuie sa fac un site?
il fac! intamplarea face sa stiu cate ceva si din programare si din design, insa, la chestiunile complicate sunt dispus sa imi angajez oamenii potriviti pentru asta; realizarea site-ului pe ideea de mai sus costa cam 6000 euro;
3. trebuie sa-l administrez?
ok! am si aceste resurse (ori o fac eu, ori angajez o persoana sa faca asta);

Asadar, pentru primele 2 puncte vom face un contract prin care tu vei veni cu jumatate din suma costurilor: 5400 euro (fara TVA);
In momentul platii eu iti inmanez plicul cu studiul de fezabilitate, proiectul si planul de site.
A?
bine ca topicul e de 2 ani :)

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate