Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...

Camera auto DVR PNI Voyager S2600...
 Cartelul din Carpati - mafia PNL ...

Trecut: Europa versus S.U.A. la c...

Garantie apartament dezvoltator

Aplicație GPS cu zoom automa...
 Ipad Pro & Air 2024

Service si revizii reprezentanta

Ati returnat produse pe aliexpres...

Certificate de nastere digitale
 Fitbit sau huawei band ?

Tatuator handpoke

Plaja de nudisti in Grecia?

Mufa microusb a telefonului mobil...
 

pot sa omor pixeli pe un monitor tft?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
5 replies to this topic

#1
sharkus

sharkus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 11.03.2005
mi-am luat acum 2 saptamani jumate un monitor Benq FP91G+ tft, dupa o saptamana am observat ca are un pixel mort cam la 10 cm de centrul displayului stanga sus. am inteles ca sunt ceva normal pixeli morti la tft-uri si ca garantia e de la 3 - 5 pixeli morti. intrebarea mea este daca se poate cumva provoca "moartea" unor pixeli, de preferinta printr-o metoda mai putin "brutala".
va multumesc anticipat.
[ scuze daca mai este un topic ca asta, dar nu am gasit nici unul in searc :P ]

#2
yppuz

yppuz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 99
  • Înscris: 11.10.2006
uhm ... daca nu e chiar ilegal, imoral este in mod sigur ceea ce ceri tu,

#3
Clayman

Clayman

    InFlamer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,067
  • Înscris: 28.04.2004
ai stiut de la bun inceput ce cumperi. ce vrei tu e ca si cum ai intreba daca poate sa-ti spuna cineva cum se falsifica cardurile de bancomat sau cum sa furi ceva pe internet....

daca voiai 100% garantie ca nu are pixeli defecti trebuia sa cumperi un monitor care-ti garanta asta si pt care trebuia sa platesti mai mult

#4
chupakbra_best

chupakbra_best

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 268
  • Înscris: 25.02.2005

View Postsharkus, on Oct 17 2006, 20:34, said:

mi-am luat acum 2 saptamani jumate un monitor Benq FP91G+ tft, dupa o saptamana am observat ca are un pixel mort cam la 10 cm de centrul displayului stanga sus. am inteles ca sunt ceva normal pixeli morti la tft-uri si ca garantia e de la 3 - 5 pixeli morti. intrebarea mea este daca se poate cumva provoca "moartea" unor pixeli, de preferinta printr-o metoda mai putin "brutala".
va multumesc anticipat.
[ scuze daca mai este un topic ca asta, dar nu am gasit nici unul in searc :P ]
Pe multe site-uri care comercializeaza Monitoare TFT au o clauza in care specifica in ce cazuri se asigura garantia la pixeli morti. In cazul tau nu cred ca ai de ce sa te agiti...singurul lucru pe care il poti face este sa astepti sa moara in mod "natural".  :w00t:

#5
sharkus

sharkus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 11.03.2005
ce-mi place la voi ... ca sunteti direct la subiect. am intrebat daca exista o modalitate sa fac un lucru sau nu. 1. nu am cerut sa mi se spuna daca e moral sau nu, ilegal te asigur ca nu e, pot sa intreb si un politai daca pot sa fur de la un bancomat bani fara sa fiu prins si te asigur ca nu ma baga la inchisoare sau nu ajung prin tribunale. 2. da am stiut ce cumpar, si mi-am asumat riscul, nu am spus ca nu mi-am asumat riscul sau ca vroiam 100% garantie. 3. sunt sigur ca si voi ati fi pus aceeasi intrebare daca ati fi fost in situatia mea ;), monitorul nu e furat, banii nu sunt furati sunt castigati din munca cinstita daca aduceti vorba de moralitate in intrebarea mea.

P.S. suntem in romania, ma surprinde faptul ca sunteti critici la adresa intrebarii mele si nu sunteti critici la alte magarii care se intampla in jur ... dar in fine.
Cine imi poate raspunde la subiect ii sunt recunoscator! Cine nu am sa intreb administratorii daca pot sa imi deschid un post cu "Critici la intrebarea:<<pot sa omor pixeli pe un monitor tft?, pot sa omor pixeli pe un monitor tft?>>"
Stiu ca sa "omori" inseamna crima, poate chiar daca e vorba si de un pixel ... dar totusi cate muste ati omorat voi? [ mustele fiind mai "vii" decat niste pixeli ]
Va multumesc. astept orice comentarii referitoare la post la adresa mea de mess :)) (incercand sa fiu amuzant nu v-o spun)

Edited by sharkus, 17 October 2006 - 19:59.


#6
cods

cods

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,512
  • Înscris: 05.06.2005
Uite ca fac eu un comentariu :
Closed. :ciocan:

Fara cereri de idei de a strica diferite componente pe aici, va rog.

Edited by cods, 17 October 2006 - 20:05.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate