Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro
 Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta
 Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...
 Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 

Numar de telefon nealocat

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002
Am fost sunat azi pe telefonul mobil de catre un numar de RTC (0212063400) care nu poate fi apelat inapoi. Daca sunt de pe mobil imi spune ca numarul nu este alocat iar daca sunt de pe fix suna ocupat.

Care este parerea voastra?

#2
karcotashu

karcotashu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 133
  • Înscris: 27.08.2002
E vorba de un flux de la Romtelecom care este legat la o interfata Dialogic.
Din setarile interfetei se poate configura ca acel flux sa nu accepte telefoane pe inbound.
Interfata trimite un semnalul fals de tip "numar telefonic nealocat" respectiv operatorului care initiaza apelul.
Se pare ca diversi operatori "interpreteaza" semnalul diferit. (asta ar fi o explicatie "ca la piata" :-)
La mine de ex de pe fix imi da beepuri de tip numar telefonic deranjat temporar iar de pe mobil (Zapp) imi suna ocupat

#3
vali1712

vali1712

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 254
  • Înscris: 27.03.2006

 George_Catean, on Oct 10 2006, 15:14, said:

Am fost sunat azi pe telefonul mobil de catre un numar de RTC (0212063400) care nu poate fi apelat inapoi. Daca sunt de pe mobil imi spune ca numarul nu este alocat iar daca sunt de pe fix suna ocupat.

Care este parerea voastra?

Si mie mi se intampla uneori cand sunt sunat din State (de pe voip) pe voda, sa imi apara ca ma cauta un nr de voda (de fiecare data altul). Alteori nu apare nici un numar. Am incercat sa sun la numerele care apar pe telefon dar suna ocupat.

#4
bobut

bobut

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 01.09.2004
Este un lucru destul de normal :) Pana la urma de ce sunt convorbirile VoIP ieftine?... transporti pe Internet pana in punctul cel mai apropiat (ieftin) dupa care treci pe reteaua apelata... asa ca iti cumperi 10 abonamente pe care le folosesti ca intrare in VDF, 10 in ORG, 10 la primarie... etc :) sau daca nu esti dezvoltat... le ai pe cartele pe care le mai incarci periodic :P

#5
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,784
  • Înscris: 06.09.2004

 bobut, on Oct 10 2006, 22:47, said:

Este un lucru destul de normal :) Pana la urma de ce sunt convorbirile VoIP ieftine?... transporti pe Internet pana in punctul cel mai apropiat (ieftin) dupa care treci pe reteaua apelata... asa ca iti cumperi 10 abonamente pe care le folosesti ca intrare in VDF, 10 in ORG, 10 la primarie... etc :) sau daca nu esti dezvoltat... le ai pe cartele pe care le mai incarci periodic :P

si in acelasi timp calci in picioare legea, anrc-ul, acordurile de interconectare si multe altele  :)
revenind la intrebarea initiala, e o setare simpla (si absolut normala) pentru o centrala telefonica. nu este nimic paranormal.

#6
701

701

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,559
  • Înscris: 16.06.2004

 vali1712, on Oct 10 2006, 20:38, said:

Si mie mi se intampla uneori cand sunt sunat din State (de pe voip) pe voda, sa imi apara ca ma cauta un nr de voda (de fiecare data altul). Alteori nu apare nici un numar. Am incercat sa sun la numerele care apar pe telefon dar suna ocupat.
Asta este din cauza ca VF a alocat acele numere care sa preia apelul din State cand intra in tara pt a ajunge la tine pe telefon. Este un fel de alocare dinamica asa cum se intampla cu IP-urile pt internet. Nu poti suna inapoi pt ca ele sunt un fel de "centrala". Nu vad de ce ar conta, odata ce stii ce fac nr alea...

#7
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,784
  • Înscris: 06.09.2004

 701, on Oct 13 2006, 09:51, said:

Asta este din cauza ca VF a alocat acele numere care sa preia apelul din State cand intra in tara pt a ajunge la tine pe telefon. Este un fel de alocare dinamica asa cum se intampla cu IP-urile pt internet. Nu poti suna inapoi pt ca ele sunt un fel de "centrala". Nu vad de ce ar conta, odata ce stii ce fac nr alea...


aiurea. asta se intampla pt ca operatorii de voip nu au interconectare cu VF (si nici cu Orange, Zapp, etc - daca tot veni vorba) si drept urmare cumpara cartele prin care sa-si termine apelurile catre VF. Cand VF se prinde si le taie cartela, cumpara alta... s.a.m.d.   B)

#8
hipath78

hipath78

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 29.10.2006
Problema asta apare si in cazul in care suni de pe zapp pe astral........numai ca mesajul este de tipul:pentru moment abonatul apelat nu poate fi deranjat

#9
george126

george126

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,127
  • Înscris: 02.07.2004

 hipath78, on Oct 29 2006, 19:20, said:

Problema asta apare si in cazul in care suni de pe zapp pe astral........numai ca mesajul este de tipul:pentru moment abonatul apelat nu poate fi deranjat

Poate are treaba si chiar nu poate sa raspunda  :lol:  :naughty:

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate