Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

wallmount (VESA) lcd

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
ByteMe95

ByteMe95

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 05.06.2003
salut

am cautat pe net, si as dori sa achizitionez niste monitoare LCD pe care sa le pun pe un perete acasa.

am citit despre tehnologia Wallmount VESA (http://www.marathonc...awallmount.html) si am observat ca majoritatea monitoarelor au acest standard.

eu am pus ochii pe Monitor LCD Acer AL1916As pentru ca este pana in 8 milioane.

O investitie minunata ar fi Acer Ferrari F-20" - 20" Wide care are tv tunner incorporat (exact ceea ce ma intereseaza pt ca la monitoare vreau sa ma uit la TV) - costa vreo 24 mil

Cunoaste cineva solutii mai ieftine/bune de LCD-uri ce merg puse pe pereti pana in 10 mil bucata?

#2
ByteMe95

ByteMe95

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 05.06.2003
va rog daca ati montat vreodata un lcd sau plasma pe perete, sa-mi dati un reply. ma intereseaza care este procedeul, are monitorul toate accesoriile incluse pentru montare? multumesc

#3
mubuforever

mubuforever

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 07.03.2007

View PostByteMe95, on Apr 27 2007, 19:35, said:

va rog daca ati montat vreodata un lcd sau plasma pe perete, sa-mi dati un reply. ma intereseaza care este procedeul, are monitorul toate accesoriile incluse pentru montare? multumesc

Salut, eu am montat pe perete cu brat mobil un LCD Asus de 22", care e model VESA 100, am mai spus si intr-un post anterior. Toate accesoriile de care ai nevoie vin cu suportul pe care il montezi. adica suruburile cu care se ataseaza monitorul de suport. aici am postat cateva detalii http://forum.softped...howtopic=216635
Pentru a putea jongla cu pozitia orizontala si inclinarea verticala a monitorului am apelat la un sistem cu brat mobil cu prindere de perete vezi http://www.barkanmou...gories.asp?id=3 , magazinele Praktiker au toate modele expuse pe site la vanzare, acesti suporti sunt compatibili cu toate standardele adica , VESA 75, 100, 200 unde aceste numere sunt distantele exprimate in milimetri intre gaurile de suruburi in spatele monitorului. Operatiunea de montaj e simpla  e descrisa din cap in coada in manualul suportului de prindere al monitorului si toate accesoriile de care ai nevoie pentru montaj sunt incluse in paket, cu exceptia masinii de gaurit cu care trebuie sa-ti maltratezi peretele:) si a catorva chei fixe si a unei surubelnite cu care trebuie sa strangi unele suruburi.
Iti urez succes la montaj.

#4
ByteMe95

ByteMe95

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 05.06.2003
mubuforever multumesc foarte mult! o sa ma duc in praktiker sa ma uit de brate pt montat, eu vreau sa-mi pun 2 fixe si unul mobil cum ai tu.
o sa revin peste cateva luni cu poze, si cu detalii despre monitoare si montat.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate