Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...
 Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit
 I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic
 Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 

LG L1952S-SF

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
biceman

biceman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 922
  • Înscris: 19.06.2006
Cine stie ceva despre LG L1952S-SF? Are un pret foarte bun, parca prea bun pentru ce stie sa faca.
Merita sa cumpar acest monitor avand in vedere contrastul puternic de 1400:1 :D  dar lipsa DVI  :confuzzled:
Samsung 940BF are DVi si 2 ms G2G, dar are contrast mai mic, si e cu 4 milioane mai mult. Merita diferenta de pret? (parca ma bate gandul la LG)

#2
raiiar

raiiar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,568
  • Înscris: 30.11.2002
te bate gresit. daca tot te uiti la specificatii, vezi si restul de la lg. vei avea o surpriza. testeaza un samsung si ia-l.

#3
biceman

biceman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 922
  • Înscris: 19.06.2006
Cine are totusi un LG sa-mi spuna cum se comporta? E clar ca Samsung e mai bun, dar merita diferenta mare de pret fata de LG? Si sa nu uitam ca LG-ul are un contrast mult mai bun, dublu fata de Samsung.
Cu testarile - mai greu, pt. ca daca imi comand un monitor probabil va fi online, fiind preturi mai mici.

Edited by biceman, 03 October 2006 - 13:41.


#4
Rapier

Rapier

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,864
  • Înscris: 07.10.2006
contrastu 1400:1 e facut printr-un fel de emulare(e vrajeala de-a marketingului, la fel cu 2-4 ms timp de raspuns).
Cand iti iei monitoru, du-te peste o firma de calculatoare shi bate-i la creier, ridica-l cu mana ta, ca sa fii cat de cat sigur shi nu uita:
La comanda online, nu scrie transportu, iar aia care transporta, vad fragil scris pe cutie shi zic: "Ia uite domn'le, acuma scriu shi in franceza pe cutii...da ce o fi insemnand fragil??Cred ca albastru sau ceva...". whatch it, mai bine strici un drum, doua sa te convingi tu singur de monitor(specificatiile nu spun nimik concludent)

#5
biceman

biceman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 922
  • Înscris: 19.06.2006
mersi mult. Raman totusi pe Samsung, dar mai astept pana la primavara sa mai scada preturile (ca la noi de sarbatori se scumpesc!  :deadtongue: )

#6
FadeToBlack

FadeToBlack

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,765
  • Înscris: 15.09.2005

View PostRapier, on Oct 7 2006, 10:39, said:

contrastu 1400:1 e facut printr-un fel de emulare(e vrajeala de-a marketingului, la fel cu 2-4 ms timp de raspuns).
Cand iti iei monitoru, du-te peste o firma de calculatoare shi bate-i la creier, ridica-l cu mana ta, ca sa fii cat de cat sigur shi nu uita:
La comanda online, nu scrie transportu, iar aia care transporta, vad fragil scris pe cutie shi zic: "Ia uite domn'le, acuma scriu shi in franceza pe cutii...da ce o fi insemnand fragil??Cred ca albastru sau ceva...". whatch it, mai bine strici un drum, doua sa te convingi tu singur de monitor(specificatiile nu spun nimik concludent)

Modul de transport al firmelor de curierat (cele care livreaza comenzile online) nu e diferit fata de cel al firmelor gen Ultra PRO, Flamingo, Depozitul de Calculatoare etc. Firmele de curierat mi se par ca nu vin totusi cu tirul sa aduca marfa, ceea ce un plus. De asemenea trebuie specificat si faptul ca nici o firma care isi aduce produsele in tara (din cate stiu eu Ultra PRO le aduce de prin Olanda cu tirul) nu le trateaza cu o grija deosebita. Nici o firma nu o sa mearga cu 50 KM/h pentru a nu afecta delicatetea unui HDD. De asta apar rateurile in mare parte (pe la noi).

#7
telebog

telebog

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 393
  • Înscris: 23.02.2006
Eu am pus mana pe un LG L1919S-SF si e super monitorul (se vede foarte bine, si de la distanta si sub diferite ungiuri, luminozitatea e foarte buna, imaginea clara, se misca fara probleme in jocuri etc). Din cate am citit si am vazut 8 ms sunt suficiente (sincer nu cred ca se simte vizibil cele 2 ms GtG), o luminozitate de 300 si contrast de 700:1.

Daca ar fi sa imi iau un monitor LCD as alege intre Benq (am cativa prieteni care au benq si nu au avut probleme cu ele, si sunt multumiti de calitatea lor) si Lg, dupa parerea mea nu e justificat pretul mult mai mare al samsugului.

Totusi inainte sa iti iei monitorul mergi in magazine si uita-te la ele vezi la care se vede mai bine (pt tine), vezi care are un look care ti se potriveste etc. Am vazut oameni care au facut chestia asta si au pareri diferite, uni din ei avea impresia ca la samsung imaginea e mult mai buna decat la restu, iar la altii nu li se parea imaginea prea ok, erau mai incantati de imaginea Benq. Dupa parerea mea depinde de gustul fiecaruia, am mers si eu prin magazine si sincer nu am sesizat diferente prea mari intre monitoare de  caracteristici asemanatoare de la firme diferite.

P.S. Nu te uita la faptul ca samsung e mai scump, asta nu inseamna ca e mai bun (mai fiabil sau de o calitate mai buna).

#8
FadeToBlack

FadeToBlack

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,765
  • Înscris: 15.09.2005
La capitolul fiabilitate nu ai ce spune, pentru ca e prea greu de testat. Ca sa dovedesti fiabilitatea unui monitor trebuie facute teste pe o perioada lunga de timp, lucru nejustificat datorita aparitiilor noi.
Apoi, ma intreb de ce se mai plang unii care stiu despre ce vorbesc (SE7EN si altii) de ghosting la BenQ...:)

#9
repartot

repartot

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 22.11.2006
Am reparat LG-uri TFT la ULTRA PRO si vreau sa-ti spun ca se vad foarte bine, cel mai bine printre produsele pe care le aduc ei. Cu fiabilitatea stau ceva mai prost.Vin destul de multe in service  (e bine de aia exista garantie 3 ani).Dar sa-ti comanzi monitor LCD e o adevarata nebunie.Pai in primul rand trebuie sa verifici daca are pixeli defecti sau nu. Daca apuci sa il iei fara sa il verifici chiar din maazin, nu mai poti sa il schimbi pt ca scrie pe spatele facturii ca e din clasa2 si are voie sa aibe un anumit numar de pixeli sau subpixeli defecti. In plus garantie la alea unde faci?

#10
biceman

biceman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 922
  • Înscris: 19.06.2006
Am luat pana la urma un LG de 19" Wide de la UltraPro (la oferta) si sunt foarte multumit de el. Sper sa nu apara probleme in viitor.

#11
mmaxalb

mmaxalb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 05.01.2006

View Posttelebog, on Oct 8 2006, 22:17, said:

Eu am pus mana pe un LG L1919S-SF si e super monitorul (se vede foarte bine, si de la distanta si sub diferite ungiuri, luminozitatea e foarte buna, imaginea clara, se misca fara probleme in jocuri etc). Din cate am citit si am vazut 8 ms sunt suficiente (sincer nu cred ca se simte vizibil cele 2 ms GtG), o luminozitate de 300 si contrast de 700:1.

Daca ar fi sa imi iau un monitor LCD as alege intre Benq (am cativa prieteni care au benq si nu au avut probleme cu ele, si sunt multumiti de calitatea lor) si Lg, dupa parerea mea nu e justificat pretul mult mai mare al samsug

P.S. Nu te uita la faptul ca samsung e mai scump, asta nu inseamna ca e mai bun (mai fiabil sau de o calitate mai buna).
eu am LG L1919S si sunt foarte multumit de elculorile sunt bestiale{pentru un lcb] chiar in comparatie cu mai noile lcd il folosesc pentru orce tv filme jocuri si chiar la un fps de 100  nu am probleme cred ca cele 8ms sunt btb iar contrastul 1400:1 chiar daca pare  tras de par se cunoaste :worthy:

#12
biceman

biceman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 922
  • Înscris: 19.06.2006

View Postmmaxalb, on Dec 11 2006, 18:33, said:

.... cele 8ms sunt btb iar contrastul 1400:1 chiar daca pare  tras de par se cunoaste
De acord. Al meu are 5 ms g2g (cam 8 ms b2b) si e super ok, contrastul 2000:1 se vede :))))

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate