Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta
 Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...
 Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 

Nu stiu

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
AlinaIsa

AlinaIsa

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 30.09.2006
Am multe intrebari...
Sunt clasa a XII-a si nu m-am decis inca la ce facultate sa dau... am citit multe dintre parerile voastre, certurile, sfaturile... dar forumul asta, spre deosebire de muuulte altele, mi-a placut... si are multe reguli care ma incanta...   Super dragut!
Acum... sa trec la problema... nu vreau sa para ca o lauda, dar... am fost la olimpiada la Biologie trei ani, la nationala... nu a fost mare lucru pentru ca acolo nu am luat mai mult decat un premiu special... si asta, intr-a IX-a, dar ideea e ca imi place Biologia, e marea mea pasiune... dar asta nu inseamna ca pot sa si studiez Medicina.
Mi-ar placea... dar: 1. nu stiu daca sunt suficient de tare pentru practica de acolo; sunt sensibil uneori.
                          2. nu stiu multa chimie, nu-mi place...ma inteleg muuult mai bine cu fizica;
                          3. nu am rude medici, dar asta nu are insemnatate daca eu imi doresc cu adevarat sa fac Medicina, nu?...dar tocmai asta e... imi doresc??
                          4. nu stiu nici macar unde, in ce oras sa dau, daca ar fi sa ma hotarasc sa merg la facultatea aceasta... eu locuiesc in Alexandria, deci, fata de Bucuresti, nu ar fi mare lucru!
                         5. cum pot sa imi dau seama daca mi-ar placea Medicina, adica la ce trebuie sa ma gandesc, sa ma raportez, nu stiu... Anatomia dintr-a XI-a a mers, dar asta nu inseamna ca imi place mai mult decat Botanica...
                       6. iar alte variante??? Nu prea am! Poate Bilogia si sa devin Profesoara...? nu stiu,...  :mellow:
Intr-o vreme eram foarte incantata de Psihologie, dar nici asa...
Sau Medicina Veterinara, dar nu stiu mare lucru despre... am citit pe forum si plusuri si minusuri (e adevarat, mai multe minusuri) despre aceasta Facultate...
                      7. as vrea sa pot face macar putin timp si in strainatate... e un VIS... sau utopie?

... va rog, ajutati-ma, am nevoie... pentru ca nu mai e mult timp... oricum, vreau sa ma apuc sainvat chimie...pentru ca nu strica, dar... NU IMI PLACE... acum, dar nu stiu ce se va intampla pe parcurs...  vreau noutati, informatii... plus sau minus, numai sa fie adevarat si sigur!!! Va rog!!!  
Cu stima, Alina Isabela :huh:

#2
Tabu

Tabu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,190
  • Înscris: 15.09.2006
Draga mea, pari cu adevarat dezorientata. Imi pare rau ca esti in situatia asta, insa nimeni de aici nu-ti poate spune ce ti-ar placea sa faci.
Eu sunt studenta la Medicina si nu mi-a placut niciodata fizica. Prin urmare, am scartait mereu la fizica. Chimia iti va trebui mult in facultate. Anatomia la fel. Sunt altele si mai importante care nu tin de materiile ce se studiaza in liceu.
Nu iti trebuie rude in medicina ca sa reusesti, desi ar fi un atu.
Medicina umana, veterinara, psihologie, invatamant... esti impartita in destule directii.
Incearca sa te gandesti la viitor, nu numai la materiile care iti plac/displac in liceu.
Mie mi-a placut anatomia in liceu. Cand am ajuns sa o studiez in amanunt in primii doi ani de facultate, m-am lecuit.
Trebuie sa fie ceva care sa te atraga. Te atrage medicina? Bun! De ce te gandesti ca nu ai fi in stare sa o faci?
Nu cred ca nehotararea e problema ta, ci autoaprecierea. Tu stii cel mai bine de ce esti in stare si de ce nu.

#3
crst_g

crst_g

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,167
  • Înscris: 27.06.2006
cu matematica si desenul cum stai? ai incerca arhitectura?

#4
rox

rox

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,348
  • Înscris: 28.11.2004
mie in liceu mi-a placut anatomia...si inca imi mai place si acum. cu chimia am fost paralela, inca mai sunt, totusi pot sa spun ca am invatat in facultate biochimie mai mult decat in toata scoala...fizica se face FOARTE putin pe langa cate fizica stiam si oricum, nu te atrage nimic la ea, fata de frumusetea fizicii de liceu....din cate am inteles, tie iti place mult botanica...de ce nu incerci la biologie? sau la ceva cu protectia mediului, daca o exista asa ceva? oamenii care au la medicina au de obicei o idee foarte vaga despre ce inseamna asta de fapt....

#5
Irishman

Irishman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 660
  • Înscris: 18.11.2003
:) Oricat de ciudat ar parea, mai ai inca timp sa te decizi cu adevarat. Eu am vrut sa fac Dreptul de cand ma chinuiam inca sa invat alfabetul. Si fugeam ca dracul de tamaie de Politehnica sau ASE. Imi placea istoria la nebunie, eram mediocru la matematica si la fizica. A venita  12-a si am tinut-o cu Dreptul pana in martie, cand m-am decis brusc spre altceva. Am ajuns spre surprinderea tuturor la Politehnica (chiar si a mea). Atunci fugeam de Drept si ASE. Uimirea a fost si mai mare cand dupa 5 ani de facultate am devenit ing. :)
Acum sunt la Master la ASE (nici chiar mie nu imi vine sa cred). Sa vedem ce va iesi si cu asta ...
Ideea este ca nu sunt inca zilele intrate in sac. Trebuie sa te gandesti cam ce iti place sa faci.
Incearca sa te duci pe la facultati, sa vorbesti cu cati mai multi din diferite domenii si sa vezi cam ce face fiecare. Cauta-ti profiluri cat mai speciale, pentru ca de someri care stiu de toate e plina Romania. Cauta combinatii de materii cat mai aiurea si vezi ce da ... Spre exemplu ce am facut eu a fost o combinatie de Fizica, Economie si Psihologie (asta reducand la materiile de liceu).
Am terminat Politehnica si inca urasc Matematica. Nu stiu daca poti termina Medicina fara Chimie. Oricum afinitate fata de o materie e data si de profesorul care o preda.
"What ever you do, do it well" - asta e cel mai important.

#6
AlinaIsa

AlinaIsa

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 30.09.2006
Va multumesc! :)
Ma gandisem si eu la chestia cu a face o combinatie, dar e partea cea mai grea... fir-ar sa fie...
Si chiar ai avut dreptate, Tabu, cu faza cu autoaprecierea...
Si totusi... e foarte greu sa ma decid, dar va trebui... ca va trebui sa am ceva timp si de invatat...
Ceea ce imi e f f f f  clar e ca iubesc din suflet germana... ceea ce nu are nicio treaba cu ceea ce am spus pana acum, dar... e adevarat!
Iar la Arhitectura nici nu indraznesc sa ma gandesc pentru ca nu ma pricep la desen!
Din pacate... nu pot sa desenez frumos sau asa... sunt un om amarat!
OFFF...
Dar chiar... orice fac sau voi face.. trebuie sa fac biine... si inca in ce fel de bine!!!  :o ... daca vreau sa fac medicina, chiar trebuie sa devin pregatita! Dar Matematica e Ok pentru mine, nu sunt la un nivel ridicat, dar merge!
Imi e foarte clar la ce nu vreau sa dau, dar nu stiu la ce as da... NU dau la: ASE, Arhitectura, Politehnica, Drept... poate mai sunt... si nu pentru ca nu as respecta facultatile astea, numai ca nu le-as putea face cu adevarat!
O sa ma mai gandesc... promit sa va transmit noi decizii... pana atunci, voi invata la Biologie, Anatomia... si mai e ceva: nu stiu orasul, asa cum am spus... asta conteaza muuult pentru ca Universitatile din diverse orase merg dupa diverse manuale!!! Si... nu pot sa invat Ardelean si Tiplic, iar apoi sa vad ca imi trebuia Arinis si Kerekes... e super aiurea!!!
Cu bine... pe curand! Multumesc!

#7
Irishman

Irishman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 660
  • Înscris: 18.11.2003
Well ... sa speram ca am contribuit si noi la formarea unei viitor medic. Ne de alta, dar peste cativa zeci de ani  cand vom fi batrani sa avem la cine apela. Asta daca domnisoara medic nu o va intinde frumos cu o bursa in Germania sau Austria si va ramane acolo! Pana atunci nu ii putem ura decat "Viel Erfolg!"

#8
AlinaIsa

AlinaIsa

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 30.09.2006

 Irishman, on Oct 1 2006, 22:41, said:

Well ... sa speram ca am contribuit si noi la formarea unei viitor medic. Ne de alta, dar peste cativa zeci de ani  cand vom fi batrani sa avem la cine apela. Asta daca domnisoara medic nu o va intinde frumos cu o bursa in Germania sau Austria si va ramane acolo! Pana atunci nu ii putem ura decat "Viel Erfolg!"


Danke schoen!!! Sper sa reusesc sa invat germana bine... si sa mai dau si la medicina... ar fi genial! NU stiu... chiar nu stiu... sper si eu ca oricare alt om... :)
Va multumesc!!! :D

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate