Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Brother DCP-115C

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
Dragos_Braila

Dragos_Braila

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 137
  • Înscris: 21.08.2006
Salut ,

Asta iarna , am cumparat un multi functional brother (dcp 115c)  si zilele trecute, incepuse sa ma anunte ca nu mai are cerneala ..bla bla ..am cautat pe la magazinele din braila , dar n-am gasit ...luni urmeaza sa mai verific un magazin , care cica are de toate , dar vad ca toata saptamana asta aia au primit marfa :lol:
Totusi , ca sa nu mai ma fac de cacao si pe la aia : are cineva idee daca a aparut kit de refill pt asa ceva ? (ca am inteles ca e fiecare kit de refill specific pt un tip de cartus )
Eu am cartusele : LC900M , LC900C , LC900Y , LC900BK . M-ar interesa (deocamdata) daca exista pt negru (BK) si pt albastru ( @ )

Multumesc

hahahaha , am facut-o praf cred :lol: :lol: azi trebuia sa fac niste copii pt la scoala , sa imi dea cecul si am facut-o eu pe MESTERUL MANOLE (stiind ca de fapt mai are cartuse chiar le-am scos si m-am uitat pt ca sunt transparente , ea ma anunta ca nu mai are normal ca m-a enervat ca ma si grabeam ..) si am apasat pe "butonelul" care era in cealalta parte de unde curge cerneala , si a ramas acolo :lol: :lol:
Acum ala e stricat ? trebuie sa cumpar alt cartus ? sau se poate rezolva,  cu kitul de refill ..sau ceva ?

am atasat si niste poze ..(nu cred ca se vede prea bine , ca am camera imprumutat lu` un vecin , si vine peste vreo 2 saptamani dar sper sa fie suficient de buna calitatea ,sa va faceti o idee cam ce rahat am facut eu aici ..)
Attached File  Imag002.jpg   578.68K   218 downloads
Attached File  Imag001.jpg   569.93K   153 downloads

Edited by Dragos_Braila, 29 September 2006 - 11:48.


#2
radu90

radu90

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 07.06.2005
Nu exista refill pt. tipul asta de cartus. Sunt cartuse cu cip si chiar daca le incarci iti va spune acelasi lucru si anume ca sunt goale. Gasesti pe net o gramada de magazine avand acest tip de cartuse. Preturile variaza dar se invart in jurul a 60-65 lei pt. negru si 30-35 lei pt. fiecare din cele color.

#3
bigguy

bigguy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 13.11.2006
Dragos_Braila, azi am luat si eu o multifunctionala ca a ta, Brother dcp-115c, si as vrea sa imi spui si mie cum s-a comportat pana acum Brotherul tau. Cat despre problema ta, cred ca un kit de refil ar rezolva problema. Dar inainte de a-i baga in "vena" acul, incearca sa afli mai multe. Respecte!

#4
b4you-bbogdan-

b4you-bbogdan-

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 15.11.2004
Am cam acelasi tip de imprimanta si ...hm... cred ca as iesi mai ieftin daca as incerca sa le incarc singur. Treaba cu cipul ... nu prea stiu ce sa spun. E adevarat ca dupa ce am dus cartusul negru la incarcat si l-am re-instalat in imprimanta mi l-a detectat ca fiind plin, fara ca eu sa resetez ceva.

Oricum... pe la mine e cam 10 lei incarcarea pentru cartusul negru. Azi vad cam cat ma costa pt cele color. (fiind student beneficiez de reducerea de 50 % .. in mod normal e 20 de lei)

#5
A_L_E_X

A_L_E_X

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,097
  • Înscris: 18.03.2006
Am si eu acest tip de imprimanta si am o problema. Imi face curatarea cartuselor in fiecare zi, si in acest fel s-au terminat foarte repede cartusele.Mentionez ca am facut update de firmware de aici  Am gasit undeva pe net ca ar trebui sa-si faca la 21 de zile, si as vrea sa stiu daca este vreo problema. b4you-bbogdan-, cand ai incarcat cartusul de negru ti-a mers, sau a trebuit sa le reincarci toate cele 4 cartuse ? Intreb, pentru ca in manual scrie ca daca unul din ele este gol, imprimanta nu mai marge deloc. Doar scannerul si cititorul de carduri  :P . Si in legatura cu reincarcarea cartuselor, gasisem mai demult aici , dar nu mai au LC900.

#6
topmarian

topmarian

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 26.12.2006
http://www.rastero.r...-ml/prod_4.html

am gasit si eu aici ceva refill dar am observat ca ele sunt parca sub presiune (originalele), nu am reincarcat inca, e noua .
voi vedea cind se consuma care e problema se reincarca sau se schimba cartusul?

#7
DjDiStefano

DjDiStefano

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 07.01.2008
Salutare la toata lumea,eu am o multifunctionala Brother DCP115 de 2 luni,este super ok imprimanta,in afara de faptul ca mi-a iesit suportul tv din perete si a cazut televizorul pe ea   :huh: ,s-a spart geamul de la scaner si acum trebuie sa o duc in service ca scanerul nu il mai asez eu la loc,nici daca ma chinui 1 an.In rest imprimanta este super ok,m-am panicat cand am luat-o ca nu gaseam cerneala,apoi am gasit cerneala,iar cel de la care am cumparat-o m-a speriat ca sunt cartusele sub presiune si daca nu stiu sa le incarc or sa se sparga,el oarecum avea dreptate pentru ca intradevar sunt sub presiune,dar se pot incarca si cu seringa si apoi trebuie astupata gaura cu un adeziv bun,se pot incarca si sub presiune prin metoda vacumului,cu seringa plina cu 30 ml cerneala(black)trageti 3-4 ml de aer din cartus pe supapa de evacuare a cernelei si apoi lasati seringa sa revina in pozitia initiala si asa au intrat 3-4 mlde creneala in cartus si repetati operatiunea pana cand cartusul v-a fi golit de aer si plin cu cerneala,in primul caz problema este ca dupa 10-15 pagini trebuie sa dati curatare la imprimanta ca pateaza,daca nu mai este sub presiune scapa mai multa cerneala,dar cea mai buna solutie sunt cartusele am gasit putin peste 10 lei cartuse cu holograma,super ok,k alea originale
P.S. Acum caut service sa imi puna geamul si scanerul l-a loc! ;)

#8
A_L_E_X

A_L_E_X

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,097
  • Înscris: 18.03.2006
DjDiStefano, stii cumva, merge sa reincarc numai cartusul de negru daca celelalte culori s-au terminat. Ca in manual scrie ca nu tipareste decat daca toate cartusele sunt incarcate.

#9
remnuvela

remnuvela

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 11.03.2008

 A_L_E_X, on Feb 18 2008, 22:26, said:

DjDiStefano, stii cumva, merge sa reincarc numai cartusul de negru daca celelalte culori s-au terminat. Ca in manual scrie ca nu tipareste decat daca toate cartusele sunt incarcate.
nu merge daca unul dintre cartuse este gol.
iti spun din experienta.
asta e unul dintre dezavantaje.
eu tocmai azi am fost ca sa imi fie schimbata dupa ce am folosit-o un an de zile. norocul meu ca inca mai era in garantie. am luat-o din cora anul trecut si de
o saptamana tot incerc sa o fac sa mearga. imi zicea mereu 'unable to clean. please check the manual for troubleshooting etc.etc.'. la magazinul care era scris pe garantie mi s-a zis ca ei nu se mai ocupa cu asa ceva si m-au trimis la cora (magazinul de unde am cumparat multifuntionala). ei mi-au spus ca o sa imi dea un bon de retur cu care pot sa imi iau orice altceva de acelasi pret (fara ca macar sa se uite la ea, ceea ce mi s-a parut ciudat; probabil au mai avut astfel de cazuri, desi, cand i-am intrebat, nu au recunoscut). intr-un fel ma bucur ca am scapat de ea, ca ma cam enerva faptul ca se apuca sa dea cleaning cand iti era lumea mai draga, ma enerva metoda de reincarcare a cartusului (pentru care tre sa recunosc ca am avut ceva emotii la inceput; credeam ca nu o sa se poata reincarca, dar am fost la un service, au facut o gaura in cartuse si pe acolo introduceam eu cerneala cu seringa; nu am facut treaba aia cu vacuum de care citeam de la cineva de aici), ma enerva ca daca se golea un cartus nu mai puteam scoate nimic cu ea. all in all ma cam enerva, dar am folosit-o asa cu toate toanele ei pana saptamana trecuta, cand, slava domnului, a crapat. mortua est! :death:
asa ca acum ma reorientez catre un hp. sper sa am mai mult noroc, fiindca sunt dependenta de imprimanta, cel putin, daca nu si de scaner si copiator.

#10
Marius-Gabriel

Marius-Gabriel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 18.11.2005
De unde cumparati voi cerneala si ce model? Pana acum foloseam cerneala pt. Canon bl24! E vreo diferenta intre marcile de cerneala?

#11
sony-ericsson-k550i

sony-ericsson-k550i

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 28.12.2007
Cine imi poate spune cum se incarca cartusele la brother dcp-110c ?

#12
fiordm

fiordm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 242
  • Înscris: 24.02.2007

 Marius-Gabriel, on Mar 13 2008, 22:30, said:

De unde cumparati voi cerneala si ce model? Pana acum foloseam cerneala pt. Canon bl24! E vreo diferenta intre marcile de cerneala?

Binențeles că este diferență între fiecare marcă de cerneală. În general se folosește aceiași cerneală pentru unul, două sau căteva tipuri de imprimante din cadrul aceleași mărci. Fiecare marcă de imprimantă are specificul ei (pigment, grad de absorbție, volatilitate, încărcare electrostatică etc). Au apărut pe piață unele cerneluri așa zise "universale", dar nu prea au dat rezultate. Că odată unii încarcau BCI 21 cu cerneală de stilou Pelikan, asta este altă poveste.
Numai bine.

#13
Marius-Gabriel

Marius-Gabriel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 18.11.2005
Vad ca pe aici nu raspunde nimeni! Am rezolvat problema cumparand cerneala pentru CANON BCi24 si merge super! Eu incercasem pe negru si eram foarte multumit, iar acum mi-am luat si color cate o sticluta pt. fiecare culoare! O sa ma tina multtt si bine! Daca vreti sa stiti cum se incarca da-ti PM

#14
fiordm

fiordm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 242
  • Înscris: 24.02.2007

 Marius-Gabriel, on Apr 23 2008, 08:16, said:

Vad ca pe aici nu raspunde nimeni! Am rezolvat problema cumparand cerneala pentru CANON BCi24 si merge super! Eu incercasem pe negru si eram foarte multumit, iar acum mi-am luat si color cate o sticluta pt. fiecare culoare! O sa ma tina multtt si bine! Daca vreti sa stiti cum se incarca da-ti PM

Numai că ai grijă la capul de printere. Dacă ți se înfundă sau se arde te costă cam 150 RON. Bine ai făcut că ți-ai luact Canon. Ca să încarci un cartuș cu cerneală de Brother este o aventură curată și-ți trebuie multă experiență.
Numai bine.

Edited by fiordm, 26 April 2008 - 00:24.


#15
DjDiStefano

DjDiStefano

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 07.01.2008

 A_L_E_X, on Feb 18 2008, 23:26, said:

DjDiStefano, stii cumva, merge sa reincarc numai cartusul de negru daca celelalte culori s-au terminat. Ca in manual scrie ca nu tipareste decat daca toate cartusele sunt incarcate.
Asta chiar nu stiu,nu am incercat,in mod normal ar trebui sa mearga daca printezi alb negru,cat despre cerneala eu am gasit cartuse la 10 lei,cerneala la 15 lei 100 si set de refil color intre 15-25 lei toate culorile cate 15 ml din fiecare,pana acum nu s-a infundat,dar atentie la cerneala,daca se infunda capul de printare si se strica nu se poate schimba,schimbi imprimanta cu totul,eu am pana acum cu ea peste 3000 de copii si merge ok :)

#16
lumierre

lumierre

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 05.11.2007
exista un provider de cartuse care merg la acest tip, costa 40 de lei setu si sunt f bune, eu cumpar mereu de la el
il gasiti pe okazii ro

pe siteul brother e un update de firmware ca sa nu-si mai faca curatare asa des sa nu se mai piarda cerneala.
toate cele bune
lumierre

#17
DORAC

DORAC

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 04.09.2009
Am o Brother DCP-115C de vreo 2 ani si nu am avut probleme cu ea pana acum cand am vrut sa imprim pe un carton mai gros colorat niste invitatii. la ultima imprimare mi-a aruncat caronul nu stiu pe unde dar l-am gasit sub tavita de hartie, adica sub imprimanta. De atunci imi da un mesaj ca trebuie sa ma uit un user manual la nu stiu ce capitol. Oricum acolo imi spune ca este posibil sa fie vreo bucata de hartie prin imprimanta iar daca mesaj este in continuare sa o scot un timp din priza si isi revine. Am verificat nu avea nici o hartie prinsa pe acolo am scos-o si din priza mai mult timp, si zile intregi si tot degeaba acelasi mesaj. Stiti cumva ce e de facut?

#18
dstefan24

dstefan24

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 23.09.2009
Buna, am si eu un Brother DCP-115C de vreo 5 ani si nu am avut probleme cu ea pana acum cateva zile cand am vrut sa imprim si a inceput sa-mi curga culoarea rosie din el la care eu lam desfacut si am vazut ca rezervorul de cartuse are o folie lipit pe el si mi sa dezlipit am incercat sal lipesc eu la loc dar tot nu a tinut. si asi dori sa situ daca a mai avut cineva probleme de genul acesta care este solutia sau de unde se mai poate cumpara rezervorul respectiv petntru aceasta imprimanta ca nu asi renunta la el ca in rest a mers bine.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate