Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei
 Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024
 Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 

Este adevarat ca daca esti angajat nu mai primesti bursa?

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
raducutzzu

raducutzzu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,917
  • Înscris: 17.02.2006
Da sau nu. Cum e la voi la facultate?

Edited by raducutzzu, 28 September 2006 - 23:11.


#2
Irishman

Irishman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 660
  • Înscris: 18.11.2003
Nu. Si mi se pare absurd sa nu se dea bursa de studiu. Daca pe tine te duce capul si poti sa obtii o medie de peste 8 (in cazul Politehnicii ) chiar si in timp ce lucrezi, care e problema?

#3
raducutzzu

raducutzzu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,917
  • Înscris: 17.02.2006
Exact asta cred si eu Irishman. Idiotii aia care au stabilit metodologia asta cretina de acordare a burselor erau probabil beti. Ori sunt prea prosti ca sa isi dea seama ce inseamna studiu si ce inseamna social. De asta se incurajeaza munca la negru.

#4
rox

rox

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,348
  • Înscris: 28.11.2004

 Irishman, on Sep 29 2006, 11:28, said:

Nu. Si mi se pare absurd sa nu se dea bursa de studiu. Daca pe tine te duce capul si poti sa obtii o medie de peste 8 (in cazul Politehnicii ) chiar si in timp ce lucrezi, care e problema?
la politehnica bursa de studiu se da la medii peste 8?!?  :w00t: la mine doar primii 50 oameni din an au bursa....

#5
Irishman

Irishman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 660
  • Înscris: 18.11.2003
@raducutzzu - Cat de sigura e informatia? Mi se pare totusi aberanta ...
@rox - In Politehnica e cam greu sa ai peste 8 ... Pare nota mica, dar sunt sectii unde nimeni nu obtine o medie generala peste 8. Mai e un prag peste 9.50 si unul de 10.

#6
Bogdan!

Bogdan!

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 718
  • Înscris: 28.06.2005
Primesti bursa de merit si daca esti angajat. Stiu eu un caz concret  ;)

#7
Diane

Diane

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,799
  • Înscris: 06.12.2003

 raducutzzu, on Sep 29 2006, 00:10, said:

Da sau nu. Cum e la voi la facultate?

Bursele de studiu se acordau studentilor la prima facultate (evident, la o facultate de stat), chiar daca erau angajati. Stiu cazuri din anul universitar trecut. Daca a aparut vreo modificare legislativa intre timp, trebuie sa te interesezi la secretariatul facultatii. Eu am avut norocul si am luat bursa si la a doua facultate, corespunzator numarului de semestre in care nu am luat bursa la prima facultate. Am fost ultima promotie care a beneficiat de o asemenea facilitate (1998).

#8
raducutzzu

raducutzzu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,917
  • Înscris: 17.02.2006
Informatia nu e din surse sigure, e citita sau auzita pe undeva. Mersi pt lamuriri! :)

#9
Epurica

Epurica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,729
  • Înscris: 29.06.2005

 rox, on Sep 30 2006, 10:27, said:

la politehnica bursa de studiu se da la medii peste 8?!?  :w00t: la mine doar primii 50 oameni din an au bursa....

La mine doar primii 10. How about that?

#10
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,920
  • Înscris: 25.04.2006
@rox Nu stiu pe la ce facultate inveti dar crede-ma ca la majoritatea specializarilor e realizare sa fii integralist, si daca te gandesti mai bine sunt sigur ca mai toti olimpicii la matematica, fizica si informatica din liceul tau sunt la ELTC sau Automatica. In cazul acesta e clar ca nu intra ultimii oameni la electronica si da e greu sa iei media 8 si un pic  :w00t:

#11
rox

rox

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,348
  • Înscris: 28.11.2004
la medicina sunt, de aia ziceam, ca aici pana si eu am medie peste 8,50, da' nici urma de bursa, numai aia care au de la ceva de genul...9, 50-60 mai apuca....

#12
asul

asul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,494
  • Înscris: 24.12.2005
@rox: tu nu ai văzut până acum că față de medicină la celelalte facultăți sunt medii mult mai mici? La medicină să zicem că sunt 50 în intervalul 9,20-9,60, dar diferențele între 9,20 și 9,60 pot fi în fapt muuult mai mari.Se aruncă ușor cu note mari, de aici și senzația creată în rândul studenților cu timpul că sunt super, extrageniali.Dar...
On: din câte știu eu, nu ar fi un impediment faptul că muncești.

#13
adryyan

adryyan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 883
  • Înscris: 17.03.2006
NU.

#14
crz

crz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,794
  • Înscris: 27.09.2005
er: (raspunsesem la altceva aici :P)

La noi se dau bursele in limita bugetului, numai celor care au peste 8. Bursele fiind mici, iar numarul celor cu medie peste 8 nu foarte mare, se ajunge la aceasta situatie...Prin anul 1-2 erau mai mari mediile de bursa.


Eu unul mi-am luat bursa fara nici un fel de problema timp de un semstru, angajat fiind. Nu m-a intrebat nimeni de sanatate...

Edited by crz, 06 October 2006 - 09:39.


#15
Costty

Costty

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 10.01.2006
Treaba sta un pic altfel in poli: Daca ai media 8 esti eligibil de o bursa, fiecare facultate are alocat un anumit nr de burse(cam 50), de ex la automatica anul trecut s-au dat cam 100 burse/pt primul an si media a fost cam 8,9

#16
cosminlive

cosminlive

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 560
  • Înscris: 27.01.2006
aveti idee cat e bursa anul asta?
in Politehnica

Edited by cosminlive, 17 October 2006 - 13:36.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate