Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
In ce situatii cereti o a doua op...

DigiMobil - IP public?

Glet de finisaj peste chit acrili...

La multi ani @Passenger001!
 La multi ani @barbosa1bis!

La multi ani @MikeSpike!

Cum curat gletul de pe perete

Soluție incalzire apartament...
 Culori fire la boxele de jogger

Autorizatie Birou Acte Auto

Parbriz defect

Ajutor cercetare lucrare de diser...
 M-am culcat cu un tip și apo...

Facultate din Bucuresti posibil o...

Eroare steering

Recomandare service pentru repara...
 

Vreau un reportofon digital ....

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
GabrielL

GabrielL

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 08.04.2003
Vreau sa iau un reportofon digital si nu stiu ce sa aleg.
N-am folosti niciodata asa ceva asa ca nu stiu la ce sa fiu atent.

Cat se poate inregistra pe unul cu memorie interna de 64 Mb sa zicem ?

De unde se pot lua microfoane pentru ele ca vad ca majoritatea au mufa Mini Jack.

#2
bobocul

bobocul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,392
  • Înscris: 16.09.2003
Eu am luat unul din Carrefour acum cateva luni. Olympus VN 420 PC. E bun. Poate sa inregistreze 8 ore. L-am preferat pe el deoarece avea si microfon extern si cablu pt descarcare pe PC. A costat vreo 2000000 lei.

Edited by bobocul, 26 September 2006 - 14:17.


#3
GabrielL

GabrielL

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 08.04.2003
Sa inteleg ca pe memoria lui interna poti inregistra 8 ore ?
Sigur e modelul Olympus VN 420 PC ca nu gasesc informatii despre asa ceva.

Sau e Olympus VN-240 ?

Mai da-mi te rog niste detalii : calitatea inregistrarii, etc.

Multumesc!

#4
bobocul

bobocul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,392
  • Înscris: 16.09.2003
:cursing: am gresit, scuze e 480. are memorie de 64 Mb.
Informatii generale MemorieFlash memory Memorie inclusa in aparat64 Mb Timp inregistrare- High Quality (HQ): approx. 177 min
- Standard Play (SP): approx. 267 min
- Long Play (LP): approx. 493 min Format fisiereADPCM (Adaptive Differential Pulse Code Modulation) Wave format on PC Audio DifuzorBuilt-in 28 mm round dynamic speaker Conector casti3.5 mm diameter, impedance 8 Ω Conector microfon3.5 mm diameter, impedance 2 kΩ Sensibilitate microfonHi/Lo FrecventaHQ mode: 16.0 kHz SP mode: 10.6 kHz LP mode: 5.75 kHz Raspuns la frecventaHQ mode: 300 - 7,200 Hz SP mode: 300 - 4,700 Hz LP mode: 300 - 2,600 Hz Volum maxim120 mW Body & Design Dimensiuni (L x l x h)99 x 39 x 21.5 mm Greutate (g)68 Alimentare Baterii / Acumulatori2 baterii 1.5 V AAA (LR03 or R03) Perioada medie utilizareBaterii alkaline aproximativ 25 h, baterii Ni-Mh aproximativ 19 h Voltaj recomandat3V Altele Interfata PCUSB Directoare3 directoare (A,B,C) fiecare continand pana la 100 fisiere Cerinte minime PCMicrosoft Windows 98/ 98SE/ ME/ 2000 Professional, XP Professional, Home Edition, IBM PC/AT-compatible machine, Intel Pentium 166 MHz or higher, 32 MB RAM or more, 25 MB hard disk space, 2 x CD-ROM drive, One free USB port, Creative Labs Sound Blaster
1 Limbi disponibileEngleza, franceza, spaniola, italiana, germana, rusa Pachet Ce contine pachetul- VN-480 PC
- Tie-clip microphone
- Earphone
- USB cable
- Software CD ROM (Digital Wave Player)
- 2 x AAA batteries

Depinde la ce il folosesti. Sunetul e bun, mai ales daca inregistrarea e facuta prin microfonul extern,

Edited by bobocul, 26 September 2006 - 14:54.


#5
GabrielL

GabrielL

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 08.04.2003
Multumesc pentru informatii.
Suna bine ce zici tu despre reportofon. Ramane sa gasesc si eu la un pret asa de bun cum ai gasit tu in Carrefour.
Am vazut pe diverse site-uri ca pretul e undeva pe la 2.8 mil.

Despre Sony ICD-B300 sau Sony ICD-B100 stie cineva ?

#6
a21alex

a21alex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,030
  • Înscris: 22.08.2005
Am cautat si eu asa ceva anii trecuti prin zona .... dar calitatea audio a inregistrarilor m-a determinat sa o las balta .... si sa revin la reportofoane cu caseta .....
Pentru cei ce doresc asa ceva ... sa caute atent ca inregistrarea sa o aiba macar la 64 Kbps si 44 KHz sau 96 Kbps si 32 MHz .
Eu aveam nevoie de inregistrari pentru radio , deci pentru calitate .... ori ele imji amintesc ca nu inregistrau pe atunci mp3 si nicidecum la calitati audio k lumea ..... inregistrarea avea o extensie ciudata si se auzea fff metalizat .
Acu` depinde de ce doreste fiecare ....

#7
GabrielL

GabrielL

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 08.04.2003
bobocul-e stii cumva daca se mai gaseste in Carrefour asa ceva ?

#8
bobocul

bobocul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,392
  • Înscris: 16.09.2003

 GabrielL, on Sep 29 2006, 14:02, said:

bobocul-e stii cumva daca se mai gaseste in Carrefour asa ceva ?

:mellow: nu am mai fost de mult pe acolo,

#9
usulica

usulica

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 19.04.2006

 GabrielL, on Sep 26 2006, 14:53, said:

Vreau sa iau un reportofon digital si nu stiu ce sa aleg.
N-am folosti niciodata asa ceva asa ca nu stiu la ce sa fiu atent.

Cat se poate inregistra pe unul cu memorie interna de 64 Mb sa zicem ?

De unde se pot lua microfoane pentru ele ca vad ca majoritatea au mufa Mini Jack.
Salut!
Cred ca te pot ajuta eu cu un Olympus model VN-240 original la cutie in tipla adus din USA.
Pretul meu este 1.5 mil la jumatate din cit am observat ca este pe piata:
http://www.insoft.ro.../olympus_vn-240
cu toate accesoriile si cu ce mai vine el in cutia de fabrica.
Ma poti gasi la 2508616 sau 0722733067 sau 0744977799 sau pe yahoo cu [email protected]
Numai bine!

#10
Nicanor

Nicanor

    S t a l k e r

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,326
  • Înscris: 13.03.2003
...un reportofon care sa inregistreze bine la 2-3 metri distanta de sursa? ma intereseaza calitatea inregistrarii...

#11
Meltdown

Meltdown

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 434
  • Înscris: 07.02.2006
Buna ziua.
Am nevoie de un reportofon pe care sa-l tin in interiorul hainei la o conferinta. Problema este ca nu vreau sa ma aud doar pe mine ci si pe cel din partea celalata a mesei/salii. De asemenea as avea nevoie si de ceva care sa poata inregistra pe o perioada indelungata (mai mult de 3 ore).
Stie cineva un model bun de reportofon? Daca ati incercat e si mai bine. Astept pareri.
Multumesc.

#12
buncar

buncar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,725
  • Înscris: 15.04.2005

 Meltdown, on Apr 29 2008, 04:11, said:

Buna ziua.
Am nevoie de un reportofon pe care sa-l tin in interiorul hainei la o conferinta. Problema este ca nu vreau sa ma aud doar pe mine ci si pe cel din partea celalata a mesei/salii. De asemenea as avea nevoie si de ceva care sa poata inregistra pe o perioada indelungata (mai mult de 3 ore).
Stie cineva un model bun de reportofon? Daca ati incercat e si mai bine. Astept pareri.
Multumesc.
Pentru cei care au disponibila o suma mai mare si doresc o calitate exceptionala recomand minidisk portabil sony...orice model...toate au microfoane externe de foarte buna calitate si formatul audio de la slabut la excelent(excelent =PCM 16 bit 48KHz).Despre sensibilitate nici nu vorbim...e reglabila de la jumatate de matru la ....zeci de metrii...

Edited by buncar, 29 April 2008 - 19:04.


#13
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Stiu ca e un subiect vechi, dar a incercat cineva sa inregistreze cu un mp3 player? Eu am o oratanie de TrekStor de 1 GB si vreau sa zic ca am dat din greseala pe record, si am inregistrat fara sa vreau vreo 15 minute de voci vorbite. Vreau sa zic ca pentru inregistrare voci e excelent, prindea toata incaperea, mai multe persoane se auzeau distinct. Daca intra material sonor mai puternic (boxe date tare, tipete), intra in distorsiune si nu era curat semnalul. NU-i o solutie profi, dar daca aveti m3-player si aveti nevoie sa inregistrati convorbiri sau ceva de genul, fac fata.

#14
nelu97

nelu97

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 854
  • Înscris: 19.11.2006
Eu am un iRiver T10 care inregistreaza excelent, direct in format mp3. La memorie de 1G incap o gramada de inregistrari, singura problema este bateria, care trebuie schimbata dupa vreo 10 ore, deci o inregistrare nu poate dura mai mult.

Mai am un player Sansa Express care inregistreaza execrabil, si de pe microfon si de pe radio, bineinteles in format .wav avantaj-acumulator intern 14ore. Mai demult am avut un Teac MP100 care inregistra ceva mai bine in .wav , avea si o mufa LineIn, la fel la asta era problema bateriei care era AAA si tinea doar cateva ore, l-am schimbat caci am ajuns dupa 3 luni sa dau bani pe baterii mai mult decat pe player. Cu acumulator nu mergea sau se restarta des.


Calitatea microfonului la un reportofon este mai buna decat la un player mp3, unele reportofoane au microfon directional, deci se inregistreaza mai putin zgomotele din mediul ambiant. Ca si player + reportofon recomand iRiver, dar mi se pare ca si la Olympus este o gama de reportofoane care pot fi folosite si ca playere de muzica.
Putine playere sau reportofoane se pot compara de exemplu cu asta
http://www.olympus-e...ls-10_18555.htm

Mai este un topic pe aceasta tema si o sa mai completez acolo eventualele mele pareri despre cateva reportofoane.

#15
bit 61

bit 61

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,572
  • Înscris: 17.09.2005
Daca nu ai rezolvat problema si o sa ai nevoie pentru urmatoarele conferinte cauta asa ceva.
Attached File  watch.jpg   832.75K   146 downloads
Inregistreaza 16 ore de "conversatie".

#16
usulica1

usulica1

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 26.01.2009
ai rezolvat problema intre timp?  :peacefingers:
am vazut niste reportofoane digitale misto la astia:
http://www.oxt.ro/pr...foane-digitale/
vezi si tu daca iti place ceva!  :coolspeak:

#17
popaadrian92

popaadrian92

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 15.02.2008
As vrea sa stiu cam cat ar costa un reportofon care sa poata capta o voce cam de la 2-3 metri si in momentul cand este redata inregistrarea sa se inteleaga fara probleme ceea ce spune. Nu ma intereseaza daca are difuzor pe el sau se poate asculta doar in casti sau alte chestii de genul si am inteles ca as iesi mai ieftin cu un MP3 player cu functie de inregistrare vocala dar nu stiu sigur doar din auzite cam ce mi-ati recomanda?

#18
popaadrian92

popaadrian92

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 15.02.2008
Si sa nu uit as prefera sa aiba o dimensiune cat mai mica posibil!!!

Si sa nu uit as prefera sa aiba o dimensiune cat mai mica posibil. App bit 61 acel ceas cat costa si unde il pot gasi si are functie de reportofon?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate