Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 

Compresii radio cu Winamp

- - - - -
  • Please log in to reply
40 replies to this topic

#19
Antenistu'

Antenistu'

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 883
  • Înscris: 17.09.2006
vreu si eu detlaii pt compresia aia de la adapt x si aia de la sound solution.  :worthy:

Edited by Antenistu', 04 November 2006 - 07:07.


#20
a21alex

a21alex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,030
  • Înscris: 22.08.2005
Detaliile sunt mai sus , cel putin pentru Adapt X , la fel si o setare OK . Iar plug in-ul se gaseste pe net fara probleme .... la fel si crack-ul ...... Daca nu te descurci ti le trimit eu ......

#21
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006
aidica detalii .. ce face cum se aude .. cat proc maninca ... ce placa de sunet iti trebuie ???

Edited by Zvartoshu, 04 November 2006 - 22:08.


#22
a21alex

a21alex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,030
  • Înscris: 22.08.2005
Hai sa fim seriosi ... e un plug in ... de winamp . Cat poate sa manance ? E insignifiant , in plus , fata de cat mananca un winamp !
Eu am audigy 2 si sistem 5.1 si pot spune ca a fost prima aplicatie (compresor) care m-a multumit . Nu poate inlocui un compresor-procesor fizic niciodata dar are randament .... si asta conteaza . :naughty:

Edited by a21alex, 05 November 2006 - 01:35.


#23
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006

View Posta21alex, on Nov 5 2006, 01:22, said:

Hai sa fim seriosi ... e un plug in ... de winamp . Cat poate sa manance ? E insignifiant , in plus , fata de cat mananca un winamp !
Eu am audigy 2 si sistem 5.1 si pot spune ca a fost prima aplicatie (compresor) care m-a multumit . Nu poate inlocui un compresor-procesor fizic niciodata dar are randament .... si asta conteaza . :naughty:


aproape cat un compressor audoi fizic am sa itzi pun o poza cum arata la mine ... si ai sa vezi full cross la maxim pe amlpif fara sa baraie basssi fara sa iasa ceva in relef

Attached Files

  • Attached File  test.JPG   193.13K   45 downloads


#24
a21alex

a21alex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,030
  • Înscris: 22.08.2005
Mda ... dar ai ales sa-ti pape ....... :D

#25
ghyo

ghyo

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 698
  • Înscris: 16.01.2005

View PostZvartoshu, on Nov 5 2006, 17:31, said:

aproape cat un compressor audoi fizic am sa itzi pun o poza cum arata la mine ... si ai sa vezi full cross la maxim pe amlpif fara sa baraie basssi fara sa iasa ceva in relef

eu nu stiu ce faci cu acel EQ  :D  , poti sa-l arunci, e inutil, vad ca ai taiat sub 25Hz si peste 16KHz  :D dar pe soundsolution ce este peste 15khz nu se aude, il vad setat ok. deci... ce faci cu EQ?

#26
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006

View Postghyo, on Nov 6 2006, 23:02, said:

eu nu stiu ce faci cu acel EQ  :D  , poti sa-l arunci, e inutil, vad ca ai taiat sub 25Hz si peste 16KHz  :D dar pe soundsolution ce este peste 15khz nu se aude, il vad setat ok. deci... ce faci cu EQ?

man dee2 unde il lasi ??? HFR dual harmonicu ca sa faca full crsoss la inalte sa nu iasa in relief  "s" sh"... si daca am decisoft afla ca am de unde sa trag din purtatoare .. am scopic vobind unde so editez si  sa reglez purtaoarea cat mai bine sa arate , eu cand ascult muzica am in moaca in FFT de la 0 la 22050hz purataoarea pe 2048 de band si de la 15khz aia de la sound soultion vin HFR de la dee ala care face sa apara de la 15.050 pana la 16.8k inalele care nu exista ca le limiteaza... de fapt rezulatatu inxistentei este din inaltele care dau polarizarea vocale de la 4.6k o data si partea a doua de la 7khz zona de unde trage linia de start  si pana la 13khz zona de frana.. unde se activeza pe tot parcursu ei sa nu iasa ceva in afara ca alfel tea-ar stresa fas "sh" sh" dela voce si asa mai departe. e |Acum e acu .. la.. 16khz inaltele care se aude benga pe tweetere dala pana in 18khz le-am lasat mai moale ca nu intru in zona anvelopara stanga si dreapata de la zona pilotului 19khz.. daca le las ca imi baga bete in roate intre stanga si dreapata la emisie .. iar in home ma temina la creiere tweeterele legate pe o statie e cu tda7250 si cu bdw-uri  si dati seama ce iese pe difuzoare calculate pt semii bas si medii din carton (unitra) cu diam de 30cm . binenteles tweeterele le am sia lea mazluite 4.4k la 13.7k (cu greu) vazut raspusu cu oscilosop si al doilea este {da -acoustical}12.4khz si frana o pune la 18.47kz tat cu ocilosopu ... daca scap din greseala o gluma la maxim ma trezestic u difuzorele descentrate ori ca fac cute ori ca se aud incet .. acu nu mai e la moda equalizeru .... ca daca asculti ce face ala  zici ca viatza melodiei e tarsa de par.... sacadat funalu e incoerent ori canta tare fundalu si e atupat cantaretzu ori invers ... e jalnic ... baga ce am setat eu acolo pe o palaca oarecare creativ .. eu am una javrament  :lol:  1373-s ... binteles sa-ti dau si cfg-urile alea si ai asa vezi pe sistem home binenetles pe difuzoare cums e aude ... nota...difuzoarele de la 30 in sus care 45cm.... si tweeterele calculate!! ... bafta!

View Posta21alex, on Nov 6 2006, 17:08, said:

Mda ... dar ai ales sa-ti pape ....... :D

pai barton icspe 2500+ ... amd morton  :lol: jafuri de rami de 512 si targe de il ia gaia
bine ca nu am avuts i vizulaizoru ca si ala mai maca 16-23%  :proud:  e orcum tzine ca lam torturat deztul daia AC97 a ajuns vedeta la mine ....  :D

#27
a21alex

a21alex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,030
  • Înscris: 22.08.2005
Ia Audigy2 ... si va fii si mai vedeta .... :D

#28
Antenistu'

Antenistu'

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 883
  • Înscris: 17.09.2006

View PostZvartoshu, on Nov 7 2006, 08:49, said:

man dee2 unde il lasi ??? HFR dual harmonicu ca sa faca full crsoss la inalte sa nu iasa in relief  "s" sh"... si daca am decisoft afla ca am de unde sa trag din purtatoare .. am scopic vobind unde so editez si  sa reglez purtaoarea cat mai bine sa arate , eu cand ascult muzica am in moaca in FFT de la 0 la 22050hz purataoarea pe 2048 de band si de la 15khz aia de la sound soultion vin HFR de la dee ala care face sa apara de la 15.050 pana la 16.8k inalele care nu exista ca le limiteaza... de fapt rezulatatu inxistentei este din inaltele care dau polarizarea vocale de la 4.6k o data si partea a doua de la 7khz zona de unde trage linia de start  si pana la 13khz zona de frana.. unde se activeza pe tot parcursu ei sa nu iasa ceva in afara ca alfel tea-ar stresa fas "sh" sh" dela voce si asa mai departe. e |Acum e acu .. la.. 16khz inaltele care se aude benga pe tweetere dala pana in 18khz le-am lasat mai moale ca nu intru in zona anvelopara stanga si dreapata de la zona pilotului 19khz.. daca le las ca imi baga bete in roate intre stanga si dreapata la emisie .. iar in home ma temina la creiere tweeterele legate pe o statie e cu tda7250 si cu bdw-uri  si dati seama ce iese pe difuzoare calculate pt semii bas si medii din carton (unitra) cu diam de 30cm . binenteles tweeterele le am sia lea mazluite 4.4k la 13.7k (cu greu) vazut raspusu cu oscilosop si al doilea este {da -acoustical}12.4khz si frana o pune la 18.47kz tat cu ocilosopu ... daca scap din greseala o gluma la maxim ma trezestic u difuzorele descentrate ori ca fac cute ori ca se aud incet .. acu nu mai e la moda equalizeru .... ca daca asculti ce face ala  zici ca viatza melodiei e tarsa de par.... sacadat funalu e incoerent ori canta tare fundalu si e atupat cantaretzu ori invers ... e jalnic ... baga ce am setat eu acolo pe o palaca oarecare creativ .. eu am una javrament  :lol:  1373-s ... binteles sa-ti dau si cfg-urile alea si ai asa vezi pe sistem home binenetles pe difuzoare cums e aude ... nota...difuzoarele de la 30 in sus care 45cm.... si tweeterele calculate!! ... bafta!
pai barton icspe 2500+ ... amd morton  :lol: jafuri de rami de 512 si targe de il ia gaia
bine ca nu am avuts i vizulaizoru ca si ala mai maca 16-23%  :proud:  e orcum tzine ca lam torturat deztul daia AC97 a ajuns vedeta la mine ....  :D


bun asa, mai baga configurare ..  exact ce ai reglat tu acolo mie imi maninca 87% si se aude bine si la inalte si vocal si cu bas ff silent ... pls nu ma uita ,  pune continuarea ca se aude bine si pe ac 97

am bagat creativu meu cu 4 in1 si diferenta este la inaalte ca nu face harmonic de la 7.5khz vizualizat :)

iar pe home se aude bine si plus de asta nu mai apare distorsiune e super reglat .. ceva de genu asta e bun la bairam .  :kisstogether:

#29
Antenistu'

Antenistu'

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 883
  • Înscris: 17.09.2006

View Posta21alex, on Nov 7 2006, 09:15, said:

Ia Audigy2 ... si va fii si mai vedeta .... :D


audigy2 si cu line in ce fac .. ca tre sa dau in el ... problma mea este ca nu pot sa fac capturi de la audigy  in sus pana la ultimu scos si testat . Afla ca bag deck etalon de 50 dB adica 48.5dB scoate el si pe ac 97 si pe creative ct6895 si pe orice placa chiar si  sis8137 il vede cu pana  in 48.1dB e faza tare ca la line in de la astea tre sa ai 400mW nu cat dai in ac 97 adica pana in 173mW ... Nu imi plac ca nu pot daca vreau sa fac capturi audio cu deck radio si deck caseta ca volumu e mic si plus de asta la un audigi dala 7 in 1 care lam avut se mai auzea si cu distorsiune .. in rest am inreg mono asta e..  micu mergea... nus ce vedeti bine in ele..(sunet)... marca sau ambalaj ...ca produsu e in pom.. pe bune pe testate.. :deadtongue: BUgaraie mare si scumpe de rup

:peacefingers:

#30
ghyo

ghyo

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 698
  • Înscris: 16.01.2005
Audigy e o jucarie :) fie ea 1, 2 sau 100, luati-va pe firewire o placa adevarata, una capabila de 192khz cu 24bit. sunt si pci-uri mai ieftine decat audigy si mult mai bune decat audigy, pci-uri cu 192khz/24bit

#31
a21alex

a21alex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,030
  • Înscris: 22.08.2005
:coolspeak: Da ... hai ca nu va inteleg ...
Vorbiti de calitate si reglaje de raglaje ... dar pentru asta folositi o placa de sunet cu zgomot de fond .....  :P
:coolspeak: Taree .....

#32
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006

View Posta21alex, on Nov 7 2006, 06:45, said:

Ia Audigy2 ... si va fii si mai vedeta .... :D

pai mai omule chipu de sunet e ce are audygi da e foma aia veche ne lucrata a procesoarelor audio... :photo:  orum mersii de sfat

View Posta21alex, on Nov 7 2006, 16:48, said:

:coolspeak: Da ... hai ca nu va inteleg ...
Vorbiti de calitate si reglaje de raglaje ... dar pentru asta folositi o placa de sunet cu zgomot de fond .....  :P
:coolspeak: Taree .....

bre daca se lucra la ac97 frate acolo sa fi vazut vizulaizare pe FFT ,, pe bune nu ma lua in nume de rau

lasam de o parte fasaiala si shuruiala la inalte
msi bagi si faci emulare din line in "sonor(44100 16bps STEREO , buffers 10X4608 bytes) si bagi in FFT la 2048 si vezi pe line in ce misca pe purataorea audio a line in ... ca asa nu fasaie

View Postghyo, on Nov 6 2006, 23:02, said:

eu nu stiu ce faci cu acel EQ  :D  , poti sa-l arunci, e inutil, vad ca ai taiat sub 25Hz si peste 16KHz  :D dar pe soundsolution ce este peste 15khz nu se aude, il vad setat ok. deci... ce faci cu EQ?

]
deci acolo folosesc ceva ireal cu efcet de ex dee ijmi da de la 15khz inalele care sunt rezultatele vocii si rezultatle "sh sh" ale cuvinteleor sa nu se reliefeze si le blocheaza si le arunca dupa 15khz...
eg ala are yun reglaj sa nu dea din medii unele fregv... de ex la medii am asa 1.6k inalta purataoreie reale de unde este di dinamica radiofonica ,,, am bagat atenuare pe 1.1khz sa nu iasa tzignalele vocalae i leam aruncat in zona de la 200hz adica sa se auda tignalel nazalizate... dupa care am reglata bazu s nu mai aiba pum pum si poc poc poc sa sune cu dum lung la coada .. pt subwoofer ... trebuie proc si placa de sunety cu cip sa rezite la asemenea sunet fara sa balbaie....

View Postghyo, on Nov 7 2006, 14:22, said:

Audigy e o jucarie :) fie ea 1, 2 sau 100, luati-va pe firewire o placa adevarata, una capabila de 192khz cu 24bit. sunt si pci-uri mai ieftine decat audigy si mult mai bune decat audigy, pci-uri cu 192khz/24bit

pune o poza sa inteleg si zi ce face pe line in cu un etalon de 58dB ... spre sa nu iasa 24 dB ca iar e naspa... ... la unet sa rupa si al line in sanu ai ce sa faci cu ea ,, ori sa dai in ea ca in spaital sa distorzioneze
ms si astept sa vad depre placa ce stie sa faca real nu [pe foaie]

View PostAntenistu', on Nov 7 2006, 13:39, said:

audigy2 si cu line in ce fac .. ca tre sa dau in el ... problma mea este ca nu pot sa fac capturi de la audigy  in sus pana la ultimu scos si testat . Afla ca bag deck etalon de 50 dB adica 48.5dB scoate el si pe ac 97 si pe creative ct6895 si pe orice placa chiar si  sis8137 il vede cu pana  in 48.1dB e faza tare ca la line in de la astea tre sa ai 400mW nu cat dai in ac 97 adica pana in 173mW ... Nu imi plac ca nu pot daca vreau sa fac capturi audio cu deck radio si deck caseta ca volumu e mic si plus de asta la un audigi dala 7 in 1 care lam avut se mai auzea si cu distorsiune .. in rest am inreg mono asta e..  micu mergea... nus ce vedeti bine in ele..(sunet)... marca sau ambalaj ...ca produsu e in pom.. pe bune pe testate.. :deadtongue: BUgaraie mare si scumpe de rup

:peacefingers:


nea antenistule au dejam am innebunit .. de la audigy de la 7.1 aia de la x y am avut si real PHILIPS mama iei de pix audio .. ma vizulaiztata nu merge nici una calumea oi e volum incet ori dac dai mai mult in ea distosioneaza line in...  ma ce sa zic placine de sunet vazra merg scopic benga pe fft  in 2048.. ale acimece ca sound nu....  eu am tv tuner si la ala de 52.2dB eu nu am putust sa inreg o melodia la kterinca de pe 21 sa zic ca se auzea incet si daca o nomalizam iesie un hubuit brum....
e las de opareya sta si zica ca e bun 1373 crativu ca are 0dB la max tuneru... m-ma multumit cu un line in cat de cat extra bun.... pe oplaca fara armonica a doua la inalte ..

Edited by Zvartoshu, 08 November 2006 - 00:20.


#33
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006

View PostAntenistu', on Nov 7 2006, 13:26, said:

bun asa, mai baga configurare ..  exact ce ai reglat tu acolo mie imi maninca 87% si se aude bine si la inalte si vocal si cu bas ff silent ... pls nu ma uita ,  pune continuarea ca se aude bine si pe ac 97

am bagat creativu meu cu 4 in1 si diferenta este la inaalte ca nu face harmonic de la 7.5khz vizualizat :)

iar pe home se aude bine si plus de asta nu mai apare distorsiune e super reglat .. ceva de genu asta e bun la bairam .  :kisstogether:


mai fai asa .. loke la medii si tziganal si la cfg os a iti dau pe [privat ca umplu aia de poze si de explicatii pe poze]!!

Attached Files

  • Attached File  w.JPG   221.87K   26 downloads
  • Attached File  s.JPG   241.53K   22 downloads


#34
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006

View Postghyo, on Nov 7 2006, 14:22, said:

Audigy e o jucarie :) fie ea 1, 2 sau 100, luati-va pe firewire o placa adevarata, una capabila de 192khz cu 24bit. sunt si pci-uri mai ieftine decat audigy si mult mai bune decat audigy, pci-uri cu 192khz/24bit

ghio zi ma detalii ce stie sa faca si ce tzine chipu codec de decodare de pe palca .. au am amida intel sound de 1.41mega [pe secunda compresia la melodii .. daca dau play se incinge ?]

#35
ghyo

ghyo

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 698
  • Înscris: 16.01.2005

View PostZvartoshu, on Nov 23 2006, 00:56, said:

ghio zi ma detalii ce stie sa faca si ce tzine chipu codec de decodare de pe palca .. au am amida intel sound de 1.41mega [pe secunda compresia la melodii .. daca dau play se incinge ?]
sigur ia foc  :w00t: , ia-ti una d'asta [ http://www.rme-audio.com/images/firewire/ff800_front.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

http://www.rme-audio...ewire/ff800.htm

#36
a21alex

a21alex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,030
  • Înscris: 22.08.2005
Bine ghyo  :nonobad: .... parca era vorba de compresii pe winamp ....  :naughty:
Asa sa dau si eu cateva linkuri ? :P
Deci ... adu o solutie pentru winamp ... ca tu trebuie sa ai .....  :peacefingers:

Edited by a21alex, 23 November 2006 - 12:29.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate