Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...
 Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 

Compresii radio cu Winamp

- - - - -
  • Please log in to reply
40 replies to this topic

#1
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006
Winamp cu comp_exe enigamtic dar impreuna cu dee2 suna ca un compresor cu gain ff ridicat si limiteaza volumul cand este bass orucm suna ca la radio alpi franta

#2
Antenistu'

Antenistu'

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 883
  • Înscris: 17.09.2006
am incercat o data sa fac asa , muchfx cu dee2 si cu comp_ex_ si am resuit sa scot aprope un semnal constant , tu ma poti ajuta cu ceva cu cliper si cu agc ceva cu automat ? am amd xp1700 in caz de e ceva puternic si placa de sunet creative 4 in 1

#3
a21alex

a21alex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,030
  • Înscris: 22.08.2005
Incercati Adapt-X Plugin for Winamp . O sa fiti uimiti de compressor si de alte chestii facute profi !

#4
Antenistu'

Antenistu'

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 883
  • Înscris: 17.09.2006

 a21alex, on Sep 27 2006, 07:44, said:

Incercati Adapt-X Plugin for Winamp . O sa fiti uimiti de compressor si de alte chestii facute profi !

am adaptx 35 am dat compresia si vad ca tot e incoerent volumul pe iesire! care stie cum se face compresia cu soft sa ma jute ! multumesc anticipat! :peacefingers:

#5
catamaxx

catamaxx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 19.06.2006
vezi ca eu un plugin misto de winamp se cheama soundsolution si  este o copie soft de pe Orban

#6
a21alex

a21alex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,030
  • Înscris: 22.08.2005

 Antenistu', on Sep 28 2006, 17:43, said:

am adaptx 35 am dat compresia si vad ca tot e incoerent volumul pe iesire! care stie cum se face compresia cu soft sa ma jute ! multumesc anticipat! :peacefingers:
OK
Incearca urmatoarea schema :
Gain : 30.000
Attack : 5.010
Release : 1554.000
Threshold : - 40.000
Ratio : 25.000
Predeley : 4.000

Bifezi doar compressor-ul ... iar celelalte efecte le debifezi pentru inceput . Dupa reglarea pe aceste valori te poti juca in jurul acestora ... cu toate , in + sau in - dupa cum ti se pare ca se aude ......... Odata gasita compresia dorita , poti da save preset pentru ca acele setari sa-ti ramana memorate in PC .
Bafta ! :peacefingers:

PS : Adapt X este singura solutie ce mi-a placut ,simpla si utila , avand in vedere ca eu cautam un plug de winamp ce poate face cat de cat compresie ... iar el este peste asteptarile mele .. Am testat multe lucruri la viata mea .....

Edited by a21alex, 29 September 2006 - 20:35.


#7
Antenistu'

Antenistu'

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 883
  • Înscris: 17.09.2006

 a21alex, on Sep 29 2006, 22:03, said:

OK
Incearca urmatoarea schema :
Gain : 30.000
Attack : 5.010
Release : 1554.000
Threshold : - 40.000
Ratio : 25.000
Predeley : 4.000

Bifezi doar compressor-ul ... iar celelalte efecte le debifezi pentru inceput . Dupa reglarea pe aceste valori te poti juca in jurul acestora ... cu toate , in + sau in - dupa cum ti se pare ca se aude ......... Odata gasita compresia dorita , poti da save preset pentru ca acele setari sa-ti ramana memorate in PC .
Bafta ! :peacefingers:

PS : Adapt X este singura solutie ce mi-a placut ,simpla si utila , avand in vedere ca eu cautam un plug de winamp ce poate face cat de cat compresie ... iar el este peste asteptarile mele .. Am testat multe lucruri la viata mea .....

esty ok ms mult! are compresie da sti care e buba la voce si la unele pasaje ala melodiei ca nu au luciu adica se aude mat :deadtongue: , sper ca daca mai e unu sal atarn cu muchfx sa zici ca vreu sa dau un bairam calumea sa se auda nene ca la radio nu a sidiu' :w00t:  bagat in rajnitza de combina!


 catamaxx, on Sep 29 2006, 21:33, said:

vezi ca eu un plugin misto de winamp se cheama soundsolution si  este o copie soft de pe Orban

ma sa zicem daca vream sa ascult ceva cu fas mare bagam 1.31 si bagam 8-u ala si scadeam pana nu mai avea pureci sau daca vreiam sa ascult si sa vad ce e in pasajele de opera instrumetele care se aud vag dadem mai sus si ma simteam ok, e faza tare ca mi se inchide pc daca acult mult cu el  :nonobad: asta nui problema problema e alta ca la reglaje am de bagat degetu in cfg alea ca au si sub reglaje  :deadtongue: fimiu a scoz ceva da tot nus multumit , haideti sa ne gandim impreuna ce combinatii sa facem si ce o iesi da cu o singura conditie la max sa se audfa uniform fara sa fie ceva reliefat si fara eu ala profund cu mult aer in gura cand canta , mersi mult ! :peacefingers:

Edited by Antenistu', 30 September 2006 - 00:34.


#8
catamaxx

catamaxx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 19.06.2006
Daca fol placa sunet onboard cu soundsolution in veci nu o sa elimini fasaitul si sunetele de distorsiune,ceea ce se aude bine prin SS cu o placa buna(gen M-Audio 7.1) se aude distorsionat cu una onboard-in speciat la inalte-deci calitatea implica si unele costuri

#9
a21alex

a21alex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,030
  • Înscris: 22.08.2005

 Antenistu', on Sep 30 2006, 01:30, said:

esty ok ms mult! are compresie da sti care e buba la voce si la unele pasaje ala melodiei ca nu au luciu adica se aude mat

Daca luceste , cum spui tu , atunci nu e compresie ....... Asa sunetul e ,,umflat si incatusat,, fara a pleca din valorile dorite ......... Daca ar luci ... atunci vocea ar avea o prelungire cu un fade out , lucru ce ar face vocea sa intre cu un usor ecou granlat ca un zgomot de fond .
Pe un Sound Blaster Live ! 24-bit se aude exceptional ...... Si daca ii mai pui si un 5.1 atunci e super !
Asta e configuratia pe care merg eu .....  :naughty:

Daca doresti ... poti mari attack-ul usor ...... nu mult deoarece vor aparea ,,valuri,, in linia melodica in functie de bitt ....

Edited by a21alex, 30 September 2006 - 14:08.


#10
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006

 a21alex, on Sep 30 2006, 15:02, said:

Daca luceste , cum spui tu , atunci nu e compresie ....... Asa sunetul e ,,umflat si incatusat,, fara a pleca din valorile dorite ......... Daca ar luci ... atunci vocea ar avea o prelungire cu un fade out , lucru ce ar face vocea sa intre cu un usor ecou granlat ca un zgomot de fond .
Pe un Sound Blaster Live ! 24-bit se aude exceptional ...... Si daca ii mai pui si un 5.1 atunci e super !
Asta e configuratia pe care merg eu .....  :naughty:

Daca doresti ... poti mari attack-ul usor ...... nu mult deoarece vor aparea ,,valuri,, in linia melodica in functie de bitt ....


e buna oricare!
pasu principal ai in fata coll edit si ii vezi exact ce stoie sa faca si ce e gresit pe ea
pasu 2 daca are filtre pe ea tragi din ele
pasu 3 reglezi pana scoti puratoarea audio la limita excata a etalonului ! etc

ac97 facut sa sune ca o palaca daia 7in 1 creative

creative facuta sa aiba semnal sonor fara pocneli sau shuruilei cand e o melodie cu voce

ocice ai la indemna e bun daca vrei sa faci ce trebuie!

#11
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006
ma care stie cum se face sa iasa pocnetele mai in fata de la instrumentala si cu ce ca ma chiunui de 2 zile si nu scot la cap , vreu sa se auda instrumetala sacadat si pocnele de la instrumeet mai in fatza , fatza de fundalu melodiei , nu astupat cum e in general!

Edited by Zvartoshu, 06 October 2006 - 00:58.


#12
a21alex

a21alex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,030
  • Înscris: 22.08.2005
Mareste attack-ul la plug-ul pus de mine si ai sa auzi asa cum iti doresti ! Este totusi enervant ce doresti tu ... !

#13
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006

 a21alex, on Oct 6 2006, 07:14, said:

Mareste attack-ul la plug-ul pus de mine si ai sa auzi asa cum iti doresti ! Este totusi enervant ce doresti tu ... !

inseman ca daca ascyult radio21 este enervant nu?... :lol:

#14
a21alex

a21alex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,030
  • Înscris: 22.08.2005
Sincer n-am prea inteles unde ai vrut sa ajungi cu expresia asta .... 21 nu foloseste nicidecum plug-ul pus de mine ... :D Acolo sunt solutii inteligente !  :coolspeak: Deci nu poti fii ... decat multumit de sunet la 21 !
Ziceam doar ca e enervant ce vrei tu ... cum vrei tu sa asculti ... bass-ul sa se auda in ,,fatza,, ... formand astfel valuri in sunet .....
Sunetul trebuie sa fie liniar .... nu cu valuri ...

Edited by a21alex, 07 October 2006 - 17:07.


#15
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006

 a21alex, on Oct 7 2006, 18:06, said:

Sincer n-am prea inteles unde ai vrut sa ajungi cu expresia asta .... 21 nu foloseste nicidecum plug-ul pus de mine ... :D Acolo sunt solutii inteligente !  :coolspeak: Deci nu poti fii ... decat multumit de sunet la 21 !
Ziceam doar ca e enervant ce vrei tu ... cum vrei tu sa asculti ... bass-ul sa se auda in ,,fatza,, ... formand astfel valuri in sunet .....
Sunetul trebuie sa fie liniar .... nu cu valuri ...


original e original da? ala se aude sacadat linia melodica e in valuri si nu are coerentza! solutiile alea de care zici tu eu am avut corector de octava cu puratoarea stabila , am avut si optimod 8400 si nu miau satisfacut placerea si pe statie si pe emisie , am dat cu ele de ma luat gaia si am reglat la ele de maluat frigu' placa de sunt cu oprationalele schimbate cap coada reglate spectric pe osciloscop
neam se auzea hubuit 200hz zona aia pana in 280hz zicei ca e scoasa din comun, de la 1.15k se auzea hubnuitura era ceva de nedescris! optimodu' e usor de reglat da nu are destula compresie! tot sacadat se aude! nitel pot sa zic fatza de original mai bine! solutiile inteligente sunt pe toate caraile si la preturi bune sau are cineva si ma impumut de la el cu piesa sau aparatu ala ! da sa sune o data ! vreu sa fac ceva cross over la sunet sa sune legat , numai basu sa sune nitel sacadat si instumentala in fatza ca sa am volum la maxim pe statie! si atrag atentia la emisie e diferenta fatza de amplificare ca emitaoru cu sinteza modifica sunetu dupa cum vrea el testat 100‰ pls daca ma poti ajuta su ceva echivalent ziceva te rog nu crede daca sunt amator de asa ceva insemna ca nu pot sa fac sau nu pot sa invazt !

Edited by Zvartoshu, 08 October 2006 - 22:37.


#16
a21alex

a21alex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,030
  • Înscris: 22.08.2005
Vai vai ... pretentios esti .... :coolspeak:
dar nohh .... cum e vorba aia , obrazul subtire cu cheltuiala se tine ..... astfel ca in acest caz iti recomand un compressor , pentru ca toate plug-in-urile sunt cam la fel .... eu ti-am oferit Adapt X , care dupa mine este cel mai cool plug-compresor de winamp .... descoperit pana in momentul de fata !

#17
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006

 a21alex, on Oct 9 2006, 06:36, said:

Vai vai ... pretentios esti .... :coolspeak:
dar nohh .... cum e vorba aia , obrazul subtire cu cheltuiala se tine ..... astfel ca in acest caz iti recomand un compressor , pentru ca toate plug-in-urile sunt cam la fel .... eu ti-am oferit Adapt X , care dupa mine este cel mai cool plug-compresor de winamp .... descoperit pana in momentul de fata !

baga degetu in lnk ala de la mine de la radio in wikend si ai sa auzi cam ce a iesit pe la mine acu , pretentzii am ca nu am vol la max pe amplificare! pe emisie am grupa mare , da la un pic de zgomot in casa nu dau la max combina , ca se uzeaza , dau numai in amplif ! :peacefingers:

Edited by Zvartoshu, 10 October 2006 - 02:09.


#18
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006
vreu sa fac ceva util daca stie careva... limiatre de banda fara sa mainca proc pe winamp .. de ex la mine am 17.6khz maxima inlta a purtatoarei si vreus a ii dau 15.5k cum fac?> TNX

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate