Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Echipamentul pentru drumeții

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
1317 replies to this topic

#19
Asassin

Asassin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 414
  • Înscris: 21.05.2006

View Postjoannes, on Nov 24 2006, 09:29, said:

ca ala care isi cumpara o geaca, poate mai vrea un pantalon, un tricou, un rahat pe bat, intra in magazin mai des daca stie ca puterea financiara ii permite sa faca cumparaturi.. dar de unde bani daca tu l-ai jupuit deja... daca esti destept, iei sapte piei de pe om, da usor, usor, nu il belesti deodata.
in alta ordine de idei, pe piata nord americana mai e marmot, ceva asemanator cu north face, adica lucruri fara mari pretentii la preturi decente. eu mi-am luat un w-stop din asta si sunt multumit de el.


Perfect de acord cu tine, in tot ce ai spus mai sus...

Apropo, stii cumva unde se gasesc produse de la Marmot in Romania ??  Pentru-ca si eu am auzit de ei..da nu prea am vazut produse.

Ms.

#20
Drago?

Drago?

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 07.12.2005

View Postbocosb, on Nov 13 2006, 23:44, said:

in ianuarie/februarie trebuie sa urc pe Vf. Pietrosu, muntii Rodnei si as avea nevoie de niste informatii cu privire la ce echipament trebuie sa am

Mentionez ca desi am facut odata acest traseu, l-am facut vara, in august, iarna nu am urcat niciodata in munti, deci nu stiu de ce am nevoie

Traseul ar fi in prima faza din sat pana la cabana meteo de la 1800 si de acolo, a doua zi, pana in varf la 2303. Traseul o sa il fac cu o persoana "de-a locului" deci indicatii cum si ce sa fac, o sa primesc la fata locului.
Deci as fi interesat ce tip de bocanci ar trebui sa am(ca m-am uitat pe site-urile magazinelor de profil din ro da' nu prea imi dau seama care ar fi cei mai buni), imbracaminte, parazapezi, daca am nevoie de coltari si piolet, si cam ce ar mai fi necesar.. Deasemenea, o dimensiune de rucsac 30-40L?(tinand cont de faptul ca nu o sa car nici un fel de alimente)
Daca puteti sa imi recomandati echipamente ce se gasesc pe site-urile ro as fi recunoscator, thx

Personal cred ca este un traseu mult prea greu de iarna, ca sa incepi sa simti muntele iarna, pentru prima data cu un traseu de asa dificultate. In plus in perioada pe care o mentionezi zapada este cea mai "perfida": straturi groase, nelegate intre ele, numai gata de a pleca in avalansa. Echipament: bocanci de iarna, neaparat, haine groase si impermeabile, coltari si piolet. Repet, ceea ce incerci e o mare aventura, tinand cont ca nu ai experienta de mers iarna pe munte. Ar fi mai cuminte sa te limitezi la a urca pana la statia meteo, o sa vezi ca nici aia nu e prea usor.

#21
joannes

joannes

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,035
  • Înscris: 15.01.2005

View PostAsassin, on Nov 28 2006, 10:04, said:

Perfect de acord cu tine, in tot ce ai spus mai sus...

Apropo, stii cumva unde se gasesc produse de la Marmot in Romania ??  Pentru-ca si eu am auzit de ei..da nu prea am vazut produse.

Ms.

in romania nu stiu, dar oricum, daca ai acces la north face, nu prea ai ce pierde. produsele sunt foarte asemanatoare, calitatea la fel, doar la preturi, imi pare ca marmot e cu vreo 10% mai mic. doar numele de pe maneca difera, in rest e acelasi lucru (nu sunt identice, dar nici mult nu difera, textura, croiala, briz brizuri, materiale etc).

#22
Asassin

Asassin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 414
  • Înscris: 21.05.2006

View Postjoannes, on Nov 28 2006, 18:01, said:

in romania nu stiu, dar oricum, daca ai acces la north face, nu prea ai ce pierde. produsele sunt foarte asemanatoare, calitatea la fel, doar la preturi, imi pare ca marmot e cu vreo 10% mai mic. doar numele de pe maneca difera, in rest e acelasi lucru (nu sunt identice, dar nici mult nu difera, textura, croiala, briz brizuri, materiale etc).

Atunci sa fie sanatosi...:)
Ca la preturile alea, nu cred ca un om sanatos la cap le-ar cumpara...( cel putin preturile pe care le-am vazut eu ...)

Inca ceva....cine merge la munte iarna asta, unde si cu ce scop :) ??

#23
joannes

joannes

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,035
  • Înscris: 15.01.2005

View PostAsassin, on Nov 30 2006, 19:13, said:

Atunci sa fie sanatosi...:)
Ca la preturile alea, nu cred ca un om sanatos la cap le-ar cumpara...( cel putin preturile pe care le-am vazut eu ...)

Inca ceva....cine merge la munte iarna asta, unde si cu ce scop :) ??
nu uita ca fiecare brand are game diferite. depinde ce ai vazut. o jaca TNF costa intre 30 si 400$. iti inchipui diferentele intre extremitati; drept ii ca si scopurile lor is diferite.

#24
blues_machine

blues_machine

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 19.10.2006
iarna asta o sa fac mai multe trasee. ce parazapezi sunt mai bune? cu chinga textila sau din otel?

#25
joannes

joannes

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,035
  • Înscris: 15.01.2005

View Postblues_machine, on Dec 2 2006, 11:25, said:

iarna asta o sa fac mai multe trasee. ce parazapezi sunt mai bune? cu chinga textila sau din otel?

ai avantaje si dezantaje:
- la cele cu chinga: se uzeaza mai repede si prin gheata si daca nu sunt stranse bine prind zapada mai multa sub picior.
- cele cu otel: nu se pot strange asa bine ca cele cu chinga, daca ai o talpa mai proasta la bocanc o pot taia (oricum uzeaza un pic talpa).

asta asa, care mi-au trecut prin cap...

#26
chrystyna

chrystyna

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 23.08.2006
As vrea sa cer si eu o parere despre niste schiuri pe care tocmai le-am achizitionat: Rossignol, actys 100.....au costat 220 E.  :)  Credeti ca sunt ok pentru putin mai mult decat incepatoare?  :confuzzled:

#27
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004
Sunt schiuri usoare pentru incepatori/mediu, de tip allrounder.
Model 2005/2006 in Internet => 180Euro
Model 2007 => 160Euro
Datorita suprainaltarii lagaturilor usor de manevrat in curbe

#28
chrystyna

chrystyna

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 23.08.2006

View Postvata_pa_batz, on Dec 12 2006, 10:03, said:

Sunt schiuri usoare pentru incepatori/mediu, de tip allrounder.
Model 2005/2006 in Internet => 180Euro
Model 2007 => 160Euro
Datorita suprainaltarii lagaturilor usor de manevrat in curbe


Hmmm.... :scratchchin: sa inteleg ca le-am luat putin cam scump?  :confuzzled:

#29
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

View Postchrystyna, on Dec 12 2006, 13:37, said:

Hmmm.... :scratchchin: sa inteleg ca le-am luat putin cam scump?  :confuzzled:

Sa nu-ti faci nopti nedormite pe treaba asta.
1) Nu toate firmele sunt serioase
2) un pachet te mai costa 30...40 Euro pentru posta + 20..30 taxe (???) si ajungi tot cam pe-acolo  :)

#30
chrystyna

chrystyna

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 23.08.2006

View Postvata_pa_batz, on Dec 12 2006, 21:03, said:

Sa nu-ti faci nopti nedormite pe treaba asta.
1) Nu toate firmele sunt serioase
2) un pachet te mai costa 30...40 Euro pentru posta + 20..30 taxe (???) si ajungi tot cam pe-acolo  :)


multumesc  :)

#31
yo7pitu

yo7pitu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 01.09.2006

View Postblues_machine, on Dec 2 2006, 11:25, said:

iarna asta o sa fac mai multe trasee. ce parazapezi sunt mai bune? cu chinga textila sau din otel?
daca nu vrei sa ti se rupa dupa 3 ture, ia-ti cu chinga metalica. eu am luam acum un an, o pereche de la Outdoor Project, cu chinga metalica si inca nu mi-au zgariat macar, nici un bocanc. si stau si stranse pe bocanc, pt. ca au jos o banda elastica foarte buna.

ture faine!

View Postyo7pitu, on Dec 14 2006, 09:44, said:

daca nu vrei sa ti se rupa dupa 3 ture, ia-ti cu chinga metalica. eu am luam acum un an, o pereche de la Outdoor Project, cu chinga metalica si inca nu mi-au zgariat macar, nici un bocanc. si stau si stranse pe bocanc, pt. ca au jos o banda elastica foarte buna.

ture faine!


si am uitat sa mentionez ca eu le-am purtat "zi de vara pana'n seara", in vreo 30 de ture, in toate anotimpurile.

#32
bobbo

bobbo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 23.12.2006
Mi-am cumparat si eu niste bocanci Salomon Scrambler LTR TS.
Vreau sa stiu daca sunt buni de ceva. Eu fac revelionul la Cabana negoiu si vroiam sa stiu daca am facut o alegere buna.

#33
bobbo

bobbo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 23.12.2006
ce parere aveti despre

          - parazapezile Milo Creek
          - betele telescopice Fizan Explosiv
          - manusile Hannnah Davu si Hannah Paddy

Edited by bobbo, 24 December 2006 - 15:03.


#34
joannes

joannes

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,035
  • Înscris: 15.01.2005
- salomon e o marca buna. dar totul conteaza decat de buna alegere ai facut pt piciorul tau. acelasi bocanc unii il pot injura, altii il pot lauda.
- Milo Creek imi suna cunoscut, dar nu stiu de unde sa il iau... pana la urma is doar neste parazapezi.
- fitzanu' arata bine si la pret bun, dar is cam slabe... cateva ture tot o sa te tina.
- Hannnah e o marca cinstita. cati bani dai atata face, nu trage tzapa si de regula nu te face de rusine si nici nu te lasa cu ochii-n soare.

#35
vlad_cozma

vlad_cozma

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 18.09.2006

View Postbobbo, on Dec 24 2006, 15:58, said:

ce parere aveti despre

          - parazapezile Milo Creek
          - betele telescopice Fizan Explosiv
          - manusile Hannnah Davu si Hannah Paddy

Baschetii sunt suficienti, zic eu. Oricum nu e prea mult de urcat pana la Negoiu. Am bete Fizan de vreo 2 ani, si se mai blocheaza nuca, da' e un fenomen observat si la bete mai 'profi', sa zic asa. In rest, am si coborat de vreo 2 ori cu schiurile cu ele :). si sunt intregi.
De manusi nu stiu, sa ne zici daca s-au udat.

#36
DanRR

DanRR

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 29.01.2006
Am parazapezi Milo, le-am folosit de cateva ori (ultima data ieri la Balea) si pot spune ca sunt multumit de ele. Sunt cu chinga din otel si se comporta bine (nu se formeaza gheata si deocamdata nu mi-au taiat talpa bocancilor:)) Ce-mi puteti spune de betele de tura Masters Sherpa, bocanci Berghaus Moreno GTX si imbracamintea HeavyTools? Multumesc!

Edited by DanRR, 29 December 2006 - 23:35.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate