Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Instalatii sanitare

Program de slabire cu succes gara...

Reconditionare cada baie din fonta

Problema imprimanta
 Here goes nothing

BCR sau Raiffeisen

Visual Studio 2022 instaleaza Epi...

Sfat alegere parbriz
 EMAG - recenzii false facute de ei?

Recomandare telefon 900-950

Nivel de trai

Semnal bun da'... prost
 De ce statiile de radio FM nu ren...

Pe unde pot sa gasesc statistici ...

Este reconditionat acest laptop?

Prelungire fire electrice
 

6-7 ani pina la colapsul global

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
415 replies to this topic

#73
blimpyway

blimpyway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,954
  • Înscris: 03.11.2005

 eyer, on Oct 17 2006, 15:14, said:

eutanasia! asta este calea pentru a nu prinde faza colapsului global, momentul apocalipsei.
...

Nu stii ce pierzi... treaba ta.

#74
Bocacio Junior

Bocacio Junior

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,616
  • Înscris: 04.11.2005
interesanta discutie...nici eu nu cred in asa ceva pentru ca nu vreau sa cred :D ... sa traiesc bine cat mai am...la faza cu masinile m-am gandit si eu, la faza cu petrolul m-am gandit(dar se descopera noi zacaminte), la faza cu apa potabila nu e problema...se transforma cea nepotabile in potabila :) ... pentru orice se gaseste cate o solutie ;)

#75
adzuser

adzuser

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 873
  • Înscris: 04.08.2006

 Raskolinkov, on Oct 17 2006, 01:51, said:

Pai, ce sa faci cu timpul liber daca n-ai bani?
Citesti o carte imprumutata, de exemplu... :D

#76
adzuser

adzuser

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 873
  • Înscris: 04.08.2006

 cap_tepos, on Sep 26 2006, 14:23, said:

Nici eu n-am masina, nu ma gandesc inca la sfarsitul lumii, insa problema masinilor pe mine ma ingrijoreaza, pentru ca:
-se intampla de multe ori sa fie curata aventura sa traversez;Vezi de ce trebuie sa-ti iei masina?
-poluarea aerului si cea sonora;Propun sa fie adoptata o lege privind obligativitatea utilizarii bicicletelor sau a masinutelor cu baterii
-soferii neobrazati se deplaseaza cu masina pe trotuar, folosindu-l si ca loc de parcare, astfel ca de multe ori a trebuit sa ies in strada (si eventual calcand prin balti) ca sa pot trece;Despre pietonii neobrazati care traverseaza in ritm de melc si in sir indian pe trecerile de pietoni sau despre inconstientii car etraverseaza prin locuri nepermise, ce spui?
-mersul bara la bara;Ca pieton n-ar trebui sa te deranjeze
-tendinta de crestere a nr. de masini in progresie geometrica. Curios este ca asta ne deranjeaza pe noi romanii care abia daca avem cate o masina per familie... Cei din vest care au 2-3 masini in familie nnu sunt deranjati de asta... Oare doar pentru noi strugurii sunt acrii?

Legat de sfarsitul lumii, cred ca nu este exclus ca folosirea exclusiva si excesiva a tehnologiei de catre oameni sa duca la un colaps. Insa nu este obligatoriu ca acel colaps sa fie si sfarsitul.  Poate fi un colaps non-violent.
Adica as putea exemplifica cu masinile: sa fie demodat sa te mai deplasezi cu masina, daca tot platesti atatea taxe si mergi numai "bara la bara".Si in cazul mersului bara la bara in cazul unei urgente masina este totusi mult mai rapida...


#77
blimpyway

blimpyway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,954
  • Înscris: 03.11.2005
Legea cu bicicletele si masinutele electrice e o propunere buna! - chiar daca-i facuta la mishto.

Mersul bara la bara - e o problema atat a soferilor cat si a pietonilor. tri-/biciclete carosate cu sau fara propulsie electrica (vehicule care sa incapa pe un numar dublu de benzi) ar rezolva multe din problemele soferilor - benzina arsa degeaba, timp pierdut, cat si cele ale pietonilor - inhalarea fumului toxic produs de atatea masini blocate in trafic, zgomotul.
Curios ca s-a recunoscut in legislatie dreptul nefumatorilor de a nu inhala fumul de tigara dar incepem s-o dam pe mistouri cand e vorba de dreptul pietonilor de a nu inhala emisiile toxice ale masinilor pe strada.

Cand se blocheaza traficul, soferii stau si se uita cu ciuda cum depasesc coada biciclistii si scuterele alea micute de livreaza pizza.

#78
imperatorTM

imperatorTM

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 21.11.2006
Sincer si eu inclin sa cred ca "is something in the air",prea multe variabile au devenit atat de importante incat sa puna mari probleme in eventualitatea unei "caderi",vezi :energie,arme nucleare..
Dar cred ca cel mai vulnerabil si in acelasi timp indispensabil este sistemul informational.
Nu cred ca mai exista(si daca mai exista in 10 ani sigur nu va mai exista) obiectiv de importanta majora care sa nu fie controlat de calculatoare.
Ganditi-va ca absolut dar absolut orice lucru are o vulnerabilitate ciclica,iar pana acum nu a existat nici un major breakdown al acestei infrastucturi care controleaza absolut tot.
Pana cand oare?

#79
draku

draku

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,262
  • Înscris: 22.11.2003

 imperatorTM, on Dec 8 2006, 01:07, said:

Ganditi-va ca absolut dar absolut orice lucru are o vulnerabilitate ciclica,iar pana acum nu a existat nici un major breakdown al acestei infrastucturi care controleaza absolut tot.


asa, o provocare/prevenire/"preview", s-ar putea considera "pana" energetica ce a paralizat jumatate din USA acum ceva timp....

Edited by draku, 08 December 2006 - 09:02.


#80
Mirovaia_Scorb

Mirovaia_Scorb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,722
  • Înscris: 30.03.2004

 DeathRipple, on Sep 25 2006, 16:47, said:

chiar daca ar fi asa cum zici tu (eu unul nu am informatiile necesare care sa ma conduca spre o astfel de concluzie asupra scalei si a datei), EU sau TU, ce-am putea face sa preintampinam?
.....................................
Am putea în primul rând să sabotăm un sistem deja gripat. Adbusters a avut mai multe inițiative (no-shopping, day, no tv week, slow down week). Ideea pricipală este că global privind societatea oamenii, acționează deja ca ca niște găini bete. Trebuie pus accent pe conștientizarea acțiunilor și a stării de fapt.

#81
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
cel mai bine ar fi ca aia care nu se pot descurca in societatea moderna, in loc sa se plinga si sa incerce sa o schimbe dupa incapacitatea lor sau sa o reduca la un nivel agraro-cumpatat, sa se sinucita. astfel, probabil vor ramine sub un miliard de oameni, care n-o sa mai fie nevoiti sa asculte toate timpeniile si lacrimogenele alarmiste. cit despre sinucisi, exista o teorie conform careia te tot reincarnezi, poate intr-o viata viitoare va fi mai bine :console:

#82
blimpyway

blimpyway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,954
  • Înscris: 03.11.2005

 Mosotti, on Dec 8 2006, 10:46, said:

cel mai bine ar fi ca aia care nu se pot descurca in societatea moderna, in loc sa se plinga si sa incerce sa o schimbe dupa incapacitatea lor sau sa o reduca la un nivel agraro-cumpatat, sa se sinucita. astfel, probabil vor ramine sub un miliard de oameni, care n-o sa mai fie nevoiti sa asculte toate timpeniile si lacrimogenele alarmiste. cit despre sinucisi, exista o teorie conform careia te tot reincarnezi, poate intr-o viata viitoare va fi mai bine :console:
Moral, apelul tau e la fel de josnic cu cel de a incuraja uciderea celor nemultumiti, doar pentru ca nu-ti plac tie.  Damn, pacat ca n-a castigat Hitler, sa-ti faca pe plac lichidandu-i pe cei nemultumiti de mersul inainte al istoriei.

Edited by blimpyway, 08 December 2006 - 10:46.


#83
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
nu cred ca sinuciderea e totuna cu uciderea. ca sa nu mai zic ca nu e un apel, e doar o propunere pentru o lume mai buna. :console:

"vai, vai, vai, ce viata grea si ce multe masini si vai, o sa se termine petrolul, de ce omoriti animale ca sa le mincati? :crybaby: "
"well, spinzura-te si reincarneaza-te, poate o sa-ti fie mai bine :wacko: "

#84
H725

H725

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,587
  • Înscris: 19.03.2005
Cui nu ii place cum (unde) merge societatea, se poate duce linistit in africa, sa isi cultive si prepare singur mincarea, acolo inca nu a ajuns (inca) globalizarea, nu exista sistem sanitar, nu (prea) exista masini...

#85
CapitanuPICARD

CapitanuPICARD

    I love SRI & DNA

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,426
  • Înscris: 10.01.2005
aseara, nu stsiu cum si de ce, dupa o sticla de vin alb, niste cutitute cu o licoare de-i zice bere, baute dupa o tuica mica (cam 400 grame si ceva :P), a venit sfarsitul lumii.
s-a lasat intunericu'.
da' cred ca am facut multe fapte bune la viata mea, pen' ca de dimineata s-a sfarsit sfarsitu' lumii.

#86
Mirovaia_Scorb

Mirovaia_Scorb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,722
  • Înscris: 30.03.2004

 H725, on Dec 8 2006, 11:09, said:

Cui nu ii place cum (unde) merge societatea, se poate duce linistit in africa, sa isi cultive si prepare singur mincarea, acolo inca nu a ajuns (inca) globalizarea, nu exista sistem sanitar, nu (prea) exista masini...
Și să știi că în Africa globalizarea își face resimțit efectul, n-avea grijă.
Apropo încearca aici

Quote

Consume This! A Stockumentary (2006)

A documentary / stockumentary that seeks to untangle the intricate dilemmas of consumerism, using a mixture of stock (public domain films from the internet archive) and shot footage. Is it successful? Find out, as you Consume This!
Mai pe scurt, asta e linkul de download, un divx de 67 Mb.
http://www.archive.o...e_This_Divx.avi

Edited by Mirovaia_Scorb, 08 December 2006 - 12:14.


#87
Mirovaia_Scorb

Mirovaia_Scorb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,722
  • Înscris: 30.03.2004
Și desigur American Protest - The Price Of Consumption

http://rapidshare.co...Consumption.avi

Și un remarcabil interviu cu ziaristul polonez RYSZARD KAPUSCINSKI:
Lumea trebuie regandita
l

Quote

Aceasta opinie privind inevitabila victorie a democratiei liberale a avut, imediat, doua consecinte practice: dezvoltarea rapida a consumerismului ca filosofie de viata si transformarea mijloacelor de comunicare in instrumente ale placerii. Asa cum spunea marele ganditor american Neil Postman, occidentalii "au inceput sa se distreze pana crapa". In excelenta sa carte "Amusing ourselves to Death", Postman arata cum occidentalii au transformat totul in jocuri televizate, concursuri, loterii si balciuri. Divertismentul a fost plasat in inima culturii. Si pentru ca divertismentul si consumul au nevoie de pace si buna intelegere, mass-media au inceput sa ne inoculeze un sentiment de bunastare, indepartand de noi adevaratele probleme ale lumii: saracia, foametea, bolile, razboaiele.

Asa am uitat ca occidentalii nu constituie decat o mica parte a umanitatii, ca distractiile si divertismentele noastre sunt insotite de o divizare a lumii din ce in ce mai profunda si de inegalitati crescande. Nu este vorba doar de saracie sau foamete in sensul strict al cuvantului, ci si de sentimentul marginalizarii, de amaraciunea si frustrarea care ii incearca pe cei ce isi dau seama ca pentru ei nu exista loc in marea cursa a consumului.

Edited by Mirovaia_Scorb, 08 December 2006 - 12:37.


#88
blimpyway

blimpyway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,954
  • Înscris: 03.11.2005

 H725, on Dec 8 2006, 12:09, said:

Cui nu ii place cum (unde) merge societatea, se poate duce linistit in africa, sa isi cultive si prepare singur mincarea, acolo inca nu a ajuns (inca) globalizarea, nu exista sistem sanitar, nu (prea) exista masini...
In africa zarzavagii locali sunt dusi la faliment de importurile din Spania.

Globalizarea ajunge peste tot,  unora le pica bine altora le pica rau. Daca mie imi pica bine ce conteaza - in fond micul nazist din mine ce viseaza sa-si faca publice ineptiile  are o solutie simpla si curata: cui nu-i convine sa se spanzure.

Edited by blimpyway, 08 December 2006 - 17:15.


#89
daniel1976

daniel1976

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,534
  • Înscris: 30.04.2006
eu cred ca trebuie sa ne regandim actiunea nociva , pe care noi, oamenii , o avem asupre mediului inconjurator...faptul ca distrugem si ciopartim paduri , poluam aerul prin activitatile noastre casnice si industriale , prin mentalitatea de doi lei pe care o avem fata de mediul inconjurator si nu in ultimul rand fata de natura insasi cea care ne hraneste...toate acestea se vor intoarce impotriva nostra si , ei bine , poate nu in 7 sau 25 ani , dar odata se vor intoarce impotriva noastra in mod ireversibil...
faptul ca , de ex.ghetarii de la poli se topesc in ritm alarmant , poate avea efecte dintre cele mai negative asupra omenirii, efecte pe care nu o sa le putem contabiliza si mai ales controla in timp oricat de multe bogatii vom avea sau oricat de bogati am fi...
dar , totusi sper ca macar in ceasul al doisprezece-lea omenirea sa se destepte si sa aibe mai multa grija de mediul care o inconjoara....

#90
jet li

jet li

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,828
  • Înscris: 26.08.2006
Ati auzit de "global dimming" ? e opusul lui global warming, inseamna intunecare globala. Provine de la fumul provocat de masini, industrie etc. Acest fum face ca pamantul sa primeasca cu pana la 30% mai putina energie solara. Bioxidul de carbon provoaca global warming prin efectul de sera. Pana acum nu am simtit aceasta incalzire datorita "global dimming" - puteti cauta pe net , exista si un documentar pe dc++
Dar datorita noilor norme impotriva poluarii producem mai putin fum dar aceasi cantitate de Co2,exemplu o masina cu euro4 pe ea aceasi cantitate de Co2 o produce, dar mai putin fum. De aceea in ultimii 16 ani s-a observat o crestere rapida a temperaturii, aceste norme mai stricte fac sa punem mai putin fum in atmosfera. Daca am inceta productia asta de fum, in maxim 6 luni ploile ar spala atmosfera, pamantul ar primi radiatie solara normala, si efectul incalzirii globale provocat de Co2 s-ar simti din plin

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate