Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...
 Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024
 Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?
 Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF
 

Automatizari si calculatoare Timisoara

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
Raynor.net

Raynor.net

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 11.03.2006
Sunt pe a 12-a. Anul acesta inseamna : bac, admitere, batai de cap, totul ca sa ajung la Automatizari si Calculatoare la Timisoara. Am o gramada de intrebari da ma rezum deocamdata la cateva.

Ce specializare sa aleg ? Cred ca ma orientez spre programare, pe partea soft, dar inca am mintea deschisa. Explicati-mi va rog "ce se face", ce se invata, ce stii sa faci si eventual, unde gasesti de lucru dupa ce termini facultatea.

Nu sunt din Timisoara si daca intru am nevoie de un loc sa stau in oras. Cum se face cu caminele ? Cine, unde si cum primeste camin ? De fapt va intreb cu funcioneaza sistemul care asigura cazare studentilor.

Am inteles ca o parte din elevi primesc bursa. Care elevi ? Cat primesc ? si ce trebuie sa faci ca sa primesti bursa ?

Sper ca sunt studenti din Timisoara care sa ma ajute :)

#2
SHsNeo

SHsNeo

    New Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 17
  • Înscris: 11.09.2006
Mda.. vad ca nu ti-a raspuns nimeni.... :( Pai ma gandesc ca esti deja la Poli, si ti-ai ales specializarea si ai rezolvat cu cazarea. Daca esti la facultatea de Automatizari si Calculatoare, la orice profil atunci ne intalnim la cateva examene.

Faci ALGAD (Algebra Liniara, Geometrie Analitica si Diferentiala) cu RENDI (daca nu s-a pensionat <-- God help you daca nu s-a pensionat, ne vedem la examen). Vezi ca are o memorie foarta buna.. te tine minte daca faci vreo boacana, tine minte cu ce ai fost imbracat la cursul x, ce exercitiu ai facut la seminarul y si cu cine ai vorbit, deci... be careful.
Faci AM (Analiza Matematica) cu LIPOVAN (ne vedem la examen), de treaba tipu da tre sa stii ca sa treci.
Faci o materie numita LSD (nu te gandi la droguri, e vorba of course de Logica si Structuri Discrete) cu unu Crisan, nu indrazni sa vorbesti la curs ca te scoate afara si nu mai ai ce cauta la cursul lui. Examenu cred ca va fi tot grila, e cam naspa :(
Faci FIZICA cu Luminosu (ne vedem la examen), laborator si seminar tot cu el. De treaba, dar tre sa inveti. Vei da 3 module (examene) de o ora fiecare, si se face o medie complicata intre media modulelor, seminar si lab.
Faci Cultura si Civilizatii, materie de umplutura :)
Faci Engleza/Germana/Franceza si mi se pare ca dai ceva test, eu nu am avut privilegiul acesta, sa dau test.. pe mine m-or bagat direct la Franceza <-- si nu stiu o boaba de franceza. Dai colocviu la sfarsit de semestru.
Faci si Sport, anul I si II, ai din ce sa alegi (aerobic, volley, fotbal, culturism, bascket, etc) Inscriete din primele 2 saptamani, preferabil in prima saptamana (ca altfel nu vor mai fi locuri la ce vrei tu).

Orice intrebari ai poti veni la etajul II in sala 221 la LigaAC si ETC, te ajutam daca putem :)
EDIT: despre burse nu sunt prea informat, dar poti sa vi la liga si te rezolvam :P
By the way, cautam recruti (care sa ne ajute cu organizarea evenimentelor, etc), noi ne ocupam de bobo party, balul bobocilor, ISWINT (International Students Week in Timisoara) si alte chestii.. Tot la noi poti sa-ti faci cardul EURO26.

Edited by SHsNeo, 03 October 2006 - 18:10.


#3
Raynor.net

Raynor.net

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 11.03.2006
wow thx Chiar imi va prinde bine :)

As vrea eu sa fiu a la Timisoara :)) Sunt inca pe a 12-a :( ultimul an de liceu ^_^

Continui. Nu stiu ce profil sa aleg. Care sunt profilele la Automatizari si care e diferenta intre ele ?

Cum e, totusi, cu cazarea ? Unde e mai bine sa stai ? La camin (ai net in camin ?:P) ? In gazda ? Alte optiuni mai sunt ? Cat platesti la camin la Poli  si cat sunt preturile daca stai in gazda sau la garsoniera ?

#4
SHsNeo

SHsNeo

    New Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 17
  • Înscris: 11.09.2006
:)))) Credeam ca ai terminat a 12-a si urmezi primul an de faculta :)
Perfect .. mai ai un an sa te decizi. Iti voi scrie tot ce vrei sa sti peste cateva zile (sa rezolv si eu niste probleme).

#5
Raynor.net

Raynor.net

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 11.03.2006
Deja a inceput facultatea bine. S-au intors studentii la posturi :) Sper ca sunt cativa dintre ei sa ma lamureasca si pe mine :worthy:

Am inteles ca AC e impartita in "Automatizari" si "Calculatoare". Asta e intrebare cam generala (nu numai pt Timisoara) ci pentru toate facultatile. Care e diferenta dintre cele 2 departamente ?

Pls cu cazarea in Timisoara cum e ?
quote :) "? Unde e mai bine sa stai ? La camin (ai net in camin ?) ? In gazda ? Alte optiuni mai sunt ? Cat platesti la camin la Poli si cat sunt preturile daca stai in gazda sau la garsoniera ?"

#6
Gilu

Gilu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 30.12.2005
Salut! Eu sunt tot pe clasa a XII-a si am aceleasi intrebari pe care le-a pus Raynor. Ma mir cum de nimeni nu raspunde. Nici un student la politehnica cu exceptia lui Neo ne vede acest topic?:( Si eu sunt interesat de facultatea AC, stiu ca exista 2 departamente: "Calculatoare" si "Automatizari si Informatica Aplicata", iar departamentul "Calculatoare" cuprinde 3 domenii: "Calculatoare și Tehnologia Informației", "Ingineria Sistemelor" si "Informatică". mai multe detalii aici: http://www.ac.utt.ro/admitere.html :P Celalat departament habar n-am ce domenii are :-/. Cam ce anume sa face la fiecare departament/domeniu?

Referitor la  camin, am inteles ca conditiile sunt destul de bune, exista priza pt net in fiecare camera, frigider, termopane, caldura... Paturile sunt suprapuse, sunt cazati cate 4 oameni in fiecare camera. Informatiile le am de la un prieten al unui prieten... nush cat de adevarate si exacte sunt... poate ne ajuta cineva cu un raspuns...:D Mai e si varianta "gazda"... cum stau preturile?

In legatura cu distractia..:-> cum sta treaba? ca si asta e importanta cand mergi in alt orash la fac nu? cum se distreaza studentii de la AC?

Sper sa raspunda cineva... help us! :D

#7
Double-click

Double-click

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 20.10.2006
Am vorbit cu un student in anul 3 la poli Timisoara :

Ok, de acum doi ani, automatizari si calculatoare sunt sectii separate, la care dai admitere, ori la una ori la alta.. nu se mai merge impreuna si apoi se despart...

Automatizarile se ocupa mai mult de aplicatiile industriale ale calculatoarelor(ca de ex roboti industriali) si se baga mai putin pe "intestinele" calulatoarelor

Calculatoarele intra in detalii... si astea se despart la un mom dat in soft si hard, care se ocupa cu software(programe si aplicatii,sisteme de operare si limbaje de programare) respectiv hardware(parte de componente.. proiectarea lor, imbunatatirea, microprocesoare, memorii etc)

Ramane intrebarea unde stai daca esti stutent in Timisoara ? :)

#8
gogo

gogo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 09.06.2002
Daca vrei sa faci programare mergi mai bine la vest la info, la poli nu faci nimica (primiesti doar diploma de inginer :(( ), primi 2 ani te freaca cu matematica si dupa aia devine facultate de balet. Cel mai greu examen ii in anu 2 : TS - u cu Dragomir, in rest nimica greu. Alti profi naspa mai sunt : Minea, Vladutiu, Rendi, Boraci.
Daca chiar vrei poli mergi la Calculatoare și Tehnologia Informației ca acolo se ma face ceva, in rest sa ai grija primi 2 ani ca in astea se pica mult (din cauza matematici :(( ii f. multa materie)

#9
deiu

deiu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 29.09.2005
Vrei sa fugi de matematica de la Poli la Vest?  :nonobad:  Daca ziceai sa scape de fizica, electotehnica, partea de hard (circuite integrate), intelegeam. Dar matematica?? Pai la info la Vest se face mult mai multa matematica. La Poli, daca nu s-o fi schimbat programa, se facea matematica doar in primul an, si ceva cu matematici asistate de calc in al doilea.

LE: Da, m-am uitat pe orar http://www.cs.utt.ro...rar2006semI.htm , nici vorba de matematica in anul 2 in semestrul 1. Si banuiesc ca nu o sa fie nici in al doilea.

Edited by deiu, 02 November 2006 - 12:41.


#10
Gilu

Gilu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 30.12.2005
O intrebare legata de admitere: Stie cineva un link unde as putea sa gasesc subiectele date anul trecut la matematica? Stiu ca de anul trecut se da o singura proba, dar si subiecte din anii trecuti, cand se dadeau doua probe mi-ar fi utile...

#11
SHsNeo

SHsNeo

    New Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 17
  • Înscris: 11.09.2006
Cazare:
Pentru cazare trebuie sa optezi pentru camin in formularul de inscriere in politehnica (an 1) daca vrei sa ai loc in camin. Conditiile din camin sunt... destul de bune, ai Internet, apa cata vrei, ai 4-5 colegi de camera Singurul lucru naspa e buda care e la capat de hol, si ....  :death:  ... Daca esti anul I si vrei sa ai loc anul viitor trebuie sa iti faci precazare prin primavara... ca sa prinzi camin bun trebuie sa inveti bine, sa iei medie relativ mare. Pretul la camin: 90lei - pt bugetari, 120-130 (nu stiu) pentru bugetari.

Vrei sa stai in chirie sau gazda? Preturile sunt exagerat de mari, abia gasesti ceva pe placul tau. O garsoniera din spatele Millenium-ului e 100E/luna. Daca luati PubliTim-ul ramaneti socati de preturile exagerate la camere, apartamente cu 2 camere (la care trebuie sa-ti gasesti inca 3 colegi pentru a imparti pretul :P ). Am vazut preturi 180E pe o camera!?
Conditii: Intrebi pe proprietar, deseori gasesti locuri unde proprietarul nu e dispus sa bage net (RDS sau UPC - 9$/luna - pe care oricum tu ii platesti), nu poti sa faci galagie, e prea departe de facultate, etc. Pret: 150 - 250 lei chirie + cheltuieli 50 - 100 lei + abonament tramvai 35 lei...

Anul acesta s-a renovat caminul 20 sau 21 (whatever) si au bagat 6-7 oameni in camera :|. Eu am facut o prostie si nu mi-am facut precazare. Nu am prins loc la camin (din cauza birocratiei). Am facut naveta 4 saptamani pana mi-am gasit o gazda la un pret rezonabil. Problema e ca nu am net, e cam departe de faculta, a trebuit sa-mi fac abonament la tramvai (35 lei), stau toata ziua la facultate si ajung doar pe la 7-8 acas.

Automatica - Calculatoare
In primii 2 ani diferenta nu se prea observa. Facem acelasi lucru la matematica, fizica....
Toate matematicile se fac in anul I: sem 1, ALGAD (algebra), AM (analiza), sem 2: MAC (mat. asist. de calc.), MS. (mat. speciale). In anul II nu faci matematica, faci Arhitectura Calculatoarelor (daca esti la CTI)  - cu Vladutiu ("Scumpii mei" - pt cei care il stiu :D ) unde nu e bine sa lipsesti de la nici un curs - asta daca vrei sa ai sanse sa treci la examen.

Pt Admitere: e indicat sa cumperi o culegere de probleme pt admitere, Editura Politehnica Timisoara. Si te apuci sa faci TOATE problemele din ea. Problemele de la admitere vor fi din aceasta culegere.

Edited by SHsNeo, 13 November 2006 - 11:00.


#12
SHsNeo

SHsNeo

    New Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 17
  • Înscris: 11.09.2006

 SHsNeo, on Nov 13 2006, 10:57, said:

Pretul la camin: 90lei - pt bugetari, 120-130 (nu stiu) pentru cei la cu taxa.
Mda.... pacat ca nu am avut optiunea sa-mi editez postul :P

#13
Double-click

Double-click

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 20.10.2006
Stupid question : 90lei/camera sau pe student ?

#14
Gilu

Gilu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 30.12.2005
Si distractia?:P E timp de asa ceva? :naughty:

#15
SHsNeo

SHsNeo

    New Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 17
  • Înscris: 11.09.2006

 Double-click, on Nov 13 2006, 23:07, said:

Stupid question : 90lei/camera sau pe student ?
Pe student .... (asa a fost anul trecut.. acuma nu stiu cat e... )

 Gilu, on Nov 13 2006, 23:58, said:

Si distractia?:P E timp de asa ceva? :naughty:
Daca vei sta in complex iti vei petrece mult timp distrandu-te, mancand shaorma (nu stiu cum se scrie) si pleskavita, partying prin camine (desi aveti grija sa nu luati amenda pentru galagie), playing practical jokes on sleeping colegues >:) , etc.

PS: Sa va pregatiti in a doua saptamana de facultate sa faceti foamea, ca in prima saptamana ramaneti fara bani (too much shaorma si disco-ing)

Edited by SHsNeo, 14 November 2006 - 07:47.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate