Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 

Sa dam o lectie magazinelor online

- - - - -
  • Please log in to reply
473 replies to this topic

#19
renderman

renderman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,450
  • Înscris: 30.11.2004

 godzilla, on Sep 24 2006, 13:50, said:

ma intreb... cum poti sa comanzi un produs care, spui tu, "nu se gaseste in oferta magazinului"  :lol:  :lol:
Simplu. Comand un laptop care la voi are 512 Mb ram dar va cer sa-i puneti 1Gb. Sau va comand un calculator a carui configuratie o specific eu. Nu cred ca aveti in oferta toate combinatiile posibile intre toate componentele de calculator. Sint enorm de multe posibilitati. Combinari de n luate cate k.

#20
godzilla

godzilla

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 163
  • Înscris: 13.08.2006

 renderman, on Sep 24 2006, 14:06, said:

Simplu. Comand un laptop care la voi are 512 Mb ram dar va cer sa-i puneti 1Gb. Sau va comand un calculator a carui configuratie o specific eu. Nu cred ca aveti in oferta toate combinatiile posibile intre toate componentele de calculator. Sint enorm de multe posibilitati. Combinari de n luate cate k.

hai ca deja o iei pe aratura ... altii mai au si treaba.

vezi ce ai postat mai sus, eventual gandeste intainte sa scrii ceva. frazele tale se bat cap in cap

#21
renderman

renderman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,450
  • Înscris: 30.11.2004

 godzilla, on Sep 24 2006, 14:14, said:

hai ca deja o iei pe aratura ... altii mai au si treaba.

vezi ce ai postat mai sus, eventual gandeste intainte sa scrii ceva. frazele tale se bat cap in cap

Frumoasa atitudine, este mai mult ca sigur aceeasi pe care o aveti data de clienti. Cand nu mai aveti argumente incepeti sa jigniti. Bravo.  :boredlook:

#22
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,277
  • Înscris: 22.07.2005

Quote

hai ca deja o iei pe aratura ... altii mai au si treaba.

vezi ce ai postat mai sus, eventual gandeste intainte sa scrii ceva. frazele tale se bat cap in cap

Nu imi dau seama, de ce a trebuit sa inchei asa abrupt si sa jignesti? Discutia a curs foarte frumos, pana in acest moment. Multi dintre noi, chiar am avut cate ceva de invatat de aici. Este bine sa discutam, pe marginea drepturilor, pe care le detinem, ca si consumatori. Am citit de mai multe ori ceea ce a scris @renderman si nu am vazut nici un fel de "aratura". Ceea ce am vazut, a fost faptul ca nu ai avut nici un argument, care sa prevaleze. E clar ca te deranjeaza subiectul...

#23
godzilla

godzilla

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 163
  • Înscris: 13.08.2006
"Intrucat firma dumneavoastra nu face, nu confectioneaza, nu fabrica si nu prelucreaza laptopuri, limitandu-se la activitati de comert, iar laptopurile nu sint nici distinct personalizate ..."

ai spus ca NU sunt produse  personalizate (modificate).. iar acum spui ca firmele online fac acest lucru.

"Simplu. Comand un laptop care la voi are 512 Mb ram dar va cer sa-i puneti 1Gb. Sau va comand un calculator a carui configuratie o specific eu.

astea sunt cuvintele tale? hotaraste-te odata... ba sunt... ba nu sunt...  :lol:  :roflmaofast:

#24
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
godzilla, ai ceva de spus referitor la problema discutata, sau stai sa analizezi la microscop cuvintele folosite pe aici, si arunci cate post de 3 lei? STFU si pune-ti taraba la punct din pdv legal.

#25
dalu364

dalu364

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,297
  • Înscris: 21.02.2006

 godzilla, on Sep 24 2006, 14:14, said:

hai ca deja o iei pe aratura ... altii mai au si treaba.

vezi ce ai postat mai sus, eventual gandeste intainte sa scrii ceva. frazele tale se bat cap in cap

  Regret enorm ca nu te cunosc personal, ca ti-asi scoate eu din cap aroganta asta idioata cu care te exprimi pe forum. :death:  :angry:  :ciocan:  :boxing:

#26
godzilla

godzilla

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 163
  • Înscris: 13.08.2006
"Intrucat firma dumneavoastra nu face, nu confectioneaza, nu fabrica si nu prelucreaza laptopuri, limitandu-se la activitati de comert, iar laptopurile nu sint nici distinct personalizate ..."

ai spus ca NU sunt produse personalizate (modificate).. iar acum spui ca firmele online fac acest lucru.

"Simplu. Comand un laptop care la voi are 512 Mb ram dar va cer sa-i puneti 1Gb. Sau va comand un calculator a carui configuratie o specific eu".

astea sunt cuvintele tale? hotaraste-te odata... ba sunt... ba nu sunt...

p.s. astept un raspuns

#27
renderman

renderman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,450
  • Înscris: 30.11.2004

 godzilla, on Sep 24 2006, 20:14, said:

"Intrucat firma dumneavoastra nu face, nu confectioneaza, nu fabrica si nu prelucreaza laptopuri, limitandu-se la activitati de comert, iar laptopurile nu sint nici distinct personalizate ..."

ai spus ca NU sunt produse personalizate (modificate).. iar acum spui ca firmele online fac acest lucru.

"Simplu. Comand un laptop care la voi are 512 Mb ram dar va cer sa-i puneti 1Gb. Sau va comand un calculator a carui configuratie o specific eu".

astea sunt cuvintele tale? hotaraste-te odata... ba sunt... ba nu sunt...

p.s. astept un raspuns

       Ar fi bine sa postezi si contextul in care am facut ceste afirmatii. Ambele sint raspunsuri la intrebari puse de tine(sau de un coleg al tau, nu-mi mai aduc aminte) dar sint pe threaduri diferite. Sa nu amestecam lucrurile. Raspunsurile se refereau strict la intrebarile primite.
       Ceea ce e important de retinut este ca produsele pot fi returnate, atata vreme cat nu sunt configuratii facute la cererea cumparatorului sau personalizate la cererea sa. Multe magazine online dispun de o o pagina unde se afla un "Configurator de sisteme", mi-e teama ca daca faceti o configuratie in acest mod nu mai beneficiati de dreptul de a returna sistemul.
Daca va feriti de acest tip de produse atunci beneficiati de dreptul de denuntare unilaterala a contractului fara a da explicatii. Iata si textul legii, il mai postez odata, poate mai gasiti si voi alte interpretari:

Art. 10. - Consumatorul nu poate denunța unilateral următoarele tipuri de contracte, cu excepția cazurilor în care părțile au convenit altfel:
[...]
c) contracte de furnizare a unor produse executate după specificațiile consumatorului sau a unor produse distinct personalizate, precum și a acelora care, prin natura lor, nu pot fi returnate sau care se pot degrada ori deteriora rapid;

[...]

Edited by renderman, 24 September 2006 - 21:45.


#28
Dubois

Dubois

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 11.05.2006

 renderman, on Sep 24 2006, 22:44, said:

Ar fi bine sa postezi si contextul in care am facut ceste afirmatii. Ambele sint raspunsuri la intrebari puse de tine(sau de un coleg al tau, nu-mi mai aduc aminte) dar sint pe threaduri diferite. Sa nu amestecam lucrurile. Raspunsurile se refereau strict la intrebarile primite.
       Ceea ce e important de retinut este ca produsele pot fi returnate, atata vreme cat nu sunt configuratii facute la cererea cumparatorului sau personalizate la cererea sa. Multe magazine online dispun de o o pagina unde se afla un "Configurator de sisteme", mi-e teama ca daca faceti o configuratie in acest mod nu mai beneficiati de dreptul de a returna sistemul.
Daca va feriti de acest tip de produse atunci beneficiati de dreptul de denuntare unilaterala a contractului fara a da explicatii. Iata si textul legii, il mai postez odata, poate mai gasiti si voi alte interpretari:

Art. 10. - Consumatorul nu poate denunța unilateral următoarele tipuri de contracte, cu excepția cazurilor în care părțile au convenit altfel:
[...]
c) contracte de furnizare a unor produse executate după specificațiile consumatorului sau a unor produse distinct personalizate, precum și a acelora care, prin natura lor, nu pot fi returnate sau care se pot degrada ori deteriora rapid;

[...]

Foarte interesant ce spuneti voi, asa ca m-am uitat putin peste ordontanta aia nr.130 si am ajuns la articolul 6:
    Art. 6. - Dispozițiile prezentei ordonanțe nu se aplică:
    a) contractelor privind servicii de investiții, operațiuni de asigurare și reasigurare, servicii bancare, operațiuni legate de fondul de pensii, operațiuni de bursă;
    B) contractelor încheiate prin intermediul distribuitoarelor automate sau în localurile comerciale automatizate;
    c) contractelor încheiate prin intermediul telefoanelor publice;
    d) contractelor încheiate pentru construirea și vânzarea de bunuri imobiliare sau care se referă la alte drepturi privind bunuri imobiliare, cu excepția contractelor de închiriere;
    e) contractelor încheiate în cadrul vânzărilor la licitație;
   f) în cazul comerțului electronic.

In concluzie... va agitati degeaba. Dar din tot acest topic a fost subliniat ceva foarte important: daca magazinele virtuale vor sa atraga clienti prin seriozitate atunci intradevar ar trebui sa intre in politica lor sa includa acestasta clauza cu x zile de returnare precum s-a zis mai sus. Acum pana o sa vedem asa ceva la noi... mai trece un paste al cailor asa ca let's dream on :P

Edited by Dubois, 24 September 2006 - 22:10.


#29
renderman

renderman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,450
  • Înscris: 30.11.2004

 Dubois, on Sep 24 2006, 23:08, said:

Foarte interesant ce spuneti voi, asa ca m-am uitat putin peste ordontanta aia nr.130 si am ajuns la articolul 6:
    Art. 6. - Dispozițiile prezentei ordonanțe nu se aplică:
    a) contractelor privind servicii de investiții, operațiuni de asigurare și reasigurare, servicii bancare, operațiuni legate de fondul de pensii, operațiuni de bursă;
    B) contractelor încheiate prin intermediul distribuitoarelor automate sau în localurile comerciale automatizate;
    c) contractelor încheiate prin intermediul telefoanelor publice;
    d) contractelor încheiate pentru construirea și vânzarea de bunuri imobiliare sau care se referă la alte drepturi privind bunuri imobiliare, cu excepția contractelor de închiriere;
    e) contractelor încheiate în cadrul vânzărilor la licitație;
   f) în cazul comerțului electronic.

In concluzie... va agitati degeaba. Dar din tot acest topic a fost subliniat ceva foarte important: daca magazinele virtuale vor sa atraga clienti prin seriozitate atunci intradevar ar trebui sa intre in politica lor sa includa acestasta clauza cu x zile de returnare precum s-a zis mai sus. Acum pana o sa vedem asa ceva la noi... mai trece un paste al cailor asa ca let's dream on :P

Am scris in primul post:
Legea care stipuleaza acest lucru este ORDONANȚA nr.130 din 31 august 2000. Retineti ca litera f a articolului 6 este abrogata de LEGEA nr. 365 din 7 iunie 2002 privind comerțul electronic.
Mai multa atentie data viitoare ;)

#30
renderman

renderman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,450
  • Înscris: 30.11.2004
Nu incearca nimeni? ... Daca ne-am folosi de aceasta lege in scurt timp cred ca cei de la magazine vor verifica de 10 ori un produs inainte de a-l trimite la cumparator... nu am mai auzi de monitoare cu pixeli morti etc

#31
Alexadi

Alexadi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 417
  • Înscris: 16.11.2002
Art. 10. - Consumatorul nu poate denunța unilateral următoarele tipuri de contracte, cu excepția cazurilor în care părțile au convenit altfel:
  
   B) contracte de furnizare de produse sau servicii al căror preț depinde de fluctuațiile cursurilor pieței financiare care nu pot fi controlate de comerciant;


Deci nu se aplica la produse cu preturi in E ?!   :deadtongue:

#32
renderman

renderman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,450
  • Înscris: 30.11.2004

 Alexadi, on Sep 25 2006, 15:11, said:

Art. 10. - Consumatorul nu poate denunța unilateral următoarele tipuri de contracte, cu excepția cazurilor în care părțile au convenit altfel:
  
   B) contracte de furnizare de produse sau servicii al căror preț depinde de fluctuațiile cursurilor pieței financiare care nu pot fi controlate de comerciant;
Deci nu se aplica la produse cu preturi in E ?!   :deadtongue:

Banuiesc ca aici este vorba de actiuni listate la bursa, produse de genul asta.

#33
retele

retele

    Acest etern fabulos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,788
  • Înscris: 29.04.2004
oricum, e complet imoral să returnezi un produs folosit pe care sa ai pretenţia să iei toţi banii înapoi. Nu vă de ce ţii la chestia asta, în afara faptului că ai dori să dai câteva ţepe pe ici şi colo, caz în care subiectul ăsta ar trebui închis de urgenţă de moderatori, şi nu să fie atribuit cu "lipicios", cum vroiai tu :)

#34
dacdac

dacdac

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 146
  • Înscris: 05.02.2006

 retele, on Sep 25 2006, 16:30, said:

oricum, e complet imoral să returnezi un produs folosit pe care sa ai pretenția să iei toți banii înapoi. Nu vă de ce ții la chestia asta, în afara faptului că ai dori să dai câteva țepe pe ici și colo, caz în care subiectul ăsta ar trebui închis de urgență de moderatori, și nu să fie atribuit cu "lipicios", cum vroiai tu :)

O alta lege proasta precum mai toate din tara asta. Daca tot vroiau sa o faca, ar fi trebuit sa sune ceva in genul ca un cumparator are dreptul sa returneze produsul in termen de 10 zile daca acesta sa defecteaza si sa ii fie returnati banii inapoi. Nu asa sa il returneze ca asa are el chef, s-a plictisit de el, nu ii place si il returneaza.

#35
renderman

renderman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,450
  • Înscris: 30.11.2004

 retele, on Sep 25 2006, 16:30, said:

oricum, e complet imoral să returnezi un produs folosit pe care sa ai pretenția să iei toți banii înapoi.

Chestia asta nu e inventata de romani. In vest se practica aproape in toate magazinele online. Este o modalitate a comerciantilor de a se asigura ca cumparatorii lor sint 100% multumiti.
Poate tie ti se pare moral sa vinzi un lucru folosit drept nou (practica intalnita in magazinele romanesti), sau sa vinzi un lucru care are un mic defect (un pixel mort spre exemplu) la pretul unuia care n-are nici un defect.

 retele, on Sep 25 2006, 16:30, said:

Nu vă de ce ții la chestia asta, în afara faptului că ai dori să dai câteva țepe pe ici și colo,

Parerea mea este ca daca cineva dea tepe in romania acestia sint comerciantii. Numai pe acest forum vei vedea sute de postari ale unor cumparatori care au fost tepuiti de "renumite" magazine. Noroc ca exista OPC-ul (la care am apelat si eu si am avut castig de cauza).

 retele, on Sep 25 2006, 16:30, said:

caz în care subiectul ăsta ar trebui închis de urgență de moderatori, și nu să fie atribuit cu "lipicios", cum vroiai tu :)

Nu vad nimic rau  in a face cunoscuta o lege care este in interesul cumparatorilor. Daca as avea un magazin online si as vinde produse de calitate indoielnica poate as gandi ca tine.

#36
raiiar

raiiar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,568
  • Înscris: 30.11.2002
Sunt de acord cu renderman. Legile astea trebuie cunoscute. Un cumparator multumit nu va returna marfa. Orice comerciant are o marja de x% (x<5), unitati pierdute.  Shit happens. Garantii, defecte diverse neacoperite, probleme la transport.
Singura problema este sa aiba acoperire legala.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate