Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 

Trillian

- - - - -
  • Please log in to reply
65 replies to this topic

#19
LoveDemon

LoveDemon

    Internet Lodger

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,418
  • Înscris: 22.09.2003
Gigantii instant messaging nu-si scot banii din asta. Mesageria e un alt mod de a-si face clienti si a-si pastra clientii existenti fideli si multumiti.
Ei nu ofera DOAR instant messaging, ci un pachet integrat, iar unele servicii sunt de vanzare, si asta e grosul veniturilor lor. Exceptie face ICQ-ul, de altfel pionierul serviciilor de instant messaging.
Oricum, si mie, desi folosesc Trillian si n-as renunta la el pentru absolut nici o interfata lucioasa si plina de jocuri sau alte bunatati, mi se pare incorect faptul ca produsul lor, pe care il vand, foloseste pe gratis resursele altora, si le mai ocoleste si reclamele, fara a da absolut nimic in schimb.

Quote

Originally posted by dobrotescunicol
Am urmatoarele probleme in privinta trillian. Sper ca nu sunt of topic.
1.Nu stiu cum trimit buzz spre un user care este pe YMS, pe MSN  
nici atat.
2. Nu pot sa primesc buzz de la yahoo, vad pe ecran buzz, dar nu  
aud nimic.
3. Nu pot sa incarc enviroment de la yahoo.
4. Trimit emoticoane folosindu-ma de meniul de emoticoane
de la trillian, dar, cum era de asteptat mare parte din ele nu
sunt vazute de cei de pe yahoo din cauza meniului lor restrans de
emoticoane. Cum pot sa deosebesc pe cele care le vad si ei de
cele pe care le trimit in van? Si, pe deasupra mai sunt si "acuzat" ca trimit chinezarii pe chat.
5. Pot sa incarc poza(avatar) - MSN messenger are asta,
trillian am vazut ca poate vizualiza, dar pot sa-mi aleg si eu
propriu avatar? Cum?
Trillian-ul nu este 100% compatibil cu clientii originali de IM, care, oricum, vin cu chestii noi mai rapid decat se updateaza Trillian-ul (cum ar fi, de exemplu, avatarul de la MSN - poti vedea avatarul celuilalt, dar tu nu ti-l poti seta).
1. Poti, cel mult, sa "buzz" doar un alt utilizator de Trillian, in orice mediu, doar daca amandoi aveti instalat un plugin special (ctrl+g);
2. Daca ti se da buzz de pe yahoo, nu ai cum sa primesti alerta respectiva (atat vizual, cat si sonor), exact ca pe yahoo messenger. Pur si simplu nu sunt compatibile. "BUZZ" e tot ce ai sa vezi, din pacate.
3. Nici environments nu sunt compatibile :(.
4. Nici emoticoanele nu sunt compatibile 100%. Unele sunt total compatibile cu YM (cele de baza, in special: :) , :( , :(|) - maimuta, 3:-O - vaca, %%- - trifoi etc.), altele sunt partial compatibile ( **== - Trillian-ul afiseaza un porumbel al pacii, pe cand YM steagul Americii..., :-B - Trillian-ul afiseaza un smiley cu niste dinti exagerat de mari, pe cand YM o interpreteaza ca pe un smiley cu niste ochelari disproportionati) sau :)) , de exemplu, care inseamna acelasi lucru si intr-o parte, si alta, numai ca e reprezentata in mod diferit, iar la Trillian ai si sunet :) si sunt altele care nu sunt compatibile deloc, in ciuda clasificarii pe care a facut-o Trillian-ul de la versiunea 2 pro (Yahoo messenger compatible, MSN messenger compatible) - multe dintre cele declarate compatibile nu sunt ( O:) , (cowboy) etc.).
Singura modalitate ca sa vezi exact ceea ce vede interlocutorul si invers este ca, ori sa inceapa si el sa foloseasca Trillian, ori sa folosesti tu clientul original. Trillian-ul are multe pluginuri dragute (spellchecker, Winamp plugin, jocuri), dar pentru compatibilitate 100% trebuie sa se foloseasca la ambele capete acelasi lucru.

#20
LoveDemon

LoveDemon

    Internet Lodger

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,418
  • Înscris: 22.09.2003
Ultima noutate (observatie proprie, inca nu s-a anuntat nicaieri):
Trillian-ul se conecteaza pe Yahoo, dar nu poti fi in contact decat cu alti utilizatori de Trillian, cei de YM te vad offline, tu ii vezi offline pe ei, nu poti comunica cu ei, iar ei nu pot comunica cu tine. De asemenea, nu te mai anunta cate emailuri ai sau daca iti vine un email nou, ca pana acum. Daca intri pe YM cu acelasi cont de yahoo, Trillian-ul nu se deconecteaza, cum se intampla inainte, ci coexista pasnic cele doua conexiuni pe acelasi cont, si in cadrul fiecareia poti comunica doar cu cei care au acelasi client.
Trillian-ul e conectat independent, si e scos pe un fel de "linie moarta".
Poate la asta au lucrat baietii cand au anuntat "maintenance work".
Asta din jurul orei 1 AM, 28 dec. 2003.
:(

#21
menetz

menetz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,715
  • Înscris: 08.04.2002
ora 12:17, 28 dec - totul merge perfect in trillian.

#22
LoveDemon

LoveDemon

    Internet Lodger

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,418
  • Înscris: 22.09.2003
Atunci esti un norocos: am 5 prieteni (+ eu personal), care au aceeasi problema, numai cu Yahoo. Cred ca o sa reinstalez, sa vad daca se "drege".

#23
menetz

menetz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,715
  • Înscris: 08.04.2002
o fi probabil versiunea (2.01pro beta 4, pe care o folosesc eu merge; de restul habar nu am).

#24
dobrotescunicol

dobrotescunicol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,872
  • Înscris: 30.08.2003
Multumesc mult pentru informatii, LoveDemon.

#25
azertiti

azertiti

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,360
  • Înscris: 03.08.2003
Puneti la host scsa.msg.yahoo.com si o sa mearga bine.
Voi ati gasit optiunea de login under invisible mode care exista la YMSG ? Exista sa schimbi status-ul in invisible dar nu am gasit de unde sa se logeze asa.

#26
chiticco

chiticco

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 29.08.2003
Intradevar, este o problema cu Trilianul in sensul ca se vad intre ei numai utilizatorii de Trillian. Am schimbat insa adresa de server cu cea indicata mai sus si totul e ok. Mare noroc ca am trecut pe aici pe forum ca nu stiam ce se intampla. Probabil eu si multe alte mii de utilizatori :( .
In ceea ce priveste salvarea modului Invisible la iesire, asta se face din Connection Manager->contul de Yahoo, apoi optiunea Miscellaneous, a doua bifa.
In rest ce sa zic..sunt un fan Trillian de vreo 2 anisori, n-as renunta la el deloc. Sunt constient totusi ca ceea ce ofera ei nu e chiar ok. IM-urile oficiale au legatura directa cu respectivele companii  si ma refer aici la publicitate si alte servicii integrate direct. Trillianul este folositor utilizatorilor dar nu si respectivelor companii. Asta e..sa vedem ce va mai fi in viitor.

#27
azertiti

azertiti

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,360
  • Înscris: 03.08.2003
Am aflat de optiunea aceea dar nu este chiar ce cautam. Pentru a functiona trebuie inchis pe status invisible. La YMSG poti da always login under invisible mode. Nu exista in Trillian. Am intrebat si pe forumul producatorului si mi-au zis acelasi lucru ca tine.

#28
craiuVerde

craiuVerde

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,103
  • Înscris: 07.08.2003
trillianul meu zice ca am parola incorecta la yahoo... care sa fie treaba? nu am modificat-o!
am pus acum cateva zile scsa.msg.yahoo.com si am rezolvat problema aia veche dar azi se pare ca iar are o problema...

#29
azertiti

azertiti

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,360
  • Înscris: 03.08.2003
Asa patesc si eu de cateva zile. Este posibil sa fi modificat iar ceva la retea. Nu suntem singurii. Am vazut ca multi utilizatori au aceasta problema. Exista si unii la care merge. Daca/cand gasesc o solutie o scriu aici.

#30
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,663
  • Înscris: 26.11.2001
A aparut Trillian 2.01 Pro RC

#31
azertiti

azertiti

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,360
  • Înscris: 03.08.2003
Este versiune beta. A aparut de mult.

#32
horatzica

horatzica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,436
  • Înscris: 20.03.2002
Cei de la Yahoo au facut schimbari la modul de autentificare. In cateva zile se va rezolva problema, prezenta si la GAIM, Miranda. Un reverse-engeneering s-a facut deja dar nu se poate publica codul asa ca mai asteptam.

#33
craiuVerde

craiuVerde

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,103
  • Înscris: 07.08.2003
mai asteptam mult?

#34
azertiti

azertiti

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,360
  • Înscris: 03.08.2003
Nu cred, am auzit ca, Gaim ar fi rezolvat problema. Urmeaza si restu.

#35
horatzica

horatzica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,436
  • Înscris: 20.03.2002
Au rezolvat-o partial, cu un hack. Dar nu merge tot timpul.

#36
menetz

menetz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,715
  • Înscris: 08.04.2002
despre ce pana mea vorbiti ?? Mie trillian imi merge perfect de vreo 2 luni...si zilnic folosesc MSN/YAH..mai rar ICQ. Cum sa nu mearga Yahoo ?!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate