Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...
 Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...

Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...
 Camera auto DVR PNI Voyager S2600...

Cartelul din Carpati - mafia PNL ...

Trecut: Europa versus S.U.A. la c...

Garantie apartament dezvoltator
 Aplicație GPS cu zoom automa...

Ipad Pro & Air 2024

Service si revizii reprezentanta

Ati returnat produse pe aliexpres...
 

Overclock procesoare AMD

- - - - -
  • Please log in to reply
970 replies to this topic

#883
the_engineer

the_engineer

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,915
  • Înscris: 17.08.2013
În ce privește posibilitatea de OC la Phenomuri II si FX-uri (mă refer la alea care sunt blocate), din FSB duc mult peste frecvența default, 1 GHz în plus garantat, chiar mai mult pe răcire cu aer (cooler de peste 500 grame). Totul e să fie placa de bază potentă (să aibe alea 8+2 bobine VRM).
La fel, stabilitatea și fiabilitatea e ca și la intel. Nu se ard nici nu se "încurcă" în vreun soft.

Acestea probabil fiind și motivele pentru care procesoarele AMD sunt căutate și bine vândute. Or fi ele niște mârțoage la frecvența default dar dacă le dai jăratic devin căluți fermecați.

Edited by the_engineer, 07 December 2013 - 12:12.


#884
PaunFD

PaunFD

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 259
  • Înscris: 04.06.2007

View Postthe_engineer, on 07 decembrie 2013 - 12:10, said:

...
Acestea probabil fiind și motivele pentru care procesoarele AMD sunt căutate și bine vândute. Or fi ele niște mârțoage la frecvența default dar dacă le dai jăratic devin căluți fermecați.

Ata era si ideea!!!

#885
Dragosh2008

Dragosh2008

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,591
  • Înscris: 20.02.2008
Salutare. De cateva zile mi-am schimbat si eu vechea platforma. Am trecut la un procesor FM2 si o placa de baza FM2+.
Procesor: AMD Athlon II X4 750K Black Edition 3.40GHz skt FM2 si placa de baza Gigabyte GA-F2A88XM-HD3 socket FM 2+
Cum pot face procesorul sa functioneze la capacitate maxima?
Am dezactivat cool'n'quiet din bios dar am observat ca tot variaza frecventa si voltajul in functie de cum e folosit.

Edited by Dragosh2008, 07 December 2013 - 18:19.


#886
AwkwardMe

AwkwardMe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,866
  • Înscris: 19.07.2013
Salut. Procesorul va lucra la capacitate maxima cand este necesar, chiar daca ai cool n quiet activat. Isi va creste frecventa de la 3,4 GHz la 3.7 Ghz, apoi daca este nevoie de la 3.7 GHz la 4 GHz.
Eu iti recomand sa folosesti cool n quiet, mai ales daca ai cooler-ul stock.

#887
PaunFD

PaunFD

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 259
  • Înscris: 04.06.2007
Ai ... ceva de treaba. Prima duda care trebuie s-o faci este ca din "power management" sa alegi planul "maximum perfomance" (presupun ca ai W7 instalat), deoarece in acest moment cred ca sistemul tau functioneaza in modul "balanced". Aceasta "duda" va face ca atunci cand dai click dreapta pe My Computer si apoi click stanga pe properties sa-ti afiseze o frecventa fixa la CPU.

Daca vrei mai mult ... atunci trebuie sa intri in bios si sa treci CPU in modul "turbo", daca bios-ul "stie" aceasta functie. In mod normal ar trebui sa stie, dar presupun ca aceasta functie nu este activa by default/din fabrica. Ca atare, frecventele pe/prin care va trece CPU in functie de incarcarea cu sarcini sunt mai mici.

Colegul de mai sus insa are cumva, dreptate, daca ai coolerul stock ... mai bine nu mai umbli mai departe ... si doar treci sistemul in "maximum performance" .. si atat.

Edited by PaunFD, 07 December 2013 - 18:30.


#888
Dragosh2008

Dragosh2008

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,591
  • Înscris: 20.02.2008
Cand dau click pe proprietati la my computer am frecventa fixa de 3.4, in AIDA64si cpu-z am observat ca variaza frecventa ajungand si la 1GHz. Turbo e activat default in bios. Cooler-ul este cel stock dar nu am observat sa isi creasca turatia deci sa cred ca nu se "incinge" suficient?
Folosesc Win 7 X64.
Nu s-ar misca mai bine daca ar sta permanent la 3.4 GHz?

Edited by Dragosh2008, 07 December 2013 - 18:33.


#889
PaunFD

PaunFD

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 259
  • Înscris: 04.06.2007
Si da, si nu ... De fapt, da, cu siguranta s-ar misca mai bine, dar mai fa si aia cu "maximum performance" ... si atunci CPU va sta mai sus. Apoi Aida 64 ... nu afiseaza frecventa instant ... nu stiu cum sa explic, ca si CPUZ ... Adica le ia ceva timp pana masoara frecventele variabile ... si uneori poate afisa valori imposibil de mici, valori la care sistemul n-ar putea functiona.

Daca chiar vrei sa-ti stea CPU fix la o anumita frecventa, atunci va trebui sa intri in bios si sa treci pe modul "manual overclock" si ... sa-i stabilesti frecventa la care vrei sa stea. Dar ... sa nu te manince undeva sa sari de ... 4 pentru prea mult timp, pentru ca CPU se va incalzi chiar si fara sarcina, iar cand va intra in sarcina ... se va incalzi mai rau ... si vor aparea erori ...

PS: cu cpu variabil cu ralanti mic ... CPU are nevoie de ceva timp sa-si calculeze daca sa treaca sau nu la urmatoarea stare de frecventa ... ceea ce se traduce printr-un fel de ... lag resimtit de utilizator.

Edited by PaunFD, 07 December 2013 - 18:37.


#890
AwkwardMe

AwkwardMe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,866
  • Înscris: 19.07.2013
Nu vreau sa contrazic pe nimeni, insa eu nu am simtit nici un plus de performanta atunci cand il tineam la 3.4 GHz.
Am atasat o captura mai jos, momentan fac doar browsing si am un film hd deschis. Dupa cum se observa procesorul sta la 1.4GHz.
daca intru intr-un joculet imediat "sare" la 3.7Ghz. (nu 3.4)

Attached Files



#891
Dragosh2008

Dragosh2008

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,591
  • Înscris: 20.02.2008
Tocmai de aia zic, mi se pare ca load-ul la jocuri e la fel ca la vechiul pc Athlon X2 la 2.2 cu 4gb ddr2 la 800.
Ma asteptam sa fie o diferenta destul de mare avand in vedere ca acum am si 8gb ddr3 la 1600 MHz dar nu o prea observ. Cand pun Battlefield 4 in bara si deschid cpu-z sau aida am frecventa de 2.2...
O sa incerc sa vad ce pot face atunci cand o sa ajung acasa.
As vrea doar sa stea permanent la 3.4 cu turbo activat sa urce pana la 4 in caz de nevoie desi nu prea cred ca ar ajunge.
Nu am curaj sa incerc overclock cu cooler-ul stock, nu's sinucigas :)
Imi cer scuze de eventualele greseli dar scriu de pe telefon.

Edited by Dragosh2008, 07 December 2013 - 18:44.


#892
AwkwardMe

AwkwardMe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,866
  • Înscris: 19.07.2013

View PostDragosh2008, on 07 decembrie 2013 - 18:43, said:

Tocmai de aia zic, mi se pare ca load-ul la jocuri e la fel ca la vechiul pc Athlon X2 la 2.2 cu 4gb ddr2 la 800.
As vrea doar sa stea permanent la 3.4 cu turbo activat sa urce pana la 4 in caz de nevoie desi nu prea cred ca ar ajunge.
Ptiu, ptiu sa nu te deochi. Tot un Athlon X2 am avut si eu inainte. (bine, inca il am, functioneaza impecabil)
Eu observ o diferenta, chiar majora as putea sa spun. . .fata de vechea platforma.
Daca vrei sa stea permanent la 3.4 dezactiveaza cool n quiet.

#893
Dragosh2008

Dragosh2008

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,591
  • Înscris: 20.02.2008
Si al meu functiona impecabil dar l-am vandut. Am dezactivat cool'n'quiet din bios dar tot variaza frecventa...

#894
PaunFD

PaunFD

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 259
  • Înscris: 04.06.2007
@sper... nu contrazici pe nimeni. Vezi ca a dezactivat cool'n quiet ... trebuie si sa schimbe planul ala blestemat de la power management si trebuie sa intre si in bios ...
@dragosh Intra-n bios si stabileste-i 3,7ghz manual ... si lasa-l asa, daca asta vrei.

Ca sa simti cu adevarat sistemul descatusat ... iti trebuie un SSD ... abia atunci intreg sistemul va functiona la justa valoare. Fara un SSD ... sistemul sa si asteapta datele de la HDD ...

Edited by PaunFD, 07 December 2013 - 18:52.


#895
Dragosh2008

Dragosh2008

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,591
  • Înscris: 20.02.2008
Stiu ca e nevoie de un ssd, e in plan dar dupa ce schimb si hdd-ul.
Am schimbat totul in afara de hdd, desi placa de baza are 8X sata 3, hdd-ul meu e un samsung sata 2 cu 16 mb buffer vechi de vreo 4 ani. Probabil si asta ii cam "pune frana"...

Edited by Dragosh2008, 07 December 2013 - 18:58.


#896
AwkwardMe

AwkwardMe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,866
  • Înscris: 19.07.2013
Eu daca dezactivez cool n quiet nu-mi mai scade frecventa. Mentionez ca folosesc power plan-ul unui utilitar al placii de baza. Power plan-ul se numeste "Asrock extreme Tuner".
Referitor la hdd. . .si eu cred ca-ti trage tot sistemul in jos.

#897
PaunFD

PaunFD

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 259
  • Înscris: 04.06.2007

View PostSperSaTinMinteAcestCont, on 07 decembrie 2013 - 19:21, said:

Eu daca dezactivez cool n quiet nu-mi mai scade frecventa. Mentionez ca folosesc power plan-ul unui utilitar al placii de baza. Power plan-ul se numeste "Asrock extreme Tuner".
Referitor la hdd. . .si eu cred ca-ti trage tot sistemul in jos.

Pai de aceea nu-ti mai scade frecventa ...

#898
AwkwardMe

AwkwardMe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,866
  • Înscris: 19.07.2013
Dragos, daca tot am dat de tine pe forum ai putea sa te uiti la consumul procesorului?
Am deschis si un topic pe tema asta, insa nu am fost lamurit. Dupa cum se poate vedea in load consuma 20W, mi se pare incredibil de putin.
Ma gandesc ca este ceva in neregula cu placa mea de baza, poate nu raporteaza bine consumul. Tu ce consum ai?
Ca sa vezi consumul descarca aida si intra la categoria sensor. . .cand ai tu timp, desigur.

Attached Files



#899
the_engineer

the_engineer

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,915
  • Înscris: 17.08.2013
OC-ul unui Phenom II X6
Un OC de 5-6 sute MHz (de la frecventa default), face "minuni", adică sare scorul în CineBench 11,5 cu un punct. Apoi încă 5 sute MHz în plus nu mai produc același rezultat, sporul de performanță e de doar jumătate de punct în cinebench 11,5, plus că 800 MHz în plus peste frecvența default implică supravoltaj cu 100 mA cam peste tot (CPU si tot ce ține de NB). NB-ul se va încălzi cu cel puțin 10 grade în plus față de setările default (de la 57 pe la 67-70 grade cu carcasa deschisă). La performanța per core, în super pi, nu am reușit să ajung sub 17 secunde, chiar cu procesorul dus la 3,8 GHz, însă cu un dual core de la Intel pe LGA 775 (E6600, versiunea mai nouă, pe FSB 1066, 2 MB L2 cache, aprox. 3066 MHz frecventa default) ajunsesem la 14 secunde în super pi. i5-i7 ajung pe la 9 secunde cu OC. Am mai observat că o răcire eficientă necesită o carcasă cu 5-7 ventilatoare (să fie puse peste tot, sus și jos de 14 cm, dar și lateral și spate de 12 cm) și să facă un zgomot de hotă de aragaz. Prefer mai bine carcasa deschisă si 1-2 fanuri doar la harduri decât muzică de hotă de aragaz. Și un cooler de 1 KG pe CPU.

Edited by the_engineer, 08 December 2013 - 11:22.


#900
Dragosh2008

Dragosh2008

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,591
  • Înscris: 20.02.2008

View PostSperSaTinMinteAcestCont, on 07 decembrie 2013 - 19:41, said:

Dragos, daca tot am dat de tine pe forum ai putea sa te uiti la consumul procesorului?
Am deschis si un topic pe tema asta, insa nu am fost lamurit. Dupa cum se poate vedea in load consuma 20W, mi se pare incredibil de putin.
Ma gandesc ca este ceva in neregula cu placa mea de baza, poate nu raporteaza bine consumul. Tu ce consum ai?
Ca sa vezi consumul descarca aida si intra la categoria sensor. . .cand ai tu timp, desigur.

Salut. Cu Call of Duty Ghost in bara am observat ca ajunge si la 85W.

Attached Files

  • Attached File  112.jpg   199.66K   15 downloads

Edited by Dragosh2008, 08 December 2013 - 13:08.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate