Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Fotografia de stock

- - - - -
  • Please log in to reply
881 replies to this topic

#865
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,978
  • Înscris: 20.01.2005
Este ok iStock-ul, Nicolaie.

Au 2 probleme:
-nu au avut niciodata o platforma web prietenoasa, transparenta si rapida;
-din cate stiu au fost cumparati de Gettyimages iar sistemul lor este in corzi. Lucreaza la el, dar mai sunt inca probleme de rezolvat. Migrarea o fac foarte greu iar incetineala cu care rezolva problemele este incredibila.

Altfel perspectivele sunt ok la ei. Merita sa-ti faci cont.

Poti incarca aceleasi poze pe mai multe site-uri de stoc cu conditia ca atunci cand le incarci sa nu bifezi optiunea de "exclusivitate".
La unele site-uri de stock ai optiunea de a bifa optiunea de "exclusivitate" la nivel de utilizator/portofoliu. Trebuie iarasi evitata.
Nu toate agentiile de stoc au optiuni de exclusivitate. De exemplu Shutterstock nu are. Parca nici iStock nu are, dar nu sunt sigur.

Alte "ciudatenii" pe care le mai poti intalni sunt:
-la iStock clientii pot cumpara dreptul de a vinde poza. Nu m-am documentat foarte bine aici. Nu stiu daca si la tine intra dupa aia procente din vanzarile terte.
-pe Dreamstime, unii clienti pot cumpara toate drepturile de la o poza daca bifezi nu stiu ce optiune cand o incarci. Stiu ca primesti multi bani pentru asta dar la sfarsit trebuie sa stergi poza de pe toate site-urile de stoc. Nu mai ai voie sa o mai vinzi.

Edited by katran, 06 April 2017 - 11:51.


#866
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,611
  • Înscris: 15.06.2007

 neur0, on 25 ianuarie 2017 - 23:30, said:

Cam pe lângă. Stock e fotografie de produs Ă®n principal. Asta faci şi cu un Canon G8.

Contează iluminarea, fundalul şi balansul de alb corect. Eventual contează şi creativitatea, dar depinde de ce vor clienţii. Sculele nu contează atâta timp cât au control manual şi permit să declanşezi bliţuri.

Câteva fotografii de produs făcute de mine şi de prieteni la Ă®ntâlniri foto de antrenament, o singură sursă de lumină, eventual softbox sau blendă:
ma chinuiesc si eu sa fac niste poze "stock" , la niste produse, si mereu ma lovesc de problema iluminarii.
Folosesc custom whitebalance,  in functie de conditiile de lumina, doua lumini de studio, un blat de marmura , si mereu cand vizualizez  pozele pe ecran, sunt intunecate, albul parca este gri, desi lumina este foarte puternica. Am incercat si cu blitz extern, dar atunci apare supra expunerea si culorile devin spalacite, practic poza este ratata. Maine am sa incerc sa postez niste poze.
Nu stiu ce setare sa fac  fie pozele luminoase. ISO cat nai mic, F minim, timp de expunere 100-250.

#867
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,907
  • Înscris: 28.12.2006
Cresti timpul de expunere.

#868
printzul69

printzul69

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 509
  • Înscris: 24.09.2013
foarte fain te apreciez succes !! bine gandit...

#869
eugeniusro

eugeniusro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 21.08.2005
Ce părere aveți de noua reglementarea dată pentru  pozele în care apar Grafitti la Sutterstock, dacă fotografiezi Grafitti trebuie să ai property release de la artist, și se pare că nu e suficient dacă ai buiding release pentru clădirea pe care se află grafitti. E aceași problemă ca și la tatuaje, dacă fotografiezi un model tatuat trebuie să ai un release și de la artistul care a făcut tatuajul pe lângă model release de la model.

#870
bv01

bv01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,115
  • Înscris: 06.12.2012
Pai na, pui ca editorial photo. Dar unde gasim si noi aceasta reglementare?

#871
eugeniusro

eugeniusro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 21.08.2005
E reglementare internă a lor (Shutterstock) e discuția pe forumul lor la Shutterstock, evident că la editorial m-am gândit dar problema este că trebuie să treci numele artistului acolo Posted ImageSunt niște semnături pe unele grafitti dar cam atât.

#872
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,978
  • Înscris: 20.01.2005
Shutterstock a implementat o noua grila de comisioane incepand cu 1 iunie 2020.
Practic fotografii vor primi mult mai putini bani.
Pare ca efortul acestei perioade de criza este mutat pe umerii fotografilor.

https://petapixel.co...rs-are-furious/

Edited by katran, 03 June 2020 - 22:16.


#873
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,978
  • Înscris: 20.01.2005
Ca reactie la noile grile de preturi de pe ShutterStock, fotografii furiosi au creat o coalitie care are ca prim scop blocarea conturilor (retragerea de la vanzare a fotografiilor):

https://petapixel.co...-low-royalties/

Pana acum au fost dezactivate 5.7 milioane de fotografii care reprezinta sub 2% din portofoliul celor de la ShutterStock.

Edited by katran, 16 June 2020 - 12:57.


#874
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Păi este o maximă bătaie de joc.

#875
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,730
  • Înscris: 02.07.2011
Eu ce inteleg din articol e asa:

Se schimba modelul astfel incat cei care mergeau din inertie sa nu mai castige asa mult, in timp ce fotografii activi sa castige mai mult...

#876
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,978
  • Înscris: 20.01.2005
Este o vrajeala - toata lumea primeste mult mai putin, iar agentia de stoc ia mai mult.  Au mutat problemele acestei perioade pe umerii celor care muncesc. Este penibil pentru ca sunt agentii de stoc care au vanzari mai putine si nu au facut asta. Daca nu ma insel DreamsTime a facut exact invers - a marit procentul pe care il primesc fotografii la fiecare vanzare.

Estimez ca la ShutterStock au scazut cam de 3 ori castigurile fotografilor.

Edited by katran, 16 June 2020 - 15:32.


#877
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,730
  • Înscris: 02.07.2011
Aaaaah... :D

#878
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,978
  • Înscris: 20.01.2005
Stefan,

Inainte incepatorii primeau comisioane de 25 de centi la o vanzare standard.
Acum toate lumea primeste la inceput comisioane de 10 centi la o vanzare standard. Ce ar mai fi de spus ?

Multi si-au blocat conturile de oftica. Nu le convine sa vanda la preturile astea. Vectoristii sunt cei mai suparati. Iti dai seama cat muncesti sa desenezi un vector ?

Edited by katran, 16 June 2020 - 15:40.


#879
edri

edri

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,691
  • Înscris: 26.02.2008

View Postkatran, on 16 iunie 2020 - 15:21, said:

Au mutat problemele acestei perioade pe umerii celor care muncesc.

Insemna ca si-au mutat sediul in Romania si s-au adaptat la legile si ordonantele de aici.

Edited by edri, 16 June 2020 - 16:24.


#880
spider8

spider8

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 834
  • Înscris: 14.01.2006
Părerea mea este că situații de acest tip sunt inevitabile în momentul în care cineva are prea multă putere iar altul aproape deloc.
În cazul de față ShutterStock a stabilit un preț mai mic pe fotografie iar fotografii, la modul realist, nu au ce să facă - da, poate se vor retrage 1%,  2%, 10%, poate și 50 % (deși nu cred că vor fi atâți de mulți) - chiar și așa vor rămâne în continuare destui fotografi care să lucreze cu site-ul iar clienții care vor fotografiile de acolo vor alege din fotografiile de pe site, fie ele mai bune fie mai rele.
Pe de altă parte, fotografii care se vor retrage nu au ce să facă cu fotografiile lor, nu au cui le vinde, pentru că este foarte greu să vinzi de pe site-ul tău personal - bine, în momentul acesta mai există și alte platforme cu prețuri mai bune, deci fotografii au unde se duce, dar adevărata problemă va fi dacă toate platformele vor micșora preturile

Cu alte cuvinte - Dacă X are nevoie de niște fotografii, el nu va sta să caute pe 1.000 de site-uri ale fotografilor individuali, ci va intra pe o platformă gen ShutterStock și de acolo, din fotografiile disponibile, va alege  - poate fotografiile de pe ShutterStock sunt sau vor fi mai slabe decât fotografiile de pe site-urile personale ale fotografilor, dar asta e, se va alege din ceea ce este pe site.

#881
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,092
  • Înscris: 19.01.2004
Inseamna ca omenirea a mai facut un pas, mic, spre Idiocracy.

#882
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,978
  • Înscris: 20.01.2005

View Postspider8, on 16 iunie 2020 - 16:34, said:

În cazul de față ShutterStock a stabilit un preț mai mic pe fotografie iar fotografii, la modul realist, nu au ce să facă


Shutterstock era spuma, era site-ul de referinta pe piata de stoc si era recunoscut de cumparatori ca fiind un site de stoc cu continut de calitate.

A hotarat sa se tranforme intr-un bazar ieftin (scuzati pleonasmul) in care "fotografii" de baza vor fi probabil niste pafaristi din tarile sarace care vor face poze cu telefonul mobil.
Este o strategie care va da rezultate doar pe termen scurt, pana cand cumparatorii vor intelege ca marfa nu mai este de calitate si ca fotografii adevarati nu mai urca acolo poze.

Este o iluzie ca pot vinde la nesfarsit din stocul de poze pe care l-au facut. Exista fotografie de eveniment, de editorial...Au nevoie de continut nou iar cei cu telefoanele mobile nu cred ca vor reusi sa tina sus stacheta.


Binenteles ca fotografii adevarati au ce sa faca. Fie se pot muta in alta parte, fie pot gasi alte metode de a-si vinde munca la un pret care sa merite.
Imi amintesc ca si Fotolia a incercat ceva de genul asta. Ok, probabil ca treaba nu a mers bine - Fotolia a fost cumparata de Adobe care a schimbat complet strategia.

Edited by katran, 16 June 2020 - 21:40.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate