Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...
 Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 

Failure poll despre HDD-uri

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
271 replies to this topic

Poll: HDD roundup (1557 member(s) have cast votes)

Ce brand de HDD aveti ?

  1. Wester Digital (758 votes [48.59%])

    Percentage of vote: 48.59%

  2. Seagate (421 votes [26.99%])

    Percentage of vote: 26.99%

  3. Maxtor (177 votes [11.35%])

    Percentage of vote: 11.35%

  4. Samsung (156 votes [10.00%])

    Percentage of vote: 10.00%

  5. Hitachi (39 votes [2.50%])

    Percentage of vote: 2.50%

  6. Nikimi (1 votes [0.06%])

    Percentage of vote: 0.06%

  7. Excelstor (8 votes [0.51%])

    Percentage of vote: 0.51%

Ce marca de HDD a cazut de cele mai multe ori ?

  1. Western Digital (344 votes [22.05%])

    Percentage of vote: 22.05%

  2. Seagate (256 votes [16.41%])

    Percentage of vote: 16.41%

  3. Maxtor (535 votes [34.29%])

    Percentage of vote: 34.29%

  4. Samsung (127 votes [8.14%])

    Percentage of vote: 8.14%

  5. Hitachi (68 votes [4.36%])

    Percentage of vote: 4.36%

  6. Nikimi (107 votes [6.86%])

    Percentage of vote: 6.86%

  7. Excelstor (123 votes [7.88%])

    Percentage of vote: 7.88%

Vote Guests cannot vote

#55
ecotech

ecotech

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,248
  • Înscris: 05.03.2006
Poll-ul e din start extrem de subiectiv! Dar sa trecem peste asta. Ocupandu-ma de support it&c, trec prin mana mea o sumedenie de harduri. Statistic vorbind, nu am observat absolut nici o diferenta la NUMARUL de harduri picate, asta diferentiat pe producatori.

Cat se poate de adevarat, fiecare marca cu specificul ei! Sincer, cred ca daca dai un gram de atentie la conditiile de exploatare a hardului, iti dai seama ca de fapt defectiunea sa produs din cauze externe, ex. supraincalzire, sursa proasta, pini rupti, etc (btw, nici nu va vine sa credeti cate harduri se arunca pe post de stricat, cand e doar un pin rupt sau contact prost  :D ). Ganditi-va, cati isi fac clocitoare din calculator, in faimoasele birouri pentru calcula, fara gram de ventilatie, ca sa nu mai vorbesc de sursele facute pe pluta, ca de erau de pe vapor, probabil functionau mai bine :D

Cei care se plang de Maxtor: uitati ca Maxtor a inceput sa aiba probleme dupa preluarea Quantum. Brusc, au aparut o sumedenie de harduri, pe care scria Maxtor, dar zici ca erau copie de pe seria aia imputita LCT de la Q. Evident, problemele au continuat. Dar le-au rezolvat! Eu personal am mai multe sisteme cu 4 sau mai multe harduri Maxtor in ele, care merg 24/7, fara nici o problema. Evident, ventilate corespunzator. Ultimul sistem are patru harduri Maxtor, sata2, de 350gb, cu un trafic zilnic de aproape de Tbyte. Merge brici de 3 luni, nonstop.

In anul de gratie 2006, din totalul de harduri folosite in diferite sisteme, rata de erori a fost cam la fel, indiferent de producator: undeva pe la 6%. Toate, indiferent de marca, au murit din cauze externe: sursa slaba, supraincalzire, scurt circuit provocat pe placa logica, etc. Nici unul nu mi-a venit inapoi, asa, din senin, dead on arrival. Ce am prins eu defect, ala era defect din prima, cum l-am desigilat din folie, nu a crapat pe parcurs.

On topic: personal folosesc Maxtor si Seagate. Nu pentru ca ar fi mai coco decat restul (restul fiind Western si poate Hitachi), ci din obisnuinta. Pana ce cumperi de la acesti trei, repet, harduri rele nu exista, ci doar prost folosite.

#56
Alexx84

Alexx84

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 24.01.2007
Ce spuneti de asta: http://www.shopit.ro...0gb-s-ata2-16m/ ?  :scratchchin:

#57
Asano

Asano

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 03.01.2007
am nevoie urgent de un sfat. vreau sã-mi cumpãr un hdd pe SATA (n-am avut pînã acum pe aceastã interfaþã) de circa 320 GB. dat fiind cã aceste 2 mãrci conduc în poll-ul vostru, oscilez între Seagate ST3320620AS ºi Wester Digital WD3200YS sau WD3200KS. am vãzut în oferte cã Seagate-urile sunt mult mai ieftine (30-40 lei faþã de WD la o aceeaºi capacitate), deºi au garanþie 5 ani faþã de 3 ani WD. sunt cumva mai proaste, fiind mai ieftine?
în ce priveºte mãrcile, am mai avut probleme mai demult cu un Seagate ATA de 80, în sensul cã la o întrerupere de curent (ceea ce mi se întîmplã des, am ºi probleme cu tabloul de curent) mi-a dispãrut master boot-ul ºi tabela de partiþie ºi implicit toate datele. evident cã sunt programe de recuperat date, dar nu vreau sã mã bazez pe asta toatã ziua. pe acelaºi calculator cînd s-a întrerupt curentul aveam ºi un Maxtor tot de 80 care nu a avut nicio problemã (deºi hardul ãsta l-am avut de la cineva cu care am fãcut schimb, pe compul lui se oprea mereu în timp ce mergea, ceea ce-l fãcea nefolosibil, în timp ce la mine mergea, iar quantumul pe care i l-am dat la schimb mergea bine la el). un amic mi-a zis de un Seagate SATA (deci de care vreau sã-mi iau eu) cã a pierdut de vreo 2 ori toate datele de pe el. deci nu mã tem de defecþiuni fizice, ci software (pierdere FAT, nerecunoaºtere de cãtre BIOS decît pe anumite calculatoare cu anumite setãri etc). pe de altã parte, acelaºi lucru am pãþit alaltãieri cu un WD de 160: dispãrut partiþiile 2 ºi 3 (nu de la o întrerupere de curent, ci am fost cu el la altcineva, am copiat pe el, a mers bine mersi, cînd l-am adus la mine, nu mai exista decît prima partiþie). ºi tocmai cînd mã hotãrîsem la marca WD pt un SATA.

lãsînd la o parte toate astea, îi rog pe cei care au modelele enumerate de mine sã-mi spunã:
1, care este capacitatea realã (aproape toate hdd-urile pe care le-am avut pînã acum aveau exprimatã capacitatea în miliarde de bytes ºi nu în GigaBytes cum scria pe ele, ceea ce la hardul de "320" ar face ca valoarea realã sã fie de vreo 298). la Seagate scrie pe saitul oficial ca o notã de subsol cã de fapt sunt în miliarde de bytes ºi nu GB, deci e clar. Aº dori sã ºtiu dacã ºi la WD ºi la Maxtor e vorba de aceeaºi pãcãlealã.
2. cu cît merge transferul efectiv (de pe o partiþie pe alta, de pe un hard pe altul). ºtiu cã 3Gb/s (adicã 375 MB/s) e o exagerare. pe saiturile oficiale existã ºi precizarea Buffer to Disk (Sustained) care la WD3200YS e de 61 MB/s (la 4000YS e 70 MB/s) iar la 3200KS e exprimat în Mb: 972, ceea ce înseamnã 121 în MB, deci dublu, deºi YS e model mai nou decît KS. în timp ce la Seagate e 100 la toate modelele SATA.

Edited by Asano, 10 April 2007 - 13:07.


#58
alleks

alleks

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 07.01.2006
In prezent folosesc WD, deocamdata sunt multumit de el. De "cazut" nu mi-a cazut nici unul, dar am cunostinte posesoare de Samsung ce au avut destule probleme.

#59
giroc20

giroc20

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 09.06.2006
Buna!
EU am 2 HDD-uri Seagate, unul de 4,3GB 4200 rot/min de 7 ani si unul de 80GB 7200rot/min (seria 7200.7) de aproape 4 ani. N-am avut nici o problema cu ele si merg in fiecare zi de dimienata pana seara fara nici o ventilatie.Intentionez sa-mi cumpar un 320GB Ataperpendicular recording.

#60
M_r

M_r

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,462
  • Înscris: 25.06.2005
Se pare ca alea care "nu prea cad" sunt Hitachi... La primul castig la loto vom incerca :P

#61
ciureanuc

ciureanuc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,294
  • Înscris: 27.11.2005

 jablonsky, on Oct 21 2006, 08:47, said:

Acum am un WD 250GB 7200rpm sunt multumit de el, dar caraie tot timpul, de la ce-o fi, ca doar ii nou.  :)
Da, asa sunt astea de 250Gb...  

Am avut numai WD la viata mea si a computerelor mele. La inceput a fost un WD20BB apoi WD80JB apoi WD250JS apoi WD250KS... Si ieri am mai luat pentru un prieten WD160JB.
Nu am avut ABSOLUT NICI O PROBLEMA cu ele, merg si acum foarte bine. Sa le tina cel de sus! :)
Cel mai silentions a fost si este WD80JB. Urmeaza pe locul doi WD160JB apoi 250KS, apoi 250JS si ultimul WD20BB.
Cel de 80 de giga si cel de 160 de giga sunt atat de silentioase incat nu-mi dau seama ca merg!! Ieri am instalat win pe cel de 160 si, in unele momente, treebuia sa pun degetul pe el sa-l simt vibrand!
La WD250JS zgomotul era ata de mare incat am scris la firma - sa vad daca mi-l accepta in garantie... Si mi s-a explicat ca seria 250JS e o serie mai zgomotoasa...  l-am crezut si uite ca au trecut 2 ani de atunci... fara probleme in afar de caraitul ala...

Ca sa nu fac reclama pentru WD, vreau sa spun totusi ca am avut probleme: ;)
1. cand am cumparat acel JS nu vroia sa fie formatat - s-a schimbat pe loc.
2. acel 80JB mai facea CLANK! din cand in cand...   am aflat ce ar putea fi de la sursa. L-am mutat pe alt computer si nu mai face.  Ciudat, ca pe sursa aia am l-am bagat pe ala 250KS si nu am probleme pana acum... de 8 luni merge cate 12 ore/zi...


Daca in anii 90 ati cumparat reviste despre computere, este imposibil sa nu stiti reclamele la Western Digital... pe mine ma convinsesera de atunci sa cumpar... da' un 486 costa 2000$. :D
Despre Maxtor am auzit peentru prima data prin 2001... lumea spunea ca e "o marca ieftina", atat.

Edited by ciureanuc, 12 July 2007 - 10:29.


#62
The_Napster

The_Napster

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,837
  • Înscris: 01.04.2005
Eu sunt multumit de WD-ul meu de 250. Am folosit si Samsung, nu am avut probleme.

#63
worm

worm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,806
  • Înscris: 21.06.2002
clar maxtor pica cel mai des! parca la inceput faceau mai de calitate, dupa aia s-au prostit rau de tot.

cele mai fiabile mi se par WD-urile.
si samsung-urile sunt ok.

#64
KodrutZ

KodrutZ

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,114
  • Înscris: 17.05.2006
Cind mi-am luat primul comp, in 1997, am avut pe el un imens HDD Quantum Pioneer SG de 2.1GB, cu formidabila cantitate de cache de 128kb. Merge si in momentul de fata intr-un oarecare calculator al cuiva, fara baduri si fara probleme. Mentionez ca m-am plimbat cu el in sus si in jos, l-am scapat, l-am formatat si rasformatat, etc...

Al doilea a fost un Seagate de 8.4GB/5400rpm/2MB cache(parca) pe care il am si acuma pe aici, pus bine "la naftalina", pentru situatii de urgenta.

Al treilea, un WD 80 JB SE/7200/8MB, care a mers brici timp de 9 luni, dupa care am schimbat carcasa (si implicit sursa) calculatorului, moment in care a murit subit. Norocul meu ca cu o zi inainte cumparasem un Samsung slim de 40, asa ca am avut cu ce sa stau in calculator cit am asteptat sa imi vina modelul replacement de la garantie. (Samsungul era la 7200rpn si 2MB buffer, cred, l-am tinut cam un an, dupa care l-am vindut, suspectindu-l de probleme, doar ca el mergea brici, problemele erau de la placa de baza/sursa/cablu-porturi IDE, nici azi nu stiu exact).

Replacementul WD a fost un model identic, pe care l-am folosit aproape 2 ani fara probleme, dupa care l-am vindut din simplul motiv ca nu mai aveam garantie la el. WD is a naibii de rapide, insa mie mi s-a intimplat sa constat ca se si incalzesc foarte tare (pe al doilea am avut pus si cooler).

Momentan am un Seagate 7200.10 Plus pe IDE, 7200/8MB buffer, de 250GB. As fi vrut sa iau modelul cu buffer de 16 si 320GB, insa nu era disponibil si n-aveam chef sa astept de-aiurea sau sa ma duc la magazine cu preturi aberante (am dat pe el 2.100.000 acuma vreo luna jumate'). Ce am constat la el e ca face nazuri la caldura (aveam carcasa inchisa cind l-am pus, si dupa ce mi s-a blocat calculatorul de vreo trei ori, inclusiv busit un DVD pe care il trageam de pe emule de vreo saptamina, am scos panoul lateral si toate sint bune si frumoase acum), este destul de silentios, si ceva mai lent ca WD-ul dinainte. Oricum eram constient ca va fi ceva mai lent, insa l-am luat pentru capacitate si garantie. Pe zi ce trece, pot spune ca ma declar din ce in ce mai multumit de el...

#65
yeeeeman

yeeeeman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,498
  • Înscris: 21.01.2007
Pana acum am avut 1)maxtor slim de 40gb 2mb care m`a tinut 4 ani fara cooler!!!! insa era plin de baduri,l`am vandut si am luat un 2)WD 1600JB sau JD (ma rog era ATA 100 pe un kt 600).Acesta m`a surprins prin cresterea de performanta(puteam scana si juca cv in acelasi timp pe un proc de 2ghz si 512ram...deci era ceva-slim`ul se bloca de obicei la scanari probabil din cauza cache`ului de 2mb) dupa care am luat un nou calc cu un 3) Wd 1600JS pe SATA II care e foarte rapid silentios si rece..sta la 40 grade cu carcasa inchisa fara cooler intr`o zona neventilata si inauntru mai e si chipsetu care e f fiebinte-70 grade minim:|)deci consider ca WD si maxtor(cel putin acum 3-4 ani) sunt firme cat de cat serioase.Viata unui hard tine foarte mult si de modul de folosire si de norocul fiecaruia de nimeri ceva bun.La Samsung nush ce sa zic...o firma care face aspiratoare nu cred ca iti poate oferi calitate dar nu ma pronunt n`am avut hitachi am auzit ca sunt destul de bune-problema e ca nu se aduc asa multe in romania de asta nu sunt populare ca WD si seagate.a era sa uit seagate o firma foarte buna dupa parerea mea cam la acelasi nivel cu wd am avut muuulti prieteni cu seagate si sunt foarte multumiti:).Cam atat

#66
Adiz

Adiz

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 27.07.2006
Acum 6 luni mi-am cumparat un WD MyBook de 320. Ieri a picat. Cu toate datele mele pe el. L-am luat in loc de DVD-RW si-l tineam mai mult in dulap. Eh, se mai intampla, nu? Dar datele mele cine mi le de inapoi? Ca l-am luat pentru backup. Aveam acolo tot. Vai vai.
Si garantia nici gand sa acopere asa ceva. So. Daca-l duc la garantie pierd ce e pe el, si eventual imi da altul inapoi. Daca-l duc la recuperat datele, nu mai am cum sa ma duc cu el apoi la garantie (presupunem ca e mort si nu mai exista alta sansa decat sa fie desfacut).
Am cautat eu pe net si am gasit tot felul de chestii pe forumuri. Oamenii acuzau foarte mult WD. Nu am acum citatul, dar unul se referea la MyBook si zicea ca a avut doua si ca nici unul nu a tinut mai mult de 6 luni. Si rezultatele pool-ului asta zic ceva.
Eh, probabil sunt eu foarte suparat, dar nu cred ca voi cumpara curand alt WD. Orice ar fi.

#67
starpom

starpom

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,953
  • Înscris: 06.09.2006

 Adiz, on Sep 14 2007, 18:02, said:

Acum 6 luni mi-am cumparat un WD MyBook de 320. Ieri a picat. Cu toate datele mele pe el. L-am luat in loc de DVD-RW si-l tineam mai mult in dulap. Eh, se mai intampla, nu? Dar datele mele cine mi le de inapoi? Ca l-am luat pentru backup. Aveam acolo tot. Vai vai.
Si garantia nici gand sa acopere asa ceva. So. Daca-l duc la garantie pierd ce e pe el, si eventual imi da altul inapoi. Daca-l duc la recuperat datele, nu mai am cum sa ma duc cu el apoi la garantie (presupunem ca e mort si nu mai exista alta sansa decat sa fie desfacut).
Am cautat eu pe net si am gasit tot felul de chestii pe forumuri. Oamenii acuzau foarte mult WD. Nu am acum citatul, dar unul se referea la MyBook si zicea ca a avut doua si ca nici unul nu a tinut mai mult de 6 luni. Si rezultatele pool-ului asta zic ceva.
Eh, probabil sunt eu foarte suparat, dar nu cred ca voi cumpara curand alt WD. Orice ar fi.

acuzatiile catre wd nu au temei deoarece in cele mai multe cazuri e de vina sursa de alimentare. la noi la service cand se face recuperarea se lucreaza cu instrumente speciale care nu lasa urme si la garantie nu se vede ca a fost umblat.

#68
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,862
  • Înscris: 06.10.2003
WD-urile portabile nu sunt fiabile. Un singura cautare pe net sprijina aceasta afirmatie.
Eu am numai Seagate, chiar unul de 80Gb, din 2001, si toate merg ireprosabil. Doar cel de 120Gb face mai multa galagie, insa functioneaza f. bine ....

#69
just_edi

just_edi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 04.10.2007
Mi se pare extraordinar de interesant acest topic si poll-ul hdd in general pentru ca de curand mi-a picat un Hitachi si ma doare. Imi permit cateva sugestii. Ideea poll-ului HDD este mai mult decat binevenita insa in opinia mea este facut incomplet si in consecinta oarecum irelevant (daca e din lipsa de structura pe forum - aka. un modul - e scuzabil ). M-ar interesa foarte mult si cred ca pe noi toti o statistica reala de fail dar corelata cu :

- cauza de fail : lovituri cauzatoare de moarte, sursa proasta cum foarte bine spunea cineva mai sus, necunoscuta
- defectul in sine : controller, capete, motoare, platane - proasta etansare, baduri de la supraincalzire, etc  
- luni de utilizare : mi se pare cel mai important aspect, macar aprox. ca sa nu zic ore

Este absolut subiectiv si fara suparare gresit sa ne ghidam pe afirmatii "am un prieten care are o matusa care are o soacra care foloseste un maxtor de 3 ani si nu a picat nici unul DECI maxtor este excelent" cum am citit mai sus. Majoritatea posturilor sunt afirmatii subiective. In plus poate ar trebui umblat si la semantica "Ce hdd folosesti" in ideea de a reflecta si "de ce folosesti acel hdd" pentru a exclude o mare parte din voturile impuse de achizitionarea unui sistem de-a gata, in care hdd nu este sau nu a fost o optiune. Ne aduse la acelasi numitor cat de cat, creeaza confuzie asa cum sunt eu confuz acum si va intreb "moshule, ce hdd sa-mi iau pentru notebook ?..." Hitachi in nici un caz dupa ce inca mai jelesc si mai dau dupa mama Omida sa-mi aduca datele inapoi...

#70
vj_Heaven

vj_Heaven

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,061
  • Înscris: 19.07.2005
Am un Seagate de 60GB de 4 ani si nu am probleme cu el. Personal sunt f multumit de calitatea oferita de cei de la Seagate
Am votat ca pica Western Digital pentru ca stiu vre-o 3 persoane carora le-a picat, unui prieten chiar zilele trecute, hdd ce se afla inca in garantie iar defectul se incadreaza in a doua coloana punctata de just_edi.

#71
driver11

driver11

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 338
  • Înscris: 14.10.2005
Am avut un hdd Maxtor 200 GB ATA 133, 8 MB buffer, a mers impecabil timp de 3 ani dupa care l-am vandut si mi-am luat un alt hdd.
Inca din prima zi am pus sub Maxtor un cooler sa nu am probleme cu temperatura, ce nu mi-a placut la acest hdd a fost zgomotul scos (acel carait) care aparea atunci cand erau pline partitiile.
Si acum merge acest hdd fara probleme.

Noul meu hdd este un WD de 320 GB, sata2 16 MB buffer - un hdd f silentions - primul lucru pe care l-am remarcat. Sub el am coolerul :D pe care l-am folosit si la vechiul HDD :D.

#72
artart

artart

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 08.08.2005
Sa va impartasesec impresiile mele despre un samsung T166 de 320GB.
Cumparat de o luna este exact ca in review-uri: rapid rece si tacut... dar are si acea vibratie de care se pomeneste aici http://www.anandtech...aspx?i=3031&p=5
Face sa rezoneze carcasa... pana nu-l suspenzi.
Dupa aceea parca nici nu mai exista.
Concluzii: nu stiu.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate