Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...
 Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024
 Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?
 Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF
 

Master - ELITEC - (SIA) Iasi

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
no_hh

no_hh

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 29.12.2005
Salut!
A facit cineva master la ASE Iasi  , ELITEC - Scoala Economica Postuniversitara - Sisteme Informationale pentru Afaceri . Daca da, please , as dori ceva detalii ... ce se face , ce nu se face , daca se invata ceva carte (ma intereseaza managementul proiectelor , ceva programare , etc ).
Multumesc.
No_hh

#2
sabina2006

sabina2006

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 17.08.2006

View Postno_hh, on Sep 11 2006, 17:31, said:

Salut!
A facit cineva master la ASE Iasi  , ELITEC - Scoala Economica Postuniversitara - Sisteme Informationale pentru Afaceri . Daca da, please , as dori ceva detalii ... ce se face , ce nu se face , daca se invata ceva carte (ma intereseaza managementul proiectelor , ceva programare , etc ).
Multumesc.
No_hh

Se face ceva carte mai multa decat la alte specializari. Nu stiu ce facultate ai terminat tu. Daca ai terminat tot FEAA informatica economica te descurci. daca nu....da vei invata binisor si presupun ca iti va folosi.

Si e FEAA din cadrul Universitatii Alexandru Ioan Cuza din Iasi (mai nou asta e denumirea corecta) si nu e in nici un caz ASE.

Un link util http://www.feaa.uaic...tare/SIA/pi.htm
Acum depinde si ce obiecte de studiu iti alegi de prin pachetele alea.

Bafta

#3
no_hh

no_hh

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 29.12.2005
Salut!

Sa inteleg ca se face mai mult decat "astea-s cursurile , citi-le si veniti la examene " ? Adica chair pot sa invat ceva oracle (sa zicem daca-mi aleg cursul respectiv ) sau ceva Java  ? Chiar se fac seminariile / laboratoarele respective ?
multumesc pt. info.
No_hh
p.s. da , stiam ca-i FEEA si nu ASE dar mi-e mai usor ...am fost pe site-ul respectiv si am citit cam tot

#4
sabina2006

sabina2006

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 17.08.2006

View Postno_hh, on Sep 12 2006, 17:46, said:

Salut!

Sa inteleg ca se face mai mult decat "astea-s cursurile , citi-le si veniti la examene " ? Adica chair pot sa invat ceva oracle (sa zicem daca-mi aleg cursul respectiv ) sau ceva Java  ? Chiar se fac seminariile / laboratoarele respective ?
multumesc pt. info.
No_hh
p.s. da , stiam ca-i FEEA si nu ASE dar mi-e mai usor ...am fost pe site-ul respectiv si am citit cam tot

Da chiar se face :) daca iti dai interesul. Deseori am observat ca tot studentul e cel care solicita sa fie lasat in pace ca doar munceste vorba aia....

Dar nu te teme. Ai proiecte de facut, prezenta de facut si alte asemenea. Daca ciulesti urechile ai de invatat. Chiar in ceea ce priveste oracle si java e f bine. Managementul proiectelor ala il faci cu rectorul si pot sa te asigur ca e un curs care te captiveaza. Desigur nu toata lumea a fost cumva de acord cu mine.

Cunosc multi studenti care sustin ca n-au auzit ca in alta parte sa se faca Oracle si Java atat de bine. Si profesorii de la noi sustin ca ei vor sa se apropie mai mult de ceea ce piata cere. In primul semestru daca nu ma insel sunt obiecte din astea economie, contabilitate, marketing. Nu stiu care iti este pregatirea in domeniu dar e f util sa ai bazele astea definite. Sunt f multi studenti care din cauza ca nu au o pregatire de baza in economie si contabilitate nu pot sa-si imagineze in nici un fel o structura a unei baze de date.

Eu am terminat acum 3 ani si pe vremea mea nu exista acest master. Exista doar forma de studii aprofundate unde poti sa intri si la fara taxa daca ai medie.

Si in alta ordine de idei, te-am vazut ca ai mai intrebat pe forum de masterul de la AC. Ai aflat ceva interesant? Acolo nu stiu detalii. Chiar nu-mi pot da cu parerea.

#5
no_hh

no_hh

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 29.12.2005

View Postsabina2006, on Sep 12 2006, 18:09, said:

Da chiar se face :) daca iti dai interesul. Deseori am observat ca tot studentul e cel care solicita sa fie lasat in pace ca doar munceste vorba aia....
Eu am terminat acum 3 ani si pe vremea mea nu exista acest master. Exista doar forma de studii aprofundate unde poti sa intri si la fara taxa daca ai medie.
.........................................................................
Si in alta ordine de idei, te-am vazut ca ai mai intrebat pe forum de masterul de la AC. Ai aflat ceva interesant? Acolo nu stiu detalii. Chiar nu-mi pot da cu parerea.

Am intrebat pentru ca am ceva informatii despre master la FEEA unde nu prea s-au invatat multe chestii (dar erau pe partea de economie , admin afaceri , chestii mai pe partea economica) . Si sunt 2 surse , nu una ... Pana la 3 (nr. standard de surse din care trebuie verificata o informatie ) mai e :) .

Pe mine m-a intereseaza sa invat programare + baze de date si management de proiect (cam astea-s directiile de interese , pentru ca vin dinspre IT si nu dintre economic) . In plus ceva "economie" (generic vorbind) + un pic de contabilitate etc n-ar strica :) .

La AC studii postuniv n-am aflat chiar nimic. Acu 2 sapt. nu era afisat nimic la sediul fac. AC , pe site sunt informatii de anul trecut. Ce e interesant acolo : e mai mult parte de programare (C++ , C# , Java ) ceea ce ar fi mai interesant pentru mine , dar dupa interesul acordat subiectului de cei de la AC tare mi-e teama ca nu se face mare lucru acolo.
Multumesc pentru informatii.
No_hh

#6
sabina2006

sabina2006

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 17.08.2006
Eu nu ma pot abtine sa nu comentez putin:)

F des am observat dezinteres de ambele parti: studenti si profesori. Si cand am facut facultatea si la studii aprofundate. Tatal meu are o vorba: eu nu pot sa-ti tai capul si sa-ti bag cartea in cap:)

Acum ce sa zic...pareri din astea de genul "n-am invatat nimic si am trecut" ai sa tot auzi, dar eu sincer consider ca nu e nici o mandrie. Este o vorba la fel de veche care spune: mai usor urci copoul cu tramvaiul decat sa faci ISE (FEAA). Hm...asa o fi...dar te asigur ca atunci cand te chinui sa iei un 10 nu e la fel de usor. Si inveti pe rupte pentru nota aia si muncesti si in timpul semestrului ca sa-ti asiguri o nota mare de intrare in examen. Una este sa muncesti pentru un 9 si ceva pentru activitate seminar si alta este sa nu inveti nimic si sa iei un 5 in seminar. Nu stiu cine castiga aici in cazul 2.

Inchipuie-ti si cazul unui profesor care intra intr-o sala de studenti si deseori nu are cu cine discuta sau poate cateodata se mai ivesc unul, doi studenti care mai vb si ei si cateodata pe dinafara. Mai ales in cazul unui master profesorul nu se poate apuca sa-si arate vreo suparare sau sa tranteasca note mici. Exista perioade de evaluare pe care trebuie sa le respecte si alte minuni. Chiar a fost un caz al unui student care a lipsit la un seminar si la urmatorul seminar profesorul s-a legat de el si l-a ascultat ca sa-i demonstreze ca nu stie si sa-l capseze cu o nota mica. Studentul s-a dovedit a fi revolutionar si nu stiu pe unde a ajuns cu o reclamatie pentru ca vezi Doamne la seminarul ala nu era atunci vreun moment de evaluare. Aveau stabilite date pentru lucrari, prezentare proiect si alte minuni. Si drept atunci nu era ceva de genul asta.

Eu te asigur ca daca iti iei inima in dinti si te duci sa intrebi profesorul, atunci cand nu intelegi, primesti un raspuns. Vezi daca te indragostesti prea tare de sistem poate ajungi si la Scoala doctorala :console:

Sper ca n-am fost off-topic si daca mai ai intrebari adreseaza-le te rog.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate