Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Aplicatii PV Huawei Sun

Istoric deplasari - GPS

Surub autoforant-metric mixt

Lipsa semnal - strategie de marke...
 One week meal plan - Pachet

Apometru defect?

Nelamurire legalitate TVA casa noua

Huawei P20 Lite, ecran negru la a...
 Bibelorui, macrameuri si altele

Inventia secolului din Afganistan?

G84 - pro și contra

Masina de familie,buget 11000-120...
 In ce situatii cereti o a doua op...

DigiMobil - IP public?

Glet de finisaj peste chit acrili...

La multi ani @Passenger001!
 

CopyProtection pentru CD-uri

- - - - -
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#1
BIGphAntom

BIGphAntom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,206
  • Înscris: 30.11.2001
Salutare!

m-ar interesa daca exista vreun program care dupa ce eu mi-am facut un cd de prezentare cu programe ... tot copyright BIGphAntom si vreau sa-l pun pe un cd care sa-l distribui apoi altora. Aici imi trebuie un program, daca exista asa ceva pt un HOME user (ca doar n-o sa scriu mai mult de 50 - 60 cd !) un astfel de program care sa imi puna o protectie pe cd, una cat mai buna!

STIU ca toate sau aprope toate pot fi copiate bit cu bit de CLONE CD, dar mai stiu si ca nu toti care au writtere au clone cd-u ...

Eu am cautat pe net astfel de programe, dar tot timpu am ajuns la altele, programe care ma ajuta sa transform aplicatiile mele in SHAREWARE. dar NU asta vreau eu ! Sper ca ati inteles!

#2
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,682
  • Înscris: 26.11.2001
In general metodele de protectie la copiere sunt foarte scumpe si nu sunt disponibile publicului.
Costa big bucks ! :(

Stiu totusi CD-uri piratate, ce aveau gaura... nu stiu insa cum a fost realizata !

#3
mmariusel

mmariusel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 825
  • Înscris: 26.11.2001
Eu tzi-ash recomanda ceva ce am facut acum catziva ani pentru un prieten cu un soft de psihologie. Cum era realizata protectzia?

Un multisession cu un prim track cu soft de vreo 60 de mega, shi dupaia softul propriu zis. Shi dupaia un track audio.

Intzepam primul track, cel de 60 de mega cu un varf de ac shi gata protectzia. E destul de buna, nu se poate copia decat cu clone, cu setari "shmechere".

#4
badmania98

badmania98

    Nenea

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,670
  • Înscris: 28.11.2001
Iata softul mult dorit:
Encryption Plus® CD-ROM de la PC Guardian.
Adresa www.pcguardian.com  :drac:

#5
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,682
  • Înscris: 26.11.2001

Quote

Originally posted by badmania98
Iata softul mult dorit:
Encryption Plus® CD-ROM de la PC Guardian.
Adresa www.pcguardian.com  :drac:
Ai vazut cat costa? L-ai incercat? Eu l-am incercat si pot sa-ti spun ca nu te impiedica nimic sa copiezi intrg CD-ul... poti sa copiezi tot CD-ul , air daca ai seria de accesare a programului de decodare .. totul este OK. ! :drac:

Ceea ce face pogramul este criptarea datelor pe CD-Rom, iar accesarea lor se face cuajutorul unei componente de decriptare accesabile cu parola ! Decriptarea de realizeaza in timp real in memorie !

#6
tEo

tEo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,860
  • Înscris: 25.01.2002
voiam sa te indrept si eu tot care Encryption Plus® CD-ROM , dar cineva mi-a luat-o inainte
(apropo, mie mi se pare chiar greoi programul asta)

ai mai putea incerca si arhivarea cu parola dar... nu stiu daca asta te-ar satisface

#7
BIGphAntom

BIGphAntom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,206
  • Înscris: 30.11.2001
arhivarea cu parola "nu ma satisface" :)

vreau ceva mai ciumeg, shi sigur a sa ma apuc sa invat sa umblu cu Encryption Plus® CD-ROM :)

#8
tEo

tEo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,860
  • Înscris: 25.01.2002
mmariusel, imi poti descrie un pic mai detaliat metoda ta de protejare a cd-urilor? eventual un mail...

#9
badmania98

badmania98

    Nenea

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,670
  • Înscris: 28.11.2001
Omul a intrebat, eu am raspuns. Ca, costa mult nu e problema mea. Ca e greoi, nu mi se pare, mai ales dupa ce-l chinui putin. Poti sa-l copiezi pe hard, dar cu decriptatul e mai greu.Mai putem discuta, eu am folosit cu succes acest program. :yeah baby

#10
BIGphAntom

BIGphAntom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,206
  • Înscris: 30.11.2001
mmariusel te rog shi eu mai detailat "sistemul tau" anticopiere!

EU ZIC ca cel mai bine e sa-l faci public !(daca vrei)

#11
ing

ing

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 406
  • Înscris: 04.06.2002
si pe mine m-ar interesa daca poti sa spui mai clar....
ce il opreste pe om sa copie numai sesiunea a doua (prin explorer) adica softul care il intereseaza si il scrie pe un cd si gata problema...

#12
ing

ing

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 406
  • Înscris: 04.06.2002
nimeni, nu stie nimeni cum se face o protectie pt. cd??
mmariusel poti sa explici mai pe larg......

#13
Skizo

Skizo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,406
  • Înscris: 28.11.2001
Da' chiar, cum se realizeaza "intepatura" ? Si mai ales : unde ?

#14
Skizo

Skizo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,406
  • Înscris: 28.11.2001
Si mai ales, cum adaugi track-ul audio ? Ca eu n-am reusit.

#15
mmariusel

mmariusel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 825
  • Înscris: 26.11.2001
Pai e exact cum am spus mai sus. Cdul e unul destul de celebru cu teste psihologice vandut acu 3 ani la un pretz imens : 1.5 mil

Cum era realizata protectzia?

Un multisession cu un prim track cu soft de vreo 60 de mega, shi dupaia softul propriu zis. Shi dupaia un track audio.

Intzepam primul track, cel de 60 de mega cu un varf de ac shi gata protectzia. E destul de buna, nu se poate copia decat cu clone, cu setari "shmechere".

1. Cum era tehnic facuta. Pai facem un multisesion cu un track mic cu date de 50 de megi care ma ajuta fiindca urma mai incolo sal intzep. Il scriam atunci cu adaptec easy cd creator.

2. Faceam dupa aceea cu Adaptec din nou continue multisession, sau cred cai spunea import session shi scriam datele mele. OK pana acu aveam deja 2 trackuri.

3. Puneam dupa aceea cdrwin care facea automat import de sesiuni shi scriam un  track audio DAR cd-ul ramanea ca shi data cd.

4. Luam acul intzepan primul track ( il intzepam cu un punctuletz mediu de adanc)

Nu putea fi copiat decat cu sule speciale. Plus aveam pentru fiecare CD un generator unic de SERIAL care depindea de SERIALUL CD-ULUI GATA SCRIS. Deci aveam shi o baza de date cu CUMPARATOR - SERIAL shi cand se imprashtia shtiam care lo dat la copiat. Metoda a fost extrem de buna.

#16
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,767
  • Înscris: 07.02.2003
La ora actuala orice e scris de writer se copiaza perfect chiar cu nero, nu trebuie neaparat clonecd daca unitatea e desteapta ! Nu poti scrie cu writer ceva care sa nu se poata copia... bit cu bit.

Pritectiile Laser lock sau SafeDisc nu se pot face decit pe discuri matritate (ca sa si iasa sectoarele slabe).

Daca vrei protectie la copiere imagine ia metoda piratilor rusi, discuri matritate cu sectoare lipsa fizic... orice ai face nu merge imagine dar se poate fisier cu fisier.

Oricum ai nevoie de fabrica cd pe aluminiu... e una in Buc dar nu discuta sub 500 bucati.

Oricum... orice se sparge, sa nu uiti  :cool:

#17
Skizo

Skizo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,406
  • Înscris: 28.11.2001
mmariusel, nu am reusit dupa metoda ta. Si mi se parea cea mai eficienta ...

#18
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,767
  • Înscris: 07.02.2003

Quote

Originally posted by mmariusel
Pai e exact cum am spus mai sus. Cdul e unul destul de celebru cu teste psihologice vandut acu 3 ani la un pretz imens : 1.5 mil

LOL... ce nu face omu pentru bani... cind puteai lua o catre cu 15000 lei... majoritatea testelor sunt copiate din carti.

Anyway... Nero copiaza multisession nativ (care poate fi cdextra, multisession de orice fel (mod 1, 2, xa, mixed))...

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate