Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Ajutor! semnal la Digitv

- - - - -
  • Please log in to reply
44 replies to this topic

#37
gabib77

gabib77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 899
  • Înscris: 26.08.2007
merci, tocmai am facut asta, nu credeam ca vin gratis

#38
Conservatorul

Conservatorul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 473
  • Înscris: 26.09.2006
Am instalat a doua antena pentru Digi in curte la tara si am avut ,,bafta" sa prind rapid semnal pe ,,Music Chanel".
Problema este ca nivelul ,,Calitate" variaza in jurul lui 85% si nu pot receptiona decat programele de pe acest transporder(Trinitas, Mezzo etc).
Am doua presupuneri:
- trebuie sa mai umblu la reglajul antenei;
- pe directia satelitului sunt cateva cabluri electrice si de comunicatii,care pot diminua semnalul; in acest caz ,ar trebui sa mut antena.
Daca v-ati mai confruntat cu vreun caz asemanator, orice opinie va fi binevenita.

#39
NeaBachus

NeaBachus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,276
  • Înscris: 14.03.2005

View PostConservatorul, on 19 august 2014 - 21:47, said:

Am instalat a doua antena pentru Digi in curte la tara si am avut ,,bafta" sa prind rapid semnal pe ,,Music Chanel".
Problema este ca nivelul ,,Calitate" variaza in jurul lui 85% si nu pot receptiona decat programele de pe acest transporder(Trinitas, Mezzo etc).
Am doua presupuneri:
- trebuie sa mai umblu la reglajul antenei;
- pe directia satelitului sunt cateva cabluri electrice si de comunicatii,care pot diminua semnalul; in acest caz ,ar trebui sa mut antena.
Daca v-ati mai confruntat cu vreun caz asemanator, orice opinie va fi binevenita.

Verifica inclinatia LNB-ului...Daca prinzi numai programele de pe polaritatea verticala e posibil sa fie LNB-ul defect..

#40
lvy18

lvy18

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 17.05.2006
Salutari!

As vrea sa va intreb daca este cineva care a intampinat o astfel de problema. In primul rand am instalat o antena de 60cm in Rotterdam, Olanda focusat pe Intelsat/Thor. Am un LNB de 0.1 dB de la fabricantul RT. Receptorul este un Amiko Alien SHD-8900 HD. Problema este ca nu imi intra nici un pic de semnal pe frecventa noua HD unde este si ProTV H, respectiv 11823H, S/R 30.000, FEC 5/6. In rest toate tp-urile de pe THOR si INTELSAT (Digi, Focus, UPC Direct, Telenor) imi intra cu semnal chiar si cele HD. Am observat doua lucruri, primul ca transponderel HD cad primul cand apar nori de ploaie (asta cred ca datorita faptului ca antena e numai de 60cm), respectiv ca toate transponderele de pe Digi sunt mai slabe la semnal/calitate fata de Focus, UPC Direct sau Telenor. Pe 11823 nu reusesc sa prind nimic in nici-o vreme. Poate ma ajuta cineva cu un raspuns sau vreo idee. Mersi in avans!

#41
bonou2

bonou2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 948
  • Înscris: 19.03.2006
in primul rand antena ta de 60 cm este mica  pentru receptia tuturor frecventelor  de pe satelitul Intelsat/Thor.
in al doilea rand  receptorul  Amiko Alien SHD-8900 HD  este un pic surd

semnalul  pe frecventele lui Digi sunt mai slabe iar cele  de la Focus, UPC Direct sau Telenor sant mai puternice

schimba antena ta cu una de 80-90-100cm    si vei fii mai fericit
cu cat antena este mai mare  vei avea receptie buna si pe timp de ploaie

#42
alexeey000

alexeey000

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 04.07.2007
salut.am si eu nevoie de o solutie pentru instalarea unei antene digi.problema este ca vreau sa o montez in spania,dar administratia blocului de acolo nu-mi permite sa scot antena in afara balconului sau s-o montez pe bloc.exista vreo solutie sa o pot instala pe balcon fara sa o scot in afara lui?un lnb de foarte buna calitate m-ar ajuta?sau un amplificator ceva?

#43
bonou2

bonou2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 948
  • Înscris: 19.03.2006
cono singura ta solutie este sa-ti cauti alta casa

#44
NeaBachus

NeaBachus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,276
  • Înscris: 14.03.2005

View Postalexeey000, on 07 octombrie 2014 - 18:40, said:

salut.am si eu nevoie de o solutie pentru instalarea unei antene digi.problema este ca vreau sa o montez in spania,dar administratia blocului de acolo nu-mi permite sa scot antena in afara balconului sau s-o montez pe bloc.exista vreo solutie sa o pot instala pe balcon fara sa o scot in afara lui?un lnb de foarte buna calitate m-ar ajuta?sau un amplificator ceva?


Daca balconul nu este inchis si ai vizibilitate spre sud fara obstacole poti sa o instalezi linistit , un suport gen trepied cum erau la Boom TV odata te-ar ajuta...Eu am montat si in interiorul camerei dar geamul de termopan era destul de mare ,,,

#45
Gepetojan

Gepetojan

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 15.09.2016
Salut.
Locuiesc in Anglia, undeva in Crewe si cu toate ca ma pricep la montarea unei antene digi nu pot prinde decat nivel 77% si calitate 73%.
Acelasi rezultat cu antene de diametru de 60, 80 si 90.
LNB-ul este de 0.1 db cu 4 iesiri. Pt ca am 3 receivere digi tv. Am incercat si cu LNB single pe un singur receiver...acelasi rezultat!
Ce ma sfatuiti?!
O antena cu diametru mai mare (care costa 40£) mi-a ramas singura solutie, dar daca nu ar rezolva problema?
Mentionez ca nu am probleme la vizionare decat atunci cand ploua, nu se mai vede nimic (lipsa semnal)
Va multumesc anticipat.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate