Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 

Desincronizare audio prin firewire

- - - - -
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#19
crispai

crispai

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 14.11.2003
ca e pe bani  :D

Edited by Mtz, 07 September 2006 - 17:42.


#20
Skiuc

Skiuc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 755
  • Înscris: 20.07.2006

View Postcrispai, on Sep 7 2006, 18:08, said:

am incercat cu scenalyzer vreo 2 min, si a mers bine, fara desincronizare.
ceva soft free in afara de WinDV nu stiti?
De unde stii ca nu mai ai desincronizare? Ti-ai dat seama dupa doar 2 min? Nu cred, mai cu seama ca ai spus ca e progresiva. Incearca VirtualVCR (free) de aici: http://virtualvcr.sourceforge.net/. Incearca pe portiuni de macar 5 min ca sa-ti faci o parere.
Enjoy!

#21
crispai

crispai

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 14.11.2003
pai cu alealalte programe si la 1 min aveam deja desincronizare...
da am dat o tura pe google, si am mai gasit ceva programele, le incerc si pe alea...

Edited by Mtz, 07 September 2006 - 17:46.


#22
Night Elf

Night Elf

    El Comandante

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,883
  • Înscris: 22.03.2005

View Postcrispai, on Sep 7 2006, 12:27, said:

Multumesc, o sa incerc cu amandoua si voi scoate antivirusul si firewall si ce-oi mai avea pe acolo.
doar dupa ce scoti cablul de retea.  :D

N-am nimic cu BitDefenderul dar am cativa amici care au renuntat la el din cauza ca le mergeau tare prost calculatoarele in Premiere Pro in special in render cu el activ.  :D

Edited by Night Elf, 07 September 2006 - 19:21.


#23
serghei

serghei

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 147
  • Înscris: 25.08.2004

Quote

N-am nimic cu BitDefenderul dar am cativa amici care au renuntat la el din cauza ca le mergeau tare prost calculatoarele in Premiere Pro in special in render cu el activ.

Eu am BitDefender si merge foarte bine calculatorul la render

Quote

Incearca VirtualVCR (free) de aici: http://virtualvcr.sourceforge.net/.

Virtual VCR is a small, free and versatile DirectShow video capture application designed to work with TV tuner and video capture cards that have WDM drivers.

Crispai cerea solutie pentru transfer firewire, nu pentru captura analogica

#24
Skiuc

Skiuc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 755
  • Înscris: 20.07.2006

View Postserghei, on Sep 11 2006, 08:32, said:

Crispai cerea solutie pentru transfer firewire, nu pentru captura analogica
Corect, mi-am dat seama ca am gresit, era vorba de DVIO.

#25
daddy

daddy

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,914
  • Înscris: 08.02.2004
Vad ca multi dintre voi tot nu vor sa inteleaga ca, daca ai camera buna si nu ai drop-frame-uri la captura, este IMPOSIBIL sa-ti iasa sunetul decalat de imagine. Prin firewire nu se face captura ci transfer de date (biti). Inca o mare posibilitate: ia vezi daca nu cumva diversele codecuri pe care le ai prin calculator iti fac ca playerul cu care vezi DV-ul sa o ia razna si sa-ti lase sunetul desincronizat. Tare bag eu mana in foc ca s-ar putea sa fie asta si de fapt fisierul DV sa nu aiba nimic.

#26
Night Elf

Night Elf

    El Comandante

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,883
  • Înscris: 22.03.2005

View Postserghei, on Sep 11 2006, 08:32, said:

Eu am BitDefender si merge foarte bine calculatorul la render
Virtual VCR is a small, free and versatile DirectShow video capture application designed to work with TV tuner and video capture cards that have WDM drivers.

Crispai cerea solutie pentru transfer firewire, nu pentru captura analogica

defineste ce intelegi prin foarte bine...  :)
Sper ca nu vorbim de proiecte banale in care faci un simple cut in regim home use, alias hai sa-mi monetz vacanta, ca in cazul asta pot zice si eu ca si pe vechiul meu sempron se misca foarte bine Premiere. Vb de timpi de render pe proiecte complexe si sisteme cu absolut acceeasi configuratie cu si fara bitdefender. ;)

Edited by Night Elf, 11 September 2006 - 19:50.


#27
crispai

crispai

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 14.11.2003
Ei daddy, uite ca la mine se intampla, indiferent ce player folosesc e desinc, si cel mai bine se vede cu virtualdub. Din pacate nu am avut timp zilele astea sa mai testez - am fost la o nunta si acu sunt in refacere - dar am mai gasit vreo 2 softulete free pe care abia astept sa le incerc.

Edited by crispai, 12 September 2006 - 08:09.


#28
daddy

daddy

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,914
  • Înscris: 08.02.2004
Pai prin ceea ce-mi spui tu imi cam dai dreptate. Daca problema ar fi de la captura, atunci cu orice player s-ar vedea la fel. Nu ar mai avea sens ceea ce ai spus ca se vede ceva mai bine cu virtualdub.
Aculta-mi sfatul si fa-ti o curatenie generala prin sistem (adica reinstalare si instalarea numai a ceea ce este strict necesar). De curiozitate, pune pe un dvd o bucata de DV (format DV nu mpeg) si mergi la un (o) prieten (a) si vezi cum se vede DV-ul. Nu te apuca sa blestemi camera din alte cauze. Repet: este IMPOSIBIL ca transferul de pe camera DV in format DV sa fie cu desincronizare de sunet.

#29
crispai

crispai

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 14.11.2003

View Postdaddy, on Sep 12 2006, 18:40, said:

este IMPOSIBIL ca transferul de pe camera DV in format DV sa fie cu desincronizare de sunet.
Imi pare rau ca nu ma crezi, dar daca tii neaparat iti pun undeva pentru download o bucata de film capturata asa, cu desincronizare.
Oricum am rezolvat problema cu STOIK Capturer - este free si merge perfect.

Cred ca nu m-am exprimat bine cu VirtualDub: - cel mai bine se vede cu VirtualDub ca e desincronizata captura.

Multumesc tuturor pentru ajutor.

Edited by crispai, 19 September 2006 - 11:56.


#30
daddy

daddy

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,914
  • Înscris: 08.02.2004
Eu n-am spus ca nu ai desincronizare. Am spus doar ca este imposibil ca aceasta sa fie de la captura. Este chiar atat de greu de inteles ca placa firewire habar nu are ca tu faci transfer video+sunet? Ea vede biti, adica o insiruire de 1 si 0 care, daca ar fi prost copiati nu ar merge deloc acel fisier. Deocamdata eu nu am auzit ca la transferul de date unii biti "sa ramana in urma". Ori se copiaza normal ori se pierd, caz in care ai avea drop frame-uri, frameuri care vor contine atat informatie video cat si audio, adica tot nu va aparea desincronizare. Problema caut-o in alta parte, dar nicidecum la transferul din timpul capturii. Pana si notiunea de captura este falsa cand vorbim de transfer prin firewire. Corect este: transferul informatiei digitale de pe caseta pe hard disk si nicidecum captura. Dar, din obisnuinta de pe vremea analogicului, noi folosim si cuvantul captura. Important este sa intelegi fenomenul si sa nu faci confuzii.
P.S. Credeam totusi ca, pana acum, ai apucat sa testezi captura la vreun prieten si sa-ti dai seama daca e de la camera sau nu. Sau cupleaza camera la tv si vezi direct informatia de pe caseta.
Bafta!  ;)

#31
Night Elf

Night Elf

    El Comandante

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,883
  • Înscris: 22.03.2005
@Daddy
O mica corectie... in cazul in care apar drop frames poate aprea desincronizare audio video. Poti sa ai drop doar pe video nu si pe audio, la fel cum poti avea doar pe audio nu si pe video. In cazul asta sunt probleme.  :D

#32
crispai

crispai

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 14.11.2003
Daddy, cum am spus, am testat acceasi camera pe acelasi calculator cu STOIK capturer, si de aceasta data a mers captura perfect fara nici o desincronizare. Daca fac captura cu Ulead de exemplu, am delay la audio.

#33
daddy

daddy

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,914
  • Înscris: 08.02.2004
Night_Elf, ar trebui sa ai drop frame-uri cu nemiluita ca sa apara fenomenul asta, lucru care s-ar observa si in timpul capturii. In acest caz nici nu mai are rost sa intrebi de ce ai decalaj ci ar fi mai potrivit sa intrebi sau sa-ti verifici de ce ai asa de multe dropuri. Asta ar insemna probleme hardware si/sau software grave. Crispai, daca tu nu stii si nici nu vrei sa intelegi inseamna transfer de date (adica transfer de biti) chiar ca nu mai are nici un rost sa-ti explic. Probabil vom auzi in curand si aberatii de genul: "am copiat un film de pe retea si a aparut decalaj intre sunet si imagine din cauza transferului" sau, mai frumos si mai potrivit: "am copiat un *.doc de pe cd si imi lipsesc vreo 3 de A si vreo 4 de E din textul lui".
De acum e problema ta si nu ma mai bag sa-ti explic chestii logice si elementare.

Edited by daddy, 20 September 2006 - 17:00.


#34
crispai

crispai

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 14.11.2003
Ti-am spus daddy, daca nu crezi, poti sa vezi.
Dar nu cred ca mai are rost sa ne contrazicem din moment ce am rezolvat problema, si acuma e ok.

Acuma cred ca totusi a fost din cauza softului cu care am facut captura, si anume Ulead.
De ce crezi ca nu se poate ca acest soft sa faca probleme? Chiar daca e asa cum zici tu, copiere bit cu bit.
Poate ceva nu face cum trebuie, si imi face acest delay la audio, care apropo nu e atat de mare incat sa trebuiasca dropped frames cu nemiluita. Este un delay chiar foarte mic, aproape neobservabil de cineva neavizat.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate