Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 

Desincronizare audio prin firewire

- - - - -
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#1
crispai

crispai

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 14.11.2003
Am ajuns la o procedura pe care o folosesc cu succes, eram multumita (nu super multumita) dar dupa ce am citit aici pe forum, nu mai sunt deloc multumita.
Acuma, vreau sa va rog sa ma ajutati si sa-mi spuneti daca ceea ce vreau sa fac e bine, sau se poate si mai bine.

O problema pe care o am apare in primul rand la captura, cu orice soft fac captura de pe un Digital8, cu firewire, imi face desincronizare de audio, f mica, dar nu e bine.
Trebuie sa setez video la 25.002 fps ca sa reglez desincronizarea, si astel la virtualdub unde mai fac mici taieturi din film, bifez "Change so video and audio duration match" si fac frameserving la TmpgEnc.
Apoi editarea (destul de putin de altfel) o fac in Ulead VideoStudio pe fisierul mpeg2 rezultat (nu mai face reencoding decat la bucatelele unde bag efecte) si DVD authoring cu Ulead MovieFactory - m-am invatat cu ele si stiu sa mai fac mici smecherii pentru meniuri dragute.

Dar acuma as vrea sa incerc CCE pentru ca la ultima nunta, tmpgEnc nu mi-a facut fata, in sensul ca apare foarte mult zgomot in momentul in care intra mirii in restaurant si incvep niste artificii - deci este ff multa "agitatie" sa spunem in imagine.

Am citit aici ca cea mai buna metoda pentru obtinerea calitatii este sa faci editarea pe fisierul capturat , si apoi exportat in format DV dupa care se face din nou captura.

Eu as vrea sa fac asa: sa reglez desincronizarea, sa editez putin fisierul - adaugare de tranzitii (le faceam cu Ulead video studio pe fisierul mpeg2), si apoi sa export in format DV pe caseta si apoi sa fac din nou captura si sa folosesc CCE.

CUM SA FAC ASTA?
Ca sa fac editare in Ulead si sa fac si sincronizarea trebuie sa fac frameserving cu VirtualDub si nu stiu cum sa fac ca sa import in Ulead ceea ce-mi "serveste" VirtualDub.
Din Ulead am vazut ca are o optiune de genul export to DV, si deci de aici incolo sa zicem ca m-as descurca...

Multumesc de acuma pentru raspunsuri.

#2
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
Nu stiu cat de mult ai citit pe forum, dar regulamentul nu l-ai citit deloc: titlul threadului dat de catre tine era total aiurea. Nu ti-am inchis threadul pentru ca ai scris prea mult.

enjoy,
Mtz

Edited by Mtz, 06 September 2006 - 14:03.


#3
crispai

crispai

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 14.11.2003

View PostMtz, on Sep 6 2006, 15:03, said:

Nu stiu cat de mult ai citit pe forum, dar regulamentul nu l-ai citit deloc: titlul threadului dat de catre tine era total aiurea. Nu ti-am inchis threadul pentru ca ai scris prea mult.

enjoy,
Mtz

Sorry.

#4
Skiuc

Skiuc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 755
  • Înscris: 20.07.2006

View Postcrispai, on Sep 6 2006, 14:29, said:

Am ajuns la o procedura pe care o folosesc cu succes, eram multumita (nu super multumita) dar dupa ce am citit aici pe forum, nu mai sunt deloc multumita.
Acuma, vreau sa va rog sa ma ajutati si sa-mi spuneti daca ceea ce vreau sa fac e bine, sau se poate si mai bine.

O problema pe care o am apare in primul rand la captura, cu orice soft fac captura de pe un Digital8, cu firewire, imi face desincronizare de audio, f mica, dar nu e bine.
Trebuie sa setez video la 25.002 fps ca sa reglez desincronizarea, si astel la virtualdub unde mai fac mici taieturi din film, bifez "Change so video and audio duration match" si fac frameserving la TmpgEnc.
Apoi editarea (destul de putin de altfel) o fac in Ulead VideoStudio pe fisierul mpeg2 rezultat (nu mai face reencoding decat la bucatelele unde bag efecte) si DVD authoring cu Ulead MovieFactory - m-am invatat cu ele si stiu sa mai fac mici smecherii pentru meniuri dragute.

Dar acuma as vrea sa incerc CCE pentru ca la ultima nunta, tmpgEnc nu mi-a facut fata, in sensul ca apare foarte mult zgomot in momentul in care intra mirii in restaurant si incvep niste artificii - deci este ff multa "agitatie" sa spunem in imagine.

Am citit aici ca cea mai buna metoda pentru obtinerea calitatii este sa faci editarea pe fisierul capturat , si apoi exportat in format DV dupa care se face din nou captura.

Eu as vrea sa fac asa: sa reglez desincronizarea, sa editez putin fisierul - adaugare de tranzitii (le faceam cu Ulead video studio pe fisierul mpeg2), si apoi sa export in format DV pe caseta si apoi sa fac din nou captura si sa folosesc CCE.

CUM SA FAC ASTA?
Ca sa fac editare in Ulead si sa fac si sincronizarea trebuie sa fac frameserving cu VirtualDub si nu stiu cum sa fac ca sa import in Ulead ceea ce-mi "serveste" VirtualDub.
Din Ulead am vazut ca are o optiune de genul export to DV, si deci de aici incolo sa zicem ca m-as descurca...

Multumesc de acuma pentru raspunsuri.
Multe intrebari puse si putine date concrete. Cu ce soft faci captura? Ai incercat cu WinDV? Este unul din soft-urile bune, usor de utilizat si e free. Materialul rezultat il bagi intr-un soft de prelucrare (sunt multe). Pentru ce sa-l exporti inapoi pe caseta si sa faci captura din nou? N-am inteles logica. Ce rezulta dupa prelucrare (in cazul tau-tranzitii) il bagi in CCE si folosesti o encodare in min 2 Pass. Un codec foarte bun pentru encodarea materialului DV e cel de la Panasonic, din cate stiu. Sunt si altele. Rezultatul va fi unul foarte bun. In sectiunea ghiduri, este unul scris de Mtz (daca nu gresesc). Citeste-l. Era sa uit: fa captura cu WinDV si vezi daca desincronizarea mai apare si ce fel e: progresiva sau liniara.
Enjoy!

#5
crispai

crispai

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 14.11.2003

View PostSkiuc, on Sep 6 2006, 15:09, said:

Multe intrebari puse si putine date concrete. Cu ce soft faci captura? Ai incercat cu WinDV? Este unul din soft-urile bune, usor de utilizat si e free. Materialul rezultat il bagi intr-un soft de prelucrare (sunt multe). Pentru ce sa-l exporti inapoi pe caseta si sa faci captura din nou? N-am inteles logica. Ce rezulta dupa prelucrare (in cazul tau-tranzitii) il bagi in CCE si folosesti o encodare in min 2 Pass. Un codec foarte bun pentru encodarea materialului DV e cel de la Panasonic, din cate stiu. Sunt si altele. Rezultatul va fi unul foarte bun. In sectiunea ghiduri, este unul scris de Mtz (daca nu gresesc). Citeste-l. Era sa uit: fa captura cu WinDV si vezi daca desincronizarea mai apare si ce fel e: progresiva sau liniara.
Enjoy!
Scuze daca nu am scris prea clar - asa sunt eu mai grea de cap cand ma exprim - sper sa ma iertati ca nu ma duce mintea mai mult...

Desincronizarea sunetului e progresiva.
Captura o fac cu Ulead, dar am incercat si cu Pinnacle si am obtinut acelasi rezultat. Cu WinDV nu am incercat, dar sigur voi incerca. Precizez ca am incercat si cu o camera miniDV sa fac captura si sincronizarea este perfecta.

Despre exportul DV am citit pe forum ca este o solutie buna pentru a nu pierde din calitate, dar am citit undeva unde scria ca se exporta inapoi pe caseta - iara oi fi citit aiurea - dar cred ca e solutie buna cand nu ai spatiu pe hard.
Eu am licenta pentru Ulead VideoStudio si in el am facut tranzitiile si efectele - nu am alt program cu licenta in care as putea sa le fac - asa ca o sa incerc sa-ti urmez sfatul, multumesc.

Edited by crispai, 06 September 2006 - 14:19.


#6
crispai

crispai

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 14.11.2003

View PostSkiuc, on Sep 6 2006, 15:09, said:

Era sa uit: fa captura cu WinDV si vezi daca desincronizarea mai apare si ce fel e: progresiva sau liniara.
Enjoy!
Am facut captura cu WinDV si este exact aceeasi problema de desincronizare...

#7
Night Elf

Night Elf

    El Comandante

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,883
  • Înscris: 22.03.2005
Ce configuratie ai la calculator?  :)

#8
daddy

daddy

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,914
  • Înscris: 08.02.2004
Poblemele tale sunt in cel mai probabil caz de la camera. Este prima data cand citesc asa ceva si este total absurd si ilogic ca o captura DV prin firewire sa aiba sunetul decalat de video. Este imposibil pt ca e ca si cum ai spune ca: am copiat un film de pe retea, dar l-am copiat cu viteza mica incat mi-a decalat sunetul. Absurd pentru ca transferul se face prin copierea unor siruri de biti. Daca ai avea erori la transferul acelor biti ar fi orori atat de imagine cat si de sunet. ca de exemplu, daca ai avea calculatorul foarte slab, sau HDD defect sau foarte fragmentat etc. atunci ai avea o multitudine de frame-uri lipsa (asa numitele drop frames) dar in nici un caz nu ai putea avea imagine cursiva, sunet cursiv si decalate.

Eu cred ca tu ai facut captura in format mpeg si nici macar nu ai incercat cu WinDv.  ;) Daca ai facut captura in format mpeg atunci datele problemei se schimba si de vina este calculatorul pentru ca nu poate face fata unei encodari real-time buna si cel mai frecvent se intampla fenomenul de decalare a sunetului.

#9
Night Elf

Night Elf

    El Comandante

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,883
  • Înscris: 22.03.2005
Daddy pai si de unde stii tu ca nu a avut drop frames?  :D
De ce crezi ca l-am intrebat de configuratia calculatorului? ;)

#10
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002

View Postcrispai, on Sep 6 2006, 14:29, said:

... eram multumita (nu super multumita)

View PostNight Elf, on Sep 6 2006, 21:52, said:

... l-am intrebat ...
Erata: am intrebat-o. ;)

Ontopic: la ea este curios faptul ca pe MiniDV nu are desicncronizare audio, ci doar pe D8.

enjoy,
Mtz

Edited by Mtz, 06 September 2006 - 22:12.


#11
crispai

crispai

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 14.11.2003

View Postdaddy, on Sep 6 2006, 21:03, said:

Poblemele tale sunt in cel mai probabil caz de la camera.

Eu cred ca tu ai facut captura in format mpeg si nici macar nu ai incercat cu WinDv.  ;)

...nu am mai raspuns ieri ca mi-a picat netul...

Da, si eu cred ca problemele sunt de la camera pentru ca am incercat si pe alt calculator, si tot la fel se intampla.

Si nu, nu am facut captura in format mpeg ci DV si nu am dropped frames deloc, si am incercat cu WinDV  :P uite aci
Calculatorul este P4 la 2.4 cu 512 DDR, placa video GeForce 4 64MB

#12
Night Elf

Night Elf

    El Comandante

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,883
  • Înscris: 22.03.2005
Daca ai incercat pe un calculator similar conectat la net e normal. :)
Esti cu sistemul aproape de limita, presupunand ca ai firewall, antivirus si multe alte programele in start-up la windows. :)

Incearca sa faci captura cu premiere 6.5 inainte de a da vina pe camera.  ;)

#13
crispai

crispai

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 14.11.2003

View PostNight Elf, on Sep 7 2006, 09:15, said:

Daca ai incercat pe un calculator similar conectat la net e normal. :)
Esti cu sistemul aproape de limita, presupunand ca ai firewall, antivirus si multe alte programele in start-up la windows. :)

Incearca sa faci captura cu premiere 6.5 inainte de a da vina pe camera.  ;)

Da, am bitdefender cu antivirus si firewall activate.
O sa incerc si cu premiere, numa sa fac rost de el...

#14
catalinescu

catalinescu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 10.11.2004

View PostNight Elf, on Sep 7 2006, 09:15, said:

Daca ai incercat pe un calculator similar conectat la net e normal. :)
Esti cu sistemul aproape de limita, presupunand ca ai firewall, antivirus si multe alte programele in start-up la windows. :)

Incearca sa faci captura cu premiere 6.5 inainte de a da vina pe camera.  ;)
Off-topic: desincronizari am avut cu WinDV si DVIO. La vremea respectiva nu aveam net si aveam grija ca sa-mi defragmentez hardul inainte de fiecare transfer. S-a rezolvat folosind Adobe Premiere 6.0 sau Scenalyzer.

On topic: daca nu merge cu Premiere, incearca Scenalyzer

Edited by catalinescu, 07 September 2006 - 10:53.


#15
crispai

crispai

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 14.11.2003

View Postcatalinescu, on Sep 7 2006, 11:52, said:

Off-topic: desincronizari am avut cu WinDV si DVIO. La vremea respectiva nu aveam net si aveam grija ca sa-mi defragmentez hardul inainte de fiecare transfer. S-a rezolvat folosind Adobe Premiere 6.0 sau Scenalyzer.

On topic: daca nu merge cu Premiere, incearca Scenalyzer

Multumesc, o sa incerc cu amandoua si voi scoate antivirusul si firewall si ce-oi mai avea pe acolo.

#16
serghei

serghei

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 147
  • Înscris: 25.08.2004
sa ne spui si noua cum s-a rezolvat pina la urma

#17
crispai

crispai

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 14.11.2003
am incercat cu scenalyzer vreo 2 min, si a mers bine, fara desincronizare.
ceva soft free in afara de WinDV nu stiti?

#18
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
Pai daca ai gasit programul cu care nu ai desincronizari, de ce te mai agiti?

enjoy,
Mtz

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate