Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Instalatii sanitare

Program de slabire cu succes gara...

Reconditionare cada baie din fonta

Problema imprimanta
 Here goes nothing

BCR sau Raiffeisen

Visual Studio 2022 instaleaza Epi...

Sfat alegere parbriz
 EMAG - recenzii false facute de ei?

Recomandare telefon 900-950

Nivel de trai

Semnal bun da'... prost
 De ce statiile de radio FM nu ren...

Pe unde pot sa gasesc statistici ...

Este reconditionat acest laptop?

Prelungire fire electrice
 

improvizatii foto

- - - - -
  • Please log in to reply
110 replies to this topic

#91
shutteraf

shutteraf

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 26.03.2007
Ok, hai sa reformulez. Nu am absolut nici un echipament profesional. Tot ce am e un Panasonic LS2. Evident, nu'i pot atasa nici un obiectiv, nimic. Obiectivu actual e de 5.8 -17.4 pe wide (desi am impresia ca asta se translateaza cumva in 35-105mm). Mentionez ca n'am control nici de apertura, nici de focalizare, nici de shutterspeed. Tot ce pot sa fac e sa ma joc cu sensibilitatea si cu white balanceul.

Nu vreau sa ma arunc cu banii prea tare. Ar fi super sa ma pot incadra in 2-3 milioane maxim. Repet, nu sunt fotograf profesionist, nu am cunostinte iesite din comun, nici echipament profesional.

Ma gandeam la ceva de genul o panza neagra ca fundal (?), si niste .. nu stiu .. improvizatii de lumina .. proiectoare sau spoturi, halogen, nimic prea fancy. Dupa cum am mai spus, am un "cobai" uman dispus sa ma ajute, pe care nu il platesc sau ceva, deci nu ar avea ce sa'mi reproseze. In plus, toata chestia asta se vede ca un experiment. Daca nu iese nimic, e ok. De asta nici nu vreau sa pun prea multi bani la bataie.

Cat despre poze, vreau sa incerc tot ce imi vine prin cap. Headshot sau tot corpu sau numai parti sau .. nu stiu .. asta voi vedea la fata locului. Si cred ca o sa le prelucrez pentru b/w ulterior.

#92
deejay86

deejay86

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,507
  • Înscris: 14.02.2006
S-ar putea sa te incomodeze materialul textil pe fundal pentru ca sunt mari sanse sa iti apara textura acestuia (bagi munca in photoshop). Avand in vedere camera ta, vei avea nevoie de lumina continua (lampi cu halogen puternice - consum si caldura mari) care s-ar putea sa iti depaseasca bugetul din start. Restul de accesorii (stative, umbrele, blende, umbrele) le poti improviza din materiale relativ ieftine; mai greu o sa-ti fie cu sistemul de prindere al fundalului.

#93
glodeanucatalin

glodeanucatalin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 606
  • Înscris: 30.07.2006
Am nevoie urgent sa fac un cort alb...oricum nu trebuie ceva prea pretentios...si am o mica nelamurire: ce material sa folosesc (textil sau merge si hartie alba...si daca e textil ce fel de material..daca merge orice...etc) ...si cate surse de iluminare trebuie.(mai trebuie altele in afara de cele 2 din laterale si cea de deasupra?)

#94
skin311

skin311

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,201
  • Înscris: 26.11.2006
eu mi-am facut cu 2 lampe si cu cearceaf. pentru ca nu erau foarte puternice, n-au iesit cine stie ce, dar pt inceput merge. o sa vrei mai mult mai incolo. ideea e ca lampile alea le puteam pune oricum, si nu era nevoie de lampa deasupra. acum fiecare isi face dupa posibilitati

#95
Glyf

Glyf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 501
  • Înscris: 23.02.2007
M-a apucat si pe mine boala improvizatiilor...
Obiectul plus doua rezultate neprelucrate (am uitat si de WB)

Attached Files

  • Attached File  cl1.jpg   338.61K   463 downloads
  • Attached File  cl2.jpg   269.61K   322 downloads
  • Attached File  cl3.jpg   241.44K   350 downloads


#96
Andi P

Andi P

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 379
  • Înscris: 07.10.2007
Home made SB tutorial.
Enjoy!

http://www.studiolig...memade-softbox/

#97
Tudor_DX

Tudor_DX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,551
  • Înscris: 07.09.2005
Imi place in linkul de la tine, ca baietii au un Photoflex Starlite (halogen), dar fac Softbox din foamcore. Unu la mana, daca ai lumina continua, mare atentie la ce materiale folositi. Sa nu va mirati daca dupa jumate de ora incepe sa iasa fum. Unde mai pui, aia aveau deja conector pentru softbox. Fiecare blitz, sursa de lumina continua are nevoie de un conector daca vreti sa montati Softbox pe ea (conector care nu e atat de ieftin).

Edited by Tudor_DX, 29 October 2007 - 11:52.


#98
ARC

ARC

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 697
  • Înscris: 28.03.2004
Daca tot e vorba de asta...ceva din zilele de experimente cu A75...DOF mic mic pe un A75, cu ajutorul unui binoclu IOR 7x40. Stateam cam la 5 metri de copac daca imi aduc bine aminte. Trebuie mana steady pentru asta. Canon-ul zoomed la 105mm sau cat are max, pus pe macro ca altfel nu focaliza si binoclul setat pentru compensare de dioptrii pe + cat merge (depaseste scara gradata de 3, cine are binoclu de genul asta stie...). In a doua se vede clar cat de mic e DOF-ul, marul nu e in focus dar creanga de dupa este...Daca e sa fac un calcul, ar insemna ca imaginea e luata la 105x7=735mm...ma uit acuma la exif la prima si nu eram la 105mm...in fine, ramane ca exemplu. Deci se poate dof mic si pe compacta :D

Attached Files


Edited by ARC, 09 November 2007 - 17:59.


#99
Livik

Livik

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 874
  • Înscris: 21.08.2006

View PostGlyf, on Sep 28 2007, 19:22, said:

M-a apucat si pe mine boala improvizatiilor...
Obiectul plus doua rezultate neprelucrate (am uitat si de WB)
Ce sursa de lumina ai folosit ?

#100
Glyf

Glyf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 501
  • Înscris: 23.02.2007
Doua becuri "economice" ca asta:

Attached Files

  • Attached File  imp1.jpg   36.9K   138 downloads


#101
Semper Pri

Semper Pri

    Wannabe photographer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,380
  • Înscris: 19.10.2006
Alternativă la cort
Mai ieftin nu cred că se poate  :lol:

Edited by Semper Pri, 06 December 2007 - 16:28.


#102
ralcr

ralcr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,337
  • Înscris: 03.07.2007
:lol: si rezultatul?

#103
mutirips

mutirips

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 08.04.2007
Intrebare... Unde gasesc tevi de pvc care sa fie cat de cat solide ?... am tot cautat si mai ales imbinari (coturi, t-uri, capete... mufe) si nu am gasit.... pana la bricostore sau mr bricolage n-am ajuns... a construit cineva din tevi de pvc ? vreau cateva sfaturi din practica... dar in special unde si mai ales CE sa gasesc... intreb de tevi de pvc... lumea ridica din umeri.

#104
Andrey29

Andrey29

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 166
  • Înscris: 15.11.2007

View Postmutirips, on Feb 29 2008, 19:13, said:

Intrebare... Unde gasesc tevi de pvc care sa fie cat de cat solide ?... am tot cautat si mai ales imbinari (coturi, t-uri, capete... mufe) si nu am gasit.... pana la bricostore sau mr bricolage n-am ajuns... a construit cineva din tevi de pvc ? vreau cateva sfaturi din practica... dar in special unde si mai ales CE sa gasesc... intreb de tevi de pvc... lumea ridica din umeri.

La praktiker ai incercat?Eu am vazut ca au tevi pvc de diferite grosimi si au si imbinari.

#105
johny 69

johny 69

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 156
  • Înscris: 12.05.2007

View PostAndrey29, on Mar 1 2008, 10:15, said:

La praktiker ai incercat?Eu am vazut ca au tevi pvc de diferite grosimi si au si imbinari.

la materiale electrice tub bergman
sau la sanitare teava ppe

Edited by johny 69, 01 March 2008 - 17:30.


#106
Dan Mero

Dan Mero

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 267
  • Înscris: 14.01.2006

View Postmutirips, on Feb 29 2008, 12:13, said:

Intrebare... Unde gasesc tevi de pvc care sa fie cat de cat solide ?... am tot cautat si mai ales imbinari (coturi, t-uri, capete... mufe) si nu am gasit.... pana la bricostore sau mr bricolage n-am ajuns... a construit cineva din tevi de pvc ? vreau cateva sfaturi din practica... dar in special unde si mai ales CE sa gasesc... intreb de tevi de pvc... lumea ridica din umeri.
Din punctul meu de vedere nu te-as sfatui sa folosesti PVC, merge la proiecte mici sub 1 metru lungine ar fi acceptabil dar pentru lungimi mai mari PVC-ul lasa de dorit.
Eu am trecut la aluminium, mult mai rezistent si mai stabil.

Success.

#107
mutirips

mutirips

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 08.04.2007
tevile de aliminiu sunt mult mai scupe, intradevar si mai rezistente. Mi-a mai recomandat cineva ppe-uri, dar nu am gasit imbinari pt. asa ceva nicaieri, nu am timp momentan sa ma duc intrun hipermarket, dar daca voi spuneti ca la practiker gasesc si imbinari, acolo ma duc.

Pt. aluminiu, gasesc imbinari ? Trebuie sa fie ceva care se monteaza rapid, pt. ca va fi portabila instalatia (cort si backdrop)

#108
vp-emanuel

vp-emanuel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,000
  • Înscris: 09.10.2006

View Postmutirips, on Mar 2 2008, 14:30, said:

tevile de aliminiu sunt mult mai scupe, intradevar si mai rezistente. Mi-a mai recomandat cineva ppe-uri, dar nu am gasit imbinari pt. asa ceva nicaieri, nu am timp momentan sa ma duc intrun hipermarket, dar daca voi spuneti ca la practiker gasesc si imbinari, acolo ma duc.

Pt. aluminiu, gasesc imbinari ? Trebuie sa fie ceva care se monteaza rapid, pt. ca va fi portabila instalatia (cort si backdrop)

Poti sa o faci si din teava rectangulara sau cornier.
Si eu muncesc acum la asa ceva.
12m de teava rectangulara 30x20mm a fost 60ron (inclus in pret si taiatul tevilor)
Bineinteles ca poti sa o faci demontabila, eu o fac fixa (sudata).
E (mult) mai grea dar la o adica poti pune greutate mai mare.
Greutate mai mare bineinteles cand pui blat de lemn pe masa ca daca ai sticla oricum nu poti pune cine stie ce greutate.
Daca nu vrei sa luminezi de dedesubt poti sa iti iei si o masa rabatabila de camping.

Edited by vp-emanuel, 02 March 2008 - 14:51.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate