Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Caut splitter semnal satelit

Instalatii sanitare

Program de slabire cu succes gara...

Reconditionare cada baie din fonta
 Problema imprimanta

Here goes nothing

BCR sau Raiffeisen

Visual Studio 2022 instaleaza Epi...
 Sfat alegere parbriz

EMAG - recenzii false facute de ei?

Recomandare telefon 900-950

Nivel de trai
 Semnal bun da'... prost

De ce statiile de radio FM nu ren...

Pe unde pot sa gasesc statistici ...

Este reconditionat acest laptop?
 

improvizatii foto

- - - - -
  • Please log in to reply
110 replies to this topic

#73
bennygalea

bennygalea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 21.10.2006
la unele mi-a cam ieshit albul din aparat la altele nu prea motvi pt care unele sunt ajustate in cs2 altele nu. ce trebuie WB folosit sa iasa totdeauna albul curat ?

Edited by bennygalea, 10 February 2007 - 09:10.


#74
baxyy77

baxyy77

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 211
  • Înscris: 02.06.2006

View Postskin311, on Feb 8 2007, 00:17, said:

despre ce surse de lumina este vorba? bec normal sau halogen?

Bec 60 W SOFTONE, softwhite x 2 buc (Philips)

Attached Files



#75
Cadyllac

Cadyllac

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,414
  • Înscris: 11.04.2004
Tudor cred ca xbox-ul prindea mai bine pe fundal negru...

#76
Tudor_DX

Tudor_DX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,551
  • Înscris: 07.09.2005
Am pozat si Wii-ul si acolo chiar trebuia un fundal diferita (consola era mult prea alba), dar aici am zis sa incercam pe alb. Dar, da, s-ar putea sa fi mers mai bine pe negru.

#77
Cadyllac

Cadyllac

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,414
  • Înscris: 11.04.2004
bennygalea in primul rand trebuie ca imaginea ta sa fie alba, pe cand a ta e mai mult albastra
alb pe alb este extrem de greu de facut IMO

Attached Files



#78
bennygalea

bennygalea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 21.10.2006

View PostCadyllac, on Feb 11 2007, 17:59, said:

bennygalea in primul rand trebuie ca imaginea ta sa fie alba, pe cand a ta e mai mult albastra
alb pe alb este extrem de greu de facut IMO
ai dreptate. am pus eu din greseala una din setu care l-am facut cu balancuri de alb diferite si am ales gresit cea pe care am pus-o. mersi de sugestie. am mai facut si alte imagini tot alb pe alb si a fost f greu de realizat. apropo daca nu aveti tehnica si cunostinte necesare nu luati pt fotografii produse albe care trebuiesc fotografiate pe fundal alb sau elemente metelice gen cromate sau nichelate pt ca eu am avut mari probleme in ceea ce priveste reflexia chiar daca au fost facute in cort cu lumini a trebuit sa lucrez mult la scoatelera reflexiei generata de obiectiv cand unghiul de fotografiere era impus si obiectivu trebuia sa stea fata in fata cu produsu.
succes
o sa revin cu imagini
si mersi

#79
Cadyllac

Cadyllac

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,414
  • Înscris: 11.04.2004
de stiut...

#80
Tudor_DX

Tudor_DX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,551
  • Înscris: 07.09.2005
Da, e un thread foarte tare de pe fredmiranda. Extrem de folositor.

#81
no_name

no_name

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 03.03.2006
poate reusiti sa ma ajutati si pe mine la niste sugestii pt lumini la cortul foto. Solutia cu halogenul mi se pare un pic cam dificila, deja m-am saturat de el, am ars o gramada de chestii :) si in plus as vrea surse de lumina bune din toate directiile, pt treaba asta sa folosesc 2-3 halogene => aprox 1500W mi se pare cam mult :)

momentan as vrea sa ma bazez pe sursa de lumina continua dar totusi sa obtin albul si lumina aceea frumosa din pozele puse mai sus de claymann. As cauta niste becuri care sa imite lumina naturala dar pe la magazine toata lumea se uita la mine ca la felu 7 cand le zic ce vreau, nu prea stiu ce marfa au pe raft. Am vazut si becuri softone de la philips cum zicea mai sus baxyy77 dar 60W parca mi se pare ca e putin. Voi ce folsiti pt lumina buna?

am mai gasit pe net ceva becuri care cica imita lumina naturala:
http://www.becurieco..._...941&ou=1297
foloseste cineva asa ceva?

mersi

#82
Cadyllac

Cadyllac

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,414
  • Înscris: 11.04.2004
cred ca e mai bine asa ceva dar nu cred daca se gaseste la noi, l-am pus pe cel mai puternic, vei gasesti si mai mici ca putere/pret :)

Edited by Cadyllac, 14 February 2007 - 20:18.


#83
deejay86

deejay86

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,507
  • Înscris: 14.02.2006
intrebare stupida:
ce s-ar inampla daca as folosi blit si halogen simultan? adica imi improvizez o tentativa de studio si sunt dotat cu ce-mi pica in mana. momentan am un blit, o sa soseasca si al doilea. de al treilea nu stiu daca mai fac rost dar poate gasesc o lampa cu halogen si vreau sa o folosesc pentru fundal/accente/etc. ce probleme as putea avea? devine imposibil de facut wb-ul? sau e o idee tampita si ar trebui abandonata din start, axandu-ma pe un singur tip de lumina?

#84
no_name

no_name

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 03.03.2006
ar fi super ok asa ceva, dar singurele becuri spirala care le-am gasit au max echivalentul a 120W si nici unul cu lumina naturala iar clujul e oras mare si tot nu cred ca voi gasi asa becuri, poate numai la comanda. Oricum pt 3 becuri de 35 de euro depasesc bugetul asociat cu o "improvizatie" si probabil in jurul acelei sume poate as putea improviza ceva mai bun decat 3 becuri :) oricum suna tentant becurile astea: nu se incalzesc prea tare, au lumina naturala si consumul foarte mic fata de ce produc

#85
no_name

no_name

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 03.03.2006
@deejay nu cred ca e f ok sa amesteci surse de lumina cu temperaturi diferite. Nu cred ca o ia razna wb dar s-ar putea sa obtii zone iluminate diferit. Daca folosesti raw, sau prin tot felul de metode cred ca e rezolvabil, dar cred ca te scapi de un pic de bataie de cap daca folosesti din start un iluminat uniform. Poate reusesti sa faci rost de la cineva de un halogen sa incerci sa vezi daca merge si varianta combinata.
Am gasit si un link pe tema asta: http://www.videomake...m/article/9422/

Am incercat si eu, n-am gasit ca wb a innebunit pt ca am iluminat cu halogen obiectul si am dat si cu blit un pic difuzat, dar nici n-am avut eu pretentii mari de la poza respectiva. La un studio mai mare, la portrete s-ar putea sa fie mai problematic
Asta e doar parerea mea, mai mult dupa logica decat dupa prea multa experienta, poate iti da un sfat si cineva mai experimentat :)

#86
Hann

Hann

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 604
  • Înscris: 18.01.2006
Am pus asta mai devreme pe sectiunea de accesorii, dar cred ca e mai nimerit aici. http://freenet-homep...molf/light.html
Scuze pentru repetitie.

Edit: Vedeti si sectiunea Tips&Trics de pe acelesi site pentru mai multe idei trasnite.

Edited by Hann, 17 February 2007 - 11:38.


#87
Alergic

Alergic

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 16.06.2005
Ce "upgrade'  pot sa fac eu la "aparatul" meu foto sony dsc W40 ???

Attached Files



#88
tcp_ip

tcp_ip

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 90
  • Înscris: 07.12.2005
intra primadata pe site-ul oficial , si dupa aia te uiti ce poti atasa la modelul tau.

#89
shutteraf

shutteraf

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 26.03.2007
Vreau sa incerc sa improvizez un fel de studio. Nu am o locatie permanenta. Si nici un "model" permanent. Am doar niste idei, multa curiozitate si o prietena dispusa sa faca pe modelu pentru mine.

Ce m'am gandit sa fac este sa inchiriez o camera pe la vreun motel si s'o pun de'o locatie. Am in schimb nevoie de niste raspunsuri vis-a-vis de ce mi'ar trebui ca sa fac asta.

La cum mi'am imaginat eu toata situatia, mi'ar trebui o panza mare si neagra pe post de fundal (pentru ca vreau sa concentrez atentia exclusiv pe "model") si niste chestii sa faca lumina. In sensul ca acopar geamurile si nu aprind becul.

Imi imaginez ca pentru cei ce stiu cum sta treaba suna un pic imbecil. As aprecia foarte mult sa primesc totusi niste sugestii.

Mutumesc!

#90
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,130
  • Înscris: 29.06.2005
Pai daca nu dai detalii despre ce aparat vrei sa folosesti cam greu primesti raspuns.In principiu ai nevoie de 2-3 blitzuri de studio(slave) ,trigger IR, softbox, umbrele......experienta in utilizarea unui aparat foto...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate