Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024
 Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 

Despre Zugrăveli

- - - - -
  • Please log in to reply
1669 replies to this topic

#757
Rigips

Rigips

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,075
  • Înscris: 21.02.2005
Salut, am si eu o nelamurire: in conditia in care peretii mei sunt zugraviti cu lavabil iar starea peretilor e acceptabila in proportie de peste 80% (doar 1/4 pereti care este exterior are pe alocuri probleme de mucegai) este necesara gletuirea completa a peretilor?

Mi s-a facut un deviz si sincer mi se pare un pic cam "umflat".. eu ma asteptam sa fie suficienta spalarea/slefuirea peretilor, amorsarea si vopsirea.

Ce parere aveti?

#758
aria_cluj

aria_cluj

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 996
  • Înscris: 01.08.2010
eu am deteriorat tavanul si cativa pereti din cauza infiltratiilor de apa...
tb sa gletuiesc tot din nou?

#759
mutulica_41

mutulica_41

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 11.01.2008
Cureti ( slefuiesti) zona deteriorata, gletuiesti si slefuiesti zona reparata, apoi amorsezi si vopsesti; simplu, nu...?

#760
aria_cluj

aria_cluj

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 996
  • Înscris: 01.08.2010

View Postmutulica_41, on 9th July 2011, 22:49, said:

Cureti ( slefuiesti) zona deteriorata, gletuiesti si slefuiesti zona reparata, apoi amorsezi si vopsesti; simplu, nu...?
dar am vreo siguranta ca daca nu schimb tot tavanul nu mi se va pata din cauza infiltratiilor?

#761
Neohori

Neohori

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,977
  • Înscris: 19.08.2007
Primul lucru ce trebuie facut e sa gasesti si sa elimini cauza infiltratiilor , dupa repararea , altfel sunt bani aruncati .

Edited by Neohori, 10 July 2011 - 10:57.


#762
aria_cluj

aria_cluj

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 996
  • Înscris: 01.08.2010

View PostNeohori, on 9th July 2011, 23:57, said:

Primul lucru ce trebuie facut e sa gasesti si sa elimini cauza infiltratiilor , dupa repararea , altfel sunt bani aruncati .
pai da,
o sa schimb placile de tigla deteriorate si apoi ma apuc de tavane!

#763
ancami

ancami

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 09.12.2010
Buna ziua,
As dori sa renovez total o garsoniera (zona Pta Muncii). Ma intereseaza o echipa de muncitori pe care o puteti recomanda, de care ati fost foarte multumiti (asta inseamna ca a doua oara ati lucra tot cu ei), seriosi, corecti, care sa respecte termenele si,bineinteles, priceputi.  Multumesc

#764
maxic

maxic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 400
  • Înscris: 28.05.2007
Ce puteti sa-mi recomandati intre urmatoarele vopsele:
- caparol premium plus la 9,6 lei/litru
- zertificat la 13,33 lei/l
- Savana  teflon 12 lei/l
- oskar-superweiss 12 lei/l
Se va folosi intr-un apartament obisnuit, fara igrasie sau alte stricaciuni mari. posibil sa se foloseasca pulverizator pentru aplicare.

#765
bejange

bejange

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 08.04.2009
Buna, am si eu urmatoarea problema: am renovat un apartamnet, iar intr-una din camere culoarea a iesit prea inchisa, iar acum as vrea ca unul dintre pereti sa il dau cu o nuanta foarte deschisa. Problema mea este urmatoarea: cum sa dau acel perete fara sa-i murdaresc cu vopsea ceilalti doi si sa tin marginea dreapta? Nu mai vreau sa aplic banda de scoci pentru ca mi-e frica sa nu se dezlipeasca cu tot cu vopsea, pentru ca pe marginea tavanului asa am patit pe alocuri. Am cautat un trafalet special cu o margine care sa ramana curata, ceva, daca ma intelegeti, dar nu am gasit. Va rog ajutor.

#766
cpg

cpg

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 232
  • Înscris: 19.09.2006

View Postbejange, on 15th July 2011, 10:17, said:

Buna, am si eu urmatoarea problema: am renovat un apartamnet, iar intr-una din camere culoarea a iesit prea inchisa, iar acum as vrea ca unul dintre pereti sa il dau cu o nuanta foarte deschisa. Problema mea este urmatoarea: cum sa dau acel perete fara sa-i murdaresc cu vopsea ceilalti doi si sa tin marginea dreapta? Nu mai vreau sa aplic banda de scoci pentru ca mi-e frica sa nu se dezlipeasca cu tot cu vopsea, pentru ca pe marginea tavanului asa am patit pe alocuri. Am cautat un trafalet special cu o margine care sa ramana curata, ceva, daca ma intelegeti, dar nu am gasit. Va rog ajutor.

cu un carton sau altceva rigid.... tinut de cineva ca sa nu il lipesti....

cred, totusi, ca daca folosesti un scotch cu adeziv slab nu iti va deteriora peretele
poate era prea proaspat vopsit, tavanul...

#767
Bere

Bere

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 08.06.2003
Salut - am si eu o intrebare despre eterna huma :(

Am sigur asa ceva pe tavanul camerei pe care ma pregatesc sa o zugravesc. Am descoperit in timp ce spalam peretii/tavanul cu apa si detergent, cnad am observat ca se tot lua ceva galbui de pe tavan... huma!! Cred ca a mai fost spalata, ca nu e foarte foarte galbena, cum am vazut prin alte locuri.. dar totusi.

Intrebarea mea este - cam care e grosimea stratului de huma, in mod uzual? Stiu.. depinde de cate straturi s-au dat, dar un singur strat, e mai spre grosimea stratului de lavabila, sau cea a gletului?

Pentru ca atunci cand razui tavanul se ia un strat ca de vopsea (mai alb asa), relativ subtire - aici este si huma- iar pe dedesubt mai este un strat de ceva ce pare sa fie glet de ipsos (are aspect/densitate ca de creta) de vreo 3..4mm grosime si apoi urmeaza zidaria. Treaba este ca stratul asta galbui (si cu un fel de pete mai inchise din loc in loc) pare sa fie prins destul de bine de tavan/pereti. Dar nu imi dau seama daca este glet sau huma, respectiv daca pot sa-l las acolo, sau trebuie sa-l curat.

Fiind strat mai gros si prins destul de bine.. trebuie dat de multe ori cu spaclul ca sa se ia, pana la zidarie, si nu se scorojeste, ci se razuie precum gletul. Doar ca-i galbui :D Deci.. ce e asta.. glet sau huma? Cum as putea sa-mi dau seama cu siguranta? (am dat cu apa, dar.. o 'trage' si nu-mi dau seama daca se intinde sau nu)

PS: initial am carpit cateva lovituri/crapaturi in pereti, si am curatat pana la stratul asta, dupa care am gletuit, si a prins bine, nu da semne ca ar cadea de-acolo.. dar.. am dubii.

Multumesc

#768
mutulica_41

mutulica_41

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 11.01.2008

View PostBere, on 25th July 2011, 15:22, said:

Salut - am si eu o intrebare despre eterna huma :(

Am sigur asa ceva pe tavanul camerei pe care ma pregatesc sa o zugravesc. Am descoperit in timp ce spalam peretii/tavanul cu apa si detergent, cnad am observat ca se tot lua ceva galbui de pe tavan... huma!! Cred ca a mai fost spalata, ca nu e foarte foarte galbena, cum am vazut prin alte locuri.. dar totusi.

Intrebarea mea este - cam care e grosimea stratului de huma, in mod uzual? Stiu.. depinde de cate straturi s-au dat, dar un singur strat, e mai spre grosimea stratului de lavabila, sau cea a gletului?

Pentru ca atunci cand razui tavanul se ia un strat ca de vopsea (mai alb asa), relativ subtire - aici este si huma- iar pe dedesubt mai este un strat de ceva ce pare sa fie glet de ipsos (are aspect/densitate ca de creta) de vreo 3..4mm grosime si apoi urmeaza zidaria. Treaba este ca stratul asta galbui (si cu un fel de pete mai inchise din loc in loc) pare sa fie prins destul de bine de tavan/pereti. Dar nu imi dau seama daca este glet sau huma, respectiv daca pot sa-l las acolo, sau trebuie sa-l curat.

Fiind strat mai gros si prins destul de bine.. trebuie dat de multe ori cu spaclul ca sa se ia, pana la zidarie, si nu se scorojeste, ci se razuie precum gletul. Doar ca-i galbui :D Deci.. ce e asta.. glet sau huma? Cum as putea sa-mi dau seama cu siguranta? (am dat cu apa, dar.. o 'trage' si nu-mi dau seama daca se intinde sau nu)

PS: initial am carpit cateva lovituri/crapaturi in pereti, si am curatat pana la stratul asta, dupa care am gletuit, si a prins bine, nu da semne ca ar cadea de-acolo.. dar.. am dubii.

Multumesc
Daca ai huma ca finisaj, zugraveala are niste zeci de ani, probabil ca gleturile astea de azi nici nu se inventasera...Daca dupa ce speli huma suportul e stabil- adica nu e sfaramicios, il poti lasa acolo, faci reparatii unde ai nevoie, amorsezi, si ideal ar fi sa dau un glet de finisaj peste el ( iti recomand unul lichid - adica gata preparat, apoi amorsezi iar si vopsea 2 straturi
Huma e in strat ft subtire, gletul e mai gros si mai rigid, nu il poti spala, ca sa il dai jos tre sa-l slefui

#769
Bere

Bere

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 08.06.2003

View Postmutulica_41, on 25th July 2011, 21:16, said:

Daca ai huma ca finisaj, zugraveala are niste zeci de ani, probabil ca gleturile astea de azi nici nu se inventasera...Daca dupa ce speli huma suportul e stabil- adica nu e sfaramicios, il poti lasa acolo, faci reparatii unde ai nevoie, amorsezi, si ideal ar fi sa dau un glet de finisaj peste el ( iti recomand unul lichid - adica gata preparat, apoi amorsezi iar si vopsea 2 straturi
Huma e in strat ft subtire, gletul e mai gros si mai rigid, nu il poti spala, ca sa il dai jos tre sa-l slefui

Salut! Pai.. oamenii care au stat acolo.. sa spunem ca au avut ceva probleme .. in special la cap! Asa ca nu m-as mira sa fi facut vreo combinatie d-asta traznita :D Chestia aia chiar imi pare sa fie glet in care s-a impregnat huma si de-aia e galbui. In schimb, pare sa fie destul de stabil pe perete, nu se desprinde - am mai facut niste probe aseara - deci cred ca o sa il las acolo.

Voi gletui cu siguranta peste tot, pentru ca de la razuit raman urme destul de adanci in chestia aia. O sa-l si slefuiesc asa, cu o hartie de 80..100, si in functie de cum arata dupa, o sa dau glet de ipsos sau d-ala de finisaj (evident, dupa ce amorsez).

Deci..
- razuit strat cu huma si ce mama masii mai e pe acolo
- slefuit grosier peretii/tavanul (hartie de 80 .. 100)
- facut curatenie :D
- reparat crapaturi, etc
- amorsat (pentru glet)
- daca e cazul - glet de umplere - in functie de cum arata dupa slefuit
- glet de finisaj
- slefuit peretii fin (hartie de 120..150)
- facut curatenie
- amorsat
- lavabil (x2)

Am uitat ceva?

Buuun.. se anunta o perioada destul de agitata in zilele urmatoare!.. saptamani.. luni! Mama ei de huma si de zugraveala!

Multumesc de sfaturi! :)

#770
mutulica_41

mutulica_41

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 11.01.2008
Huma e mai convenabil s-o speli, la slefuit iti trebuie masca, mai ales la tavane, tot praful iti vine direct  pe fata, nici nu poti lucra fara masca si ochelari; in rest, nu ai uitat nimic, cu paranteza ca p 80 e ft dur, nu e pt supr intinse, ci pt galme locale. Vezi ce faci, oamenii pot sa aibe si succesuri, pot sa aibe si esecuri...

#771
capilnae

capilnae

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 18.05.2008
Ma intereseaza cam cat m-ar costa zugravirea unui apartament cu 2 camere confort II, tip standard (38 m2). Apartamentul a fost gletuit si zugravit in 2008, cand a fost inlaturata zugraveala veche, cu calciu, de pe pereti.

Intre timp a aparut si niste "floare" (mucegai pe un perete). M-ar interesa strict pretul materialelor (amorsa, lavabila) de calitate medie, nici lux, nici  cele mai proaste. Si sa stiu cam cat ar intra (cate galeti etc.). Aproximativ. Detaliile le-am dat mai inainte. Mai este cazul sa gletuiesc daca a fost gletuit acum 3 ani? Multumesc.

#772
apanoiu

apanoiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,181
  • Înscris: 10.01.2007
Mutulica, am tot citit acest subiect dar nu am reusit sa gasesc un raspuns.... Help!

Am dat ct126 / ct127 si trebuie sa dau o amorsa(pe reteta ta, amestecata cu putina lavabila) si apoi o lavabila.
Ce vopseluri consideri ca ofera calitate mai buna decat Kober Zertifikat/Apla Premio la pret echivalent? (eventual cu putin peste.. vreau alba, nu colorata).
Daca nu poti rosti numele produselor.. PM me!

Nu am vazut recomandari de trafalete....

Multumesc!

#773
mutulica_41

mutulica_41

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 11.01.2008

View Postapanoiu, on 30th July 2011, 00:18, said:

Mutulica, am tot citit acest subiect dar nu am reusit sa gasesc un raspuns.... Help!

Am dat ct126 / ct127 si trebuie sa dau o amorsa(pe reteta ta, amestecata cu putina lavabila) si apoi o lavabila.
Ce vopseluri consideri ca ofera calitate mai buna decat Kober Zertifikat/Apla Premio la pret echivalent? (eventual cu putin peste.. vreau alba, nu colorata).
Daca nu poti rosti numele produselor.. PM me!

Nu am vazut recomandari de trafalete....

Multumesc!
Ba gaseai raspunsuri daca citeai ( si) printre randuri...Si daca zici ca tot ai citit subiectul, nu ai obs ca nu fac recomandari de vopsea...? Am afirmat de mai multe ori, cum de ti-a scapat...?

Pai si la trafaleti ai nevoie de recomandari...? Se vede pe el ce calitate e!
Vezi PM...

#774
l3o2you

l3o2you

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 407
  • Înscris: 04.02.2007
Cu ce aș putea realiza modelul de pe peretele din poza atașată mai jos? O bidinea ar fi de ajuns?

Attached Files



Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate