Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Daewoo

- - - - -
  • Please log in to reply
189 replies to this topic

#181
marius-bz

marius-bz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 16.05.2011
am cautat pe forum despre tv daewoo , cp 330 si nu am gasit despre urmatorul defect. ....

peste imagine de la stanga la dreapta apar dungi intunecate verticale......spre dreapta sunt mai putin vizibile ....dispar dupa cateva minute de functionare ...daca il opresc si il las 5 minute apar iar ......  ajutor!!!!

#182
g.e.

g.e.

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 100
  • Înscris: 27.07.2007
Eu as schimba toti condensatorii din BV in primul rand, inclusiv de pe filtrarea alimentarii.

#183
sorin_ss

sorin_ss

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 09.03.2012
buna seara, am si eu o problema cu tel daewoo dmq-2158txt. tot ecranul este rosu. se vede imagine dar doar cu rosu. stie cineva cum se rezolva problema? va multumesc

#184
g.e.

g.e.

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 100
  • Înscris: 27.07.2007
pai, uitati-va cu atentie pe plaka tk dupa lipituri reci, verificati tranz. de pe rosu si schimbati-l daca e cazul. Cam astea ar fi primele verificari. Sasiul este CP 315, gasiti schema usor.

#185
costi_b

costi_b

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 07.02.2007
Daewoo DMQ2195txt, șasiu CP330, dunga orizontală, vizibilă doar dacă măresc sreen de pe trafo linii, mai îngusta cu 5 cm pe fiecare parte decât ecranul pe orizontală. Am schimbat I301 - TDA3653B, C308 - 100u/35V (ESR mare), C309 - 1000u/35V, C311 - 1000u/35V. Tensiunea principală este de 104V, tensiunea de alimentare BV este de 27V. Am mai schimbat și alți condensatori pe tensiunile recuperate.
Ce ar trebui să mai verific?

#186
istratei

istratei

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,802
  • Înscris: 25.11.2004
Pai tot ce tine de iesirea din integrat , bobinele de deflexie, rezistente , condensatori..

#187
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,845
  • Înscris: 01.11.2005

Quote

tensiunea de alimentare BV este de 27V. Am mai schimbat și alți condensatori pe tensiunile recuperate.
Ce ar trebui să mai verific?
Ai schimbat si condensatorul electrolitic de cuplaj cu bobina de deflexie ? Atunci posibil IC-ul de BV e defect. Cauta foaia de catalog si compara tensiunile
Mai exista situatii - foarte rar dar nu exclus - sa ai spire in scurt la bobina de deflexie BV.

Edited by tehnics, 21 December 2015 - 11:21.


#188
costi_b

costi_b

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 07.02.2007
Condensatorul de cuplaj, C311, l-am schimbat. Bobinele le-am măsurat, au 3 ohmi și 2,3 mH pe H și 9 ohmi și 29 mH pe V. Dacă ar avea spire în scurt ar avea doar câteva sute de uH.

#189
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,845
  • Înscris: 01.11.2005
Atunci banuiesc ca nu ti-a mai ramas decat CI-ul din BV de schimbat. Sau l-ai inlocuit pe pe acela ?

#190
costi_b

costi_b

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 07.02.2007
Problemă rezolvată: lipituri fisurate la pinii I802 - stabilizator 5 V. Mulțumesc pentru ajutor.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate