Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Folie display laptop in Bucuresti?

Pagina Wikipedia

Masina veche sau indatorat in ban...

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...
 Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...
 RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...
 Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...

Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...
 

nu stiu ce sa mai fac:(

- - - - -
  • Please log in to reply
38 replies to this topic

#1
amanda_2006

amanda_2006

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 03.09.2006
buna, sunt noua pe acest forum..m-am uitat pe el si am vazut o multitudine de oameni care par a fi foarte inteligenti si de treaba. as avea nevoie de ajutorul vostru...in ultima vreme am inceput sa ma simt foarte obosita de problemele pe care le am..si nu sunt una..sunt un milion..nu am cum sa incep un topic cu una dintre ele pentru ca toate sunt importante..am nevoie de un sfat..de un ajutor..si nu pot sa imi expun ceea ce gandesc aici ...ma gandeam la un psiholog..care m-ar asculta dezinteresat..problema este ca nu am bani pentru asa ceva..stie cineva un psiholog care este gratuit?

#2
olteanul

olteanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,285
  • Înscris: 05.12.2005
N-as spune nimic daca as zice ca esti haotica!
Cred ca in primul rand tu trebuie sa fii cea care isi catalogeaza si isi ierarhizeaza problemele.
Trebuie sa fie ceva mai importanta decat altceva.
Descopera principala cauza a starilor confuze prin care treci.
Fa-ti o introspectie.

#3
amanda_2006

amanda_2006

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 03.09.2006
mi-am facut o introspectie...mi-am ierarhizat problemele..numai ca nu gasesc nici o modalitate de a le rezolva..si imi bat capul de ceva vreme...de aici nevoia de ajutor din exterior

#4
shumilica

shumilica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,011
  • Înscris: 05.02.2004
Noi suntem gratuiți :w00t:, dar NU suntem psihologi (cu diplomă).

Adună-te de prin problemele prin care te-ai lăsat cufundată și exprimă-ți problemele coerent și clar. O problemă exprimată bine e pe jumătate rezolvată :w00t:

"Daca te supara ceva din afara, durerea nu se datoreaza cauzei in sine, ci dimensiunii la care apreciezi tu situatia; in acest sens, tu ai puterea de a anula totul."
Marcus Aurelius Antoninus

Edited by shumilica, 03 September 2006 - 14:32.


#5
rox

rox

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,348
  • Înscris: 28.11.2004
ei, hai ia-o usurel...si o sa incercam sa te ajutam, chiar daca nu suntem psihologi, cum a zis si shumi. mai multe minti luminate ar trebui sa mearga mai bine decat una singura...
pentru inceput, povesteste-ne cate putin din ce te supara...

#6
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005
oricum nu cred ca un psiholog e solutia tuturor problemelor. Idei de bun simt pot veni si de la oameni simpli , obisnuiti.

#7
xella

xella

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 674
  • Înscris: 01.06.2005
Oamenii nu ar avea probleme daca nu si le-ar face singuri dand prea mare importanta unor lucruri minore. Ia-ti o "vacanta", relaxeaza-te si mai ales incearca sa nu mai pui mult suflet in "probleme". Mai bine pune suflet in "solutii".

#8
olteanul

olteanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,285
  • Înscris: 05.12.2005

View Postromaximusro, on Sep 3 2006, 15:35, said:

oricum nu cred ca un psiholog e solutia tuturor problemelor. Idei de bun simt pot veni si de la oameni simpli , obisnuiti.
Si atunci de ce mai exista psihologi?
Oameni simpli, obisnuiti mai sunt si vrajitoarele. Dar alea speculeaza starea de spirit a clientului pentru a-l stoarce de bani.
Chiar daca am reusit de multe ori sa ajut oameni aflati la ananghie cu o idee buna, asta nu-mi da dreptul sa spun ca sunt mai tare ca un psiholog. (as fi vrut sa fac facultatea asta!)

#9
m&m

m&m

    Produs de reacție

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,976
  • Înscris: 19.06.2006

View Postromaximusro, on Sep 3 2006, 15:35, said:

oricum nu cred ca un psiholog e solutia tuturor problemelor. Idei de bun simt pot veni si de la oameni simpli , obisnuiti.

Psihologul nu-ti ofera solutii,te ajuta doar sa le gasesti singur.
Pt. gasirea lor,amanda,ar fi bun si-un prieten. Unul care sa te asculte fara sa incerce sa-ti dea sfaturi radicale.

#10
amanda_2006

amanda_2006

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 03.09.2006
o sa incerc...
am iubit la un moment dat foarte mult pe cineva..atat de mult incat a devenit centrul universului meu...urmatorul lucru: mi-am schimbat valorile dupa cele ale lui..ce era important pentru el a devenit important pentru mine etc. acum..acel om nu mai face partea din viata mea..iar acum ma uit la mine..si ..imi dau seama ca..nu mai stiu cine sunt...m-am trezit ca m-am lasat de scoala..ca nu mai am prieteni..cu un job care nu-mi spune nimic..si incerc sa o iau cumva de la capat, numai ca nu stiu cum..pentru ca valorile care mi le-am facut s-au imprimat cumva in mine...si ma trezesc zilnic cu situatii care nu numai ca nu ma reprezinta si si imi repugna...oameni care isi fac o parere gresita despre mine and so on.sunt cam confuza..si nu stiu cum sa dezleg ghemul sa fac sa fie totul bine..in exteriorul meu..si in mine

#11
xella

xella

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 674
  • Înscris: 01.06.2005
Primul pas ar fi sa incepi sa te redescoperi... sa ajungi sa te iubesti asa cum esti acum. Exteriorul oricat l-ai cosmetiza nu pote ascunde o problema interioara.
Capul sus, mergi inainte si lasa trecutul sa treaca...

Si foarte bine ca vorbesti despre asa, vorbeste cat mai mult, descarca-te!

#12
amanda_2006

amanda_2006

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 03.09.2006
ma gandeam ca mi-ar prinde bine urmatorul lucru..eu...si cineva inteligent in fata mea..eu sa spun absolut tot de la cap la coada...tot ce ma framanta...si dupa ce vorbesc 7 ore...sa mi se spuna unde gresesc..sfaturi...am incercat asta cu cineva...dar..nu am ajuns nicaieri pentru ca persoana respeectiva vedea cam superficial...de aia am spus..psiholog..iar pe forum  nu prea pot sa imi exprim ideile..pentru ca sunt multe..

#13
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005
vorba lui xella. vezi sa nu fie unele probleme mici cand tu le vezi mari. Probabil acu esti intr-o pasa mai proasta, is convins insa ca daca vei face ceva ce iti place (eu stiu.. orice oricat de mic) iti va trece si vei gandi cat mai clar, la rece. Important e sa nu iti plangi de mila si mai important e sa traiesti viata asa cum e + incercari de  a ti-o face mai buna. Prietenii ti-i faci, iubit la fel, la job poti foarte bine sa gasesti ceva care-ti place. Ocupa-ti timpul eventual

Edited by romaximusro, 03 September 2006 - 15:02.


#14
Epurica

Epurica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,729
  • Înscris: 29.06.2005

View Postamanda_2006, on Sep 3 2006, 14:57, said:

ma gandeam ca mi-ar prinde bine urmatorul lucru..eu...si cineva inteligent in fata mea..eu sa spun absolut tot de la cap la coada...tot ce ma framanta...si dupa ce vorbesc 7 ore...sa mi se spuna unde gresesc..sfaturi...am incercat asta cu cineva...dar..nu am ajuns nicaieri pentru ca persoana respeectiva vedea cam superficial...de aia am spus..psiholog..iar pe forum  nu prea pot sa imi exprim ideile..pentru ca sunt multe..

Daca te gandesti ca psihologul iti va spune ce sa faci, si unde gresesti... O sa te ajute sa iti dai tu seama, cum spuneam si me and myself. Dar nu te astepta la hocus pocus- uite "reteta", urmeaz-o si o sa "te faci bine".
In primul rand, fa ordine in ganduri, pe cat poti. Scapa macar putin de starea de confuzie... Nu te gandi ca "nu te mai recunosti". Este normal ca intr-o relatie partenerii sa se "formeze" impreuna.

#15
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,799
  • Înscris: 13.01.2005
Teleportare la aria gagicilor că nu văd legătura cu sexul.

#16
Digibrain.

Digibrain.

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 514
  • Înscris: 28.06.2006

View Postamanda_2006, on Sep 3 2006, 15:57, said:

ma gandeam ca mi-ar prinde bine urmatorul lucru..eu...si cineva inteligent in fata mea..eu sa spun absolut tot de la cap la coada...tot ce ma framanta...si dupa ce vorbesc 7 ore...sa mi se spuna unde gresesc..sfaturi...am incercat asta cu cineva...dar..nu am ajuns nicaieri pentru ca persoana respeectiva vedea cam superficial...de aia am spus..psiholog..iar pe forum  nu prea pot sa imi exprim ideile..pentru ca sunt multe..


In ce oras stai? Un pansament bun, gen Urgo, ar fi sa te muti din oras si sa-ncepi o viata noua.  :console:

#17
Epurica

Epurica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,729
  • Înscris: 29.06.2005

View PostDigibrain., on Sep 3 2006, 15:03, said:

In ce oras stai? Un pansament bun, gen Urgo, ar fi sa te muti din oras si sa-ncepi o viata noua.  :console:

Cate dezamagiri iti "ofera" viata... Fugi de fiecare data?  :)

Edited by Epurica, 03 September 2006 - 15:09.


#18
m&m

m&m

    Produs de reacție

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,976
  • Înscris: 19.06.2006

View Postamanda_2006, on Sep 3 2006, 15:57, said:

ma gandeam ca mi-ar prinde bine urmatorul lucru..eu...si cineva inteligent in fata mea..eu sa spun absolut tot de la cap la coada...tot ce ma framanta...si dupa ce vorbesc 7 ore...sa mi se spuna unde gresesc..sfaturi...am incercat asta cu cineva...dar..nu am ajuns nicaieri pentru ca persoana respeectiva vedea cam superficial...de aia am spus..psiholog..iar pe forum  nu prea pot sa imi exprim ideile..pentru ca sunt multe..

Dupa ce vorbesti 7 ore o sa fii in stare sa-ti dai seama singura unde gresesti.De aia spuneam ca in lipsa unui psiholog(care stie ce intrebari sa-ti puna,te ajuta sa-ti faci ordine in idei si mai face ceva bun : nu-ti minimalizeaza problemele oricat de ridicole ar fi ele.Sunt ale tale si te afecteaza) ar fi bun un prieten (numa' ca ce-i drept,sunt putini cei care se pot lauda ca au prieteni in adevaratul sens al cuvantului).

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate