Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...
 Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 

Noul Seat Ibiza (generatia a V-a)

- - - - -
  • Please log in to reply
238 replies to this topic

#199
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,967
  • Înscris: 03.12.2005
Noh, cu ce-o fi fost gresit? Nevermind. Cat despre pret, are grija piata sa regleze. Unde nu e cerere se fac discounturi de-alea de genul Citroen C4 Urban Jungle, care apoi a devenit C4 Champion, etc etc.

#200
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003

View Postbogdancristiann, on May 21 2008, 22:46, said:

Clio e Renault. Se stie ca strategia de vanzare a Renault e sa-ti ofere multe optionale in bani putini, ca oricum te prind in service la revizii si reparatii.

Mie mi se par ok dotarile de la Reference:

- Instalatie de aer conditionat cu reglaj manual
- Filtru pentru praf si polen
- Geamuri fata actionate electric
- Inchidere centralizata cu telecomanda
- ABS (antiblocarea rotilor la franare)
- Airbag-uri frontale pentru sofer si pasager
- Airbag-uri cap-torace pentru sofer si pasager
- Sistem Isofix pentru ancorarea a 2 scaune de copii pe bancheta din spate, lateral

La banii si dotarile astea se apropie periculos de mult de Leon 1.4 la oferta sau de Cee'd 1.4, ambele superioare la toate capitolele

#201
Genesis

Genesis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,043
  • Înscris: 02.07.2007
ce preturi doamne. Pai ce dotari sunt alea ma in echiparea Reference? Are 4 airbag-uri (dar 2 duble vad), ok asta e bine. Nici macar nu are manere in culoarea caroseriei, nu are comp de bord, nu are volan in piele, nu are nici macar roata de rezerva, are doar kit. Nu are nici macar Radio CD, doar pregatire radio. Mai pe scurt, are airbag-uri, aer manual si in rest dotari de Dacia 1300. A scuze, mai are si geamuri electrice fata. Si la o motorizare de 1.2 si 70 cai, care pot sa ghicesc ce acum ca e o varianta sport de caruta...nu are nimic. Si costa si 12700E fara vopsea. Pai in banii astia iti tragi un GP starjet de 1.4 95 cai, cu clima, radio cd cu mp3, jante aliaj, volan piele, proiectoare. Sau un Clio, Fiesta cu aceleasi dotari. Ibiza asta noua cred ca e chiar mai scumpa decat 207, dar nu garantez. Scuzati-mi expresia, sa imi fie cu iertare, dar numai un orb sau prost si-ar lua ibiza asta noua la cat costa. Seat vinde masinile nesimtit de scump, avand in vedere ca sunt marca de buget in cadrul VAG.

#202
Alexutz_C

Alexutz_C

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 526
  • Înscris: 16.06.2004
Ma amuza cum unii tot sustin ca diferenta consta in calitate, pai la interior un Clio e S klasse pe langa Ibiza asta...
E penibil de scumpa dar se vor gasi destui care sa arunce banii pe asa ceva.

Edited by Alexutz_C, 22 May 2008 - 05:17.


#203
spe

spe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,504
  • Înscris: 13.02.2006
Sa-mi fie iertat, insa si mie mi se pare scumpa Ibiza asta noua. 12.657 de euro pentru motor 1.2 70 cp, 4xairbag, a/c, geamuri fata electrice? :) Cd-player niet, numai "pregatire radio"... Iar daca vreau motor 1.4 85 cp ( care sincer mie mi se pare mai potrivit pentru masina ) deja sarim la 13.200 de eurici. Scump bre! Oare cat dureaza pana vor baga si la asta reducere?

Oricum, deocamdata retrag ce-am spus, adica nu mai merg la showroom s-o vad. Nu inca. Astept pana vad reducere de 1.000 de eurei :)


P.S. Pe de alta parte, nu mi se par scumpe unele optionale:
- ESP + asistenta franare de urgenta + senzor presiune pneuri + asistenta la plecare din rampa: 397 eur cu tva inclus!
- airbaguri laterale + cortina: 218 eur.
- climatronic: 255 eur.
- scaune fata incalzite, cu control separat: 198 eur.
- oglinzi reglabile electric si incalzite: 99 eur.

Deci probabil ajungi la 14.000 - 14.500 daca pui astea  :peacefingers:

Edited by spe, 22 May 2008 - 13:44.


#204
kappa_man84

kappa_man84

    Fiord

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,226
  • Înscris: 15.02.2007

View Postbogdancristiann, on May 21 2008, 19:29, said:

Avand in vedere ca cea mai slaba dotare standard cuprinde mai multe dotari decat alte masini la nivel de echipare superior, eu zic ca si merita banii. Cei care zic ca e la pret de masina compacta, probabil se refera la masinile carora le lipsesc multe optionale si care sunt si la oferta. Intotdeauna in momentul lansarii o masina e mai scumpa decat la iesirea din productie.

Care multe dotari la versiunea de baza? :huh:
Mult prea scumpa pentru ce are standard, inclusiv motoare de risca...
Variante: Clio III, GP, cee'd, i30 etc, clar peste acest model seat.

#205
spe

spe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,504
  • Înscris: 13.02.2006
Ibiza are 5 stele la testele Euroncap. Detalii aici.

Un lucru bun, si arata progrese ( cel putin la capitolul siguranta ) fata de generatia anterioara, cu ale ei 4* la aceleasi teste.

#206
Genesis

Genesis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,043
  • Înscris: 02.07.2007
da, asta e bine. Dar pana nu ii baga discount, nu cred ca or sa vanda mai mult de cateva masini pe care le numeri pe degetele de la o mana. Pretul e periculos, ajunge cat un leon 1.4 si 85 cai reference. Si cel din urma are si dotari mai multe, iar motorul de 85 cai are totusi un cuplu bun, 132 Nm, comparativ cu cel de 97 cai de pe auris (130nm) sau cel de pe ceed (136nm). Leon-ul fiind doar un pic mai greu, cred ca te descurci lejer cu 1.4 in oras si iesiri doar pe autostrada. Asa ca o alternativa mai buna ar fi chiar din ograda Seat.

#207
ovyovi

ovyovi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,160
  • Înscris: 14.01.2004
Sigur o sa fie discounturi, daca nu in prima luna din a doua (in prima no sa vanda mai nimic) pt ca , concurenta e f mare : Corsa , 207, GP , Mazda 2, Fabia , Clio 3 si cat de curand noua Fiesta (la asta inca nu stim preturile dar probabil mai mici), sa nu mai vorbim de modelele  mai vechi   Polo, 206 , Punto classic, Colt care inca se vand bine .

Edited by ovyovi, 31 May 2008 - 14:41.


#208
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005

View Postpaul_s, on May 21 2008, 20:40, said:

Ei uite ca maxi are ochi bun si vede calitatea plasticului din poze  

in articolul de la channel 4 apare la drawbacks : poor interior quality  :))


deci nu ma inselam si nici nu aberam  :lol: pur si simplu ibiza are un interior de calitate slaba  :lol:

#209
wizake

wizake

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,299
  • Înscris: 24.05.2003
o "mica" diferenta. Ei au mers cu masina respectiva. Pe ei as tinde sa ii cred.

Offtopic: welcome back maxi :P

#210
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005
si ei confirma ceea ce eu am observat in poze :) deci aveam dreptate. :)

#211
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,052
  • Înscris: 02.09.2005
5 stele euroncap pentru noua ibiza...

#212
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005
un rezultat obisnuit in clasa asta la masinile recent lansate (maxim 1-2 ani). oricum bravo spaniolilor.

#213
viogaceu

viogaceu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 25.05.2007
Intradevar cel putin in poze interiorul pare destul de saracacios,iar plasticele par chiar prost imbinate,luftul e nepermis de mare.Sandero pare mult mai interesant la interior....

#214
Marius3k

Marius3k

    Rechin de stepă, "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,677
  • Înscris: 14.03.2006
Poze cu noul Ibiza:
[ http://farm4.static.flickr.com/3199/2591595307_6f90695497.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://farm4.static.flickr.com/3103/2591594861_d69a32c7f4.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://farm4.static.flickr.com/3212/2591595099_3b1c115827.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://farm4.static.flickr.com/3033/2592432764_026e8ce9e0.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://farm4.static.flickr.com/3109/2592432474_a0d79ebda1.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Sursa: Zoso.

#215
herculane

herculane

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,982
  • Înscris: 01.02.2006
nu-mi place deloc profilul. ori e unghiul nereusit, ori e ceva ciudat la masina orivita din profil..

#216
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,052
  • Înscris: 02.09.2005
profilul si spatele ma dezamagesc rau.... n-as da ibiza mea pe asta pt nimic in lume... cel putin dpdv al designului.... :)

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate