Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Premier Energy se listeaza la bursa

Unde recomandati un CT cu Casa de...

Adaptare masina pentru o persoana...

Bios laptop Myria MY8315
 Folie display laptop in Bucuresti?

Pagina Wikipedia

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...
 Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat
 Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...
 

Noul Seat Ibiza (generatia a V-a)

- - - - -
  • Please log in to reply
238 replies to this topic

#163
black_shadow

black_shadow

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,145
  • Înscris: 30.07.2006
vorbeste gura fara tine si implicit mana pe tastatura fara tine
Nu au pus sdi pe noua ibiza dar te gasesti tu destept sa zici ca au pus SDI
....esti un frustrat auto !

#164
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005
eu zic sa te opresti aici cu jignirile poate pe topicul de baza ne permitem,insa pe topicul asta nu-si au rost jignirile. si te-am avertizat doar sa termini cu jignirile, ti-am editat una si ti-am zis sa nu iti fortezi norocul.. Oricum daca se merge pe linia asta, imediat inchid topicul si gata, toti am trait linistiti pana la adanci batraneti

#165
black_shadow

black_shadow

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,145
  • Înscris: 30.07.2006
eu zic ca esti praf la orice domeniu ...in afara de fabulatii sf.
ai inventat ca au pus sdi pe ibiza noua...esti nedocumentat, vorbesti in necunostiinta de cauza , te tii mare si tare
dar esti  pe spate. Esti lepra forumurilor. Instigi la flameuri doar ca sa-ti faci numarul de posturi...apropo nu se dau premii la nr de posturi

Edited by black_shadow, 14 May 2008 - 01:38.


#166
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005
7 zile suspend. plus inchiderea topicului daca nu te potolesti. se redeschide daca are noutati despre ibiza.

#167
bogdancristiann

bogdancristiann

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 644
  • Înscris: 24.05.2005
Multumesc pentru redeschiderea topicului.

Un nou articol despre Ibiza:

http://www.autotrade...car_review.html

Se pare ca vine cu esp standard:

At the time of testing the new Seat Ibiza had not undergone EuroNCAP crash tests but Seat is confident that developments including introducing electronic stability program (ESP) as standard will help secure a five star rating.

Un filmulet in care se poate vedea rigiditatea noului sasiu:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/MRDRZvH80D8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#168
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005
bravo lor ca ofera esp standard. sa vedem daca si in romania va fi la fel. totusi esp-ul nu ajuta deloc o masina sa obtina scoruri mai mari la euroncap, acolo se testeaza siguranta pasiva nu activa

#169
bogdancristiann

bogdancristiann

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 644
  • Înscris: 24.05.2005
Esp-ul nu ajuta, dar prezenta airbagurilor laterale standard si a celor cortina optional ajuta sigur.

#170
herculane

herculane

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,983
  • Înscris: 01.02.2006
cam mici motoarele...105cp maxim, mai ales ca sunt oferite motoare de 110-120cp de majorotatea competitoarelor

#171
alexcs

alexcs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 377
  • Înscris: 12.11.2005
sunt mici la inceput. asa e strategia, cu cat modelul avanseaza in timp, ca sa ii creasca vanzarile mai pun un motor puternic, o tapiserie noua etc. e normal sa aiba putine motorizari la inceput, dar sunt sigur ca urmeaza un tsi de 120+cp.

#172
bogdancristiann

bogdancristiann

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 644
  • Înscris: 24.05.2005
In 2009 se vor lansa versiunile mai sportive FR si Cupra. Versiunea actuala de Cupra are 1.8t de 180 cp, deci sigur si urmatoarea Ibiza Cupra va avea cel putin aceeasi putere. Se vorbeste de SportCoupe, adica Bocangra, motorizata de 1.4 tsi de 180 cp cu cutie automata DSG si clapete pentru schimbat vitezele la volan.

Nu vreau sa redeschid disputa despre calitatea plasticelor, ofer doar un citat din articolul postat de mine mai sus:

"Seat has created a more driver-focussed dash which is also fairly minimalist with large amounts of neatly-fitting decent-quality plastics dominating the view from the passenger side."

Edited by bogdancristiann, 14 May 2008 - 11:15.


#173
Genesis

Genesis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,044
  • Înscris: 02.07.2007
Cel putin pe moment nici o sansa la TSI de 122/125 cai pt ibiza. Asta pt ca am citit acum cateva zile un comunicat de la VW prin care se anunta ca VW nu va mai furniza 1.4 tsi pt nici un Seat, au cereri prea mari si nu fac fata. Si au decis ca pt moment motorul de 1.4 tsi sa dispara din oferta seat, sa ramana doar pt VW si Audi. Si nu cred ca in curand s-ar putea schimba lucrurile, avand in vedere ca vor aparea pe piata Golf VI si Scirocco. Dar mai vedem.

#174
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005
asta demonstreaza ca seat nu e printre marcile favorite din fauve ag la impartirea delicateselor din grup

#175
inmodsigur

inmodsigur

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 14.05.2008

View Postromaximusro, on May 14 2008, 06:54, said:

... totusi esp-ul nu ajuta deloc o masina sa obtina scoruri mai mari la euroncap, acolo se testeaza siguranta pasiva nu activa

Si totul se rezuma firesc la euroncap... ca doar acolo se intampla accidente nu in viata reala. Te ajuta cu ceva scorul mare? Nu cred. Poti evita un accident cu ajutorul ESP ? Eu zic ca da! Mai googleleste...  :naughty:


[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/1zBKumd8JyE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/NiZjeeMExY4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/akZ9AaFB7Zc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

daca vrei iti dau si subtitrare daca nu intelegi ce vezi ! :naughty:

Edited by inmodsigur, 14 May 2008 - 18:55.


#176
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005

Quote

At the time of testing the new Seat Ibiza had not undergone EuroNCAP crash tests but Seat is confident that developments including introducing electronic stability program (ESP) as standard will help secure a five star rating.

asta scria in articolul pe care l-am comentat. dupa cum vezi, aia au gresit pentru ca esp-ul nu influenteaza deloc stabilirea calificativelor euroncap

#177
bogdancristiann

bogdancristiann

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 644
  • Înscris: 24.05.2005
E un articol de revista, nu e litera de lege. De fapt, e un articol, tie iti place atat de mult sa citezi din articole atunci cand faci o afirmatie despre o anume masina. Eu am dat citatul doar pentru ca mi s-a parut interesant ca masina vine cu ESP standard. Cat despre afirmatia lui Genesis despre motoare, eu vad ca inca se poate configura Leon cu 1.4 tfsi de 125 cp, stiu pe cineva care chiar zilele astea a ridicat o masina cu aceasta motorizare. Daca nu e vorba de un comunicat oficial, sincer ma cam indoiesc de veriditatea afirmatiilor sale. O sa incerc sa ma informez la un dealer sa aflu exact care e situatia.

#178
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005
tocmai ca aia din articol vorbeau neinformati :)

#179
Genesis

Genesis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,044
  • Înscris: 02.07.2007
bogdancristian, in comunicatul VW se spunea ca vor scoate 1.4 tsi din oferta seat. Ca il scot maine, sau peste 2 zile, sau peste 1 luna, nu am idee. De la dealeri vei afla fix zero, ei sunt pe dinafara, nu stiu nici macar ce oferta au acum ,nu stiu ce vand. Imi amintesc acum ceva timp cand scria peste tot ca VW vinde Seat, ei habar nu aveau de asta.

#180
bogdancristiann

bogdancristiann

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 644
  • Înscris: 24.05.2005
VW nu a anuntat niciodata oficial ca Seat e de vanzare. Ce s-a publicat au fost speculatii. Contrar cunostintelor unora, Seat chiar a depasit asteptarile, devenind profitabila cu cativa ani mai devreme decat era stabilit. Cat despre stoparea livrarii de motoare 1,4 tfsi catre Seat, da-mi voie sa ma indoiesc. Nu cred ca nu va mai exista 1,4 tfsi, 1.8 tsi sau 2.0 tfsi, ar insemna sa dispara mai mult de jumatate din motoarele care echipeaza Leon, Altea si celelalte modele de clasa compacta si medie. Vreau sa vad un link cu comunicatul VW in care spun asta.

PS: Ibiza a ajuns la generatia a V-a, rog moderatorii acestei arii sa modifice titlul topicului in consecinta.

Edited by bogdancristiann, 15 May 2008 - 08:08.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate