Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Bine ați venit pe o nouă arie !

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
Cela

Cela

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 171
  • Înscris: 21.07.2006
Bine ati venit pe o noua arie

Salutară această inițiativă din partea adminilor, de a dedica o arie iubitorilor de plante  de grădină și/sau de apartament.  :)
                Dacă avem ghinionul de a locui la bloc, asta nu înseamnă că nu ne putem bucura de propria noastră grădină. Exista cateva plante de care ne putem bucura si atunci cand gradina s-a mutat pe balcon. Despre acestea putem discuta pe larg în cadrul threadurilor deschise (care se vor deschide) pe această arie. Este recunoscut faptul că plantele pot da o nouă înfățișare unui loc (fie ele înflorite sau nu), să creeze o atmosferă plăcută și liniștitoare. Sper ca această arie să  schimbe „obișnuința” unora de a cumpăra o floare doar cu o anumită ocazie și să-i facă să înțeleagă că a avea propriile noastre plante în îngrijire este la fel ca și cum ai avea grijă de un animal de companie. Poate fi la fel de îmbucurător în a vedea cum planta îngrijită de tine crește, se dezvoltă (iar dacă aceasta este o specie ce înflorește, să vezi cum grija ta față de ea este răsplătită din plin cu niște flori superbe) ca și creșterea unui animaluț domestic.
               Similitudini între creșterea plantelor și creșterea animăluțelor de companie sunt multe. Ce trebuie înțeles este că și PLANTELE SUNT ORGANISME VII care cresc, se înmulțesc și mor. Mor dacă nu avem grijă de ele. Spre deosebire de animale ele nu-și pot asigura singure dreptul de a trăi. De aceea, cei ce se ocupă cu creșterea lor trebuie să aibă în primul rând dragoste și pasiune pentru așa ceva. Tocmai de aceea, am rugămintea expresă, ca în posturile dumneavoastră să expuneți numai ce este corect, verificat și să nu faceți presupuneri ce ar putea duce la îmbolnăvirea sau chiar moartea plantelor puse în discuție. Ajutați constructiv pe cei ce vor cere informații pe această arie și nu distructiv, chiar dacă nu va fi intenționat. Gândiți-vă ce ar însemna să recomandați unui user, „după ureche”, un anumit pesticid ce în realitate dăunează grav speciei respective.
          De asemenea, am rugămintea de a nu posta un link întreg, în contextul în care informația cerută de către un user se rezumă la câteva rânduri. Dacă doriți să ajutați cu adevărat, oferiți informația concretă și nu un link stufos.
             Cu aceasta eu închei. Vă doresc o activitate cât mai plăcută pe această arie, să aveți parte de noi cunoștințe în domeniu iar cele cunoscute să fie dezvoltate.
             Mulțumesc celor care au avut răbdarea să citească acest post al meu și celor care se vor conforma. Nu voi închide acest thread, el fiind deschis pentru eventualele propuneri și/sau sesizări.

Cu respect, Cela

Edited by Cela, 02 September 2006 - 17:28.


#2
Monicagd

Monicagd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 16.08.2006
Chiar daca interfereaza cu un alt forum drag mie, dedicat in totalitate plantelor, aceasta arie este parca creata pentru mine. Si uite asa SP imi acapareaza mai mult atentia...

#3
rox

rox

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,348
  • Înscris: 28.11.2004
poate ar fi interesant sa facem o "galerie de plante" asemanatoare cu cea de prieteni de la "pet world"... sa punem poze cu plantele noastre si cu speciile lor, asa aflam ce floare e aia pe care o ai in coltul balconului si n-ai stiut niciodata cum sa-i zici, cum sa o ingrijesti, ce plante mai creste lumea...

#4
alit

alit

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 261
  • Înscris: 04.04.2005

View Postrox, on Sep 5 2006, 12:41, said:

poate ar fi interesant sa facem o "galerie de plante" asemanatoare cu cea de prieteni de la "pet world"... sa punem poze cu plantele noastre si cu speciile lor, asa aflam ce floare e aia pe care o ai in coltul balconului si n-ai stiut niciodata cum sa-i zici, cum sa o ingrijesti, ce plante mai creste lumea...
ok sunt de acord cu tine

#5
el_bandito

el_bandito

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,123
  • Înscris: 07.07.2006
me too

#6
ciuly

ciuly

    dus cu pluta pe apa sambetei

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,848
  • Înscris: 17.03.2004

View PostCela, on Dec 9 2006, 13:27, said:

[...]
acea arie, destinata iubitorilor de plante de apartament sau de gradina (plante decorative, nu agricole).
Happy day

fara suparare si cu scuzele de rigoare ca ma bag fara sa stiu ce a facut none (si nici nu ma intereseaza :P), dar tin sa mentionez urmatoarele (avand in vedere partea subliniata din quote):
- unele plante agricole sunt folosite in paralel (a se citi acelasi ghiveci) cu unele plante (mai mult sau mai putin) decoartive (ex: grau)
- unii "cultiva" plante agricole in casa/apartament din varii motive (imi vin in minte cateva exemple din experienta lu maica-mea: ardei iuti, morcovi (pt frunza), patrunjel (tot pt frunza), si inca ceva care imi scapa)

si daca imi mai chinuiesc creierii poate mai gasesc cateva exemple de insirat. ideea (propunerea; stiu ca nu e tocma locu potrivi, dar s-a ivit ocazia :P) este ca ar fi bine ca mini-agricultura sau poate chiar si agricultura (daca sunt destule subiecte pe tema asta) sa fie permise in aria respectiva (eventual ca si sub-arii). in fond e vorba de crestere de plante, ori diferentele majore dintre o gradina de apartament si una "industriala" sunt marimea, familia plantelor cultivate si ... cam atat. restu is maruntisuri tipice diverselor familii de plante.

my 2 cents :peacefingers:

#7
Krystyna

Krystyna

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,345
  • Înscris: 11.12.2006
daca oamenii ar avea atat grija si de Exterior cat au de interiorul apartamentelor, caselor, gradinilor, etc. personale, ar fi ceva... :(
in fine... macar sa se inceapa de undeva...

P.S. cum mergem cu mashina undeva pe la piatza alba iulia spre unirea, stand la un semafor,am observat un balcon (cred ca era et 10 ) , un balcon frumos ,mare SI VERDE, plin de flori.
parca era o gradina botanica...
FRUMOS!
:notangel:

#8
Valentina30

Valentina30

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 980
  • Înscris: 11.03.2007
Pentru ca am primit in ultima vreme o avalansa de mesaje private, doresc sa lamuresc aici un aspect al acestui forum.
Intrebarile privitoare la ingrijirea plantelor pe care le detineti (voi, rudele sau cunostintele voastre), vor fi postate pe aceasta arie, la topicurile aferente. Pentru a cauta topicul in care se discuta despre planta care va intereseaza, folositi cu incredere functia search din meniu. Daca nu este deschis deja un subiect pe tema care va intereseaza, puteti crea voi un astfel de subiect.
Mesageria privata este destinata unor altfel de mesaje, nicidecum intrebarilor referitoare la ingrijirea plantelor pe care le detineti. Pentru acest ultim aspect, aveti deja dedicata, pe forum aceasta arie - Gradina mea.. de apartament.

#9
diorama

diorama

    We are stardust

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,360
  • Înscris: 15.10.2006
Eu chiar ma ingrijorez. Unde e Valentina? Nu am mai vazut-o de foarte multa vreme.

#10
gomez99

gomez99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,209
  • Înscris: 20.03.2005
mda, de pe 16 nu a mai intrat...

#11
dinpoplaca

dinpoplaca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 588
  • Înscris: 05.11.2011
Nu se poate crea un thread( sau cum se spune ) numai despre gradina? Ceva de genul "Gradina De Vegetale" Eu nu sunt interesat in flori de loc. Sunt interesat doar in flori pe care le poti planta in gradina, si care sa atraga insecte benefice, si care sa manince insectele daunatoare pentru ca nu vreu sa foloasesc pesticide.

Tot ceea ce se posteaza aici e mai mult despre flori crescute la bloc, si ma plictisesc cautand ceva scris despre vegetale.
Daca s-ar crea o arie numai despre vegetale as putea scrie cate ceva si poate ar scrie si altii. Am inceput ceva experimente mai serioase cu gradina anul asta.
Doar la rosii am vreo 20 de tipuri diferite de seminte "Heirloom" si o sa  plantez in primavara cat mai multe in functie de cat o sa-mi permita spatiul.

Edited by dinpoplaca, 21 December 2011 - 21:31.


#12
diorama

diorama

    We are stardust

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,360
  • Înscris: 15.10.2006
Exista arie de agricole, poti deschide acolo. Aici discutam despre plante de apartament.

#13
dinpoplaca

dinpoplaca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 588
  • Înscris: 05.11.2011
Scuze, nu am vazut. Multzumesc.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate