Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Zilele emailului

Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei
 Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024
 Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 

Bronz artificial

- - - - -
  • Please log in to reply
129 replies to this topic

#55
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005
eh, in spiritul sarbatorilor, mie mi-s dragi cei care stiu mai multa anatomie si fiziologie decat medicii, ca si cei care nu inteleg de ce am adus in discutie bronzul natural ca raspuns la argumente impotriva solarului, dar considera ca-s off topic  :D

#56
Cutzu

Cutzu

    SefuLaUrati

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,103
  • Înscris: 06.07.2006
Mancalea`ar taticutu pe ele de doctorite.
Mianna cu tine domnisoara chiar nu are rost sa ma contrazic. De fapt din moment ce lucrezi in domeniu clar trebuie sa detii adevarul absolut.
Rox nu te enerva te rog frumos :). Iar apar ridurile :). Am spus clar se regenereaza pentru un scop nu ca sa`ti bati joc de tine. Ca tu te duci la solar ca la KFC nu ma intereseaza. Pielea expusa la bronzat vara e de ajuns. Solarul este un moft. Iti place nu? Iti place cand ma repet!
Sarbatori din cele mai fericite ;).


Oi avea eu fata de prost da acolo sa nu mor de foame am habar. Sa stii ca nu mi`e greu sa recunosc unele chestii care tin de lipsurile mele in orice domeniu... asta in caz ca nu ti`ai dat pana acum seama. Nu stiu care se da mai destept. Mai vedem.
Toate bune! Un an nou fericit. Si tot ce isi doresc inimoarele voastre.
Mie unu mi`a facut mai mult decat placere sa ma contrazic (aiurea zice lumea, da io nu sunt de acord :) ).
Sa fiti iubiti :P.

Edited by Cutzu, 27 December 2006 - 19:03.


#57
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005

View PostCutzu, on Dec 27 2006, 18:37, said:

Mie unu mi`a facut mai mult decat placere sa ma contrazic (aiurea zice lumea, da io nu sunt de acord :) ).


pe tine insuti, nu?  :D spor in continuare, ca se pare ca te pricepi  :P nuuuu, nu-i aiurea deloc, da foarte bine la imagine :)

#58
Cutzu

Cutzu

    SefuLaUrati

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,103
  • Înscris: 06.07.2006

View Postmianna, on Dec 27 2006, 19:12, said:

pe tine insuti, nu?  :D spor in continuare, ca se pare ca te pricepi  :P nuuuu, nu-i aiurea deloc, da foarte bine la imagine :)
Pai daca tu nu vrei sa te incluzi probabil ca ma contrazic singur. De la o varsta sa vrei sa schimbi un om ca nu poti, da` pai sa te mai contrazici ... ce naiba. :)

#59
rox

rox

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,348
  • Înscris: 28.11.2004

View PostCutzu, on Dec 27 2006, 18:37, said:

Rox nu te enerva te rog frumos :). Iar apar ridurile :). Am spus clar se regenereaza pentru un scop nu ca sa`ti bati joc de tine. Ca tu te duci la solar ca la KFC nu ma intereseaza. Pielea expusa la bronzat vara e de ajuns. Solarul este un moft.
Iar esti pe langa, ridurile " n-are treaba " cu ce-ai sugerat matale, da' sa trecem peste.
N-o mai da cotita, ai sugerat si lasat sa se inteleaga ca habar n-avem noi astia prosti ca pielea nu se regenereaza. Si cand ti s-a aratat ca nu-i asa, ai bagat scuza penibila cu juliturile. Treaba ta, nu e rolul nostru sa educam lumea. La KFC n-am mai calcat de ani buni, cat despre solar da, e un moft. Probleme?!? Atata timp cat e pe banii si pielea mea baga capul la cutie.
Sarbatori fericite si tie

Edited by Jaqueline, 27 December 2006 - 20:53.
test


#60
Cutzu

Cutzu

    SefuLaUrati

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,103
  • Înscris: 06.07.2006

View Postrox, on Dec 27 2006, 20:31, said:

Iar esti pe langa, ridurile " n-are treaba " cu ce-ai sugerat matale, da' sa trecem peste.
N-o mai da cotita, ai sugerat si lasat sa se inteleaga ca habar n-avem noi astia prosti ca pielea nu se regenereaza. Si cand ti s-a aratat ca nu-i asa, ai bagat scuza penibila cu juliturile. Treaba ta, nu e rolul nostru sa educam lumea. La KFC n-am mai calcat de ani buni, cat despre solar da, e un moft. Probleme?!? Atata timp cat e pe banii si pielea mea baga capul la cutie.
Sarbatori fericite si tie

Nu e ma nici o scuza. E un exemplu. Mi se pare gresita ideea sa te gandesti ca pielea se regenereaza iar eu pot sa ma expun fara nici o grija. Am spus din start expunerea la solar o vad ca pe o grabire a imbatranirii pielii.
Ma bucur ca am ajuns la un acord. E un moft. In rest numai conteaza, pot sa fiu unu mic si prost :).
Bine atunci sa inteleg ca tu te enervezi in gand fara sa te incrunti :). Nice!

#61
Laberta

Laberta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,491
  • Înscris: 04.09.2006

View Postmianna, on Dec 27 2006, 12:04, said:

de la mama o stiu in forma "rosie, grasa si frumoasa"  :D

Pe vremea aia femeile inca mai aveau obiceiul sa roseasca.  :D

#62
Tabu

Tabu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,190
  • Înscris: 15.09.2006

View PostCutzu, on Dec 27 2006, 20:48, said:

Am spus din start expunerea la solar o vad ca pe o grabire a imbatranirii pielii.
Sunt de acord cu treaba asta. Nu e tocmai sanatos solarul si da, e un moft. E si moftul meu uneori, dar pielea mea alba se vrea alba si nu ma pot intelege cu ea.
Edit: Cum e cu autobronzantul? Care ii e rostul daca te face portocalie si daca se duce mai repede decat bronzul obtinut la solar?

Edited by Tabu, 30 December 2006 - 08:56.


#63
Laberta

Laberta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,491
  • Înscris: 04.09.2006

View PostTabu, on Dec 30 2006, 08:52, said:

Edit: Cum e cu autobronzantul? Care ii e rostul daca te face portocalie si daca se duce mai repede decat bronzul obtinut la solar?
N-am folosit niciodata, dar am auzit o colega ca dupa cateva zile pielea arata urat, ca si cum nu s-ar fi spalat de o luna. Mai precis, jegoasa.

#64
Jaqueline

Jaqueline

    HyperActive Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,834
  • Înscris: 08.09.2005

View PostLaberta, on Dec 30 2006, 11:25, said:

N-am folosit niciodata, dar am auzit o colega ca dupa cateva zile pielea arata urat, ca si cum nu s-ar fi spalat de o luna. Mai precis, jegoasa.
True, true  -_-

#65
ioana_studio

ioana_studio

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 14.08.2007
Eu am salon de frumusete in Bucuresti..am si solar. Consider asa: bronz natural de la Soare rezulta >> pete, arsuri, alunite, riduri etc
                                                                                                 bronz solar rezulta >> pete, arsuri, alunite, riduri
                                                                                                 autobronzant: un rahat, totusi sa zicem ca cele de la Piz Buin si Guinot merita cat de cat
                                                                                                 bronz cu spray: transpiri in ultimul hal, curge solutia pe tine, daca te speli...devii pantera si faza cea mai tare e ca dupa ce mi s-a curatat de tot, am mers la mare..si surpriza: NU M-A LUAT BRONZUL, pur si simplu nu m-am bronzat de la cine stie ce substane continea


Si in final dak vrei sa fii "bronzat" foloseste crema, dak vrei sa fii bronzat in adevaratul sens al cuvantului: Soare sau solar. :P

#66
ioana88

ioana88

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 26.01.2007

View PostLaberta, on Dec 30 2006, 12:25, said:

N-am folosit niciodata, dar am auzit o colega ca dupa cateva zile pielea arata urat, ca si cum nu s-ar fi spalat de o luna. Mai precis, jegoasa.
POTI FOLOSI O CREMA NUANTATOARE IN LOCUL AUTOBRONZATULUI PE CARE SA O UTILIZEZI CA PE O CREMA HIDRATANTA NORMALA!PIELA RAMANE HIDRATATA SI BRONZATA IN ACELASI TIMP,MIE IMI TREBUIE CAM O CREMA PE LUNA SI O FOLOSESC ZILNIC PE TOT CORPUL

#67
sihaya

sihaya

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 26.10.2006
o fi, n-o fi sanatos solarul, eu am alta intrebare. m-am bronzat bine la mare, si dupa vreo doua saptamani a inceput sa mi se duca pielea. eu ce fac acum? e dusa cu pete si trebuie sa ma duc la o nunta in doua saptamani unde nici nu ma gandesc sa apar asa patata. autobronzant sau nuantator din ala nici nu se pute problema pentru ca se inchide pielea, dar tot cu pete raman (am incercat). so what do I do? :confuzzled:

#68
amma

amma

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,908
  • Înscris: 12.09.2006
Daca n-ai pielea sensibila, incearca sa faci o zi exfoliere mecanica (stai in apa cat mai calda cat poti de mult, apoi scrub minutios), o zi exfoliere chimica (amesteci iaurt cu suc de lamaie si ceva sa ingroase amestecul, argila de ex. si stai cu masca asta corporala cel putin 30 de minute). Intre - creme si lotiuni cat mai hidratante.

#69
Dari@

Dari@

    Hoașcă pur si simplu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,733
  • Înscris: 18.06.2007

View PostJaqueline, on Sep 1 2006, 21:40, said:

A venit toamna si bronzul natural se obtine mai greu in a noastra scumpa tara  -_-
Ce preferati, solarul sau autobronzantul?
Din propria experienta am aflat ca autobronzantul e infect  :deadtongue:

o fi. dar eu stiu de la medic ca solarul produce cancer de piele.

#70
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
pe vremea cand aveam si eu fixul au bronzul apelam doar la lotiuni autobronzante. dupa ce m-am patat si tarcat in cateva randuri am descoperit reteta castigatoare: inainte sa aplic lotiunea faceam un gomaj bun pe tot corpul, apoi foloseam lotiunea autobronzanta indoita cu o lotiune de corp foarte hidratanta. niciodata nu m-am mai patat, dar toata procedura o repetam la 3 zile si in zilele in care nu ma dadeam cu autobronzant ma dadeam din belsug cu lotiune foarte hidrantanta.

LE: am descoperit ca persoanele brunete, care au deja un pigment al pielii nu se pateaza niciodata de la lotiunea autobronzanta, cele albe se pateaza daca nu o combina cu lotiune de corp.

Edited by anknic, 15 September 2007 - 17:33.


#71
Laberta

Laberta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,491
  • Înscris: 04.09.2006
A venit toamnaaaaa, acopera-mi pielea cu cevaaa, cu-o crema, cu-n lapte, c-un spray sau mai bine da-mi carpa taaaa!

#72
berlinish

berlinish

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 444
  • Înscris: 06.09.2006
stiti daca am fost data cu autobronzant , ma mai pot bronza la soare ? ofera protectie totala autobronzantul ?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate