Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Bronz artificial

- - - - -
  • Please log in to reply
129 replies to this topic

#37
rox

rox

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,348
  • Înscris: 28.11.2004

View Postvladut_v, on Nov 21 2006, 11:07, said:

Nu stiu daca ai primit raspunsul pe care il asteptai !
Din ce stiu eu, iti pot spune ca:

Autobronzantul este, de fapt, o substanta chimica descoperita nu cu foarte mult timp in urma. E vorba de Dihidroxiacetona (DHA), o substanta care nu este deloc nociva sanatatii si care reactioneaza cu cheratina din straturile medii ale pielii. Cheratina este un produs organic care se regaseste in componenta parului, unghiilor dar si a pielii.

Se recomanda un tratament exfoliant inaintea aplicarii autobronzantului, pentru a facilita indepartarea stratului de celule moarte de la suprafata pielii si pentru ca substanta sa patrunda in straturile medii de piele. Efectul de bronz apare dupa cateva zile pentru ca acesta e ciclul de regenerare a tesutului epidermic (pielea) si atunci straturile medii ale pielii ajunge la suprafata, facand loc altor straturi noi-regenerate, in adancimea pielii. Astfel dupa cateva zile (2-3-4) stratul superior al pielii (cel colorat-bronzat) se exfoliaza si de aceea e nevoie de cate o aplicare cam la acest interval, pentru a pastra culoarea dorita.
ciudat, eu stiam ca epidermul se regenereaza lunar . la cateva zile se regenereaza epiteliul intestinal... :)

una peste alta, solar

#38
kisss

kisss

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 348
  • Înscris: 28.04.2006
Nu e riscant sa mergi la solar?  :confuzzled: ... din cate am auzit poti sa faci cancer de piele... e adevarat ca si daca stai la soare prea mult, poti face :P dar... nu stiu... intreb :D

#39
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
acum 200 de ani vinam negri pe plantatiile de bumbac, acum 60 de ani ii bagam in categoria untermensch, iar in prezent dam o gramada de bani ca sa aratam ca ei, sa ne imbracam ca ei si ne chinuim sa vorbim ca ei. what's next? penis enlargement? :lol:

#40
ella83

ella83

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 09.12.2006

View Postkisss, on Nov 21 2006, 22:15, said:

Nu e riscant sa mergi la solar?  :confuzzled: ... din cate am auzit poti sa faci cancer de piele... e adevarat ca si daca stai la soare prea mult, poti face :P dar... nu stiu... intreb :D
Nu e riscant,daca mergi moderat, cu pauze, sa zicem de 2 -3ori pe saptamana, pana obtii culoarea dorita si apoi de intretinere, o data pe saptamana. Acum depinde si de aparat, de marca....Eu la unele aparate ma pistruiam, insa noroc cu cele cu aromatherapy, sunt chiar bune. Cat despre autobronzante, majoritatea sucks. Se observa de la o posta culoarea artificiala, aproape orange. Unul bunicel ar fi de la yves rocher,dar tot solarul rules.Asa ca bafta la bronzat :P B)

Edited by Jaqueline, 26 December 2006 - 01:14.


#41
Cutzu

Cutzu

    SefuLaUrati

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,103
  • Înscris: 06.07.2006
Alta metoda de a cheltui banii :).
Oricum dupa 30 de ani sa lasa cu riduri. Nu domne tre sa te duci si la solar ca sa avem ocupatie. Saraca piele! Sa postati poze la 40 de ani cu pielea aia trasa prin solar, mi`s curios cat da fericita o sa fie.

#42
Tabu

Tabu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,190
  • Înscris: 15.09.2006

View PostCutzu, on Dec 26 2006, 12:21, said:

Alta metoda de a cheltui banii :).
Oricum dupa 30 de ani sa lasa cu riduri. Nu domne tre sa te duci si la solar ca sa avem ocupatie. Saraca piele! Sa postati poze la 40 de ani cu pielea aia trasa prin solar, mi`s curios cat da fericita o sa fie.
Te duci zilnic la solar pana la 40 de ani? Pielea se mai si regenereaza...

#43
Cutzu

Cutzu

    SefuLaUrati

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,103
  • Înscris: 06.07.2006

View PostTabu, on Dec 26 2006, 12:25, said:

Te duci zilnic la solar pana la 40 de ani? Pielea se mai si regenereaza...
Io ma duc zilnic vara la solar natural. Se regenereaza pa naiba. Ce`ti e si cu moda asta. Maine poimaine sa lanseaza moda cu 3 sani, sa vezi ce se inghesuie femeile  :lol: .
Eu stiu un lucru. Orice tentativa de bronz, artifical sau nu duce incet incet la imbatranirea pielii ok? De aia e o data pe an vara ca sa ne mai coacem si noi un pic, asta nu inseamna ca trebuie sa continuam si in extra-sezon.
Sa numeste moft ... moft inconstient aia e.

Edited by Cutzu, 26 December 2006 - 12:33.


#44
Tabu

Tabu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,190
  • Înscris: 15.09.2006

View PostCutzu, on Dec 26 2006, 12:30, said:

Io ma duc zilnic vara la solar natural. Se regenereaza pa naiba. Ce`ti e si cu moda asta. Maine poimaine sa lanseaza moda cu 3 sani, sa vezi ce se inghesuie femeile  :lol: .
Eu nu sunt de acord cu asemenea metode (solar), dar recunosc ca am poposit si eu vara asta de 2 ori la solar cat sa prind culoare. N-am stat mai mult de 6 minute. Nu se compara cu bronzul natural, dar eu nu pot sta la soare pentru ca ma ard aproape instantaneu... si ma ard pana imi da sangele asa ca nu ma pot bucura prea mult de bucuriile verii.
Cand am fost la solar, necunoscatoare fiind, s-au aprins luminile, s-a terminat sedinta si capacul nu se mai ridica. Am trait un moment de panica. :D

#45
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005

View PostCutzu, on Dec 26 2006, 12:30, said:

Io ma duc zilnic vara la solar natural. Se regenereaza pa naiba. Ce`ti e si cu moda asta. Maine poimaine sa lanseaza moda cu 3 sani, sa vezi ce se inghesuie femeile  :lol: .
Eu stiu un lucru. Orice tentativa de bronz, artifical sau nu duce incet incet la imbatranirea pielii ok? De aia e o data pe an vara ca sa ne mai coacem si noi un pic, asta nu inseamna ca trebuie sa continuam si in extra-sezon.
Sa numeste moft ... moft inconstient aia e.


sa stau sa-ti demonstrez ca da? .... uh, nu, n-are rost, oricum stii tu mai bine decat medicii.






nu c-as fi inteles daca esti sau nu de acord cu bronzatul.

si daca ma duc la solar doar vara, ce zici, e ok?

#46
Cutzu

Cutzu

    SefuLaUrati

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,103
  • Înscris: 06.07.2006

View Postmianna, on Dec 26 2006, 13:30, said:

sa stau sa-ti demonstrez ca da? .... uh, nu, n-are rost, oricum stii tu mai bine decat medicii.



nu c-as fi inteles daca esti sau nu de acord cu bronzatul.

si daca ma duc la solar doar vara, ce zici, e ok?
Ia hai explica`mi! O sa te contrazici singura. Medicii afirma ca e mai bine sa previi decat sa tratezi. Si tu vii mie sa`mi demonstrezi ca suntem neam cu reptilele si mmm ne regeneram... right.  :lol:
E problema ta daca te duci vara la solar. Eu mi`am spus parerea atat. Din partea mea puteti sa va duceti de 3 ori pe zi, doar asa se fac unii bogati peste zi cu un aparat de bronzat  :) .

#47
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005
de contrazis te contrazici tu - ti-am zis, nu pricep daca esti sau nu de acord cu bronzul natural.

   Cum functioneaza pielea
     
   Structura pielii:
     
   - pielea este cel mai mare organ al corpului; are 1,5 - 2 m2 si cca. 7 kg.
   - pielea se regenereaza continuu ,procesul de regenerare fiind pentru tenul tanar de 3-4 saptamani, iar pentru cel matur 4-6 saptamani.
     

   Pielea are 3 straturi:
     
   - epidermul: este stratul de la suprafata asupra caruia actioneaza cei mai multi factori naturali, este bariera care ajuta la protectia pielii. Stratul bazal al epidermei se numeste corneum si  contine 90% celule moarte.
   - dermul : este elementul principal al pielii. Contine fibroblaste, formand o retea care confera fermitate si elasticitate pielii. Mai contine capilare, foliculii firelor de par, glandele sebacee si sudoripare. Colagenul si elastina reprezinta 70% din compazitia dermului.
   - hipodermul : este stratul de tesut adipos ,contine adipocite, care ne ajuta sa facem fata socurilor .




sau:

Tesutul epitelial are capacitatea de regenerare (proces fiziologic prin care sunt inlocuite celulele uzate, prin activitate mitotica neintrerupta a unor celule nediferentiate din epiteliu, numite celule stem). Rata de inlocuire a unui epiteliu variaza in limite foarte largi: epiteliul intestinal se inlocuieste in 2-5 zile (cel mai rapid) iar epidermul se inlocuieste in 30 zile (cel mai lent).


vrei mai mult? spor la cautare.

Edited by mianna, 26 December 2006 - 14:08.


#48
Cutzu

Cutzu

    SefuLaUrati

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,103
  • Înscris: 06.07.2006
Nu ma contrazic deloc. Din moment ce lucrezi in sistemul de sanatate, m`a mirat sa vad ca tii sus bronzarea la solar.
Ora de anatomie este binevenita.  :coolspeak:
Pai a dat D-zeu si regenerarea pielii, in caz ca te impedici si te julesti e folostioare. Dar pentru expunerea la solar tot raman la parerea ca nu are rost aceasta lectie.
Am zis bine mai sus.
E un moft si atat. OK?  :)

Edited by Cutzu, 26 December 2006 - 15:00.


#49
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005
imi raspunzi sau nu?

esti sau nu de acord cu bronzul natural? iti acoperi cu grija orice zona care poate fi expusa la soare, in scop preventiv?

#50
Jaqueline

Jaqueline

    HyperActive Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,834
  • Înscris: 08.09.2005
V-as fi recunoscatoare daca ati citi titlul topicului.  <_<

#51
Cutzu

Cutzu

    SefuLaUrati

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,103
  • Înscris: 06.07.2006

View PostJaqueline, on Dec 26 2006, 16:23, said:

V-as fi recunoscatoare daca ati citi titlul topicului.  <_<
Sunt de acord cu sauna si impotriva solarului. :D  ^_^
Acum sa poate sterge off-topicul.

#52
Laberta

Laberta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,491
  • Înscris: 04.09.2006
Eh, unde sunt vremurile alea cand trebuia sa fii alba grasa si frumoasa!
Acum, pare-mi-se, e musai sa fii slaba, neagra. Si urata? :D

#53
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005

View PostLaberta, on Dec 27 2006, 10:08, said:

Eh, unde sunt vremurile alea cand trebuia sa fii alba grasa si frumoasa!
Acum, pare-mi-se, e musai sa fii slaba, neagra. Si urata? :D


de la mama o stiu in forma "rosie, grasa si frumoasa"  :D

#54
rox

rox

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,348
  • Înscris: 28.11.2004

View PostCutzu, on Dec 26 2006, 13:35, said:

Ia hai explica`mi! O sa te contrazici singura. Medicii afirma ca e mai bine sa previi decat sa tratezi. Si tu vii mie sa`mi demonstrezi ca suntem neam cu reptilele si mmm ne regeneram... right.  :lol:


View PostCutzu, on Dec 26 2006, 14:59, said:

Nu ma contrazic deloc. Din moment ce lucrezi in sistemul de sanatate, m`a mirat sa vad ca tii sus bronzarea la solar.
Ora de anatomie este binevenita.  :coolspeak:
Pai a dat D-zeu si regenerarea pielii, in caz ca te impedici si te julesti e folostioare. Dar pentru expunerea la solar tot raman la parerea ca nu are rost aceasta lectie.
Am zis bine mai sus.
E un moft si atat. OK?  :)

:deadtongue: esti pe langa, nota 2, stai jos. intai faceai pe desteptul ca vezi-doamne ce prosti suntem astia de sustinem regenerarea pielii si cand ti s-a aratat ca bubui ai inchis gura si o dai cotita. cand nu stii mai bine taci. ca s anu te umpli de noroc. prea tarziu pentru tine

on: da, pro-solar, pentru a mia oara cred ca o zic, eu ma duc cam de 5-6 ori pe luna , nu mereu, doar cand mi se pare ca s-a dus culoarea si ca sunt prea alba...fac 3 sedinte pe saptamana de 6 minute, apoi inca 3 de 9 si e ok, o luna-o luna jumate pot sa nu ma mai duc :)
acuma ii astept pe doctorii in medicina de pe forum sa ma critice si sa-mi vorbeasca despre riduri julituri si regenerarea pielii. va pun la dispozitie materiale didactice pentru documentare, baieti, lasati un pm daca e cazul  :death:

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate