Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Ajutor!Trebuie sa trimit automat mii de sms-uri de pe o pagina web!

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
manu_diaconu

manu_diaconu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 91
  • Înscris: 03.01.2005
Am urmatoarea problema:
Fac o pagina web in php, care pe langa alte lucruri va trebui sa trimita automat mii de sms-uri lunar. Cu partea de incarcare a listei de nr de mobil si cu gestionarea sms-urilor ma descurc, dar am contactat si Orange si Vodaphone pt solutii tehnice/comerciale si am primit pana acum raspund  doar de la Orange care este exact asa:
"Salut,
Serviciul  oferit de Orange Romania care se preteaza nevoilor enuntate de tine mai jos se numeste  SMS Bulk.

      Descriere generala:
Pachetul SMS bulk functioneaza numai prin legatura directa intre serverul clientului si SMSC Orange. Nu se poate aloca pt un numar Orange, ci doar pentru un numar scurt de 4 cifre.

Solutia permite trimiterea unui nr foarte mare de mesaje in timp scurt (ex: 20 sms/secunda, in funtie de tipul legaturii).

Elemente necesare pentru client – ca sa poata folosi pachetul SMS bulk
-          aplicatie soft instalata pe computer; aceasta aplicatie este necesara pt procesare mesaje, incarcare lista numere, etc – Orange nu furnizeaza aceasta aplicatie, va trebui sa o procuri/ realizezi singur, ce a ce putem face este sa te ajutam cu o lista de integratori (clienti Orange).  
-          legatura intre computer  (server) si SMSC Orange. Poate fi Internet / IP VPN. Aceasta legatura se realizeaza prin protocol UCP.

Elemente necesare pentru Orange:
a.       Coordonate client
b.      Nr scurt alocat ( va trebui sa-l contactezi pe colegul meu XXXXX XXXXXXXXX)
c.       Tip legatura
d.      IP adress – adresa IP a serverului clientului (de unde va trimite sms)
e.       Applic Listen Port     = portul pe care trebuie sa asculte aplicatia externa;
f.        Applic Originator Port = portul origine pentru conexiunile initiate de aplicatia externa catre smsc;


Multumesc,
"



Stie cineva detalii despre protocolu UCP? Sau are cineva idee cum fac practic sa trimit sms-uri in felu asta cu php-u? Ma gandesc ca numai folosind socketuri... dar as fi recunoscator daca m-ar ajuta cineva care a mai facut asa ceva.
Multumesc anticipat!

Edited by manu_diaconu, 31 August 2006 - 13:41.


#2
nepot

nepot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,129
  • Înscris: 15.03.2005
Protocolu UCP = User Control Point
Poti incerca si tu o cautare simpla pe google.
Sau pagina Cisco: http://www.cisco.com...cpag1/intro.htm

#3
djadi21

djadi21

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,514
  • Înscris: 03.08.2004
Oare cam care e pretul pe sms bulk ? O fii existant optiune de nelimitat ?

#4
george126

george126

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,127
  • Înscris: 02.07.2004
se taxeaza in fct de nr de smsuri trimise! Cu cat sunt mai multe...cu atat va scadea pretul pe sms!

#5
AxY

AxY

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 03.05.2004
Cred ca mai degraba UCP se refera la EMI/UCP protocol. Nu e foarte greu sa faci SMS-urile sa plece in formatul asta. Bafta la programare!

#6
zola

zola

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 819
  • Înscris: 24.10.2004

View Postgeorge126, on Aug 31 2006, 21:11, said:

se taxeaza in fct de nr de smsuri trimise! Cu cat sunt mai multe...cu atat va scadea pretul pe sms!
daca negociezi asa. daca nu pret standard

#7
djadi21

djadi21

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,514
  • Înscris: 03.08.2004
Si oare care este pretul standard ?

#8
manu_diaconu

manu_diaconu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 91
  • Înscris: 03.01.2005

View Postdjadi21, on Aug 31 2006, 20:53, said:

Oare cam care e pretul pe sms bulk ? O fii existant optiune de nelimitat ?
Sunt abonamente pt sms bulk. De exemplu pt 5.000 de sms/luna costa XXX $, pt 10.000 se sms/luna costa yyy $ si asta e un inconvenient pentru ca, sms-urile fiind numai pt reteaua orange e greu sa apreciezi. La vodafone se faxe taxarea la fiecare sms.


Momentan am rezolvat problema pentru ca a venit si raspunsul de la Vodafone si ei imi permit sa trimit sms-uri nationale (Orange ofera doar sms-uri in reteaua lor) si imi dat si aplicatia soft gratuit.
Exista totusi un inconvenient: sms-urile se trimit normal, de pe un numar Vodafon si viteza e cam de 1 sms/secunda si de sarbatori de exemplu nu o sa mearga, in timp ce la Orange aveam garantat 20 sms/secunda si lagatura dedicata cu SMS Centeru lor si de asta zic ca am rezolvat doar momentan. Sunt totusi foarte interesat de un script php sau macar de niste idei despre cum sa implementez varianta Orange.

Edited by manu_diaconu, 06 September 2006 - 16:06.


#9
djadi21

djadi21

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,514
  • Înscris: 03.08.2004
Credea ca vrei sa faci spam prin sms. SMS-urile catre cine vrei sa fie trimise, doar catre nr tau ? Sau un serviciu public de sms ? Cat de mult conteaza pretul lor.

Edited by djadi21, 06 September 2006 - 17:32.


#10
Bobby_ro

Bobby_ro

    Celebru Anonim

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,629
  • Înscris: 30.04.2005

Quote

Fac o pagina web in php, care pe langa alte lucruri va trebui sa trimita automat mii de sms-uri lunar
Deci daca e vorba de trimis automat mii de sms-uri nu cred ca e vorba de un serviciu public. Tu crezi ca orange/vodafone va accepta sa faci spam prin reteaua lor?  :w00t:

PS: Asta ne mai lipsea sa ne umplem de reclame si pe mobil, nu e deajuns ca sunt peste tot, ca sa nu mai vorbesc de ce este pe mail.

#11
FireEyes

FireEyes

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,098
  • Înscris: 02.12.2002
Misto, reclama prin sms :) hehehe

#12
Garfield

Garfield

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,200
  • Înscris: 20.11.2004

View PostBobby_ro, on Sep 6 2006, 19:30, said:

Deci daca e vorba de trimis automat mii de sms-uri nu cred ca e vorba de un serviciu public. Tu crezi ca orange/vodafone va accepta sa faci spam prin reteaua lor?  :w00t:
Si daca omul vrea sa ofere un serviciu de alerte prin SMS? De exemplu pt scorul Live la fotbal?
Pana si in legea de ***** din Romania cica este valabila prezumptia de nevinovatie.

#13
manu_diaconu

manu_diaconu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 91
  • Înscris: 03.01.2005

View PostBobby_ro, on Sep 6 2006, 19:30, said:

Deci daca e vorba de trimis automat mii de sms-uri nu cred ca e vorba de un serviciu public. Tu crezi ca orange/vodafone va accepta sa faci spam prin reteaua lor?  :w00t:

PS: Asta ne mai lipsea sa ne umplem de reclame si pe mobil, nu e deajuns ca sunt peste tot, ca sa nu mai vorbesc de ce este pe mail.

View PostFireEyes, on Sep 7 2006, 08:56, said:

Misto, reclama prin sms :) hehehe

Nu e vorba de nici un fel de reclama sau se spam prin sms. Am oferte concrete si de la Vodafone si de la Orange. Inca odata va rog insistent sa nu va mai bagati in topicu asta daca nu va pricepeti. E vorba de ceva cat se poate de serios.


View Postdjadi21, on Sep 6 2006, 18:26, said:

Credea ca vrei sa faci spam prin sms. SMS-urile catre cine vrei sa fie trimise, doar catre nr tau ? Sau un serviciu public de sms ? Cat de mult conteaza pretul lor.
Sa-ti spun cum sta treba: SMS-urile vor fi trimise catre foarte multe numere de mobil care se vor abona la o firma pentru a primii prin sms un anumit tip de informatii sau alerte in timp real.
Dupa cum spuneam si mai sus solutia oferita de Vodafone e una completa, mi-au dat si soft gratuit, dar are inconvenientul ca e lenta. Solutia Orange e mult mai rapida dar trimite sms-uri folosind o conexiune directa intre pagina web (sau orice aplicatii software, pe ei nu ii intereseaza limbajul folosit) si SMS Centerul lor (adica linie dedicata, nu mai am treba ca sunt sarbatori, sau ca smsc-u e supra solicitat, eu am linie separata).
" legatura intre computer (server) si SMSC Orange. Poate fi Internet / IP VPN. Aceasta legatura se realizeaza prin protocol UCP." -- are cineva idee cum se face asa ceva in php?
Si inca ceva: m-ar putea ajuta un admin sa mut topicul asta la programing - php ca vad ca pe aici nu prea gasesc solutii?

P.S. Catre cei ce nu se pricep: va rog abtineti-va de la comentarii!

Edited by manu_diaconu, 07 September 2006 - 12:52.


#14
stargate

stargate

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,613
  • Înscris: 12.07.2003
Este posibil sa nu te ajute prea mult, dar check out http://www.fighterso.../msms/index.htm . Specificatii pe scurt: nu ai nevoie de contract sau agreement cu vreun operator - folosesti propriul telefon - este exact ca si cum ai trimite manual de pe telefonul respectiv, nu iti trebuie conexiune la internet si se poate adapta specific pentru nevoile proiectului tau.

#15
bufny

bufny

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 347
  • Înscris: 19.12.2005
salut,

dupa mine lucrurile stau in modul urmator:

Pe serverul tau (probabil linux  :coolspeak: ) trebuie sa ruleze un deamon (proces server) care sa comunice cu serverul orange prin protocolul amintit. Vezi ca de pe wikipedia e link la site-ul companiei care la proiectat http://en.wikipedia..../EMI_(protocol). Mai ai nevoie, pentru php de o serie de librarii care sa iti intermedieze dialogul cu serverul tau (librari asemanatorare celor standard: php-imap, php-mysql, etc). Deci pana acum ai ceva de genul asta:


Browser client (IE, Firefox) ->  Apache & PHP -> Librarii PHP pentru UCP/EMI -> Server local -> Server Orange.

Este foarte posibil ca "secventa"  "Librarii PHP pentru UCP/EMI -> Server local" sa fie implementata doar in niste librarii si sa nu mai ai nevoie de un proces deamon local (la fel cum rezolvarea numelui este implementa in linux la nivelul unei librari, glibul, care face ea comunicarea cu serverul remote care se doreste a fi accesat - serverul DNS, serverul orange in cazul tau).

Vezi aici: http://www.logicacmg...ecoms/350234225 (Short Message Service Centre (SMSC) Developer Downloads) sunt niste API-uri, inclusiv si pentru linux, cu documentatiile aferente, care cred ca te-ar putea ajuta.

Tot ce am zis eu sun supozitii, nu am facut niciodata asa ceva, insa, asta ar fi logica normala a lucrurilor.

#16
iliehar

iliehar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 31.03.2007
cine vrea este o aplicatie creata in Vietnam si cu serverele acolo, eu o folosesc (se leaga de un telefon si un numar, nu se poate pune decat pe un device), trimite mesaje cu delay intre ele aleator ca sa nu blocheze ca spam si poti incarca o lista creata special .csv, Aplicatie se poate lua o singura data sau lunar cu mai multe functi, eu colaborez cu ei si fac o reducere si fata de Amazon.

Edited by RealThing, 17 March 2020 - 11:12.
datele personale se trimit numai pe PM (daca este cazul)


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate