Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Caut splitter semnal satelit

Instalatii sanitare

Program de slabire cu succes gara...

Reconditionare cada baie din fonta
 Problema imprimanta

Here goes nothing

BCR sau Raiffeisen

Visual Studio 2022 instaleaza Epi...
 Sfat alegere parbriz

EMAG - recenzii false facute de ei?

Recomandare telefon 900-950

Nivel de trai
 Semnal bun da'... prost

De ce statiile de radio FM nu ren...

Pe unde pot sa gasesc statistici ...

Este reconditionat acest laptop?
 

Unde sa NU ne cazam in Romania

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
808 replies to this topic

#253
angisara

angisara

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 27.07.2006
Fugiti de Pensiunea Angelica din cadrul complexului Hanu-Vamii, Bran.
Am rezervat pe internet vreo 18 camere, pentru doua nopti, fiind un grup mare de familii, fiecare cu cel putin un copil. Probleme au fost de la bun inceput, deoarece madam proprietara Angelica raspundea foarte greu la telefon, dupa insistente lungi. Apoi, a dat un cont bancar gresit unde ar fi trebuit sa fie virati banii. A preferat sa ii fie platite camerele prin mandat postal sau chiar direct in mana. Fara chitanta, evident. O mica evaziune fiscala, nu?
Buuuunnnn. Ajungem la destinatie, pe la ora 8 seara, cu copil marait, obosit si, normal ca vrei sa te instalezi confortabil, sa mananci ceva, sa faci un dus etc. Unde? Camerele mici, cu un pat mare si unul mic inghesuite,  calorifere mai mult reci, yala de la balcon avea de jur imprejur o gaura de 5 cm diametru pe unde intra frig, baia mirosea a clor, cada de dus de o culoare tare interesanta, care in nici un caz nu te invita sa o calci. Mancare la ora aia...de unde? Ca se gatea doar pana la o anumita ora, cica. Noroc ca am mai avut niste sandvisuri si piscoturi de-ale copilului sa mancam si noi ceva. Fie'mea s-a multumit cu lapte  :thumbup:
In asa zisa sala de conferinte, unde am vrut sa stam la o vorba (parintii) si la joaca (cei mici), era frig, covorul plin de praf si de nisip, incat stateam cu servetelele umede dupa mainile copilului (are doar un an si o luna si stiti si voi ca baga totul in gura la varsta asta). Nu am rezistat prea mult acolo, am stat mai mult afara, preferand frigul de afara.
M-am dus si eu la culcare (sotul si copilul dormeau deja). Mi-a luat vreo ora sa adorm, nu de emotii :nonobad: , ci de frig. Pana nu am mai pus un pulover pe mine si o perna pe spate, nu am putut adormi. Precizez ca de felul meu nu sunt friguroasa.
Sa nu uit inca ceva: in camere era un puternic miros de mucegai, lenjeria a fost pe vremuri galben-portocalie, acum...mirosea urat si aveai senzatia ca e umeda.
A doua zi de dimineata, ne-am hotarat sa plecam de acolo. Madam n-a fost deloc intrigata, nu a incercat sa ne convinga sa mai stam, nu a zis decat: "daca nu va convine, n-aveti decat sa plecati". Halal gazda!

Edited by angisara, 22 October 2008 - 08:07.


#254
ely29

ely29

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 09.05.2007
Nu pentru pensiune Miruna din Sambata de Sus si pentru patroana, doamna Paler. Atitudinea acestei doamne este mult sub asteptarile ospitalitatii locului si experienta a fost una dezamagitoare. Desi am platit avans si am ajuns dupa ora normala de cazare, a trebuit sa asteptam o groaza pentru camere. Cand am cerut detalii suplimentare, domna a fost extrem de reticenta si ne-a amenintat ca NE DA AFARA PE TOTI..In plus, la receptie era restaurant, unde aveau si nunta in seara aia(nu se mentionase nimic la telefon, desi vorbisem de mai multe ori)....A trebuit sa mentionam OPC-ul ca sa ne fie returnati banii de avans, pentru ca nu aveam de gand sa ramanem acolo...Cam atat despre un weekend linistit departe de Bucuresti..

#255
softpedic

softpedic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,243
  • Înscris: 10.07.2007
Ideal ar fi ca, atit la sectiunea asta, cit si la cea despre unde e bine sa ne cazam, drept argumente sa fie si poze ( cu privire la aspectele unde pozele ne pot lamuri ).

#256
giovi_buru

giovi_buru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 655
  • Înscris: 17.03.2008

 ely29, on Oct 27 2008, 15:28, said:

Nu pentru pensiune Miruna din Sambata de Sus si pentru patroana, doamna Paler. Atitudinea acestei doamne este mult sub asteptarile ospitalitatii locului si experienta a fost una dezamagitoare. Desi am platit avans si am ajuns dupa ora normala de cazare, a trebuit sa asteptam o groaza pentru camere. Cand am cerut detalii suplimentare, domna a fost extrem de reticenta si ne-a amenintat ca NE DA AFARA PE TOTI..In plus, la receptie era restaurant, unde aveau si nunta in seara aia(nu se mentionase nimic la telefon, desi vorbisem de mai multe ori)....A trebuit sa mentionam OPC-ul ca sa ne fie returnati banii de avans, pentru ca nu aveam de gand sa ramanem acolo...Cam atat despre un weekend linistit departe de Bucuresti..
mai frate chiar este nasol, eu am vorbit cu cucoana la tel pt revelion si pare ok....in fine stie sa negocieze, dar ne-a lucrat la pret, va spun dupa 2 ian cum a fost, dar chiar ma bagi in sperieti si ma gandesc ce va fi. Pe net arata bine, in realitate cum este, restaurantul, camerele, mancarea....????

noi ne-am fript asa la pensiunea malina din Moeciu de sus, unde ne-au cazat si din cei care eram singuri in vila sau aproape singuri am ajuns "asupriti" de niste manelisti, cu scule in toata regula acordeon, orga, chitara, vioara, solist...boxe de 2X500W...a fost crunt, ne-a mintit proprietarul ca pleaca dupa prima noapte insa au inceput distractia si a 2 a noapte, a fost crima si pedeapsa. Mi-au dat si mie o dedicatie :)  asa ca am plecat cat de cat relaxat :lol: niste...

#257
redrose

redrose

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 13.12.2006
Saptamana trecuta am fost intr-o minivacanta in zona Brasov. Vineri dimineata s-a stricat vremea si cum nu mai puteam urca pe munte , am zis sa petrecem weekend-ul in alta zona , Sighisoara suna chiar bine. Zis si facut , am ajuns in Sighisoara in jurul pranzului. Stiam de pe net cateva pensiuni/hoteluri din cetate si am zis sa ne cazam intai , apoi mai vedem ce facem. Am parcat masina in parcarea mare din centru , era aproape goala si nimeni in jur ( a se citi agenti de parcare).

     Ajunsi in cetate suntem luati pe sus de hoarde de turisti straini extrem de galagiosi , majoritatea asiatici trecuti de 80 ani. Sincer , imi dorisem mult sa ajung acolo , dar peisajul mi s-a parut absolut dezolant. Strazile erau "in lucru" , asta insemnand cateva mormane de piatra cubica uitate la intrarea in cetate , in rest mult noroi si balti cat cuprinde. Incercam sa ne orientam in jur , dar nu prea puteam privi cladirile fara a risca sa ne rupem gatul si picioarele. Din neant apare o masina cu un smecher la volan care trece in viteza pe straduta ingusta , improscandu-ne cu apa din balta. Eu citisem pe net ca circulatia era interzisa in cetate ?!

   In fine , mergem mai departe cautam un anume hotel. Vad sigla restaurantului Vlad si propun sa mancam acolo , stiam istoria cladirii si mi-am spus ca trebuie sa fie ceva deosebit. Ajunsi la etaj ne incanta atmosfera din barul de zi , cu mobilier de epoca si aer medieval. Intram in salon pentru a lua masa. Am prins ultima masa libera , restul erau ocupate cu celebrii asiatici de 80 ani care luau si ei pranzul aici. La fel de galagiosi. In fine , ramanem aici , ne era foame sa mai cautam in alta parte. Salonul era si el decorat in stil medieval spre kitsch , se impunea mai mult daca ne gandim la faima cladirii. Vine si meniul , comandam ciorba ardeleneasca si specialitatea casei , medalion vlad dracul. Ah , si-o tuica recomandata de ospatarita ca fiind marfa adevarata , de la taran din curte. Buna tuica , dar a costat 40 lei/100ml . De altfel a fost singurul aliment care merita consumat. Ciorbele au parut a fi supe instant "imbunatatite" iar medalionul vlad dracul arata mai degraba a mancare fast-food. O bucatica infima de carne pe o felie de paine in sos , cu topping de ketchup si maioneza. Comandasem ca garnitura legume asortate si cartofi aurii ( cica un fel de cartofi taranesti). In realitate ambele erau semipreparate congelate , vandute la 12,5 lei portia/garnitura. Am mancat repede si am plecat destul de dezamagiti , gandindu-ne ca va trebui sa gasim un restaurant bun pentru cina.

    Ne-am mai invartit putin pe strazile pline de noroi , ne-am minunat de preturile horror din magazinele de suveniruri si am localizat hotelul unde speram sa stam. Brusc mi-a pierit cheful de a face experiente de genul asta , nu ma vedeam venind la 12- 1 am din oras pe stradutele alea desfundate. Ajunsi in parcare eram indecisi daca sa stam sau nu . Singurul motiv pentru care as fi stat era sansa de a fotografia cetatea la primele ore ale diminetii , cand nu sunt turisti. Apare si agentul de parcare , imi reproseaza ca nu l-am cautat la venire sa iau tichet. Imi zice ca trebuie sa-i dau triplul taxei de parcare , pe motiv ca nu l-am asteptat/cautat de la inceput , ca de ce n-am vazut ca el are treaba! Imi arata o fituica , imi luase numarul de la masina si o anumita S.C. boss company s.r.l. ma ameninta ca daca nu platesc imi vor trimite amenda , intre 200-1000 lei. Injur sec ospitalitatea Sighisoarei , ii dau boului cat cere si plec plina de nervi.

    Aventura mea in Sighisoara a durat maxim 2 ore , promit sa nu mai revin. Nu gasesc nimic romantic in ceea ce am descris mai sus. Singura cetate medievala din Europa care mai e locuita ar fi trebuit sa arate altfel , dupa ani si ani de publicitate , festivaluri si taxe din turism. Este inadmisibil ca strazile sa arate in halul ala , fatadele nu sunt renovate , iar serviciile functioneaza pe principiul "sa jecmanim fraierii".

Sau poate ca n-am inteles eu spiritul locului , cine stie.

#258
rotnic

rotnic

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,799
  • Înscris: 28.11.2005
Daca incerci sa mananci in cetate iei teapa, Jos e terasa Jo, acolo se mananca foarte bine si preturi OK.

#259
sensyblue

sensyblue

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 24.02.2008
Eu am fost cazat anul trecut la Hotel Corsa cik doua stele in Costinesti. Ei bine am luat o mare teapa. Egrasia era in floare un miros de nu puteai sta, personal vai de ei. NU VA DUCETI ACOLO.

Edited by sensyblue, 24 November 2008 - 23:39.


#260
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,318
  • Înscris: 22.07.2005

 sensyblue, on Nov 24 2008, 23:39, said:

Eu am fost cazat anul trecut la Hotel Corsa cik doua stele in Costinesti. Ei bine am luat o mare teapa. Egrasia era in floare un miros de nu puteai sta, personal vai de ei. NU VA DUCETI ACOLO.

La ce te asteptai in Romania, cand e vorba de doua stele?!

#261
DonN

DonN

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 30.11.2008

 floraur, on Nov 25 2008, 08:47, said:

La ce te asteptai in Romania, cand e vorba de doua stele?!

oricum nu lux :) . am stat si la 2 stele cu ac + lcd . eh depinde de la hotel la hotel !

#262
pensiune_herculane

pensiune_herculane

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 03.12.2008
Cand am citit mesajele legate de Herculane m-am gandit ca postarea unui anunt cu pensiunea noastra nu prea are sens atata timp cat investitiile in statiune intarzie sa apara -ele aduc si schimbarea mentatilatii
Asa ca am gasit o petitie (nu are legatura cu politica) poate o semeaza cei care au fost prin herculane si ar vrea sa fie altfel pentru data viitoare cand ajung!

http://www.petitieon...-p07371049.html

#263
catalinache

catalinache

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 343
  • Înscris: 06.05.2006

 Jamais, on Sep 28 2006, 15:38, said:

......... Recomand celor ce ajung in Iasi hotel Moldova si bufetul suedez. Excelent!

Si eu recomand Hotel Moldova din Iasi pentru conditiile de cazare si masa de dimineata tip bufet suedez (excelent !). Hotelul este chiar in centrul Iasului, iar pretul este 220 lei per noapte in camera single modernizata - este bine sa sunati la receptie inainte de a ajunge acolo. Detalii la http://www.hotelmoldovaiasi.ro/

Ar mai fi si Pensiunea Cristian (http://www.pensiunea-cristian.ro) la 122 lei camera single pe noapte (cu mic dejun platibil separat) insa nu este central si drumul pana la ea nu este foarte bun. Gazdele sunt Ok, camerele sunt mari, exista Internet Wireless gratis si Dolce TV, WC-ul si dusul sunt in camera si au instalatii calitative, au 2-3 pisici dragute. NU STIU cum este masa de dimineata caci n-am mancat acolo. Dimineata se ajunge greu cu masina spre centrul Iasului (este aglomeratie), dar in 30-40 minute se ajunge oriunde in Iasi.

Discutia de mai sus este valabila pentru perioada 08-12 decembrie 2008.

Sper ca am nimerit postul corect. Altfel il rog pe administrator sa-i gaseasca locul bun.

Merci !
Catalin

Edited by catalinache, 15 December 2008 - 00:12.


#264
infestedblood

infestedblood

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 15.04.2008
Salut.

Acum 2 zile am hotarat sa imi petrec Craciunul la Dlanic Moldova. Este prima data cand o sa merg in zona aceea, a mai fost cineva dintre voi acolo? Am gasit pe turistinfo pensiunea cerbul cu 100 ron/noapte/camera. Va rog info daca merita sa ma duc:)

#265
pite

pite

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 07.07.2008
in primul rand ma bucur ca exista si aceasta sectiune dedicata celor care nu vor sa isi strice concediul sau mai rau una din marile noastre sarbatori religioase ....mai exact Craciunul :nonobad:
Deci sa incepem:
Dupa indelungi cautari pe internet,sfatuit cu inca 3 familii ,toti cu cate un copil nu mai mari de 10 ani ne hotaram sa sunam la aceasta vila Georgia vorbim cu proprietara ( o nebuna de legat  , o sa aflati mai multe ) ne spune ca e liber de Craciun si ca ne costa 150 ron/noapte de familie.Toate bune...ce gandim 4 camere/4 famili la fix living mare spatios dotat cu bar si o mini bucatarie ideal ce sa mai ,era la fix pt incalzit un laptic la kinderi :coolspeak: Toate astea se intamplau in luna septembrie deci acum 4 luni .Trimitem avansul prin posta sa nu cumva sa ne trezim de craciun ca dormim pe strazi,pt perioada  24-27 adica 4 nopti.In urma cu 3 saptamani ma suna proprietara si ma intreaba daca mai venim... opa.. ..zic  :w00t: stai asa sa vezi ,surpraiz' .....
-Doamna dar ati uitat ca deja am trimis avansul ??
-Nuuu, dar nu mai stiam scrisesem undeva dar am pierdut hartia......
ma rog incepuse sa o abureasca, pana nu iam zis ca am chitanta de la posta nu sa potolit, dupa care ma intreaba daca venim cu copii si la fel iam amitit ca deja vorbisem la telefon si nu a fost nici o problema ....atunci ( acum 4 luni sa se inteleaga),deja incepuse sa se imputa treaba.
In fine vine ziua plecarii ajungem la destinatie ce sa mai ...frumoasa vila spatioasa,curatenie, curtea mare, in usa ne astepta cine credeti SEFA casei .
Cum am intrat in casa ne-a sugerat sa nu lasam copii nesupravegheati,ne-a aratat camerele am carat bagajele si hai sa mancam ceva ca eram de 5 ore plecati cu copii dupa noi ,(apropo ca era sa uit Nebuna dupa noi la fiecare pas) ....va rog sa nu folositi aragazul din mini bucatarie mergeti la subsol si incalziti mancarea ca se face miros si fum in casa  :cursing: ( in subsol un aragaz improvizat cred ca era pregatit pt noi  :naughty:).Vine seara intram in camere dupa un mic sprit in living si surpriza apa calda si caldura ..iok ,coboram doar baietii jos la SEFA  si sa vedeti explicatie ...m-am luat cu vorba , ca era cu niste prieteni si a uitat sa bage in centrala ,sarim peste acest incident cu promisiunea ca se rezolva ,dupa cateva ore incep sa se incalzeasca caloriferele.Dimineata urmatoare frig bocna in camere stam iar de vorba cu proprietara si promite ca maine vine cel care a facut instalatia si remediaza problema ( afara minus 12 grade).Unu din noi se urca in masina si pleaca pana la Brasov si cumpara 4 aeroterme cite una pt fiecare camera,in acea noapte am dormit un pic mai bine.
A treia zi plecam cu totii la Brasov la Paradisul Acvatic cald si bine acolo cu ocazia asta am reusit sa ne facem si cate un dus si stam toata ziua,seara cand ajungem crima frate la fel de frig ,gata ajunsese cu vrajeala au inceput astia mici sa stranute si fetele cu medicamente pe ei.STOP   mergem la nebuna si ii cerem banii pe restul de 2 nopti ca plecam ( am platit integral la cererea ei cum am ajuns acolo) ,nesimtita era beata si nu mai vroia sa ne dea banii ,dai cu amenintari cu OPC suna la politia din Moeciu si abia ,abia ne restituie banii .    Acum ce facem era ora 20:00 unde sa pleci cu copii si cu bagajul la ora aia ,dar avem noroc vecinii o cunosteau toti pe NEBUNA ..si ne intreaba cum dracu am nimerit tocmai la asta care nici macar nu era de pamant din Moeciu era de undeva din Constanta si se apucase femeia de turism (nu generalizez ):thumbdown: ...in fine unei doamne vis-a-vis  de Vila Nebunei i se face mila de noi si ne primeste unde ramanem inca 3 nopti si de atunci a inceput si pt noi adevaratul Craciun. 3 zile si 3 nopti de poveste gratarel caldurica si cel mai important e ca am avut partia noastra in spatele casei Alexia, multumim mult pt ospitalitatea oamenilor din Moeciu.
PS rog moderatorul daca considera ca am facut reclama dand numele casei in care am reusit sa ne continuam Craciunul sa sterga doar numele ,nu toata fraza. Scuze pt gramatica mea.
Concluzia: EVITATI VILA GEORGIA pt linistea concediului vostru.........huhhhhhh,na ca m-am racorit :worthy: multumim softpedia

#266
pite

pite

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 07.07.2008
Attached File  DSC07281.JPG   510.53K   143 downloads
Frig rau dovada :thumbdown:

#267
brigazile_martirilor

brigazile_martirilor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,969
  • Înscris: 09.07.2008

 pite, on Dec 30 2008, 20:52, said:

DSC07281.JPG
Frig rau dovada :thumbdown:


frig rau ..unde?

ca e imagine din masina..

#268
blue_wings

blue_wings

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 945
  • Înscris: 24.05.2007

 brigazile_martirilor, on Dec 30 2008, 20:56, said:

frig rau ..unde?

ca e imagine din masina..


AIA E TEMP. EXTERIOARA. LOL

#269
brigazile_martirilor

brigazile_martirilor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,969
  • Înscris: 09.07.2008

 blue_wings, on Dec 30 2008, 21:07, said:

AIA E TEMP. EXTERIOARA. LOL


pai inteleg ca e afisata temperatura exterioara,am si eu masina..dar omul se plangea de temperatura din camera..

sa-l cred ce...ca erau -12 grade afara? :huh:
il credeam si fara sa-mi arate poza

Edited by brigazile_martirilor, 30 December 2008 - 21:15.


#270
drushk

drushk

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,874
  • Înscris: 13.11.2005

 brigazile_martirilor, on Dec 30 2008, 21:14, said:

pai inteleg ca e afisata temperatura exterioara,am si eu masina..dar omul se plangea de temperatura din camera..

Nu man, -12 grade afara, adică rezultă că și înăuntru e destul de frig. Ar fi chiar culmea să fie -12 grade în interiorul casei. :)

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate