Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...
 Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 

Despre CAINI

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
4361 replies to this topic

#3835
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,493
  • Înscris: 15.09.2010
Căutând zgarda antiparazitara Bolfo mai ieftina, am dat de un petshop online cu o mancare de caini cu un pret foarte bun pe nume Pet Royal (iar la ingrediente este peste Royal canin )adica 4,5 lei pe kg. Tin minte ca erau niste colegi care căutau asa ceva. Eu am luat un sac de 7kg pentru cainii de la serviciu, sa vedem daca le priește.  Firma se numeste petcentershop.ro si e din Praga. Restul articolelor pe care le au la vânzare sunt scumpe dar asta e marca lor proprie si probabil ca de aceea e mai ieftina.

“Hrană completă pentru câini adulți de talie medie (10-30 kg). Conține antioxidanți naturali, pentru protejarea longevității, zincul organic și ulei de somon, pentru sănătatea pielii și a luciului blănii, vitamine și probiotice pentru stimularea sistemului imunitar. Compoziție: carne de pui 33 % (carne uscată de pui 18 %, făină de carne de pui 15 %), grâu, porumb, grăsime de pui (protejat cu tocoferoli), drojdie de bere, felii uscate de mere, gust natural, ulei de somon, probiotice (lactobacillus casei 150 mg/kg), extract de Yucca schidigera (80 mg/kg). Instrucțiuni de hrănire: hrăniți în stare uscată, sau umezită cu apă. Asigurați apă destulă. Doza nutritivă zilnică necesară câinelui Dv., poate diferi în funcție de mediuul exerior, mărime, vârsta și greutate. Doza zilnică, indicată, este specificată în tabelul de administrare. Condiția exclusivă a câinelui Dv., va fi asigurată de activitatea de mișcare regulată. A nu se suprahrănii animalul. Componente analitice: proteine 25,0 %, grăsimi 14,0 %, umiditate 10,0 %, cenușă brută 6,4 %, fibră 2,2 %, calciu 1,4 %, fosfor 1,0 %. Aditivi nutriționali în 1 kg: vitamínă A 14 000 m.j., vitamínă D3 1 400 m.j., vitamínă E (alfatocoferoli) 400 mg, E6 zinc (inclusiv componentul organic) 70 mg, E4 cupru (inclusiv componentul organic) 20 mg, E8 seleniu (inclusiv componentul organic) 0,2 mg. Conține antioxidanți conform normelor EU.”

#3836
all-for-all

all-for-all

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 28.02.2019
Am un Ciobanesc Belgian. După cat timp O pot da la monta?

#3837
crissiesowo

crissiesowo

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 15.03.2019
Salut, am un shih tzu mascul de un an si trei luni care de la un timp se comporta ciudat in privinta mancarii lui. Nu-i mai place hrana specifica pentru caini, am incercat sa-i dam din doua branduri (bineinteles, specifice rasei si varstei lui) dar in zadar, nici macar de biscuiti nu se mai atinge. Ce-i straniu e faptul ca accepta orice altceva (din ce ii se permite) deci nu cred ca e vorba de lipsa de mancare. Mentionez ca de obicei ii dam hrana uscata. In rest, se manifesta normal, e un catelus cuminte, sociabil si plin de energie.

#3838
pimi

pimi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,771
  • Înscris: 15.01.2007
eu am un caine care nu mananca mezeluri indiferent cat de fine si scumpe ar fi  -se uita scarbit la ele
in schimb mananca tacamuri de pui crude
tind sa cred ca si al tau simte chimicalele si conservantii din mancarea procesata industrial
eu zic sa ii lasam sa manance ce mananca cainii dintotdeauna ...carne .
hrana industriala e buna doar pt stapanii care citesc entuziasmati eticheta , cainii nu stiu sa citeasca , ei merg pe instinct .

#3839
marxsovignon

marxsovignon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 530
  • Înscris: 11.03.2016
Vreau sa fac un dispensar pt granule la un câine, deoarece ajung la el o data pe săptămână. Am văzut modele ca cele de mai jos, dar parca nu am încredere, sint bune de ceva, nu se blochează granulele? Poate a făcut vreun coleg ceva asemănător și îmi dă și mie o idee. Multumesc.
LE: cel puțin în cel din ultima poza, nu vad cum granulele se ridica singure în partea finala, acolo de unde se alimentează câinele.

Attached Files


Edited by marxsovignon, 01 April 2019 - 20:49.


#3840
Bogdan5502

Bogdan5502

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 08.04.2019
Caut sa cumpăr pui Bich-poo sau Poochon maro. Ma poate ajuta cineva? Sunt din timisoara 0764770650

#3841
dobrelucia49

dobrelucia49

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 04.04.2019
Buna seara.Poate ma ajutati cu ceva sfaturi intr=o problema de sanatate a catelului meu.Am un teckel corcit cu maidanez in varsta de 14 ani si de ceva timp are momente cand cred ca=si pierde memoria.Sta pur si simplu intr=un loc si nu se misca timp indelungat sau cere afara la orice ora si uita sa mai vina in casa.In rest mananca ,este activa prin curte,latra .Este sterilizata si nu a avut probleme de sanitate.Multumesc anticipat

#3842
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Cata atentie ii oferi pe zi ? Are o varsta ( sa-ti traiasca si sa fie sanatoasa ) dar si asa trebuie sa iesi cu ea , s-o mai bagi in seama , o joaca etc , parerea mea .
De uitat sigur nu uita sa vina in casa doar ca-i place afara si a mea care are 5 luni exact asa face Posted Image

#3843
marxsovignon

marxsovignon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 530
  • Înscris: 11.03.2016
Știe cineva ce ar putea sa aibă la ochiul stâng  acest câine? Are o pata albicioasa și-i curge ochiul.

Attached Files



#3844
pimi

pimi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,771
  • Înscris: 15.01.2007
cataracta

#3845
marxsovignon

marxsovignon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 530
  • Înscris: 11.03.2016
Și ce se poate face, bănuiesc ca mai nimic... Are vreo 10 ani cățelul, l-am luat de la cineva care îl ținea legat și nu-i dădea mai nimic de mâncare.

#3846
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,493
  • Înscris: 15.09.2010
Mie mi se pare ca pata e undeva in josul pleoapei, par urdori sau puroi. Cumpara-i picaturi oftalmice Tobradex sau unguent Tobradex si aplica-i in ochi timp de 7-10 zile.

#3847
pimi

pimi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,771
  • Înscris: 15.01.2007
freddy cainele are deja cristalinul opac  lasa pleoapa si urdorii,nu vezi padurea de copaci
cataracta se poate opera , in lipsa operatiei cainele isi va pierde vederea la acel ochi , daca celalat ochi nu e afectat
se va descurca cat mai are de trait si cu un singur ochi

#3848
marxsovignon

marxsovignon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 530
  • Înscris: 11.03.2016
Dar aceasta cataracta vine odată cu vârsta, sau din ce cauza apare? Pt ca nu știu câți ani are cățelul.
Și cam cât  ar costa operația?

Edited by marxsovignon, 15 April 2019 - 22:06.


#3849
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Nu face orice veterinar operatia asta. Nu -l chinui. pune-i picături si lasa-l asa. Pare bătrân. Cat mai traieste se descurcă daca aveti grija de el. La vârsta lui o anestezie generala este mai rea decât cataractă.

#3850
marxsovignon

marxsovignon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 530
  • Înscris: 11.03.2016
Am înțeles, mulțumesc de răspuns.

#3851
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,493
  • Înscris: 15.09.2010
Cataracta apare de regula la vârste mai Ă®naintate sau din cauza diabetului ori in urma unei traume. Se fac operații si in Romania dar cred ca sunt extrem de scumpe. S-a operat mama si a costa vreo 2500 lei.
https://adevarul.ro/...813a/index.html

Edited by Freddy12, 16 April 2019 - 09:31.


#3852
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,493
  • Înscris: 15.09.2010
Stiti ce as putea adauga in hrana unui caine pentru a nu mai fi constipat? Ar merge sa-i pun niste fulgi de ovaz?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate