Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Despre CAINI

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
4360 replies to this topic

#3817
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,654
  • Înscris: 21.08.2008
Am fost la vet, nu a vrut sa scoata acel dinte ectopic, a zis sa o mai las pana la un an si jumatate-doi.
Urechea sta ridicata pentru ca "poate"... Cica genetica. Il cred ca si eu mai spun prostii.Posted Image
Asadar potaia s-a intors exact cum a plecat, sa speram ca dupa inca 1-2 luni isi va blegi singura urechea.

Voi mai deparazitati extern animalele in perioada iernii? A mea nu a iesit din curte si nu are contact cu alte animale.

Edited by danghetau, 22 November 2018 - 13:12.


#3818
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,492
  • Înscris: 15.09.2010

View Posthot_tequila, on 22 noiembrie 2018 - 01:10, said:

Să vă trăiască animăluțele, sunt tare drăguțe. Posted Image

Dacă aș dori un cățel de talie mică, și eu l-aș adopta, mai degrabă. :)

....ĂŽnsă apropo de Pinscherul pitic, mi-am adus aminte de un articol de pe un blog, am răs o grămadă la el :)))

https://mihaivasiles...0/23/virgilica/
Am citit si m-am amuzat teribil, mai ales fiindca am trecut si eu prin asa ceva. Intr-o dupa amiaza de Ianuarie am gasit sub masina un ghemotoc de catel, cred ca avea vreo 6-8 saptamani. Se anunțase cod galben de viscol pentru seara respectiva asa ca am decis sa-l iau in casa pentru a nu-l gasi congelat a doua zi. Era mic, cu lăbuțe subțirele si mi-am zis ca va ajunge la maxim 8kg. Am avut un prim semnal de alarma cand am vazut ca se ținea dupa cateaua mea cea mare de peste 30kg si nu dupa cea mica de 6 kg. Mi-am zis: hait, ca maica-sa e mare. Ei, si dupa ce a trecut de 3-4 luni a inceput sa creasca intr-un ritm rapid incat la maturitate s-a facut ditamai ciobanescul german. Alta faza asemanatoare dar pe invers a fost in urma cu zeci de ani. A gasit fiica-mea in părculețul din fata blocului un pui pe care m-a rugat cu lacrimi in ochi sa-l luam. Am cedat si l-am adoptat. Era mic de tot, abia facuse ochi dar a supraviețuit si a inceput sa creasca si semana din ce in ce mai mult cu un ciobanesc german, era si rau, se întărâta, latra, ne distram de minune cu el. Așteptam sa creasca, sa se faca o namila si am așteptat mult si bine ca el a ramas la 6-7 kile. In rest semana perfect cu un C.G. Doar coada era stufoasa si îmbârligata ca la pekinezi.

#3819
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005

View Postdanghetau, on 22 noiembrie 2018 - 13:11, said:

....
Voi mai deparazitati extern animalele in perioada iernii? A mea nu a iesit din curte si nu are contact cu alte animale.
nu, nici macar vara, decat atunci cand e invazie de pureci.
maimuta e deschisa la culoare si are blana scurta, ii vanez si ii arunc pe geam. recordul e de 13-15 intr-o seara, in final am luat un frontline, dar nu crapa instant si tot am mai prins pureci.

la catelul ala urechia nu tine de gentica ci de faptul ca tot timpul arent si si-a intarit musculatura si ligamentele, factorul principal este psihic.

legat de dinte, pe masura ce dintele nou creste il va impinge  pe cel vechi.... strange-i jucariile si da-i sa sfarame oase (de piele sau os)...
pana nu i se intaresc cat de cat dintii nu l-as pune pe funie dar face minuni, maimutei i-a plecat un carnasier cu tot cu o bucata de os dar cel nou era sub si a iesit ok

dar trebuie sa-i gasesti un partener de aceasi categorie (inaltime si greutate)
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/_FACKRZ4yno?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by arg, 22 November 2018 - 13:27.


#3820
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

View Postarg, on 22 noiembrie 2018 - 10:16, said:

si ce ii dai de mancare? cand face pp kk il stergi tu?
Cu biberonu . Cand face ce face , curat , stai relaxat ca nu patesc nimic Posted Image
Am ramas decis pe Teckel pitic cu par neted , ramane doar sa si gasesc unul . Problema majora e ca eu si iubita avem gusturi diferite in privinta numelui Posted Image

Edited by Baxon, 22 November 2018 - 19:27.


#3821
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
mama ii linge ca sa-i stimuleze sa-si faca nevoiele. si asta de n ori pe zi.
daca catelul iese din cuib sa-si faca nevoiele atunci ramane doar hranitul si anticorpii din lapte.

Edited by arg, 22 November 2018 - 19:44.


#3822
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,492
  • Înscris: 15.09.2010
Stai relax ca nici un crescator nu da pui neintarcat.  Nu e bine nu numai din punct de vedere al sănătății fizice ci si al sănătății mintale. Mai documentează-te in legatura cu asta.

#3823
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
crescator nu, dar un multiplicator de caini da.

#3824
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,492
  • Înscris: 15.09.2010
Nici macar inmultitorii nu dau puii daca nu au 5 saptamani si nu de dragul cățelului ci fiindca atunci cand isi schimba alimentatia de la lapte matern la lapte de vaca sau lapte praf puii fac indigestie si mor (unii mai plapanzi) si dupa asta are scandal ca a vandut un pui bolnav.

#3825
Imparateasa

Imparateasa

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 05.01.2019
Buna seara,
Nu știu unde să postez ce vreau sa spun așa că voi posta aici cu scuzele de rigoare.
Acum 3 ani câinele meu labrador pe nume Sunshine a făcut Malasezzia, o boala groaznica de care am scăpat cu un singur medicament . Am găsit acest medicament care să aibă și efect .după 1 an de zile in care am umblat din doctor în doctor și toți au băgat antibiotice și alte timpenii care nu ai avut efect, un doctor din USA mi a recomandat ORUNGAL.
Urechile curățate cu medicamentele specifice ,șampon special ,astea sunt multe. Insa ce a făcut să treacă boala in fix 2 săptămâni a fost orungalul.
Pentru cine trece prin groaza Malasezzia sa cumpere și e totul ok. Nu a mai făcut niciodată după tratament. Mulțumesc

View PostFreddy12, on 14 septembrie 2011 - 01:18, said:


Rasele cu predispozitie la aceasta infectie fungica sunt basset, cocker spaniel, english setter, shih-tzu, bichon maltez, westie si ciobanescul german. Asa ca .. simptomele sunt, rasa cu predispozitie este. Printeaza articolul si arata-i veterinarului.

View PostFreddy12, on 14 septembrie 2011 - 01:18, said:


Rasele cu predispozitie la aceasta infectie fungica sunt basset, cocker spaniel, english setter, shih-tzu, bichon maltez, westie si ciobanescul german. Asa ca .. simptomele sunt, rasa cu predispozitie este. Printeaza articolul si arata-i veterinarului.


#3826
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,654
  • Înscris: 21.08.2008
Catelusa mea a facut azi 9 luni si nici acum nu i-a coborat urechea, sta cu una sus si alta jos. Asta si cand sta cu botul pe labe dormind. Cand e vorba de atentie o ridica si pe cea normala apoi o culca la loc. Chiar daca tin cartilajul pensat cateva minute tot se ridica urechea.
Dintele ectopic in aceeasi situatie ca acum 2-3 luni, asa ramane daca nu intervin...

#3827
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,654
  • Înscris: 21.08.2008
Asta e potaia din dotare, acum 2 luni asa a fost tunsa. Urmatoarea tunsoare a fost numarul 1 adica tot dat jos. M-ar interesa un instrument de toaletare, sa o fac eu asa cum vreau (tot in linia asta dar mai scurt pe picioare. Ceva care sa taie si sa fie putin stresant pentru animal.
Se vede ca urechea dreapta este defecta/erecta si in pozitia culcat (asa e permanent).

Attached File  Hera.jpg   242.8K   35 downloads

#3828
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,654
  • Înscris: 21.08.2008
Ati auzit de cazuri in care urechea poate sa ramana erecta si la varsta adulta? O fi vreo interventie chirurgicala? Din cate stiu eu ar fi vorba de muschii redresori, poate se rezolva intr-un fel.
Saptamana viitoare pe final ma duc la alt veterinar, acum cateaua a dat de primele probleme din viata ei, la 9 luni si o saptamana.

#3829
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Tot am citit care e doza zilnica de hrana in grame , in functie de greutate si in cazul meu cu teckel la 4 luni nu pusca nici cum in realitate ! Daca ii dau cat scrie pe net , o flamanzesc si nu vreau asta , plus ca cere , e agitata daca nu ii dau suficient * 3 mese pe zi + mici snak-uri intre ). Cred ca pun cel putin dublu . Ma gandesc ca fiind in crestere e normal ( o sa intreb si veterinarul sa vedem ce opineaza ). Voi cum procedati ?
P.S. Nu vomeaza si e foarte vioaie dupa ce mananca Posted Image
P.S. 2. Face caca, ca un om adult !

Edited by Baxon, 31 January 2019 - 10:35.


#3830
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,492
  • Înscris: 15.09.2010
Atentie la hrana in conserve Hill’s - are un nivel prea mare de vitamina D. Acelasi lucru s-a intamplat cu hrana uscata Orlando de la Lidl, motiv pentru care a fost retrasa.
https://www.hillspet.com/productlist

#3831
marxsovignon

marxsovignon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 530
  • Înscris: 11.03.2016
Am o problema, poate ma ajuta cineva. Vreau sa iau un câine la țară, insa problema e ca nu stau acolo, ci merg periodic, cam o data pe săptămână.
Nu știu comportamentul câinilor, de aceea nu știu unde sa ii pun cusca: ori în curtea împrejmuita, ori în gradina, dar acolo nu e împrejmuita și nu știu dacă nu pleacă de tot. Asta dacă îl las dezlegat. Dacă îl pun în lanț nu mai e problema asta, însă parca l-aș lasă dezlegat și sa meargă în cusca doar sa doarmă.
Sau sa pun cusca în curte și sa fac o gaura în gardul ce da spre gradina  pt. "a păzi" și acolo?
Cum mă sfătuiți sa procedez?

#3832
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
Eu te sfatuiesc sa nu iti iei caine.

#3833
marxsovignon

marxsovignon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 530
  • Înscris: 11.03.2016
Hm, contrar părerii tale, iubesc animalele, și asta cu mersul la țară o data pe săptămână e doar pana la vara, când atunci ma voi muta acolo.
Pana atunci câinele nu cred ca va suferi, momentan este legat cu lanțul la o vecina, mâncare ii dă o data pe zi o bucățică de mămăligă, iar apa deloc, zice ca mănâncă zăpadă.

#3834
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,654
  • Înscris: 21.08.2008

View Postdanghetau, on 07 ianuarie 2019 - 17:30, said:

Asta e potaia din dotare, acum 2 luni asa a fost tunsa. Urmatoarea tunsoare a fost numarul 1 adica tot dat jos. M-ar interesa un instrument de toaletare, sa o fac eu asa cum vreau (tot in linia asta dar mai scurt pe picioare. Ceva care sa taie si sa fie putin stresant pentru animal.
Attachment Hera.jpg

O recomandare de trusa pentru toaletare? Asa as vrea sa o port mereu, sa am ce trebuie pentru asta in trusa.
La salon costa 110 lei un tuns.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate