Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 

Reconditionare cada

- - - - -
  • Please log in to reply
46 replies to this topic

#19
scorpionul

scorpionul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 144
  • Înscris: 05.04.2006
Eu am apelat la o alta firma (reccadba) pentru cada mea din fonta... A iesit exceptional, ce sa spun... A durat 3 zile toata operatiunea, dar a meritat din plin. Aveam zmaltul sarit si ingalbenit. Mi-au dat garantie 6 ani si la pret au fost chiar ok. Bine, poate mai exista si alte oferte mai ieftine sau mai rapide, dar pe cuvant ca nu imi pare rau ca i-am ales pe ei. Nu dau linkul sa nu spuneti ca fac reclama, asa ca cel mai bine e sa cautati pe google dupa numele firmei si ii gasiti voi.

PS
Stiti vre-un atelier de tamplarie termopan unde sa faca ferestre personalizate? Vreau sa fac ferestre in genul celor americane care se ridica ... :)

#20
hereclit

hereclit

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 07.07.2005
Am gasit o firma pentru reconditionari cazi baie si emailat cada, care lucreaza in toata tara si au garantie 4 ani.

Cam tarziu scriu dar sper ca intereseaza pe cineva si sa fie de folos ....

http://www.cadserv.ro

#21
florincordus

florincordus

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 30.08.2011

 Gemello, on 14th August 2009, 23:46, said:

Reconditionari profesionale cazi si chiuvete de fonta. Rezultate remarcabile la preturi avantajoase. Garantie, experienta, eficienta, durabilitate. Relatii si programari la tel.  0723 . 258 . 785 - Adrian

Am auzit de zeci de firme la care se face ba reclama pozitiva, ba negativa incat nu stiu ce sa mai cred.
Dati-mi si mie un nume de firma care sa fie inregistrata la Registrul Comertului si atunci pot sa  sper ca fac treaba buna.

#22
MIXIX

MIXIX

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 04.01.2006
Am apelat si eu la White Brilliant acum 4 ani. Mi-am reconditionat cada si chiuveta de la bucatarie. Cada arata si acum bine. E putin ingalbenita, are porozitatea ceva mai mare decit cea originala, dar arata ok dupa 4 ani. In schimb la chiuveta din fonta e cu totul alta poveste. Locuiesc singur, prin urmare altcineva inafara de mine nu a gatit si folosit chiuveta. Nu am pus oale fierbinti in chiuveta, nu am folosit detergenti care contin clor, in schimb a sarit emailul pe mai multe locuri. A sarit chiar si sub locul unde tin suportul de vase, care are tava (deci sub el nu ajunge apa). Dupa 3 ani si ceva sun la firma, bun bazat ca mi-au dat 4 ani garantie. Imi spun sa caut certificatul de garantie. Caut certificatul de garantie si peste vreo 2 saptamini sun iar. Cind au auzit ca mai am putin si imi expira garantia a inceput domnisoara (doamna) de acolo sa ma ia cu vrajeala: dar ce, mai aveti acum putin timp si vreti sa va faceti iar chiuveta gratis? Asta desi eram in perioada de garantie. Prima reactie a fost sa ii reclam la OPC, dar m-au sfatuit unii colegi sa o las moarta, pentru ca ar fi fost fortati sa mi-o repare, dar ar fi facut treaba de mintuiala. Prin urmare m-am gindit sa mi-o repar singur si sa nu mai apelez in viata mea la White Brilliant. Acum caut pe net cum se reconditioneaza. Am uitat sa va spun ca o chiuveta normala de bucatarie a ajuns aproape cit o cada la pret. Daca stie cineva un loc unde sa gasesc un tutorial cum se reconditioneaza obiecte sanitare din fonta ii multumesc anticipat.

#23
panoramic66

panoramic66

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,444
  • Înscris: 14.02.2011
Caut sa-mi reconditionez cada de baie.
Imi puteti recomanda vreo firma serioasa ptr. Bucuresti?
Raspuns si pe PM.
.
Multumesc!

Edited by panoramic66, 23 September 2013 - 20:07.


#24
RONIN_LEON

RONIN_LEON

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 654
  • Înscris: 24.03.2013
Iti cumperi vopsea email si o faci tu.

Edited by RONIN_LEON, 23 September 2013 - 20:46.


#25
Shahara

Shahara

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,327
  • Înscris: 29.08.2013
Deci eu - blonda fiind - si aici folosesc termenul ca si un defect - m-am lasat convinsa sa-mi reconditionez cada - ca vai Doamne e mai ieftin, ca e fonta si pana mea.
NU MERITA reconditionatul.
Da mi-a facut-o alba si imaculata dar e greu de pastrat avand in vedere ca nu poti folosi deterngenti cu clor in ea. Si mai apoi la mine`n sat apa e sometimes murdara si intotdeauna pateaza cada. Asa ca da-o naibii de reconditionat si ia-ti una.

Dincolo am avut cada noua - nu fonta ci materiale care-s acu` pe piata - si a fost perfecta.

Acum trebuie sa am grija de porcaria asta sa nu o stropesc cu domestos sau mai cine stie ce....

#26
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,966
  • Înscris: 03.12.2005
E un set email si intaritor de la Kober, se gaseste in Dedeman, e cateva zeci de lei.

#27
panoramic66

panoramic66

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,444
  • Înscris: 14.02.2011
Gata, am cumparat kit-ul.
http://www.kober.ro/...zi-chiuvete.php
Am slefuit bine, am degresat cu detartrant, apoi am vopsit cu email. Dupa o zi de uscare arata f. bine si este f. lucioasa si alba.
Per total cu accesorii: manusi, masca, pensule, ..... m-au costat vreo 60ron. Am salvat vreo 200 ron.
.
Pe cutie scrie ca trebuie lasat sa se usuce min. 5 zile de la aplicarea email.
Credeti ca trebuie sa astept atata timp? Emailul deja se simte intarit in mai putin de 24 ore.
.

 sebulbus, on 23 septembrie 2013 - 20:54, said:

E un set email si intaritor de la Kober, se gaseste in Dedeman, e cateva zeci de lei.

Edited by panoramic66, 29 September 2013 - 12:46.


#28
wefarmer

wefarmer

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 21.03.2008
In week-end am facut reconditionarea unei cazi de fonta cu pachetul Epomid.
Am slefuit cu smirghel P150, P180, P320 + slefuitor cu banda P150, curatat rugina din jurul sifonului cu peria de sarma, curatat/degresat cu nitrodiluant,  aplicat rangriz in zonele fara email, aplicat 3 straturi de email cu slefuire cu P320 dupa primul strat. Pensula cu par natural cu care am aplicat primul strat a umplut emailul de fire si scame, drept pentru care am aplicat straturile 2 si 3 cu pensula cu par artificial.
Acum astept sa se usuce si o mai ajut cu o suflanta cu aer cald.
@panoramic66 sau altii care au mai facut reconditionari: trebuie asteptat 5 zile sau se poate folosi cada si mai devreme?

#29
inaf

inaf

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 28.03.2014
Vad ca posturile pe subiectul reconditionarii sunt din 2013 sau mai vechi. Este cineva care si-a reconditionat cada din fonta in 2014-2015 cu o firma de reconditionari? Cum a fost experienta, sunt probleme? Cum s-au comportat cu defectele de remediat in termenul de garantie?
Caut o firma serioasa care sa aiba servicii de calitate si sa nu sara emailul la prima-a doua folosire. Astept parerile voastre aici sau PM (in special cu numele firmelor - sa evitam reclamele de tot felul, in plus apreciez daca imi puteti trimite o poza a lucrarii sa-mi fac o idee).

#30
billyboy

billyboy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,425
  • Înscris: 08.04.2005
Si eu caut acelasi lucru, din pacate nu am timp si nici indemanarea necesara sa fac singur lucrarea. Sunt din Bucuresti.

#31
billyboy

billyboy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,425
  • Înscris: 08.04.2005
Am apelat la cei de la White Brilliant care au facut o treaba buna si a costat 330 lei, acum sa vedem cat o sa tina.

#32
giovanikan

giovanikan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 03.12.2013
Salutare.
Am reconditionat o cada cu cei de la White briliant si dupa 7 ani cada (de fonta) e varza, mai rau ca inainte. Au bagat trafaletu, vreo doi ani ok. Vopsea sarita, cu goluri, unde a mai ramas ingalbenita etc...

Am gasit pe net pe cei de la Pabrec care propun o alta solutie. Ceva pareri.  E ok metoda lor? Fara trafalet, fara bidinea sau chestii mecanizate.
Informatii aici https://pabrec.ro/

Cu multumiri.

#33
neamanole

neamanole

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 840
  • Înscris: 12.01.2014
Si eu as vrea sa reconditionez cada de fonta. Dar as prefera cu o firma din Ploiesti, peste care sa ma pot duce in caz de probleme ulterioare, garantie etc, adica sa aiba sediul atelierul in Ploiesti. Nu am gasit.Daca stie cineva il rog sa scrie aici

#34
neamanole

neamanole

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 840
  • Înscris: 12.01.2014

 giovanikan, on 27 iunie 2017 - 22:13, said:

Salutare.
Am reconditionat o cada cu cei de la White briliant si dupa 7 ani cada (de fonta) e varza, mai rau ca inainte. Au bagat trafaletu, vreo doi ani ok. Vopsea sarita, cu goluri, unde a mai ramas ingalbenita etc...

Am gasit pe net pe cei de la Pabrec care propun o alta solutie. Ceva pareri.  E ok metoda lor? Fara trafalet, fara bidinea sau chestii mecanizate.
Informatii aici https://pabrec.ro/

Cu multumiri.
Cu ei am rezolvat pana la urma. M-a costat 450 lei o cada, a iesit foarte bine, peste asteptarile noastre. Pur si simplu e ca una noua.A durat cam 2 ore, a turnat emailul ala ca in filmul de prezentare.  Ca un pont, ptr cine e interesat, din emailul ramas eu am vopsit(cu pensula)   partea de exterior a cazii, ptr ca vrem sa o lasam asa, fara sa o zidim.A iesit foarte bine.

#35
giovanikan

giovanikan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 03.12.2013

 neamanole, on 30 noiembrie 2017 - 09:31, said:

Cu ei am rezolvat pana la urma. M-a costat 450 lei o cada, a iesit foarte bine, peste asteptarile noastre. Pur si simplu e ca una noua.A durat cam 2 ore, a turnat emailul ala ca in filmul de prezentare.  Ca un pont, ptr cine e interesat, din emailul ramas eu am vopsit(cu pensula)   partea de exterior a cazii, ptr ca vrem sa o lasam asa, fara sa o zidim.A iesit foarte bine.


Acu sper sa va tina, ca si a mea initial arata foarte bine. Dar pana la urma trafaletul si-a aratat limitele.

#36
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

 neamanole, on 30 noiembrie 2017 - 09:31, said:

Cu ei am rezolvat pana la urma. M-a costat 450 lei o cada, a iesit foarte bine, peste asteptarile noastre. Pur si simplu e ca una noua.A durat cam 2 ore, a turnat emailul ala ca in filmul de prezentare.  .........
In toate filmuletele de prezentare , totul este perfect , ideal ...
Sa vedem insa cum se descurca , cind este cada montata  si nu trebuie atinsi peretii , sau ce fac daca nu se poate scoate sifonul si preaplinul ????

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate