Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 

Reconditionare cada

- - - - -
  • Please log in to reply
46 replies to this topic

#37
neamanole

neamanole

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 840
  • Înscris: 12.01.2014
eu am avut cada demontata, s-a lucrat in alta camera si dupa uscare am montat cada in baie.

#38
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017
Tocmai asta spuneam , demontarea unei cazi , in 99% din cazuri , face inutila refinisarea ei . mai bine o schimbi si gata .

#39
neamanole

neamanole

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 840
  • Înscris: 12.01.2014
Povestea mea e asa - când am reamenajat baia, am schimbat si cada de fonta cu una de fibra de sticla sau policarbonat nu stiu exact ce e, oricum una moderna cum se gasesc acum. Mare greseala.  Pe cea veche am abandonato  undeva in curte la tara. Dupa 1 an cada cea noua s-a crapt, s-a gaurit, au urmat lipiri ,reparatii nereusite.Chiar daca nu fac baie in cada prea des, prefer dusurile, ajunsesem sa regret cada mea de fonta care pastra apa fierbinte ptr mult timp, si imi dadea sentimentul de solid, de robust. Asa  ca aveam de ales intre un alt rahat modern de plastic sau o alta cada de fonta noua. Am decis ca vreau fonta, iar o cautare scurta dupa o cada de fonta care mi-a aratat preturile m-au facut sa ma gândesc la reconditionarea cazii mele. Am adus cada veche inapoi, trebuie sa mentionez ca era in stare buna, fara ciobituri , etc , am reconditionato si am montat la loc. Pana acum f multumit, dar trebuie asteptata proba timpului. Oricum, ca aspect e foarte greu sa crezi ca nu este o cada noua. Garantia e de 4 ani.

Eu zic ca dupa ce vedeti pretul unei cazi de fonta noi(comparabila ca si calitate cu vechile cazi de fonta)in 99% din cazuri este utila reconditionarea celei vechi. Nu este necesara demontarea cazii vechi, se poate reconditiona pe pozitia ei,

#40
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,558
  • Înscris: 15.06.2007
Am luat si eu kit de reconditionare pentru cada de fonta, dar cumva am renuntat la operatiune. Cand mai arunc din boarfele din garaj, maindau peste acel kit compus din ceva email si inca ceva subtante. Din pacate termenul de valabilitate a expirat de vreo doi ani, si probabil ca nu se mai poate utiliza,  chiar daca este sigilat.

#41
Manasu

Manasu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,891
  • Înscris: 25.12.2016
Si eu sunt intr-o situatie asemanatoare, in sensul ca ar trebui sa-mi fac curaj si sa ma apuc sa reconditionez vechea cada de fonta. M-am gandit la alte variante (cabina dus, cada din acril) dar pana la urma am hotarat sa pastrez cada din fonta, asa ca voi cumpara un kit de reconditionare si-o sa vad ce va iesi. Legat de durata de viata a acestor solutii: daca o reconditionare tine macar 5 ani, atunci este ok, pe urma se poate repeta operatiunea. Solutii de emailare sunt destule acum, unele la pret destul de accesibil:

https://www.dedeman....375-l/p/5008470
https://www.emag.ro/...2/pd/D4LV57BBM/

Edited by Manasu, 18 February 2018 - 20:34.


#42
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,558
  • Înscris: 15.06.2007

 Manasu, on 18 februarie 2018 - 20:34, said:

Si eu sunt intr-o situatie asemanatoare, in sensul ca ar trebui sa-mi fac curaj si sa ma apuc sa reconditionez vechea cada de fonta. M-am gandit la alte variante (cabina dus, cada din acril) dar pana la urma am hotarat sa pastrez cada din fonta, asa ca voi cumpara un kit de reconditionare si-o sa vad ce va iesi. Legat de durata de viata a acestor solutii: daca o reconditionare tine macar 5 ani, atunci este ok, pe urma se poate repeta operatiunea. Solutii de emailare sunt destule acum, unele la pret destul de accesibil:

https://www.dedeman....375-l/p/5008470
https://www.emag.ro/...2/pd/D4LV57BBM/
Pai daca speli cada imediat dupa folosire si nu lasi prin ea sa zaca zdrente cu capse si fermoare de la care sa apara pete de rugina care necesita frecus,  atunci ar trebui sa reziste.  Eu am frecat doar cu smirghel fin, si  asa l-am lasat. Acuma suprafata este mai aderenta, dar emailul original este gros.

#43
codrut67

codrut67

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 14.06.2018

 neamanole, on 30 noiembrie 2017 - 09:31, said:

Cu ei am rezolvat pana la urma. M-a costat 450 lei o cada, a iesit foarte bine, peste asteptarile noastre. Pur si simplu e ca una noua.A durat cam 2 ore, a turnat emailul ala ca in filmul de prezentare.  Ca un pont, ptr cine e interesat, din emailul ramas eu am vopsit(cu pensula)   partea de exterior a cazii, ptr ca vrem sa o lasam asa, fara sa o zidim.A iesit foarte bine.
Si eu am reconditionat cada cu ei. Teapa. Arata foarte bine cada, "daca nu o folosesti". Dupa nici o saptamana fundul cazii era matuit si patat. Si nu se curata cu nimic.

#44
laur_radu

laur_radu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,005
  • Înscris: 11.12.2013
Eu am reconditionat cada cu un meserias de la ziar. Cada arata super bine, lucioasa, alba etc. Dupa 2 saptamani arata mai rau decat inainte. Acum am o cada ieftina ,model nou, care desi e spalata cu solutii arata ca in prima zi. Oricum cred ca sunt chiar mai rezistente astea din policarbonat, sau fibra de sticla ce or fi, pt ca daca iti cade ceva nu sare smaltul. Acum normal ca daca iti cade ceva obiect  dur se poate sparge.

#45
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 25.11.2009

 panoramic66, on 29 septembrie 2013 - 12:42, said:

Gata, am cumparat kit-ul.
http://www.kober.ro/...zi-chiuvete.php
Am slefuit bine, am degresat cu detartrant, apoi am vopsit cu email. Dupa o zi de uscare arata f. bine si este f. lucioasa si alba.
Feedback dupa atata timp ? S-a mentinut ceva timp ?

#46
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 25.11.2009
In Cluj am vorbit cu cineva si mi-a spus de un pret de 380-400 lei, mi se pare cam maaaare.

#47
mir6

mir6

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 10.09.2005
Cum se prezintă acum cada renovată?

Caut un meserias din București / Ilfov.

Cât a ținut aspectul de nou al căzii recondiționate?

Vă mulțumesc mult pentru răspuns. Aștept mesaj privat ca să nu fiți acuzat de reclamă.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate