Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 

Reconditionare cada

- - - - -
  • Please log in to reply
46 replies to this topic

#1
bucho

bucho

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 04.04.2005
Salut,


Tocmai m-am mutat intr-un apartament nou si cada este intr-o stare deplorabila. Deoarece momentan nu am bani pentru o cada noua am auzit de o solutie de reconditionat cazi. Ati folosit asa ceva? Daca da cateva tip-uri ar fi folositoare.


Multumesc.

Edited by bucho, 29 August 2006 - 12:52.


#2
gabip

gabip

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 03.12.2003

View Postbucho, on Aug 29 2006, 13:52, said:

Salut,
Tocmai m-am mutat intr-un apartament nou si cada este intr-o stare deplorabila. Deoarece momentan nu am bani pentru o cada noua am auzit de o solutie de reconditionat cazi. Ati folosit asa ceva? Daca da cateva tip-uri ar fi folositoare.
Multumesc.

Si eu am facut la fel cu cada cand m-am mutat. Plus ca nu se compara o cada din fonta cu una din... ce or fi facute astea noi si ieftine.
Operatia costa in jur de 2 milioane si arata ca noua (ai voie sa dai cu apa pe ea la 48h dupa aplicare). Singura interdictie este ca nu ai voie sa dai cu Cilit-Bang pe ea. O speli cu ceva gen CIF.

#3
van den plas

van den plas

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 241
  • Înscris: 09.02.2004
De cat timp ai facut reconditionarea ? Sunt curios sa stiu cum se mentine in timp.

#4
ciprianv

ciprianv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 760
  • Înscris: 15.03.2006
In Cluj cine poate reconditioneaza cazi?

#5
gabip

gabip

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 03.12.2003

View Postvan den plas, on Aug 30 2006, 14:16, said:

De cat timp ai facut reconditionarea ? Sunt curios sa stiu cum se mentine in timp.

De 4 ani. Deocamdata rezista.

#6
remmii80

remmii80

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 25.07.2006
Exista pe piata vopsea emailata.E speciala pentru cazi.eu am reconditionat cada cu asa ceva,dar nu am slefuit-o destul inainte si am uitat sa o degresez inainte,drept urmare a inceput sa se cojeasca

#7
ryky

ryky

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 647
  • Înscris: 20.08.2006
Da, e foarte importanta pregatirea,altfel muncesti degeaba-nu va tine

#8
bluesight

bluesight

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 18.09.2006
dar stiti pe cineva care face recondionari? :D

merci!

#9
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004
Cine stie cum se numeste vopseaua respectiva si cine o produce, il rog sa scrie aici, am si eu nevoie de ea.

#10
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,966
  • Înscris: 03.12.2005
eu va dau o idee, n-am folosit-o niciunde, dar teoretic merge.

asadar, se ia cada veche, cum e ea.. se degreseaza si se decapeaza, se usuca. daca are pori se chituiesc cu chit auto sau nitro chit de mana finala auto (asta n-are intaritor, se usuca repede asa cum e). se asteapta sa se usuce chitul si se slefuieste cu smirghel cu granulatie din ce in ce mai fina.

cand se ajunge la un rezultat satisfacator ca si finete se curata suprafata de praf si resturi, se degreseaza din nou. se aplica un strat de grund si 2-3 de email in culoarea dorita, daca e posibil cu pistol sau vreun pulverizator din ala care poate fi umflat ad labam. merge si cu pensula, dar probabil raman sfinti, si nu e tocmai estetic.

#11
little angel

little angel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 05.09.2005
imi poate recomanda si mie cineva o persoana care se ocupa de reconditioanari in ploiesti?

#12
deceneu

deceneu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 10.12.2004

View Postsebulbus, on Oct 21 2006, 23:47, said:

.......
merge si cu pensula, dar probabil raman sfinti, si nu e tocmai estetic.

am dat eu cu pensula si iese nasol.. raman valuri.. nu mai zic de "sfinti".. fire de par..

#13
eddingro

eddingro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,738
  • Înscris: 20.04.2005
Am găsit.
Cam târziu pentru mine dar poate are altcineva nevoie...

http://www.reconditionaricazi.ro/

#14
daniela_33

daniela_33

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 04.11.2008

View Posteddingro, on Oct 9 2008, 14:44, said:

Am găsit.
Cam târziu pentru mine dar poate are altcineva nevoie...

http://www.reconditionaricazi.ro/
    da recomand si eu aceasta firma si la mine au lucrat si este super firma se cheama white brilaint eu o recomand cu cea mai mare placere

#15
irina1975

irina1975

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 06.10.2008
ai dreptate cu firma asta
e cea mai tare mai ales ca da si garantie 4 ani nu dispare dupa 2 luni sa ramai cu buza umflata
www.reconditonaricazi.ro

#16
iolina65

iolina65

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 28.01.2009
firma White briliant a inceput sa lucreze la imagine si satisfacerea clientului abia in urma cu un an poate un an si jumatate inainte erau doar niste meseriasi care habar nu aveau sa deschida gura ii specializa doar sa faca cazi dar nu numai asta conteaza ,acum patronii acesteti societati lucreaza si la imagine cum ar fi modul de vestimentatie al angajatilor modul in care vorbesc cu clientul sunt niste chestii .eu am vazut echipa cand lucrau la hotel ceahlaul piata - neamt si sincer am ramas surprinsa ,costume albe ciupici in picioare sa nu murdareasca pe jos manusi albe adica ..... deh alt fel .da "romania creste prin responsabilitate si bun simt " cum spun cei de la petrom .

#17
cr1st1an

cr1st1an

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 744
  • Înscris: 06.04.2006

View Postsebulbus, on Oct 21 2006, 22:47, said:

eu va dau o idee, n-am folosit-o niciunde, dar teoretic merge.

asadar, se ia cada veche, cum e ea.. se degreseaza si se decapeaza, se usuca. daca are pori se chituiesc cu chit auto sau nitro chit de mana finala auto (asta n-are intaritor, se usuca repede asa cum e). se asteapta sa se usuce chitul si se slefuieste cu smirghel cu granulatie din ce in ce mai fina.

cand se ajunge la un rezultat satisfacator ca si finete se curata suprafata de praf si resturi, se degreseaza din nou. se aplica un strat de grund si 2-3 de email in culoarea dorita, daca e posibil cu pistol sau vreun pulverizator din ala care poate fi umflat ad labam. merge si cu pensula, dar probabil raman sfinti, si nu e tocmai estetic.

Daca ai idee de unde gasesc email (grund nu am nevoie ca se tine bine emailul existent, doar si-a pierdut din luciu) ti-as fi recunoscator.
Si as mai vrea sa stiu daca emailul e pe baza de solvent sau pe baza de apa.

View Postdeceneu, on Mar 18 2008, 20:09, said:

am dat eu cu pensula si iese nasol.. raman valuri.. nu mai zic de "sfinti".. fire de par..
Asa zisii "sfinti" raman doar daca folosesti o pensula de proasta calitate.
Pentru o calitate mai buna si o usurare a muncii recomand rola.
Atentie, daca emailul este pe baza de solvent recomand o rola din velur sau blana naturala.

Edited by cr1st1an, 27 April 2009 - 16:38.


#18
Gemello

Gemello

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 14.08.2009
Reconditionari profesionale cazi si chiuvete de fonta. Rezultate remarcabile la preturi avantajoase. Garantie, experienta, eficienta, durabilitate. Relatii si programari la tel.  0723 . 258 . 785 - Adrian

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate