Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon
 

Ce pot face sa nu imi mai tremure mana la filmari ?

- - - - -
  • Please log in to reply
52 replies to this topic

#1
a1ex

a1ex

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 14.09.2004
Salutare,

Cunoasteti vreun program care sa reduca tremuratul mainii din filmele facute fara trepied?

Multumesc.

#2
Ageamiu

Ageamiu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,916
  • Înscris: 05.10.2003
Sa fie suficient un program de fitness sau ar trebui combinat cu unul de alimentatie rationala, o viata sexuala  corecta? As dori mult sa fiu de folos.

#3
nirosbog

nirosbog

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,800
  • Înscris: 22.10.2005

 Ageamiu, on Aug 29 2006, 00:55, said:

Sa fie suficient un program de fitness sau ar trebui combinat cu unul de alimentatie rationala, o viata sexuala  corecta? As dori mult sa fiu de folos.

Sa fie oare bautura ?...bat-o vina. :w00t:

Edited by nirosbog, 29 August 2006 - 08:32.


#4
florinbss2

florinbss2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 368
  • Înscris: 29.06.2006

 a1ex, on Aug 28 2006, 23:46, said:

Salutare,

Cunoasteti vreun program care sa reduca tremuratul mainii din filmele facute fara trepied?

Multumesc.


Singur poti sa-ti faci programul. Iti faci un program zilnic de cateva ore de filmari si intr-o saptamana dispare tremuratul.

#5
dan81

dan81

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 346
  • Înscris: 09.06.2006
nu cred ca exista asa ceva cel putin pentru noi amatorii , dar cu antrenament si muuulta rabdare iti vei obisnui mana si o sa vezi ca filmarile tale o sa arate mult mai "steady" ca inainte . sau pur si simplu cumpara-ti o camera cu stabilizare optica de imagine , e de la 25 de mil in sus

#6
Night Elf

Night Elf

    El Comandante

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,883
  • Înscris: 22.03.2005
After Effects/stabilize motion. Evident nu face minuni iar cu trackerele respective iti ia ceva timp pana te prinzi daca n-ai mai facut asta.  :lol:
Solutie mai rapida:Una din variantele de mai sus... cea mai buna pare cea cu viata sexuala. :D

#7
a1ex

a1ex

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 14.09.2004
he he, eu inteleg ca faceti misto, da chiar vreti sa spuneti ca voua va iese filmul perfect stabil chiar si atunci cand mergeti sau alergati?

Eu incercasem sa fac un programel care sa detecteze acest tremurat si sa-l compenseze deplasand cadrele. Rezultatul e destul de frumusel, dar interfata programului nu prea exista, sunt doar niste functii matlab pe care le-am apelat din consola.

#8
nirosbog

nirosbog

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,800
  • Înscris: 22.10.2005

Quote

Eu incercasem sa fac un programel care sa detecteze acest tremurat si sa-l compenseze deplasand cadrele. Rezultatul e destul de frumusel, dar interfata programului nu prea exista, sunt doar niste functii matlab pe care le-am apelat din consola.


Pai atunci...baga amanunte. :coolspeak:

#9
florinbss2

florinbss2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 368
  • Înscris: 29.06.2006
@a1ex

Deci tu ai pus intrebarea mai intai ca sa testezi piata.

#10
nexland

nexland

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,631
  • Înscris: 15.09.2004

 a1ex, on Aug 29 2006, 23:44, said:

...vreti sa spuneti ca voua va iese filmul perfect stabil chiar si atunci cand mergeti sau alergati?

Chestia aceasta n-a incercat-o nimeni? Pe mine ma bate gandul sa achizitionez o "jucarie" de genul acesta, in Germania este vreo 360 Euro; cat de eficienta este solutia aceasta, a incercat cineva?

#11
dan81

dan81

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 346
  • Înscris: 09.06.2006

 a1ex, on Aug 29 2006, 23:44, said:

Eu incercasem sa fac un programel care sa detecteze acest tremurat si sa-l compenseze deplasand cadrele. Rezultatul e destul de frumusel, dar interfata programului nu prea exista, sunt doar niste functii matlab pe care le-am apelat din consola.

stabilizarea digitala care o au majoritatea camerelor video in prezent nu crezi ca face acelasi lucru ? e tot o chestie software pana la urma la unele mai proasta , la altele mai bune .

cea mai buna solutie ramane in continuare cea cu viata sexuala  :P  .. glumeam  :peacefingers:

#12
Ankh

Ankh

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,976
  • Înscris: 04.08.2004
stabilizarea digitala e o gluma proasta.

#13
daddy

daddy

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,914
  • Înscris: 08.02.2004
Cum spune si Ankh, stabilizatorul digital al camerelor este frectie. Numai stabilizatorul optic ofera rezultate pe masura. Stabilizare digitala (buna) se poate face numai la editare. Era un plugin f bun creat de unul care este si in echipa CreativeCaw. Am vazut odata ce poate pluginul lui si am ramas uimit. Chestia este ca era prea scump si, daca imi aduc bine aminte, era plugin de After Effect si nu mergea in  PPro. Asadar cel mai bun stabilizator este un somn bun in noaptea dinaintea muncii, o viata sexuala normala si o alimentatie buna. Iar daca camera este prea grea, niste vizite periodice la sala de forta.

P.S. Am sa caut pluginul zilele astea si voi reveni cu linkul.

Edited by daddy, 30 August 2006 - 14:52.


#14
deimos

deimos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 316
  • Înscris: 07.07.2006
steadymove-plugin pt premiere.
rezultatele sunt destul de bune din cate imi amintesc. are ceva setari dar si cu o tehnica in premiere se poate face chiar mai mult. am impresia ca se gaseste pe un cd cu premiere in varianta demo, depinde ce aveti si voi p`acasa. dar.. omoara din resurse. o randare pt o ora de video dureaza parca vreo 30+ ore.

cat despre camera.. cu cat e mai grea.. cu atat mi se pare mai buna. in cazul meu.. fx`ul e super iar filmarile mi`au iesit mai bine decat ca un vx.

#15
andjar

andjar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 841
  • Înscris: 10.01.2006

 nexland, on Aug 30 2006, 10:29, said:

Chestia aceasta n-a incercat-o nimeni? Pe mine ma bate gandul sa achizitionez o "jucarie" de genul acesta, in Germania este vreo 360 Euro; cat de eficienta este solutia aceasta, a incercat cineva?
un steady cam sau un fig rig sunt unelte pe care mi le doresc si eu.Intr-adevar sunt f. eficiente dar un steady_cam simplu ca acela de 360 de euro de mai sus e incomod si obositor  pentru nunti.Mi se pare si scump cand se poate construi unul atat de simplu:
http://www.cs.cmu.ed...hnny/steadycam/
http://www.makezine....a_stabiliz.html
Pentru filmat continuu timp indelungat un glidecam atasabil la corp  sau una din jucariile facute de  .dv-rig. mi se pare mult mai potrivite dar si costa.

#16
Night Elf

Night Elf

    El Comandante

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,883
  • Înscris: 22.03.2005

 deimos, on Aug 30 2006, 17:56, said:

steadymove-plugin pt premiere.
rezultatele sunt destul de bune din cate imi amintesc. are ceva setari dar si cu o tehnica in premiere se poate face chiar mai mult. am impresia ca se gaseste pe un cd cu premiere in varianta demo, depinde ce aveti si voi p`acasa. dar.. omoara din resurse. o randare pt o ora de video dureaza parca vreo 30+ ore.

cat despre camera.. cu cat e mai grea.. cu atat mi se pare mai buna. in cazul meu.. fx`ul e super iar filmarile mi`au iesit mai bine decat ca un vx.
Depinde de sistem.... faza cu 30 de ore.  :D
Oricum cea mai buna stabilizare pe care am obtinut-o a fost in After Effects fara niciun plug-in. Doar Stabilize Motion. ;)

#17
a1ex

a1ex

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 14.09.2004

Quote

Deci tu ai pus intrebarea mai intai ca sa testezi piata.

Ceva de genul. Sau mai bine zis, sa vad daca muncesc degeaba la program sau nu :)

Eu sunt amator, am cateva filmulete facute cu un aparat foto, la 320x240. Unele sunt facute la o petrecere, unde aproape ca jucam in timp ce filmam. Si as fi vrut sa le stabilizez un pic.

Stabilizarea digitala de care vorbiti voi face aproape acelasi lucru, intr-adevar. Nu am vazut-o la treaba, aparatul meu nu are asa ceva.

Programelul meu functioneaza cam asa: ii aleg un punct care ar trebui sa stea fix, din primul cadru, cu mouse-ul (adica un patrat 30x30 sa zicem), si apoi scriptul incearca sa-l urmareasca. Apoi deplasez cadrele, astfel incat traiectoria patratului sa fie lina.

Este destul de lent, proceseaza cam 10 cadre pe secunda (Athlon 2200+, 320x240). Daca il implementez in C++ cred ca il pot face sa ruleze in timp real la 640x480. Desi la filmuletele mele, care au maxim 5 minute, viteza n-ar fi o problema asa mare :)

Am incercat sa-l fac filtru pentru Virtual Dub, dar am 2 dificultati:
1) programul este interactiv, trebuie sa-i spun eu zonele din film care ar trebui sa stea nemiscate. Singur nu prea le gaseste.
2) filtrul care netezeste traiectoria nu prea e cauzal, are delay de ordinul zecilor de cadre.

Daca o sa ajung sa-i dau o forma prezentabila, il postez la Programe facute noaptea acasa.


Offtopic: cum fac quote astfel incat sa apara si numele userului?

#18
deimos

deimos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 316
  • Înscris: 07.07.2006
sistem P4 @ 3 Ghz cu 1 Gb ram, acum doi ani night elf

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate