Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Momentul Aprilie 1964

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...
 Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 

Ce pot face sa nu imi mai tremure mana la filmari ?

- - - - -
  • Please log in to reply
52 replies to this topic

#37
GunX

GunX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,291
  • Înscris: 18.01.2002
va dati seama cati prosti cheltuie zeci de mii de dolari pe solutii de stabilizare, cand putea simplu pur si simplu sa asculte de Vv3n0M :)

Edited by GunX, 14 January 2007 - 01:13.


#38
Ageamiu

Ageamiu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,916
  • Înscris: 05.10.2003
As mai adauga si ca poza nu-ti pune problemele filmului. Le spui: ''Nu miscati! Va Multumesc!'' si gata. :coolspeak:

#39
porscheg

porscheg

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 263
  • Înscris: 17.11.2005
Te duci la sala tragi de fiare si ai doua avantaje. Te faci si mascul feroce (moare mandrili dupa tine) si sigur camera ti se va parea o jucarie avand deja muschii umflati.

#40
mafalda

mafalda

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 129
  • Înscris: 05.12.2003
O camera cat mai grea sau niste greutati adaugate corespunzator.  Giroscopul este prea scump.

#41
petacchi

petacchi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 17.01.2007

 teros, on Sep 15 2006, 10:50, said:

a doua la mana am un canon xm2

schimba-l cu xl2, are stabilizator optic + suport foarte ok pt umar

#42
_DelSte_

_DelSte_

    Softpedia Grup

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,751
  • Înscris: 30.07.2009
A incercat cineva cu rezultate bune Deshaker sau NewBlue Stabilizer? Sau Mercalli? Caut un stabilizator in editare, poate ma ajuta cineva cu un sfat.

#43
xkos

xkos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,627
  • Înscris: 23.07.2007

 _DelSte_, on 12th May 2010, 21:30, said:

A incercat cineva cu rezultate bune Deshaker sau NewBlue Stabilizer? Sau Mercalli? Caut un stabilizator in editare, poate ma ajuta cineva cu un sfat.


Mercalli e cel mai bun. Oricum nu fac minuni, doar ajuta partial, si stai cu orele la randat...De ce nu faci probe pe niste bucati pe filmulete de  5 minute? Cu fiecare in parte? te vei convinge singur de ce pot fiecare. Iei o secventa si o tunezi cu fiecare efect in parte. Nervi sa ai la asteptat:D

#44
_DelSte_

_DelSte_

    Softpedia Grup

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,751
  • Înscris: 30.07.2009
Ok, mersi pentru raspuns. Chiar acum am descarcat Mercalli, am vazut si un tutorial oficial despre cam cum trebuie manevrat. O sa vad ce rezultate da.

#45
_DelSte_

_DelSte_

    Softpedia Grup

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,751
  • Înscris: 30.07.2009
Revin: instalat si dezinstalat. Nu ma multumeste. Probabil o sa las materialul asa cum este, macar pastrez calitatea si claritatea. Oricum am auzit ca nu-ti da fara sa ia; dar parca ia cam mult.

#46
xkos

xkos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,627
  • Înscris: 23.07.2007
Nici eu n-am fost multumit dar in caz de forta majora n-ai alternative. Claritatea si calitatea clar o afecteaza,oricare din alea trei. In premiere am folosit si eu mercalli dar nu m-a multumit, poate n-am facut setarile bine. Oricum, cea mai faina solutie e sa iei un cullman chestpod magic, stabilizeaza imaginea in timpul filmarii la maxim. Sunt foarte multumit de el personal. Am si un airbag de burta in care sta mai ceva decat l-a facut fabricantul:)))

#47
_DelSte_

_DelSte_

    Softpedia Grup

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,751
  • Înscris: 30.07.2009

 xkos, on 12th May 2010, 23:03, said:

... cea mai faina solutie e sa iei un cullman chestpod magic, stabilizeaza imaginea in timpul filmarii.... Am si un airbag de burta....
Poti sa dai cateva detalii despre sistemele astea doua? Am dat un Search pe net dar nu am gasit prea mult. Stiu ca exista cateva dispozitive mai practice si mai simple[nu neaparat si mai eficace] decat sa stai cu hamul ala de la steady pe tine.

Ok, am descoperit topicul corespunzator. O sa cer acolo ceva detalii.

Edited by _DelSte_, 12 May 2010 - 23:49.


#48
xkos

xkos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,627
  • Înscris: 23.07.2007
nu sunt sisteme steady. Pur si simplu suport de camera, dar mie unul mi s-a parut extraordinar de fiabil, manevrabil si cum vrei sa-i zici. Am avut un canon hv 20, scotea imagine lina de vis, iar acum tin pe el un vx 2100 dar ma gandesc ca merge orice fel de camera, e rezistent, se poate roti cu inclinare spre stanga-dreapta, fata, spate...are cap cu bila manevrabil, se poate lungi si face filmari f usor de sus, scuteste mana de oboseala si tremur involuntar etc.
asta este : In timp, piulita care vine sub patina nu sta fixa, din cand in cand se mai defileteaza.Asta se observa la mana, ma gandesc ca exista rezolvare la strungar. Si ce nu mi-a placut la el este sistemul ala de ata subtire care vine capul ala rotabil cu bila la gat in cureaua principala...el este bun ca principiu, e un plus de siguranta, dar este enervant cand vrei sa dai jos totul si sa-l pui inapoi, se incurca atat de bine incat iti scapa pe gura  ... ceva de nervi.
referitor la airbag....e pur si simplu burta mea:)) se infige foarte bine partea de jos si acolo ramane:D recomand... :thumbup:

Edited by xkos, 12 May 2010 - 23:56.


#49
_DelSte_

_DelSte_

    Softpedia Grup

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,751
  • Înscris: 30.07.2009
hai ca o luasem de bune  :D  Adevarul e ca la cate se inventeaza in ziua de azi nu m-ar mai surprinde nimic....
Si spui ca cullman chestpod magic asta este fiabil pentru o camera de pana la cca 2,5-3 kg? Vad ca e de vanzare la 46 euro.

Edited by _DelSte_, 12 May 2010 - 23:59.


#50
xkos

xkos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,627
  • Înscris: 23.07.2007
cam asa e :notangel:
2.5 kg le duce sigur, cred ca suporta si lampa. Eu am avut vx + o lampa dvl 20, nu aveam probleme. Lampa am dat-o, urmeaza sa fac proba la o lampa dvl30 sa vad cum vine. Daca esti din Bucuresti bagi o tura la f64, testezi, ai avantajul ca poti proba.
SPECIFICATIONS

Load Capacity
    5.5 lb (2.5 kg)

Adjustable Length
    Arm extends from 10-16" (25-40 cm)

Weight
    12 oz (340 g)

Warranty
    Cullmann warranty

#51
c_anicai

c_anicai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,286
  • Înscris: 25.01.2007
oarecum offtopic
--------------------

am încercat (VirtualDub cu Deshaker v2.4 setări default) mi s-a parut că e acceptabil,

am incercat pe  o lucrătură a copiilor 4:3 SD de cca 20 min, care la vizionare se lăsa cu oboseală de ochi,
iar la final am adăugat sus jos două benzi de 20 pixeli pentru a atenua săriturile din cadru.

Edited by c_anicai, 15 May 2010 - 15:58.


#52
Syncmaster_001

Syncmaster_001

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 30.11.2006
A incercat pana acum cineva optiunea de stabilizare a imaginii (Studio HD RTFs/Stabilize) din Pinnacle 14HD ? Daca da sunteti multumiti ?

#53
c_anicai

c_anicai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,286
  • Înscris: 25.01.2007
Bănuiesc că calitativ este identic cu filtru Anti-Shake din Corel x2 sau x3, ambele editoare sunt din aceiași categorie preț sau sferă de performanță.

Anti-Shake din Corel e mai slab comparativ cu filtru Anti-Shake din virtualDub, dar e mai rapid. Am să incerc și obțiunea Stabilize din pinacle 14, dar să văd mai întâi unde o găsesc, deoarece nu prea am deschis editorul de multe ori.

Edited by c_anicai, 16 May 2010 - 14:18.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate