Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Ce pot face sa nu imi mai tremure mana la filmari ?

- - - - -
  • Please log in to reply
52 replies to this topic

#19
a1ex

a1ex

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 14.09.2004

Quote

sistem P4 @ 3 Ghz cu 1 Gb ram, acum doi ani night elf

???

Zi mai ca la prosti, cu subiect si predicat, sa pricep si eu :)

#20
sibip

sibip

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 300
  • Înscris: 31.10.2003

 andjar, on Aug 30 2006, 20:45, said:

un steady cam sau un fig rig sunt unelte pe care mi le doresc si eu.Intr-adevar sunt f. eficiente dar un steady_cam simplu ca acela de 360 de euro de mai sus e incomod si obositor  pentru nunti.Mi se pare si scump cand se poate construi unul atat de simplu:
http://www.cs.cmu.ed...hnny/steadycam/
http://www.makezine....a_stabiliz.html
Pentru filmat continuu timp indelungat un glidecam atasabil la corp  sau una din jucariile facute de  .dv-rig. mi se pare mult mai potrivite dar si costa.
Asta simplu de $ 14 Dolari pe care il faci tu singur acasa e zero ca eficacitate deoarece nu are rulmenti pe care sa faca balansul.
E adevarat ce spui despre glidecam .. dupa 30 de min de tinut in mana ti se pare ca virgula camera ta are 2 tone. Dar cu vesta e ok ;)
Stabilizarea optica compenseaza un pic tremuratul dar nu e suficenta. Cele mai bune rezultate se obtin cu sistemele astea de tip Glidecam sau Steadycam. Dar trebuie sa fii profi si aici ca daca nu te pricepi ratezi filmarea si cu mama steadicam-ului.. iese mai rau ca fimarea cu camera tinuta in mana.

#21
Ankh

Ankh

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,976
  • Înscris: 04.08.2004
FIG RIG e o jucarie...principiul bazandu-se pe faptul ca esti obligat sa ti mainile departate de corp

#22
djlyon

djlyon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,536
  • Înscris: 28.11.2001
Stabilizarea electronica e buna cel putin la seria Panasonic NVGS. Eu am asa ceva si diferenta dintre fara stabilizare si stabilizare electronica e totala! Cum v-ar placea un zoom 10X din mana, nemiscat? :) Sau filmari line din goana masinii la zoom 5x pe dealurile din apropriere? :)
Camera insa foloseste senzori CCD mai mari decat este nevoie pentru imagine, si tocmai acolo se face compensarea.

#23
tupac_g

tupac_g

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 182
  • Înscris: 29.06.2006

 a1ex, on Aug 29 2006, 21:44, said:

he he, eu inteleg ca faceti misto, da chiar vreti sa spuneti ca voua va iese filmul perfect stabil chiar si atunci cand mergeti sau alergati?

Eu incercasem sa fac un programel care sa detecteze acest tremurat si sa-l compenseze deplasand cadrele. Rezultatul e destul de frumusel, dar interfata programului nu prea exista, sunt doar niste functii matlab pe care le-am apelat din consola.
Daca vrei ceva profi...tu de ce crezi ca cei care fac filme folosesc acele carcioare (nu de butelii) ma rog sau trenuri...sau cum s-or numi tehnic si acele dispoziitive care seamana cu o macara si se plimba fara "tremuratu mainii" , evident la o nunta nu poti face asa ceva desi poti improviza te sui pe capota unei masini si rulezi cu ceva viteza(120Km/h)asta afara dar inauntru....deci trebuie sa incerci foarte mult sa tii camera cat mai stabil.

#24
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002

 a1ex, on Aug 30 2006, 22:50, said:

Offtopic: cum fac quote astfel incat sa apara si numele userului?
Apesi pe butonul de Quote, apoi pe cel de Reply din dreptul postului pe care doresti sa il citezi.

Later edit:
Un thread interesant. Zambelli ala lucreaza la Microsoft, divizia codecuri video. ;)
Exista deja filtru de VirtualDub: DeShaker.

enjoy,
Mtz

Edited by Mtz, 02 September 2006 - 10:49.


#25
a1ex

a1ex

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 14.09.2004

 Mtz, on Sep 1 2006, 22:19, said:

Exista deja filtru de VirtualDub: DeShaker.

Am incercat Deshaker si imi place, s-a descurcat la toate filmuletele pe care le-am testat. Merge foarte bine cu setarile default (cel putin la pretentiile mele).

#26
teros

teros

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 22.07.2006
mai exact cu ce accesoriu imi pot imbogatii"garderoba camerei" pentru a evita acest fenomen destul de neplacut

#27
narcis_epm

narcis_epm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 642
  • Înscris: 28.04.2004
presimt ca o sa fie caterinca in topicul asta :)
alta ordine de idei (aia cu idei serioase), solutii ieftine cam putine. daca totusi vrei sa stii da un search dupa "steadycam" pe gugăl.

#28
unpuisor

unpuisor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,181
  • Înscris: 28.04.2003
Cumpara un trepied

#29
apollo_expert

apollo_expert

    Inactive Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,826
  • Înscris: 12.06.2004
Sau o metoda mai ieftina, care cel putin la mine merge, ar fi sa tii camera cu amandoua maini. Ciao. B)

#30
Night Elf

Night Elf

    El Comandante

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,883
  • Înscris: 22.03.2005
Poti sa o sprijini si pe ..... ca sa ai si al treilea punc de sprijin si sa o tii cu ambele maini.... daca ai probleme cu alcool-ul si esti nedus la femei de ceva timp, fara monopied sau trepied nu prea ai ce face.  :w00t:  :lol:  :D

Edited by Night Elf, 15 September 2006 - 09:13.


#31
GunX

GunX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,291
  • Înscris: 18.01.2002
poti face multe, ce anume si cum....tine de experienta ta ca operator

unii reusesc gasind o pozitie ideala pentru ei. altii isi fabrica tot felul de suporturi, care insa le limiteaza unghilatiile pe care le puteai aborda. altii cauta mereu un punct de sprijin in care sa isi "impinga" camera sau tot corpul.

cel mai simplu este sa ingreunezi cat mai mult camera (sunt un milion de metode) si apoi sa te apuci de antrenamente de forta regulate, sa te mentii in forma ca sa rezisti la filmarile lungi cu aceasta greutate mare.

#32
teros

teros

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 22.07.2006

 Night Elf, on Sep 15 2006, 07:11, said:

Poti sa o sprijini si pe ..... ca sa ai si al treilea punc de sprijin si sa o tii cu ambele maini.... daca ai probleme cu alcool-ul si esti nedus la femei de ceva timp, fara monopied sau trepied nu prea ai ce face.  :w00t:  :lol:  :D
omule una la mana sunt insurat si am si un copil deci de activ sexuala nu duc lipsa da............
a doua la mana am un canon xm2
si sunt obligat sa filmez la anumite ocazii dar nu pot eu(tremura mana) si sunt obligat sa imi filmeze my brother dar el nu prea mai are timp asa ca......
eu caut o solutie
si dupa cum spunea un distins om de pe forum "ia-ti un trepied" il am dar o filmare nu se rezuma numai la un trepied pentru ca in acel moment o sa trimit la un eveniment nu un om ci trepiedul cu camera  ok?

Edited by teros, 15 September 2006 - 10:53.


#33
xtremdriving

xtremdriving

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,327
  • Înscris: 18.06.2006
ai putea incerca sa mananci mai putin sarat. sarea este unul din factorii care pot da starea de tremurat a mainii...serios.
sau cauta sa iei calmante, ceva, daca e din cauza nervozitatii...:) :thumbup:
scuze, nu m-am pututu abtine...:)
ai putea face ce spune GunX...numai ca acum, depinde cum iti tremura mana...:) de obicei, ce spune GunX se foloseste contra miscarii trepiedului in conditii de vant, de exemplu...daca tie iti tremura degetele, nu cred ca ai ce face...si in nici un caz nu cred ca ar trebui sa ingreunezi camera...:)
poate un sistem de steady? poate angajezi pe cineva sa te ajute?
AAA, stiu. acum serios!! ia-ti un suport de umar pentru camera...:) dar tot degeaba...il [pui pe umar, dar cu ce tii camera? ca tot cu mana trebuie sa o tii...
scuze, din nou... e un topic haios. no offense.
inceaca totusi sa angajezi pe cineva...

#34
bydede

bydede

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 06.05.2006

 andjar, on Aug 30 2006, 20:45, said:

un steady cam sau un fig rig sunt unelte pe care mi le doresc si eu.Intr-adevar sunt f. eficiente dar un steady_cam simplu ca acela de 360 de euro de mai sus e incomod si obositor  pentru nunti.Mi se pare si scump cand se poate construi unul atat de simplu:
http://www.cs.cmu.ed...hnny/steadycam/
http://www.makezine....a_stabiliz.html
Pentru filmat continuu timp indelungat un glidecam atasabil la corp  sau una din jucariile facute de  .dv-rig. mi se pare mult mai potrivite dar si costa.

Uite aici un rezultat cu diy_fig_rig_dv_camera_stabilizer: [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/34GP_D8OxsM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#35
srjKhan

srjKhan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 301
  • Înscris: 07.09.2006
Este, de departe, cel mai palpitant topic de... anul asta, dar suntem abia la inceput:
@NightElf: depinde ce intelegi prin "probleme cu alcoolul". Mie imi merge o tarie pentru stabilizarea imaginii, de preferat vodka fiindca altele miros si nu dau bine.
Solutii alternative, in linia pe care se discuta, exista: filmare in doi insi (eu comut intre cameraman si fotograf-conditia e sa stie amandoi ambele meserii), port dupa mine trepied si monopod dar le folosesc numai atunci cand se impune.
In privinta unui steady ramane sa ma gandesc: A. Dau banii pe el si B. Imi iau femeia la filmari. Astept sugestii!
In privinta stabilizarii electronice sau a softurilor de facut chestia asta subscriu la opinia lui ankah si raman la vodka. Parerea mea!
Multa bafta!

#36
Vv3n0M

Vv3n0M

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 623
  • Înscris: 22.11.2006
eu nu stiu ce tot ati vb aici (cred sunt in jur de 50 de replici) cand solutia e simpla.....sa-si ia omul o camera digitala cu stabilizare optica si gata. mare branza

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate