Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!
 Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...
 

Transferuri bancare - alternative moderne

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
EPoX

EPoX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,215
  • Înscris: 18.01.2004
daca aveti poze cu digipass-uri de la diferite banci va rog sa le puneti ( ma intereseaza la Banc Post in mod special )

interesant este ca acest digipass te scuteste de drumurile de la banca.

garantia la Digipass la ING stiu ca e de 75RON, la Banc Post dupa acte am observat la ei pe site si din mailul ce mi l-au trimis ei costa 30$ ( sunt in dubii ptr ca d emulte ori pe site scrie una si la banca ma lovesc defapt de opusul .. ba ca ( virgula ) costa ba ca nu costa si asa mai departe ), la BT este gratuit si din cate stiu si la HVB este gratuit ( nu stiu sigur ci doar am o banuire ).

Dar daca e sa ne gandim un pic o alternativa la digipass ar fi mobile banking , prin intermediul telefonului mobil se pot face la fel tranzactii sau este si acolo nevoie de digipass ???

oricum internet banik este echivalent cu zero daca nu exista si digipass si asta o spun din proprie experienta.
sper ca in curand sa apelez si eu la un digipass de la bank post, din nefericire aici garantia aparatului ajunge undeva la 30$, adica cred ca cea ma iamre suma la digipass din romania.
dar avand in vedere ca e mai greu la ei cu birocratia sincer se merita.

inca sunt in dubii ptr digipass ptr ca fac f putine tranzactii pe luna .. dar pe viitor merita stiut si utilizat.

de exemplu acum cateva zile undeva pe la ora 16.00 - 17.00 mi s-a facut un transfer de pe un cont ING ( utilizanduse homebank si digipass ) mi s-au trimis 200RON si a doua zi pe la ora 15.00 ii aveam in cont
si omul multumit din faca pc-ului a trimis banii fara efort.

#2
gabip

gabip

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 03.12.2003

View PostEPoX, on Aug 24 2006, 18:56, said:

daca aveti poze cu digipass-uri de la diferite banci va rog sa le puneti ( ma intereseaza la Banc Post in mod special )

interesant este ca acest digipass te scuteste de drumurile de la banca.

garantia la Digipass la ING stiu ca e de 75RON, la Banc Post dupa acte am observat la ei pe site si din mailul ce mi l-au trimis ei costa 30$ ( sunt in dubii ptr ca d emulte ori pe site scrie una si la banca ma lovesc defapt de opusul .. ba ca ( virgula ) costa ba ca nu costa si asa mai departe ), la BT este gratuit si din cate stiu si la HVB este gratuit ( nu stiu sigur ci doar am o banuire ).

Dar daca e sa ne gandim un pic o alternativa la digipass ar fi mobile banking , prin intermediul telefonului mobil se pot face la fel tranzactii sau este si acolo nevoie de digipass ???

oricum internet banik este echivalent cu zero daca nu exista si digipass si asta o spun din proprie experienta.
sper ca in curand sa apelez si eu la un digipass de la bank post, din nefericire aici garantia aparatului ajunge undeva la 30$, adica cred ca cea ma iamre suma la digipass din romania.
dar avand in vedere ca e mai greu la ei cu birocratia sincer se merita.

inca sunt in dubii ptr digipass ptr ca fac f putine tranzactii pe luna .. dar pe viitor merita stiut si utilizat.

de exemplu acum cateva zile undeva pe la ora 16.00 - 17.00 mi s-a facut un transfer de pe un cont ING ( utilizanduse homebank si digipass ) mi s-au trimis 200RON si a doua zi pe la ora 15.00 ii aveam in cont
si omul multumit din faca pc-ului a trimis banii fara efort.

Poza cu digipass-ul de la ING gasesti aici http://forum.softped...howtopic=121020, pusa de @portocal, ca imi e lene sa fac poze :P

Diferente, ca pret:
- la ING dai 75 RON si este al tau (nu ca ai avea ce face cu el daca renunti la serviciul home bank), ai garantie un an
- la BancPost ai garantie 30$ zici tu, eu stiam de 25$. Oricum, banii ii recuperezi daca renunti la servici.

Digipass-ul este cel mai indicat pt securitate. In rest e chestie de preferinta/experienta cu bancile. Per an iesi mai scump la ING decat la oricare alta, dar mie imi convine pentru ca acolo mi se varsa salariul, deci pot jongla cu banii fara alte drumuri. Plus ca au dobanda aproape ca la un depozit (6,75% parca), cu diferenta ca poti sa ii ataci cand ai nevoie, fara sa pierzi dobanda.

Tranzactii poate faci putine, dar mie mi s-a luat de stat la coada la posta pt RTL sau un drum la Voda pt plata unui abonament, etc. Astept cu interes operatorul de cablu si netul si atunci voi dormi linistit si isi va merita toti banii.  :coolspeak:

#3
Byt

Byt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,232
  • Înscris: 05.02.2002
Care e faza cu Digipass? Mai exact ce avantaje sunt in folosirea lui.

Eu am bt24 de la transilvania si platesc facturi, trimit ordine de plata pentru oricine/orice banca. Banca e irelevanta, inainte foloseam brd-net cu aceeasi functionalitate si pentru aceleasi operatii (dar cu costuri ceva mai mari).

Repet atunci :) de ce sa platesc suma respectiva pentru o chestie inutila? (Securitatea la bt24 este suficienta pentru orice utilizator normal)

#4
gabip

gabip

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 03.12.2003

View PostByt, on Aug 25 2006, 00:34, said:

Care e faza cu Digipass? Mai exact ce avantaje sunt in folosirea lui.

Eu am bt24 de la transilvania si platesc facturi, trimit ordine de plata pentru oricine/orice banca. Banca e irelevanta, inainte foloseam brd-net cu aceeasi functionalitate si pentru aceleasi operatii (dar cu costuri ceva mai mari).

Repet atunci :) de ce sa platesc suma respectiva pentru o chestie inutila? (Securitatea la bt24 este suficienta pentru orice utilizator normal)

Defineste utilizator normal. Pe mine m-ar durea si de 1-2 milioane, daramite de mai multe, ca dupa cum ziceam, mi se varsa si salariu in acel cont.
So, unu la mana e mai sigur (3 pasi de autentificare: codul pt digipass, cod-ul pt logare si cod-ul pt efectuarea tranzactiei - ultimele doua fiind valabile doar 30 de secunde) si doi la mana... e "mobil". Nu ca sunt plecat pe undeva si vreau sa platesc, dar stai ca n-am instalata aplicatia, n-am nu stiu ce setari etc. Un browser, net si gata.. Platesc din orice pozitie! :-D
Sigur, acum sa nu exageram, se poate si ceva mai ieftin si la o siguranta multumitoare. Dupa cum ziceam, chestie de preferinta. Eu prefer sa platesc ceva mai mult, dar sa am mai multe avantaje, care imi salveaza timpul si nervii.

#5
Byt

Byt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,232
  • Înscris: 05.02.2002
Am inteles ce vrei sa zici. Intr-adevar la BT trebuie sa instalezi un certificat care se obtine printr-un cod pin (deci o procedura ceva mai greoaie) dar la brd de exemplu este decat o autentificare banala, user + pass.

Deci la partea cu securitatea sunt de acord. Cu mobilitatea mai putin deoarece daca ai un laptop poti salva setarile pe el pentru orice ibanking. Daca nu atunci mi se pare incomod purtatul digipass-ului dupa tine.

#6
gabip

gabip

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 03.12.2003

View PostByt, on Aug 25 2006, 14:23, said:

Am inteles ce vrei sa zici. Intr-adevar la BT trebuie sa instalezi un certificat care se obtine printr-un cod pin (deci o procedura ceva mai greoaie) dar la brd de exemplu este decat o autentificare banala, user + pass.

Deci la partea cu securitatea sunt de acord. Cu mobilitatea mai putin deoarece daca ai un laptop poti salva setarile pe el pentru orice ibanking. Daca nu atunci mi se pare incomod purtatul digipass-ului dupa tine.

hi-hi.. Comparam digipass-ul cu un laptop? :-)
In fine, e corect ce spui si tu, dupa cum ziceam, chestie de preferinta. Nah, ce sa zic, nici eu nu mi-am luat digipass-ul cand am fost la mare :P
De autentificarea BRD ce sa mai zic...  :naughty:

#7
EPoX

EPoX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,215
  • Înscris: 18.01.2004
autentificare la BRD ??
paic a sa faci o tarnzactie tre sa fugi fugutza fugutza la ei unde ai incheiat contractul de Internet banking si sa declari contul celui caruia vrei sa ii transferi banii ca fiind beneficiar.
altfel nu poti ;)

#8
EPoX

EPoX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,215
  • Înscris: 18.01.2004
cine mai foloseste sistemul si care se confrunta cu probleme ....

#9
andreipopa33

andreipopa33

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 21.04.2009
Eu am gasit cea mai noua varianta de mobile banking, cea de la good.bee pe platforma BCR. Functioneaza prin USSD (adica nu conteaza ce mobil ai si nu-ti trebuie internet pe mobil sau alte batai de cap), e foarte ieftin si cel mai important e ca mi-au dat cardul de debit pe loc.
Inca testez, insa pana acum s-a dovedit foarte folositor, si va recomand daca vreti pentru uz personal.
Pentru firma cica nu au..

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate