Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
arii

Smart phone pentru auz deficitar

Manager transport marfa. Pareri. ...

BIOS F.24 pentru HP Pavilion g7-2...
 Meta Quest 3 512 gb

Father's Day

Clipboard files copy/paste, filen...

Boardgame-uri despre cuvinte
 Care-i treaba cu Reddit-ul? (nu m...

Diferente diferentiale

Finala Eurovision 2024

De ce nu protestati?
 Etanșare intre cada perete b...

Back-up box Fronius ?

Router de la Digi nu face fata la...

Magnolii
 

ING Bank a lansat primul card de debit cu cip

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
Horsie

Horsie

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,372
  • Înscris: 10.06.2002
Din Ziarul Financiar
http://www.zf.ro/art...-85--81857.html

Quote

ING Bank a lansat primul card de debit cu cip de pe piață, sub sigla MasterCard, utilizabil în țară și în străinătate.
ING a devenit recent membră a organizației de carduri MasterCard, după ce timp de aproape doi ani a emis carduri sub sigla Visa.
Cardul cu cip MasterCard se bazează pe cea mai recentă tehnologie în domeniu, oferind o mai mare siguranță împotriva copierii. Deocamdată, banca nu are în proiect exploatarea facilităților care pot fi atașate cardului cu ajutorul cipului.
Cardul va funcționa ca produs complementar cardurilor VISA Electron International care sunt atașate contului curent Cont''ROL. Clienții care deschid un Cont''Rol vor putea primi și un card cu cip atașat aceluiași cont în schimbul unei taxe anuale de 50 de lei noi. Banca intenționează să finalizeze în termen scurt migrarea tuturor produselor card VISA cu bandă magnetică către tehnologia cip. Portofoliul existent de carduri va funcționa, conform specificațiilor inițiale, pe toată perioada validității fiecărui card.
Începând de ieri, ING Bank a majorat ușor dobânda la contul curent de la 6,75% la 6,85%, pentru un sold minim de 700 de lei noi, soldul maxim acceptat fiind situat la 500.000 de lei noi. Dobânda se calculează zilnic, la soldul aflat în cont la sfârșitul zilei, banii putând fi rulați în decursul aceleiași zile.
Pe lângă gradul de securitate sporit, cardul MasterCard ce poate fi atașat contului curent oferă acces într-o rețea internațională de 19,4 milioane de puncte comerciale de acceptare și 600 mii de ATM-uri și nu are restricții la rezervări (cazare, închirieri auto, linii aeriene). Până acum, BCR era singura bancă acceptatoare de carduri cu cip.

Ma distreaza doua lucruri:
- banca nu are de gand sa foloseasca facilitatile oferite de cip
- chiar daca ai card cu cip, la POS-uri tot banda magnetica e folosita. Vanzatoarele nu au auzit de cip !

#2
angajatul

angajatul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 605
  • Înscris: 09.10.2005

 Horsie, on Apr 5 2006, 10:09, said:

Din Ziarul Financiar
http://www.zf.ro/art...-85--81857.html
Ma distreaza doua lucruri:
- banca nu are de gand sa foloseasca facilitatile oferite de cip
- chiar daca ai card cu cip, la POS-uri tot banda magnetica e folosita. Vanzatoarele nu au auzit de cip !

80% din posurile de pe piata au o fanta  pentru cardurile cu cip.La modelele mai vechi este la laterala dreapta iar la cele noi este in partea de jos a pos-ului , cardul intrand "sub tastatura".
La ambele variante cardul se introduce cu cipul in sus, ca si o cartela de romtelecom in telefonul public.
:coolspeak:

Edited by angajatul, 05 April 2006 - 09:16.


#3
Sarkastiq

Sarkastiq

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 236
  • Înscris: 04.01.2006
Sper sa nu fiu off-topic, dar in cazul ING nu poti sa pui bani intr-un cont (Cont'Rol) decat daca ai deja un cont la ei sau folosesti un transfer bancar. Deci daca cineva vrea sau trebuie sa imi puna o suma de bani in contul respectiv nu va putea sa mearga fain frumos sa ii puna. Nu tare mi se pare normal.
Aveti idee de ce se procedeaza asa?

#4
Achileas

Achileas

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 24.03.2006
Stii vorba aia, de ce sa fie lucrurile simple, cand pot fi complicate?

 Sarkastiq, on Apr 5 2006, 13:06, said:

Sper sa nu fiu off-topic, dar in cazul ING nu poti sa pui bani intr-un cont (Cont'Rol) decat daca ai deja un cont la ei sau folosesti un transfer bancar. Deci daca cineva vrea sau trebuie sa imi puna o suma de bani in contul respectiv nu va putea sa mearga fain frumos sa ii puna. Nu tare mi se pare normal.
Aveti idee de ce se procedeaza asa?


#5
DerVish

DerVish

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 28.02.2002
am totusi o vaga idee cum ca poti depune bani intr-un cont'rol prin mandat postal, sau prin depunere la sediul unei banci ing. totusi, cu cont'rolul iti vine si un iban, cu care poti sa jonglezi destul de bine.
correct me if i'm wrong, pls
bye!

#6
zuppy

zuppy

    elbonian

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,247
  • Înscris: 12.10.2002
interesanta stirea, o citisem si eu pe softpedia news. sper sa se renunte cat mai repede la cardurile cu banda magnetica.

 Sarkastiq, on Apr 5 2006, 13:06, said:

Sper sa nu fiu off-topic, dar in cazul ING nu poti sa pui bani intr-un cont (Cont'Rol) decat daca ai deja un cont la ei sau folosesti un transfer bancar.
orice card vine cu un cont (si invers daca vrei :P) ... nu inteleg exact sensul intrebarii.
contul tau e iban-ul, nu numarul de pe card, iar daca acea persoana are iban-ul poate sa faca orice.

Edited by zuppy, 05 April 2006 - 20:06.


#7
PORTOCAL

PORTOCAL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,578
  • Înscris: 03.03.2006

 zuppy, on Apr 5 2006, 21:04, said:

interesanta stirea, o citisem si eu pe softpedia news. sper sa se renunte cat mai repede la cardurile cu banda magnetica.

orice card vine cu un cont (si invers daca vrei :P) ... nu inteleg exact sensul intrebarii.
contul tau e iban-ul, nu numarul de pe card, iar daca acea persoana are iban-ul poate sa faca orice.

Cred ca vroia sa spuna ca:
La orice banca, daca cineva iti datoreaza bani, poate merge la ghiseu, avand nr tau de cont, pentru a ii depune. La ING Office nu poti depune in contul altcuiva decat daca ai cardul si pinul acestuia, altfel nu ai acces la ATM+ pentru a depunde. O alta solutie este sa ai un cont la ING sau la o alta banca pentru a face un transfer.

#8
zuppy

zuppy

    elbonian

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,247
  • Înscris: 12.10.2002
apropo de ing, s-a lansat in sfarsit si internet banking-ul:

mai multe detalii la
http://www.*****.ro/.....sie Self`Bank

si la
http://www.homebank.ro/

#9
frozen_one

frozen_one

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 29.03.2006
Scump...sa inteleg k in taxa de activare este inclus pretul Digipassului ? :huh:

Quote

Taxe și comisioane Home'Bank

    * taxă de activare: 75 RON (750.000 ROL)
    * taxă de reactivare: 75 RON (750.000 ROL)
    * taxă de utilizare lunară: 3 RON (30.000 ROL)

Servicii și tranzacții

    * Între conturile clientului la ING Bank: 0
    * Către alt client ING Bank: 0
    * Către un client al altei bănci: 2 RON (20.000 ROL)
    * Către un cont de Trezorerie
      - pentru plăți de mică valoare, până la:
      50.000 RON (500.000.000 ROL): 0.75 RON (7.500 ROL)
      - pentru plăți de mare valoare, peste:
      50.000 RON (500.000.000 ROL): 0.5 RON (5.000 ROL)


#10
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,010
  • Înscris: 03.12.2005
i-auzi.. impusc doi iepuri.
am unul din carduri cam zdrentuit si vreau sa il schimb pana nu isi da duhu, iar internet banking voiam de nici nu mai tin minte cat timp.

#11
PORTOCAL

PORTOCAL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,578
  • Înscris: 03.03.2006

 frozen_one, on Apr 27 2006, 21:57, said:

Scump...sa inteleg k in taxa de activare este inclus pretul Digipassului ? :huh:

DA, este inclus DIGIPASSul.
Din nefericire este un model destul de mare de digipass si cred ca daca se straduiau un pic, gaseaua si ei ceva mai mic. Este mai mare decat ceea ce ofera HVB. Eu am IB de la ambele si imi place mai mult cel de la ING, desi are cateva functionalitati in minus:
nu exista plati programate
nu se pot face plati externe
Ecranul seamana destul de mult cu ceea ce gasesti la multimat.
faza misto este ca ai deja salvate platile de la my payments

 sebulbus, on Apr 27 2006, 21:59, said:

i-auzi.. impusc doi iepuri.
am unul din carduri cam zdrentuit si vreau sa il schimb pana nu isi da duhu, iar internet banking voiam de nici nu mai tin minte cat timp.

Neah... MC este suplimentar... nu il poti folosi la multimat si nici nu ii poti schimba pinul. Asta se poate face numai cu cardurile VISA (Classic si Electron) desi am inteles ca nu iti mai poti face si Visa Classic ci numai MC

#12
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,010
  • Înscris: 03.12.2005
pana si la bancpost au un token generator mai mic, la fel si modelul de ofertare difera, parca se lasa o garantie de 25$. ce pute la bancpost e calitatea serviciilor, din pacate.

totusi, ca exista si asta, un token mai mare teoretic inseamna loc de mai mult hardware care inseamna ca ori e mai ieftin, ori mai puternic (poate digera algoritmi mai complicati) chestii care oricum sunt in avantajul clientului.

#13
PORTOCAL

PORTOCAL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,578
  • Înscris: 03.03.2006

 sebulbus, on Apr 27 2006, 23:59, said:

pana si la bancpost au un token generator mai mic, la fel si modelul de ofertare difera, parca se lasa o garantie de 25$. ce pute la bancpost e calitatea serviciilor, din pacate.

totusi, ca exista si asta, un token mai mare teoretic inseamna loc de mai mult hardware care inseamna ca ori e mai ieftin, ori mai puternic (poate digera algoritmi mai complicati) chestii care oricum sunt in avantajul clientului.


Iti spun eu: este mai ieftin!!
Oricum, costul unui token este de cativa dolari (cam 5) vs garantiile uriase sau taxele de activare percepute de banca.
Si cel de la ING tot de vasco este facut...

Attached Files



#14
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,010
  • Înscris: 03.12.2005
in cazul ING macar merita dati banii...

#15
zuppy

zuppy

    elbonian

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,247
  • Înscris: 12.10.2002
cam mare taxa de activare, dar vreau sa-mi fac si eu.
de mult timp asteptam :)

#16
EPoX

EPoX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,215
  • Înscris: 18.01.2004
sa inteleg ca banda magnetica esti schimbata cu aceste chip-uri ?

#17
Silika

Silika

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,869
  • Înscris: 14.08.2006

 EPoX, on Aug 24 2006, 18:45, said:

sa inteleg ca banda magnetica esti schimbata cu aceste chip-uri ?


Nop! Le are pe amandoua, si banda magnetica, si cipu!!!

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate