Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
mai am o problema

Istoric deplasari - GPS

Surub autoforant-metric mixt

Lipsa semnal - strategie de marke...
 One week meal plan - Pachet

Apometru defect?

Nelamurire legalitate TVA casa noua

Huawei P20 Lite, ecran negru la a...
 Bibelorui, macrameuri si altele

Inventia secolului din Afganistan?

G84 - pro și contra

Masina de familie,buget 11000-120...
 In ce situatii cereti o a doua op...

DigiMobil - IP public?

Glet de finisaj peste chit acrili...

La multi ani @Passenger001!
 

Merita un SISTEM 2.0 GENIUS SP-HF1250X, 40W RMS

- - - - -
  • Please log in to reply
44 replies to this topic

#1
JAWS

JAWS

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 812
  • Înscris: 22.03.2005
Ma gandeam sa-mi cumpar sistemul asta 2.0 ca e relativ ieftinache pt 40w RMS. Link . Pretul este de 160ron, are un prieten si e foarte multumit. Recomandati altceva la banii astia? Mai puternic? Mai de calitate?

mai multe poze
10x  :peacefingers:

Attached Files


Edited by JAWS, 22 August 2006 - 14:29.


#2
e_X_tas_Y_

e_X_tas_Y_

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,346
  • Înscris: 18.09.2005
Mi se pare nice sistemul. Daca spui ca are un prieten d'al tau si e foarte multumit de el, ce sa iti spun... mergi la magazin! :)

#3
masterofpuppets

masterofpuppets

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 128
  • Înscris: 04.12.2003
Sunt chiar 40 de w sau au mai pus de la ei?

Edited by masterofpuppets, 22 August 2006 - 16:03.


#4
BadBoyBlue

BadBoyBlue

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,302
  • Înscris: 26.06.2006
1. Nu vei auzi frecventze redate de la mai jos de 40-50 Hz... :nonobad:
2. Difuzoarele par de o mai buna calitate, comparativ cu generatziile precedente.. :console:
3. Dar parca 40 W RMS n-ar avea ..maxim 30 W.. :D Parerea mea... :console:

#5
e_X_tas_Y_

e_X_tas_Y_

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,346
  • Înscris: 18.09.2005

View PostBadBoyBlue, on Aug 22 2006, 18:18, said:

1. Nu vei auzi frecventze redate de la mai jos de 40-50 Hz... :nonobad:
2. Difuzoarele par de o mai buna calitate, comparativ cu generatziile precedente.. :console:
3. Dar parca 40 W RMS n-ar avea ..maxim 30 W.. :D Parerea mea... :console:

1. Nu le auzi dar le simti... :naughty:
2 ......
3. Nu cred ca e relevanta partea asta... oricum party-uri nu va da cu ele, asta e clar. :)

Per total chiar imi plac boxele. Chiar ma gandesc sa imi iau si eu o pereche sa le testez... :) Avand in vedere ca sunt monitoare, chiar ar fi super daca s-ar auzi bine la pretul asta.

#6
JAWS

JAWS

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 812
  • Înscris: 22.03.2005

View Poste_X_tas_Y_, on Aug 22 2006, 20:09, said:

1. Nu le auzi dar le simti... :naughty:
2 ......
3. Nu cred ca e relevanta partea asta... oricum party-uri nu va da cu ele, asta e clar. :)

Per total chiar imi plac boxele. Chiar ma gandesc sa imi iau si eu o pereche sa le testez... :) Avand in vedere ca sunt monitoare, chiar ar fi super daca s-ar auzi bine la pretul asta.

Explica si mie ce inseamna "monitoare" pls...nu excelez cand vine vorba de multimedia.  :notangel:
In alta parte mi s-au recomandat boxele astea dar sunt 2x8W iar pretul este ceva mai mare 181.43 RON, "asta in caz ca nu exista bani de R1900 al caror sunet deja nu prea mai are treaba cu boxele de calculator" dupa cum spunea autorul postului...insa mi se pare exagerat sa dai 442.97 RON pe 2 boxe de 44W oricat de bine s-ar auzi.

:peacefingers:

#7
e_X_tas_Y_

e_X_tas_Y_

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,346
  • Înscris: 18.09.2005

View PostJAWS, on Aug 22 2006, 20:56, said:

Explica si mie ce inseamna "monitoare" pls...nu excelez cand vine vorba de multimedia.  :notangel:

Mai pe intelesul tuturor, monitorul audio este o incinta care nu coloreaza sunetul, ci ofera un sunet liniar, clar, asa cum a fost el gandit sa sune de catre inginerul de sunet.

Nu am auzit nici una dintre boxele despre care este vorba in topic, deci nu imi pot da cu parerea... spun doar ca m-ar tenta sa imi cumpar o pereche de Geniusuri, sa vad ce le poate pielea. :)

Oricum, pentru acasa merg, la o auditie fara pretentii de Hi-FI.

#8
BadBoyBlue

BadBoyBlue

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,302
  • Înscris: 26.06.2006

View Poste_X_tas_Y_, on Aug 22 2006, 20:09, said:

1. Nu le auzi dar le simti... :naughty:
Avand in vedere ca sunt monitoare, chiar ar fi super daca s-ar auzi bine la pretul asta.
1. Frecventzele care nu se aud, dar se simt.. sunt cele de la 20 Hz in jos.. ;) Urechea umana "aude" numai de la 20 Hz .. pana la 20 KHz. :nonobad:
2. Ce te face sa crezi k sunt monitoare? Nu le-am vazut prin nici un studio de inregistrare. Credeam k monitoarele sunt cele din plaja de pretz a Empire-ului :w00t:, in sus.. :D Iar alea chiar scot 20 Hz! Asha vei fi mai sigur de rezultat, compunand o piesa, in studio. :) [P.S. Empire-ul are monitoare de studio incepand de la 100+ Euro :peacefingers:]

#9
pownee13

pownee13

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 759
  • Înscris: 31.03.2005
arata bine in poze dar cum este membrana la difuzoare?
cat este de mare difuzorul?
daca este acelasi de la ht cam lasa de dorit.
altceva in banii astia nu gasesti decat sh.

#10
BadBoyBlue

BadBoyBlue

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,302
  • Înscris: 26.06.2006
Iata ce zic cei de la Genius, despre ele:

To provide better sound for music, movie fans and game players, Genius adds the professional monitor-class speakers SP-HF1250X to its outstanding wood series. The SP-HF1250X has 40 watts total output power. Each channel contains 2-way speakers, one tweeter for pure high frequency, and one low-mid frequency 5.25" subwoofer for bass reproduction.

The front panel features a power switch, LED, adjustable volume, a bass and treble control for personal taste, a headphone output for private listening, and an auxiliary input for extra audio input from audio sources like the popular MP3 digital audio player, CD player, or cassettes. Speaker cabinets are built with 12mm quality Medium Density Fiberboard (MDF) wood for durability and improved bass extension and sonic accuracy.

Installation is easy. Just connect to your home studio, DVD player, PS2 or Xbox game console, or MP3 player to enjoy music, movies, or games in home theater quality. The SP-HF1250X speaker system brings you a totally different sound experience.

Pentru cine nu stie engleza.. sa mai intrebe despre produs.. ;)

View Postpownee13, on Aug 23 2006, 09:25, said:

arata bine in poze dar cum este membrana la difuzoare?
cat este de mare difuzorul?
daca este acelasi de la ht cam lasa de dorit.
altceva in banii astia nu gasesti decat sh.
Dupa cum am mai zis, difuzoarele imi par de buna calitate. :coolspeak:
Difuzorul are 13 cm, in diametru. :worthy:

#11
pownee13

pownee13

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 759
  • Înscris: 31.03.2005
toti chinezii zic ca sistemele lor te fac sa urci in al 999 - lea cer al auditiei.
nu zice nimic de frecvente medii ci doar inalte si sub.
marginea membranei este de cauciuc sau cauciucata macar?
13 cm ar fi destul la un dif de calitate.

#12
BadBoyBlue

BadBoyBlue

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,302
  • Înscris: 26.06.2006
Stim cu totii ca astfel de difuzoare sunt PLINE de medii.. :w00t: Sunt full-range, de-aia.. Besides.. mai are si un tweeter, ceea ce inseamna k difuzorul este pt frecvente medii si joase.. :) Inaltele stau pe spinarea tweeter-elor, dar nu de tot. :coolspeak: De fapt, nu stiu ce sa mai cred despre difuzoarele astora. :blink:
Marginea membranei pare sa fie din cauciuc.. :) Sa zicem ca este.. :P (nu am vazut boxele, live :death:)

Edited by BadBoyBlue, 23 August 2006 - 08:56.


#13
pownee13

pownee13

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 759
  • Înscris: 31.03.2005
eu le compar cu dif-urile mele de la o combina samsung de 40 reali,adica 2x20 W,care au marginea membranei de cauciuc si se aud super.

#14
BadBoyBlue

BadBoyBlue

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,302
  • Înscris: 26.06.2006

View Postpownee13, on Aug 23 2006, 09:57, said:

eu le compar cu dif-urile mele de la o combina samsung de 40 reali,adica 2x20 W,care au marginea membranei de cauciuc si se aud super.
Compara-le. ;) Dar pune-le pe acestea alaturi de combina ta.. Shi asculta (separat) aceeashi melodie. :) Sa ne spui si noua rezultatul. :worthy:

#15
freeymind

freeymind

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 05.05.2005

View PostBadBoyBlue, on Aug 23 2006, 09:51, said:

Stim cu totii ca astfel de difuzoare sunt PLINE de medii.. :w00t: Sunt full-range, de-aia.. Besides.. mai are si un tweeter, ceea ce inseamna k difuzorul este pt frecvente medii si joase.. :) Inaltele stau pe spinarea tweeter-elor, dar nu de tot. :coolspeak: De fapt, nu stiu ce sa mai cred despre difuzoarele astora. :blink:
Marginea membranei pare sa fie din cauciuc.. :) Sa zicem ca este.. :P (nu am vazut boxele, live :death:)
Da ai dreptate membrana este din cauciuc iar palnia este dintr-un fel de plastic.

Totusi ar fi oportuna parerea celor care au vazut si au ascultat muzica cu aceste boxe si nu pareri ale celor care doar au citit info. tehnice.

Iar cei care vor sa vada mai multe poze pot intra pe: http://www.dc-shop.r...or-10609-32.htm .

#16
BadBoyBlue

BadBoyBlue

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,302
  • Înscris: 26.06.2006

View Postfreeymind, on Aug 23 2006, 10:13, said:

Totusi ar fi oportuna parerea celor care au vazut si au ascultat muzica cu aceste boxe si nu pareri ale celor care doar au citit info. tehnice.
Right..  :ermm:

#17
freeymind

freeymind

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 05.05.2005

View PostBadBoyBlue, on Aug 23 2006, 10:19, said:

Right..  :ermm:
Fara suparare dar nu vad cum poti sa iti dai cu parerea despre un produs fara al proba. E cam si cum ai zice depre un produs alimentar ca este bun iar tu nici macar nu l-ai degustat.

#18
JAWS

JAWS

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 812
  • Înscris: 22.03.2005

View Postfreeymind, on Aug 23 2006, 10:18, said:

Iar cei care vor sa vada mai multe poze pot intra pe: http://www.dc-shop.r...or-10609-32.htm .

hhe, pusesem si eu linku` pt poze FreeYMind.
Pana la urma se pare ca va trebui sa aleg intre Genius-urile astea, Logitech 2.1 x-230, Altec Lansing 2.1 VS2221 si eventual ...sa zicem....Kinetix 2.1...desi cred ca o sa merg tot pe Genius. Trebuie sa dau o tura prin magazine azi sa vad ce stiu sa faca restu`...

@FreeYMind...poate BadBoyBlue nu era sarcastic, poate "right-ul" are sensul de "asa e"  :peacefingers:

Edited by JAWS, 23 August 2006 - 09:35.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate