Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...
 

As dori sa incep o afacere , mai exact o discoteca

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
Tino

Tino

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 17.08.2006
Am 19 ani si impreuna cu 2 prieteni de 20 , respectiv 21 de ani am dori sa deschidem o discoteca . Am gasit si locatia , chriria nu este exagerata . Am si eu niste intrebari pt. ca is la inceput si dupa cum stiti inceputul este cel ma greu . Ce acte ne-ar trebui sa avem , mai exact ce fel de autorizatii si de unde se pot elibera acestea si cam cat ar costa ? La inceput cand trebuie sa achizitionam tot mobilierul , coltare , mese , barul etc. cum ar fi cel mai ideal sa achitam ? in rate ? cu banii jos ? cu credit de la banca ?
Va multumesc si astept raspunsuri , dar mai ales sfaturi , pareri , orice ! sunt la inceput si orice cuvant imi este de folos , va multumesc inca o data !

#2
nutumdp

nutumdp

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 250
  • Înscris: 07.08.2006
Lol discoteca?, sau club?, oricumnu este greu teoretic. Autorizatie de la Uniunea Compozitorilor si Muzicienilor din romania, nu stiu daca trebuie si de la O.R.D.A. asta poate iti raspunde altcineva, in legatura cu investitiile acum depinde cumiti convine si tie, carei clase sociale te adresezi, ce imapct va acea in orasul tau?, sunt multe chestii de care tre sa tii cont. daca stii ca ai sa faci ceva din care discoteca sa fie mereu plina ti-as recomanda imprumultul la banca faci totul cu vbanii bancii, dar daca ai retineri eu nu  m-as baga in discoteca!E cu dus-intors poate mnerge un an doi , trei, daca apare ceva lumea se duce acolo unde este nou, daca se simte si bine acolo este si mai bine, dar gandestete daca mai face unu o discoteca si este mai tare ca a ta ce se intampla?

#3
Tino

Tino

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 17.08.2006
Pai si care ar fi diferenta intre un club si o discoteca ? avantaje si dezavantaje ? mai greu de controlat mai usor ? ce contine o discoteca si ce nu clubul ?

#4
xoo

xoo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 275
  • Înscris: 16.10.2005
Ai mult de alergat, trebuie sa faci fata mafiei locale(de la politie pana la "taxele de protectie").

Autorizatii: pompieri, politie, sanepid, autorizatii pentru bauturi alcoolice, produse din tutun. Astea sunt cel mai greu de obtinut.
Sa te astepti si la amenzi consistente daca refuzi sa "sponsorizezi" diferite organe de control ale statului.

Cat despre credit bancar de investitii, mai gandeste-te. Trebuie sa faci un plan de afaceri solid. Mai mult ca sigur ca iti vor cere sa prezinti niste garantii. Mai bine incepi pe banii tai, chiar daca mai modest, si pe parcurs modernizezi(oricum daca iei credit bancar si nu merge treaba va trebui sa platesti din buzunarul propriu plus dobanda)

Quote

Pai si care ar fi diferenta intre un club si o discoteca ?
Absolut nici o diferenta. Acum se spune club pt. ca suna mai bine. Am observat treaba ca la tara se spune discoteca si la oras(ca deh noi orasenii suntem mai presus) se spune club. Recunosc ca si eu prefer termenul club in favoarea discotecii.

Edited by mufã, 17 August 2006 - 21:14.


#5
nutumdp

nutumdp

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 250
  • Înscris: 07.08.2006
Diferenta practic nu este nici una, dar un club poate fi mic, pe cand o discoteca nu cred ca ai s-o faci mica!.
Cu barul te poti asocia cu cineva daca nu faci fata cu autorizatiile, tu mergi cu discoteca iar celalalt cu barul.
Dar cand vrei sa te agatzi de asa ceva tre sa ai nervi de OTEL, iti urez multa bafta si sa ne inviti si pe noi la tine

#6
carman

carman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,583
  • Înscris: 06.02.2006

 Tino, on Aug 17 2006, 19:53, said:

Pai si care ar fi diferenta intre un club si o discoteca ? avantaje si dezavantaje ? mai greu de controlat mai usor ? ce contine o discoteca si ce nu clubul ?

clubul are un grup de membrii (intrare pe baza de legitimatii,invitatii etc.) sau are o anumita tematica. la noi este denaturata aceasta denumire.

asa cum ai fost informat,furaciunea nu mai tine. va trebui sa platesti drepturi de autor pentru muzica.
ar fi bine sa te interesezi si de normele europene pentru aceasta activitate (distanta fata de zonele rezidentiale,scoli etc.).asta pentru a nu te trezi dupa 1 ianuarie2007 ca nu mai poti functiona sau trebuie sa mai investesti in cine stie ce...
in afara de mobilier iti trebuie si "scule":sonorizare,moving-head-uri etc. macar la nivel semiprofi.
esti pregatit pentru asta?

#7
Tino

Tino

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 17.08.2006
mda va multumesc pt. sfaturi si pareri si nu am crezut ca este asa de greu si de complicat desi m-am interesat f mult . Cred ca ne-am aruncat prea repede la treburi care solicita f f multa experientza !
suntem 3 pers. si dispunem de bani , poate o sa luam si din banca !
Ati putea sa-mi recomandati ceva mai usor , mai simplu ? pt. inceput ? noi ne-am gandit sa infiintam o firma din care am inteles costa in jur de 14 , 15 mil. si o sa avem toate actele in 10 zile . Iar ca activitate inca ne mai gandim . Imi puteti da niste exemple de activitati pe care le putem face , dar sa si castigam , dar si sa cunoastem piata si cum sta treaba .
Astept pareri , solutii , concluzii , opinii , etc
Va multumesc

#8
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,086
  • Înscris: 07.07.2006
In ce oras esti? Pentru Bucuresti iti trebuie minim 35.000 euro sa deschizi un club/discoteca. Chiria o dai in avans pe mai multe luni, amenajarea costa, apoi gindeste-te la mobilier, accesorii de bar (mixer, pahare, masina de gheata, masina de cafea/espressor, frigidere ca sa enumar citeva numai), lumini, muzica, scule pentru DJ, salariile pe primele luni... eheeee, cred ca am estimat putin aia 35.000 euro.

Daca esti in vreun sat te-ai scos, nu-ti trebe decit un PC cu winamp si niste boxe, 3 reflectoare, o vitrina frigorifica sa tii niste bere si citeva pahare pentru vodca.

A, vezi ca in contextul tau se spune "as dori", nu "a-si dori".

Edited by abancor, 18 August 2006 - 10:46.


#9
Tino

Tino

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 17.08.2006
sunt din sibiu , dar daca zici ca m-am scos daca pun o discoteca intr-un sat ! PC am , boxe am , iar de inchiriat la sat , cred ca imediat gasesc , ca acolo oamenii fac orice pt. a mai lua un ban in plus  :P
oricum ms mult si mai astept pareri , idei

#10
nutumdp

nutumdp

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 250
  • Înscris: 07.08.2006
Hmm, te crezi ca si la sate este chiar asa de simpla treaba?
, tre sa ai vreo 2-3 care se bat si deja ai toata garda in cap, inclusiv si cu domnii de la UCMR-ADA chiar si cu cei de la O.R.D.A.(reprezentanti legali), si mai gandestete ca la tara nu scoti banii pe care ii scoti la oras!, si calculatorul tau si cu boxele tale "dale foc", frate pentru discoteca iti trebuie scule nu te juca cu un calculator si cu 2 boxe!, daca tot vrei sa te apuci de asa ceva de duci si te interesezi si vorbesti direct cu cel care se ocupa cu drepturile de autor si daca iti convine ce iti zice el , te interesezi si de restul autorizatiilor!

dar ai grija cu drepturile de autor e futai mare, eu ma chinui de vreo 6 ani si stau si eu la limita (ca nici corect nu poti fi)

#11
Tino

Tino

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 17.08.2006
hhhhhhmmmmmmmmmmmmmmm asta imi da de gandire  <_<
dar totusi cred ca o sa-mi fac o firma dar ca domeniu de activitate cam ce as putea sa incep ? ceva mai usor si mai simplu de realizat . Pt. a cunoaste si eu piata si cum se invarte , dar ceva din care sa si castig nu numai sa pierd .
astept pareri si rasp. ( mai ales de la nutumdp  :D )

#12
gtk

gtk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,868
  • Înscris: 18.09.2004
e ceva complicat si in general nu foarte profitabil... plus ca atragi tot felul de indivizi certati cu legea in mod automat, care iti pot face tot felul de probleme...
e nevoie de bani MULTI pt. o discoteca daca vrei sa mearga cat de cat... stiu ca entuziasmul e mare, dar eu zic sa o lasati balta deocamdata...

eu cred ca suferi de sindromul celor care vor sa faca si ei o afacere si nu stiu ce... sfat: las-o balta! :D ... mai intai trebuie sa cunosti o idee de afacere in detaliu, eventual sa mai fi lucrat intr-un domeniul asemanator, sa cunosti mersul lucrurilor "din interior", si mai apoi sa te apuci de facut firma...

#13
marr

marr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,200
  • Înscris: 13.07.2005
In cazul unei discoteci - in afara de cele expuse mai sus - trebuie sa ai MARE grija la locatie, in principal din urmatoarele puncte de vedere:
1. Adresabilitate (adica pozitie, vad comercial, posibilitati facile de acces - in special cu masina + locuri de parcare).

2. Amenajare interioara (aici intra mobilier + decoratiuni + scule de muzica & lumini performante)

3. Si asta este o MARE problema : vecinii. O discoteca presupune muzica la volum ridicat => deranj pentru vecini => reclamatii la mediu, Politie, Sanepid, Primarie => controale+amenzi.
Bineinteles, se poate izola fonic dar costa (stiu asta ca eu in acest domeniu - al izolatiilor fonice - lucrez).

In plus, ca sa mearga, ai nevoie sa atragi lumea => trebuie sa vii cu ceva nou (amenajare, tematica, etc) + chestii de genul: concerte live, oferte promotionale, actiuni speciale de tot felul.
Desi pare simplu, o astfel de afacere cere PRICEPERE -  adica sa stii cum amenajezi o sala, sa stii sa lucrezi cu furnizorii, sa-ti supraveghezi personalul, etc.

Daca nu ai nici o tangenta cu cele de mai sus, mai bine las-o balta.

#14
nutumdp

nutumdp

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 250
  • Înscris: 07.08.2006
Daca vrei sa te apuci de ceva! Tre' sa te apuci de ceva la care te pricepi!, sau te poti apuca de orice dar tre' sa iti asumi multe riscuri!
Cel putin am vazut f f f f f f f f multe pers. care au iesit in ordonanta si sau apucat si ei de ceva (credea ca sta cainele cu colacul in coada)

Tre' sa te orientezi bine, te poti apuca de ceva din care ese bani (necesita un efort financiar mai mare), sau te poti apuca de o taraba in piata sa ai din ce sa traiesti!

Deschide alt topic cu alta idee de afacere si noi iti zicem daca e bine, cum este bine si tot asa!

De discoteca atingete numai in momentul in care esti pe piata, cunosti lumea din jurul tau. Deja cand ai sa fii pe piata cu ceva stii al cui este magazinul din coltul strazii, si stii care sunt concurentii tai in oras. Sau daca apare cineva  esti cu ochii pe el!

Daca ai bani si vrei sa te distrezi dute frate o saptamana in Amsterdam si apoi gandestete ce vrei sa faci.
In momentul in care te apuci de ceva nu mai ai timp de distractii! (daca vrei sa iti mearga bine)

#15
HatyHay

HatyHay

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 03.09.2006
Pe langa toate celelalte zise mai sus ai grija si cum stai cu mafia / banditii ca sa stii ca sunt si aia importanti, zic eu :)

#16
ortega

ortega

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,433
  • Înscris: 02.08.2006
Fa-ti intai firma(scosta intre 3-5 milioane lei), si trece mai multe obiecte de activitate, sa o poti folosi la orice.
Apoi mai vezi tu.
Incepe deocamdata cu asta ;)

#17
mariusweed

mariusweed

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 02.12.2006
am dezgropat topicul, dar am o intrebare. cunostintele astea de care vorbiti voi ca trebuie sa le abia orice incepator, de unde se dobandesc? ceva facultate? care si pe ce se bazeaza - real/uman, ambele? trebuie sa stii matematica sau economie?

#18
mixfm00

mixfm00

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 253
  • Înscris: 16.02.2004
Eu zic ca daca lucrezi cateva luni in domeniu mai mult ca sigur vei prinde din zbor multe "chestii"

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate