Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Centrala Ariston Cares Premium 24...

La multi ani @Klasse!

La multi ani @shmecherul!

pareri ipad 6-2018- flip
 Cum au aparut supermarketurile in...

Campanii mincinoase Carrefour

Tv toshiba defect

touchscreen navigatie stricat
 bonsai - de unde?

Resetare Bonus Malus

Unitatea optica DVD-rw absenta pe...

Problema configurare Wireguard
 Dozatoare de apa, cu alimentare d...

Intarziere aterizare avioane

Accident masina reparata pe CASCO

Probleme Ginseng Microcarpa
 

Despre lectii de supravietuire in salbaticie

- - - - -
  • Please log in to reply
138 replies to this topic

#109
Tiby_med

Tiby_med

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,231
  • Înscris: 29.06.2010
Poi in orice sport daca stai mai mult pe pauza, pe urma ai nevoie sa-ti pregatesti corpul si pana iti intrii in ritm, logic.
Da, am fost, am facut si R.M.N. si de azi am inceput un tratament intens, cu injectii, balneo-kineo-fizio-terapie :), bai in ape sarate, educatie fizica, etc... sper sa treaca.
La anu daca sunt sanatos si imi recapat conditia fizica, te invit la o iesire.

#110
Tiby_med

Tiby_med

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,231
  • Înscris: 29.06.2010
1Q Wild, m-ai parasit ?

#111
dorin69

dorin69

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 566
  • Înscris: 20.06.2008
La 22 e pe Discovery "Singur in salbaticie", episodul 4.

"În acest documentar, Ed Wardle, cameraman extrem experimentat, ajunge în sălbăticia din Yukon înarmat doar cu ceva provizii şi camere pentru a-şi filma eforturile de supravieţuire."

Fiti pe faza!

#112
dorin69

dorin69

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 566
  • Înscris: 20.06.2008
Se pare ca aventura eroului nostru a luat sfarsit.
N-a mai suportat foamea si singuratatea asa ca a decis sa puna mana pe telefon si sa cheme salvatorii.
Era de asteptat,avand in vedere ca el nu era un expert in supravietuire ci un temerar care visa de mic copil sa faca lucrul asta.
In cadrul emisiunii a spus ca asta e visul lui din copilarie si nu poate sa traiasca visand.
Experienta asta l-a adus cu picioarele pe pamant.Nu stiu psihicul daca ii este afectat.

#113
Tiby_med

Tiby_med

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,231
  • Înscris: 29.06.2010

View Postdorin69, on 8th December 2010, 23:25, said:

Se pare ca aventura eroului nostru a luat sfarsit.
N-a mai suportat foamea si singuratatea asa ca a decis sa puna mana pe telefon si sa cheme salvatorii.
Era de asteptat,avand in vedere ca el nu era un expert in supravietuire ci un temerar care visa de mic copil sa faca lucrul asta.
In cadrul emisiunii a spus ca asta e visul lui din copilarie si nu poate sa traiasca visand.
Experienta asta l-a adus cu picioarele pe pamant.Nu stiu psihicul daca ii este afectat.
Oooo lume noua  :coolspeak:
Sunt in "miez" si eu cu emisiunea, am urmarit-o de la inceput. Cred ca era mai usor daca isi baga picioarele in ea lege si prindea si animale protejate, dar oricum, singuratatea e cea mai grea. Respecte ptr domnu, a fost fain si realist.

#114
dorin69

dorin69

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 566
  • Înscris: 20.06.2008
La asta m-am gandit si eu:cum sa ai pusca si o foame de lup si sa nu vanezi?

Singuratatea e grea atunci cand nu mai ai solutii sa supravietuiesti.El si-a dorit-o.

A fost realist si cam fricos.A plans ca un copil mic.

PS:Nu-s nou ca intru de mai mult timp pe aici.

Attached Files



#115
Tiby_med

Tiby_med

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,231
  • Înscris: 29.06.2010

View Postdorin69, on 9th December 2010, 00:15, said:

La asta m-am gandit si eu:cum sa ai pusca si o foame de lup si sa nu vanezi?

Singuratatea e grea atunci cand nu mai ai solutii sa supravietuiesti.El si-a dorit-o.

A fost realist si cam fricos.A plans ca un copil mic.

PS:Nu-s nou ca intru de mai mult timp pe aici.
Nu te-am mai vazut, sau nu tin eu minte?
pacat ca suntem asa putini pe aria aceasta...
Ce e cu poza aceea ? E faina....

#116
dorin69

dorin69

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 566
  • Înscris: 20.06.2008
Nu m-ai vazut ca nu am postat pana acum.
Sunt putini cei care posteaza.Altii doar citesc.
Poza e facuta la finele toamnei care a trecut,la ultima "iesire".

#117
dorin69

dorin69

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 566
  • Înscris: 20.06.2008
De Supravietiure in doi de pe Discovery ce ziceti?

Prezentarea episodului: Un nou scenariu: ca sa supravietuiasca in junglele din nord-vestul Pacificului doi vanatori trebuie sa stie sa navigheze, sa evite hipotermia si sa lanseze semnale, cerand ajutor.

Prezentarea filmului : "Supravietuire in doi" ii prezinta pe Dave Canterbury, de formatie militar, si Cody Lundin, naturalist, care infrunta unele dintre cele mai ostile regiuni ale planetei pentru a va demonstra cum abilitatile potrivite si gandirea creativa va pot mentine in viata. Expertii sunt de acord ca exista cateva reguli elementare - si universale - de supravietuire in salbaticie: gaseste-ti un adapost, apa, hrana si ajutoare. Dincolo de toate acestea, expertii nu mai cad de acord asupra prea multor aspecte.
Urmariti-i pe Dave si Cody cum abordeaza scenarii periculoase, in situatii de viata si de moarte, caci naufragiaza in toiul iernii, se ratacesc in junglele cu temperaturi sufocante din Laos sau se pierd intr-un labirint de pesteri submarine, ramanand prizonieri la mare adancime, in Belize.


Aseara a fost primul episod al acestui serial documentar : Uzi leoarca .

#118
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,041
  • Înscris: 31.07.2007

View Postdorin69, on 8th December 2010, 23:25, said:

Se pare ca aventura eroului nostru a luat sfarsit.
N-a mai suportat foamea si singuratatea asa ca a decis sa puna mana pe telefon si sa cheme salvatorii.
Era de asteptat,avand in vedere ca el nu era un expert in supravietuire ci un temerar care visa de mic copil sa faca lucrul asta.
In cadrul emisiunii a spus ca asta e visul lui din copilarie si nu poate sa traiasca visand.
Experienta asta l-a adus cu picioarele pe pamant.Nu stiu psihicul daca ii este afectat.

Emisiunea respectiva mi se pare ca nu are legatura cu tehnicile de supravietuire, ci mai degraba tema ei ar putea fi ceva de genu': "ce face un contabil in salbaticie", ala zici ca n-a vazut copaci in viata lui. Adica merge omu' cu pusca, undite, provizii, dracu', lacu', si moare de foame. Adica respectivu' si-a facut un adapost pe acolo si dupa o saptamana, surpriza: a inceput sa ploaie si ala a dormit in hamac cu ceva husa deasupra.

#119
spartan

spartan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 157
  • Înscris: 23.01.2007
Salut!

Pasiunea si dorinta de a face ceva pentru cei care vor sa invete arta supravietuirii m-a facut sa initiez proiectul
www.supravietuire.org . Site-ul este functional, am implementat si un forum pentru discutii si sper ca treptat sa pot trata majoritatea domeniilor de supravietuire. Actualizez site-ul cam de doua ori pe saptamana, in limita timpului disponibil si orice sugestii si ajutor sunt binevenite.

Ne  mai vedem!

#120
dorin69

dorin69

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 566
  • Înscris: 20.06.2008

View Postedy_wheazel, on 22nd December 2010, 02:27, said:


Totusi,e de apreciat ca a stat 50 de zile in salbaticie.

#121
Tiby_med

Tiby_med

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,231
  • Înscris: 29.06.2010

View Postdorin69, on 21st December 2010, 11:25, said:

De Supravietiure in doi de pe Discovery ce ziceti?

Prezentarea episodului: Un nou scenariu: ca sa supravietuiasca in junglele din nord-vestul Pacificului doi vanatori trebuie sa stie sa navigheze, sa evite hipotermia si sa lanseze semnale, cerand ajutor.

Prezentarea filmului : "Supravietuire in doi" ii prezinta pe Dave Canterbury, de formatie militar, si Cody Lundin, naturalist, care infrunta unele dintre cele mai ostile regiuni ale planetei pentru a va demonstra cum abilitatile potrivite si gandirea creativa va pot mentine in viata. Expertii sunt de acord ca exista cateva reguli elementare - si universale - de supravietuire in salbaticie: gaseste-ti un adapost, apa, hrana si ajutoare. Dincolo de toate acestea, expertii nu mai cad de acord asupra prea multor aspecte.
Urmariti-i pe Dave si Cody cum abordeaza scenarii periculoase, in situatii de viata si de moarte, caci naufragiaza in toiul iernii, se ratacesc in junglele cu temperaturi sufocante din Laos sau se pierd intr-un labirint de pesteri submarine, ramanand prizonieri la mare adancime, in Belize.


Aseara a fost primul episod al acestui serial documentar : Uzi leoarca .
Nu a fost primul serial....il urmaresc deja de cateva saptamani, in fiecare luni seara de la 23:00

Mi-am luat acest cutit, sunt foarte multumit de el, sta bine in mana, si taie ca briciu.
Gerber Big Rock Camp Knife Serrated.

De asemenea, cand v-oi avea bani, mi-as lua acest ceas, liniile dintr-e numerele principale sunt fosfor, care se incarca la lumina, iar restu, numerele principale si limbile ceasului sunt cu tritiu, un material care lumineaza destul de puternic, non-stop timp de 20 de ani fara sa trebuiasca incarcat in vreun fel, deci chiar daca sta sub maneca, nu risc sa raman fara iluminare pe noapte.
SWW-12T-R Soldier

Pozele sunt luate de pe net

Attached Files



#122
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,041
  • Înscris: 31.07.2007

View Postdorin69, on 22nd December 2010, 12:36, said:

Totusi,e de apreciat ca a stat 50 de zile in salbaticie.

50 de zile? Deci daca pe respectivu' nu l-a motivat cash-u' imi pare rau pt. el. Emisiunea a fost un fiasco, adica sunt atatea persoane de profesie contabil pe care năczu'  a cazut subit si le-a pus in situatii de viata si de moarte, care nu aveau siguranta telefonului de pe care dai un apel si viiiiiin baietii, nu plangeau ca p*la in fata camerei cu arma, undita, dracu', lacu', da' el .... ca ce greeeeeeuuuu este si saracu' cedeaza psihic.

#123
Tiby_med

Tiby_med

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,231
  • Înscris: 29.06.2010
Va doresc tuturor CRACIUN FERICIT si anul ce vine sa va aduca numai bine, un calduros LA MULTI ANI !!!!!

#124
Tiby_med

Tiby_med

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,231
  • Înscris: 29.06.2010
Iar a "inghetat" pe aici ?

#125
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,907
  • Înscris: 14.11.2004
Una e sa mergi la munte pentru o "tura" sau un "perete", dar sa stai acolo, cu minimul necesar, nu-mi surade, prefer sa stau atarnat in coarda toata ziua, decat sa stiu ca nu am ce manca si am la mine decat o cremene si un cutit, cum face "nebunul" ala de la TV.

#126
Tiby_med

Tiby_med

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,231
  • Înscris: 29.06.2010

View Postconnectorxp, on 10th January 2011, 21:55, said:

Una e sa mergi la munte pentru o "tura" sau un "perete", dar sa stai acolo, cu minimul necesar, nu-mi surade, prefer sa stau atarnat in coarda toata ziua, decat sa stiu ca nu am ce manca si am la mine decat o cremene si un cutit, cum face "nebunul" ala de la TV.
Nici mie nu prea imi surade ideea de a sta fara mancare...mor repede de foame  :D

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate